Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχολιασμός επικαιρότητας-ανταλλαγή απόψεων

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • και ομως τωρα συνηπαρχουν ολα τα ειδη αρμονικα... λολ

    Comment


    • Ενώ εσύ είσαι σίγουρος πως όλα αυτά έγιναν,και δεν είναι κατασκευάσματα,μιας και τα έχεις δει σε βιντεοκασσέτα από το αρχείο του Μάκη...

      Και όχι,τα παιδιά μου δεν θα τα ονομάσω αλού λούλε,θα τα βαφτίσω κανονικά διότι δεν θέλω να τα κοιτάζουν με μισό μάτι (καλά άλλη μια πρωτιά της θρησκόληπτης χώρας που ζούμε αυτό το "όποιος δεν είναι βαφτισμένος είναι σατανας κλπ" - θυμήθηκα τώρα την κορυφαία σκηνή από το my big fat greek wedding)

      Oσον αφορά την οικονομική κρίση ναι είναι γενικότερη,βέβαια υπάρχουν ακόμα χώρες οι οποίες αντέχουν, και διατηρούν υψηλό βιοτικό επίπεδο.
      Originally posted by Raf
      Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

      Comment


      • BigBoss γνωρίζω πολύ καλά τα γεγονότα στα οποία αναφέρεσαι, άσχετα εάν δε πιστεύω στον θεό.

        Το πρόβλημα έγκειται στο εξής.
        Στο ερώτημα γιατί είναι ψέμα το δωδεκάθεο (ή η X θρησκεία γενικά) κι όχι ο Χριστιανισμός, έχεις να μου αντιπαραθέσεις το επιχείρημα ότι:

        "Μα στο Χριστιανισμό ο Χρηστός αναστήθηκε, έγιναν σεισμοί και πράγματα που δεν συνέβησαν στο δωδεκάθεο και σε καμία άλλη θρησκεία, γι αυτό ο Χριστιανισμός είναι αλήθεια και τα άλλα ψέματα."

        Γεννήθηκες στην Ελλάδα, είσαι ορθόδοξος Χριστιανός και δε σηκώνεις κουβέντα, το πιθανότερο είναι πως εάν είχες γεννηθεί λίγα χιλιόμετρα πιο ανατολικά θα πίστευες τον Αλλάχ ως την αδιαπραγμάτευτη αλήθεια και δε θα σήκωνες επίσης κουβέντα.
        There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
        Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

        Comment



        • Γεννήθηκες στην Ελλάδα, είσαι ορθόδοξος Χριστιανός και δε σηκώνεις κουβέντα, το πιθανότερο είναι πως εάν είχες γεννηθεί λίγα χιλιόμετρα πιο ανατολικά θα πίστευες τον Αλλάχ ως την αδιαπραγμάτευτη αλήθεια και δε θα σήκωνες επίσης κουβέντα.
          [/b]

          Χρειαζόμαστε bow.gif
          Originally posted by Raf
          Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

          Comment


          • Για τη θρησκεια δε ξερω τι να πρωτοπω, παντως εχω δει πολλα παραλογα πραγματα να λεγονται εδω περα. Απορω παντως.. απο που απορρεει τετοια βεβαιοτητα για θεματα οπως της αναστασης κτλ. +1 στα λεγομενα του somari (λολ στην αναφορα του Μακη) αλλα και σε αυτα που ειπε ο Loggo.

            Κατα τ' αλλα... Loggo (και αλλοι - καπου εχασα το μετρημα με τοσα posts) κατηγορεις συστηματα και πολιτικες για το ολο θεμα (οικονομικη κριση κτλ) λες και μονο αυτα φταινε;
            Περαν της οποιας ακριβειας που φυσικα ειναι προβλημα, τι αλλο φταιει;

            Μηπως ο κοσμος δανειζεται απο τραπεζες για να παρει Cayenne;

            Μηπως η στεγαστικη κριση με τα subprime δανεια στις ΗΠΑ δημιουργηθηκε γιατι ολοι παιρναν δανειο με σκοπο την αγορα κατοικιας (φοιτητες κυριως) και την πωληση της ιδιας κατοικιας μετα απο λιγα χρονια; (ελα μωρε ποιος πληρωνει ενοικια).

            Μηπως ο κοσμος εδω επαιζε χρηματιστηριο στα τυφλα επειδη ηταν η μοδα της εποχης και ακομα τρεχουν να βγαλουν τα σπασμενα 10 χρονια μετα;

            Ολα αυτα γινονται γιατι ολοι θελουν να απολαυσουν το σημερα και δεν υπαρχει κανενας συντηρητισμος (ελεω αγνοιας μαλλον) στην οικονομικη τους διαχειριση.

            .. και πριν πειτε για τα οποια "παπαγαλακια" που ωθουν τον κοσμο εκει, φυσικα και ισχυει αυτο αλλα και παλι το μεγαλο μερος της ευθυνης ειναι στον ιδιο τον κοσμο και την αγνοια ή μαλλον τον παρορμητισμο του.

            Comment


            • Έγω πάντως έπαθα την πλάκα μου από τις αθειστικές ιδέες που υπάρχουν εδώ μέσα. Δηλαδή ρε παιδιά εσείς δεν πιστεύετε σε τίποτα; είστε βαπτισμένοι; τα παιδιά σας θα τα πάτε στην εκκλησία να βαπτιστούν; πως θα τα ονομάσετε; λάλου λούλε; Εσείς αμφισβειτήτε τα πάντα ενώ υπάρχουν τόσες αποδείξεις. Loggo ναι υπάρχει απόδειξη και για την ανάσταση, τον τάφο τον φρουρούσαν πάνοπλοι Ρωμαίοι ακριβώς για να μην κλαπεί το σώμα από τους μαθητές ή γνωστούς του και υποστηριχθεί ότι ο Ιησούς αναστήθικε. Αλλά ούτε και οι μαθητές του είχαν πιστέψει ότι αναστήθικε εκτός από τον Πέτρο μέχρι που εμφανίσθηκε για τελευταία φορά σε αυτούς και εν τέλει ο Χριστός είπε "μακάριοι οι πιστεύσαντες και μη ειδόντες" όπως εγώ και εσείς. Το βασικό συστατικό της χριστιανικής πίστης είναι η ανάσταση, αλλιώς ο Ιησούς θα ήταν απλώς ένας καλόψυχος και αγαθός άνθρωπος που κύρητε την αγάπη (και δεν θα ήταν και Θεός), όπως άλλοι άνθρωποι σε θρησκείες όπως ο Βουδισμός κτλ, αλλά εκεί δεν υπάρχει μαρτύριο και ανάσταση αυτή είναι η διαφορά. Σταματώ εδώ και δεν το συνεχίζω το θέμα.

              [/b]
              Προσπάθησα να αντισταθώ αλλά εδώ ακούγονται πολλά και διάφορα και δεν μπορώ να μην σχολιάσω. Τι αποδείξεις βρε άνθρωπε μου έχεις; Πράγματα που σου είπε κάποιος τα οποία μεταδίδονται ράδιο αρβύλα εδώ και 2000 χρόνια και σου λένε στην εκκλησία όταν είσαι μικρός; Πιστεύω πως η θρησκεία δεν είναι κάτι που παίρνεις από ένα βιβλίο που σου δίνει κάποιος αλλά κάτι στο οποίο έχεις καταλήξει από μόνος σου, όπως τρόποι συμπεριφοράς, ήθος και κώδικας τιμής.

              Όσο για το τι θα βγάλω τα παιδιά μου, παρόλο που δεν σε αφορά, θα σου πω πως θα τους δώσω ωραίοτατα αρχαιοελληνικά ονόματα. Επίσης, θα έπρεπε να ξέρεις πως τα ονόματα δεν προέρχονται από την θρησκεία οπότε όλο σου το 'επιχείρημα' είναι άτοπο.


              Comment



              • Μηπως ο κοσμος δανειζεται απο τραπεζες για να παρει Cayenne;
                [/b]
                Aυτο με τις cayenne ρε φιλε δεν το εχω καταλαβει ακομα και σπαω το κεφαλι μου, ειναι ενα αμαξι που ξεκιναει απο 100Κ και εχει γινει σουπα το βλεπω παντου, τι διαολο ολοι τοσα λεφτα εχουν η κατι αλλο συμβαινει?

                Και σε λεγομενες φτωχογειτονιες να παω παλι θα δω cayenne δεν παιζει..

                Comment


                • Για τη θρησκεια δε ξερω τι να πρωτοπω, παντως εχω δει πολλα παραλογα πραγματα να λεγονται εδω περα. Απορω παντως.. απο που απορρεει τετοια βεβαιοτητα για θεματα οπως της αναστασης κτλ. +1 στα λεγομενα του somari (λολ στην αναφορα του Μακη) αλλα και σε αυτα που ειπε ο Loggo.

                  Κατα τ' αλλα... Loggo (και αλλοι - καπου εχασα το μετρημα με τοσα posts) κατηγορεις συστηματα και πολιτικες για το ολο θεμα (οικονομικη κριση κτλ) λες και μονο αυτα φταινε;
                  Περαν της οποιας ακριβειας που φυσικα ειναι προβλημα, τι αλλο φταιει;

                  Μηπως ο κοσμος δανειζεται απο τραπεζες για να παρει Cayenne;

                  Μηπως η στεγαστικη κριση με τα subprime δανεια στις ΗΠΑ δημιουργηθηκε γιατι ολοι παιρναν δανειο με σκοπο την αγορα κατοικιας (φοιτητες κυριως) και την πωληση της ιδιας κατοικιας μετα απο λιγα χρονια; (ελα μωρε ποιος πληρωνει ενοικια).

                  Μηπως ο κοσμος εδω επαιζε χρηματιστηριο στα τυφλα επειδη ηταν η μοδα της εποχης και ακομα τρεχουν να βγαλουν τα σπασμενα 10 χρονια μετα;

                  Ολα αυτα γινονται γιατι ολοι θελουν να απολαυσουν το σημερα και δεν υπαρχει κανενας συντηρητισμος (ελεω αγνοιας μαλλον) στην οικονομικη τους διαχειριση.

                  .. και πριν πειτε για τα οποια "παπαγαλακια" που ωθουν τον κοσμο εκει, φυσικα και ισχυει αυτο αλλα και παλι το μεγαλο μερος της ευθυνης ειναι στον ιδιο τον κοσμο και την αγνοια ή μαλλον τον παρορμητισμο του.
                  [/b]
                  Η μόνη μου αναφορά ήταν η παρακάτω:
                  χρωστάνε στις τράπεζες τα δάνεια που αναγκάστηκαν να πάρουν για να ζήσουν είτε λίγο καλύτερα είτε να ικανοποιήσουν ακόμα και βασικές ανάγκες
                  [/b]
                  Κάτσε ρε Κώστα, δε καταλαβαίνω προς τι η επισήμανση.

                  Θες να μου πεις ότι η συντριπτική πλειοψηφία του κόσμου που παίρνει δάνεια δεν αναγκάζεται από τις συνθήκες να το πράξει, ή ότι ο κόσμος πείρε δάνεια για να αγοράσει Cayenne ή επειδή χρεώθηκε στη κοροϊδία του χρηματιστηρίου;

                  Αυτά δεν αφορούν καν τον μέσο άνθρωπο-εργαζόμενο-πολίτη.
                  There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                  Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                  Comment


                  • Για την ιστορια, αλλο πραγμα η αθεια, και αλλο πραγμα η αθρησκεια. Επειδη αρκετοι αποριπτουν τον ιουδεοχριστιανισμο, δεν παει να πει οτι δεν πιστευουν απαραιτητα και σε κατι.
                    Ned Stark

                    A man draws his sword in order to protect the small wound deep in his heart.
                    It was inflicted in the days long past,at the farthest reach of his memories.
                    A man wields his sword in order to depart life with a smile.
                    In the days far ahead,beyond the reach of his memory.
                    Ειναι ανθρωπος, κι ομως δεν εχει αδυναμιες.
                    Εχει υλικη υποσταση, κι ομως δεν υπαρχει.
                    Ειναι ο Getta Robo.

                    Comment


                    • Που το περιεργο, ο κοσμος θελει να πουλησει μουρη εδω και τωρα.
                      Το αυριο ειναι πολυ μακρια φιλαρακι... χαλλλλλαρα.

                      Comment


                      • Επίσης πολύ σιγουριά βλέπω για το ότι δεν έγινε η Ανάσταση...Είσασταν αυτόπτες μάρτυρες της μη ύπαρξης του γεγονότος?Δικανικά τερτίπια, θα μου πείτε, αλλά δεν είδα και κάτι άλλο, όσον αφορά την κριτική σας προς την Ανάσταση..
                        Αν ήταν όλα τόσο ρητά καταγεγραμμένα και σίγουρα, δεν θα χρειαζόταν και το leap of faith..
                        Nintendo must have created a virtual Eternal Darkness game that has engorged reality. The sanity meter right now is maxed out x 10000 so we're experiencing some weird stuff.

                        Let's just all say the magic words and go back to reality.

                        THIS CAN'T BE HAPPENING!!!!!

                        Comment



                        • Αν ήταν όλα τόσο ρητά καταγεγραμμένα και σίγουρα, δεν θα χρειαζόταν και το leap of faith..
                          [/b]
                          Αυτά έλεγε και ο Altair στης σταυροφορίες και τον έκαναν video game.

                          Seriously now, βρίσκω πολύ πιο λογικό το να μην πιστεύω πως αναστήθηκε κάποιος επειδή μου το λέει ο παπάς της ενορίας παρά το αντίθετο.


                          Comment


                          • Που το περιεργο, ο κοσμος θελει να πουλησει μουρη εδω και τωρα.
                            Το αυριο ειναι πολυ μακρια φιλαρακι... χαλλλλλαρα.
                            [/b]
                            πλακα πλακα εχεις μεγαλο δικιο.

                            Ενας φιλος μου για παραδειγμα εχει χρεωθει 25Κ και ειναι στην ηλικια μου φαντασου και ολα αυτα για pull moore αμαξι/ρουχα/ρολογια εtc.. Και τωρα θελει να βγαλει και αλλη καρτα και του λεω να πληρωσει πρωτα αυτα που εχει και μετα και μου απανταει "ναι σιγα στα @@ μου δεν πληρωνω τιποτα ας με πανε δικαστηριο.."

                            Ενας αλλος χρωσταει 15Κ και προσφατα σταματησε να πληρωνει τη δοση και ο ιδιος τα ιδια λεει "στα @@ μου δεν πληρωνω ειναι κλεφτες οι τραπεζες"

                            Η νοοτροπια του Ελληνα... Εγω να πω το αλλο αν ολοι ξυπνησουν μια μερα και πουν "να παει να γαμηθει δεν πληρωνω" τι θα γινει..? και αυτο το φαινομενο δεν ειναι μονο στην Ελλαδα απ'οτι μαθαινω και στην αμερικη πανω κατω γινονται τα ιδια..

                            Comment


                            • @Schatten: Ελεγα να το πω πριν αλλα το θεωρησα αυτονοητο, τουλαχιστον για την κριση σου...
                              Δεν απερριψα τιποτα, απλα αμφισβητησα τη σιγουρια καποιου.
                              Το αντεπιχειρημα μου στο "ναι" δεν ηταν ενα "οχι", αλλα ενα "δε γνωριζουμε".

                              Ελπιζω εστω και τωρα να εγινα αντιληπτος.

                              Σωτο θα σου απαντησω πιο μετα, γιατι χρειαζεται κατεβατο για να τα αναλυσω ολα αυτα αν και ναι απο αυτο το πρισμα εχεις δικιο.. εγω εστιασα στην αλλη οψη της συγχρονης κρισης.

                              Comment


                              • Bασιλη δεν είπα με σιγουριά κάτι.Εξάλλου δηλώνω αγνωστικιστής,όχι άθεος.Απλά τα πήρα γερά στο κρανίο και έρχισε η αντιπαράθεση με τα ποστ του BigBoss του στυλ "μια ειναι η αλήθεια οι υπόλοιποι φαντάζεστε πράγματα κλπ".Οχι ρε φιλε,πιστευε ότι θες,αλλά σεβάσου και εμένα,και τέτοιες @@ριές κράτα τες μέσα σου
                                Originally posted by Raf
                                Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                                Comment

                                Working...
                                X