Announcement

Collapse
No announcement yet.

Αθλητισμός!

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Δεν ξέρω για εσάς, αλλά εγώ πρώτη φορά βλέπω τον Χαριστέα να μην είναι η γλάστρα που θα βάλει μόνο το γκολ και τέλος. Πήρε τη μπάλα μπροστά, κινήθηκε όμορφα και όλο και κάτι θα μπορούσε να κάνει, πράγμα που το βλέπουμε σπάνια από αυτόν τον παίκτη και συγκεκριμένα για πρώτη φορά σε τελική φάση Euro.
    [/b]
    Συμφωνώ με τον φίλο Cursed. Συνήθως είναι άγαλμα και τώρα τουλάχιστον το πάλεψε. Όσο για την απόδοση της ομάδας.. δεν ξέρω από που ν'αρχίσω και που να τελειώσω. Κρίμα..


    Comment


    • ο Χαριστέας για τα δεδομένα του ήταν μια χαρά...και ο Καραγκούνης όσο μπόρεσε προσπάθησε..
      Οι άλλοι που ήταν?Τους προανέφερα, μαζί βεβαια και με τον Τοροσίδη, τον οποίο πάντως δεν πρέπει να τον πηγαίνει και πολύ ο Κάρας..ούτε μια πάσα δεν του έδωσε!
      Nintendo must have created a virtual Eternal Darkness game that has engorged reality. The sanity meter right now is maxed out x 10000 so we're experiencing some weird stuff.

      Let's just all say the magic words and go back to reality.

      THIS CAN'T BE HAPPENING!!!!!

      Comment


      • Καλα Χρησταρα θα μας τρελανεις τελειως!!!

        Οποιος εχει δει Χαριστεα με τον Αρη ξερει πολυ καλα τι εννοω. Το παιδι απλα ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ εκει που επαιζε σημερα. Και δεν μπορω ακριβως να καταλαβω γιατι καταφευγουμε σε τετοια ημιμετρα σαν ομαδα. Ενα 4-4-2 με εναν αμυντικο μεσο και εναν επιθετικο μεσο νομιζω οτι ειναι πολυ ταιριαστο σε αυτη την ομαδα, η οποια συνηθιζει να παιζει μονο απο τα πλαγια. Φορτωνεις τα δυο σου ακρα και εχεις και δυο καθαρους επιθετικους ή εναν εντελως επιθετικο περιοχης και εναν για λιγο πιο εξω για να κανεις την δουλεια.

        Να πω επισης το εξης: ποσες αλλαγες εκανε ο Ρεχαγκελ σημερα; Μια στο ημιχρονο με τον Σαμαρα,και αλλη μια με τον Δελλα και τον Αμανατιδη. Σας φανηκαν καλες επιλογες; Γιατι προσωπικα δεν πιστευα αυτο που εβλεπα στην αρχη του δευτερου ημιχρονου. Κανονικα, ΓΙΑ ΜΕΝΑ, θα επρεπε να βγει ο Καραγκουνης και να μπει ο Αμανατιδης ή ο Γιαννακοπουλος και μετα να βγει ο Χαριστεας και να μπει ο Σαμαρας. Και αυτα στο ημιχρονο μαλιστα.

        Α ρε, τσαμπα τα εχουμε τοσα χρονια τα γαλονια στο FM????????? lol
        [/b]
        Ρε Solid. ΤΙ ΛΕΣ ?
        Καταρχας ποτε ο Χαριστεας γνωριζε το τοπι γιατι θα τρελαθουμε...αλλα το φιλοτιμο και η προσπαθεια ΚΙ ΑΛΛΟ κανω κοντρολ με το καλαμι ή αντι για ντριπλα κανω τακλιν.

        ΕΑΝ η Ελλαδα επαιζε με 1 αμυντικο χαφ στο 4-4-2 κι αναγκαστικα ζωνη, θα τρωγαμε ισαμε με 5-6 γκολ.
        Με ζωνη παιζεις εαν εχεις γρηγορα στοπερ. Δεν ειδε κανεις σημερα το παρτι που εκανε η τριαδα της Σουηδιας?
        5 πισω δεν ηταν αρκετοι...
        Ευτυχως που επαιξε ο Γερμανος 3-5-2 που βοηθησε στο να μεινει το σκορ σε χαμηλα επιπεδα.

        Σημερα δεν πηγε τπτ καλα κ μπορω να πω οτι στεναχωρηθηκα με την τραγικη εμφανιση της ομαδας μας που τι να πω... μια οργανωμενη επιθεση δεν εκανε.
        Αλλα τι να κανουμε...αυτο ξερουν σα μπαλα αυτο παιζουν. Δε γινεται μια ζωη με αντιποδοσφαιρο να κερδιζεις.

        Ας ελπισουμε τουλαχιστον σε καλυτερες εμφανισεις γιατι.. Ισπανια Κ Ρωσια με τρομαζουν


        Λυπαμαι πολυ που πηγαν Euro κατι Γιαννακοπουλοι, Γκουμες, Αντζες, Πατσατζογλοι κτλ κι εμειναν εξω παικτες σαν τους Παπ, Νινη, Αβρααμ κτλ Δε μπορω να το καταλαβω, τα μεγαθηρια γιατι το κανουν..? Τεσπα/
        " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

        Authenticity sir, authenticity. "

        Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



        Comment


        • ΕΑΝ η Ελλαδα επαιζε με 1 αμυντικο χαφ στο 4-4-2 κι αναγκαστικα ζωνη, θα τρωγαμε ισαμε με 5-6 γκολ.
          Με ζωνη παιζεις εαν εχεις γρηγορα στοπερ. Δεν ειδε κανεις σημερα το παρτι που εκανε η τριαδα της Σουηδιας?
          5 πισω δεν ηταν αρκετοι...
          Ευτυχως που επαιξε ο Γερμανος 3-5-2 που βοηθησε στο να μεινει το σκορ σε χαμηλα επιπεδα.
          [/b]
          Το γυρνάς πολύ στο τακτικό, αλλά θα συμφωνήσω. Στο man to man πίσω καλά τα καταφέραμε, μακάρι να τα πηγαίναμε εξίσου καλά σε κάθε τομέα... Άλλο ήταν το πρόβλημα και ακούει στο όνομα "γενικότερη απόδοση".
          "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

          Comment


          • Kαι μενα ο Χαριστεας μια χαρα μου φανηκε.Ο Καραγκουνης προσπαθησε και αυτος οσο αντεξε.Απο τους υπολοιπους δεν επαιξε κανεις.
            Οι 3 πισω ηταν αρκετα καλοι αλλα αυτο ελλειπε να μην ειναι κιολας(καθως ηταν 3εις).
            Οι υπολοιποι αγνωριστοι πραγματικα.Και καλα οι Γκεκας,Τοροσιδης,Σαμαρας δεν υπηρχαν αλλα ηταν καινουριοι,οι πιο εμπειροι?Ουτε αυτοι υπηρχαν δυστυχως...

            Comment


            • Φιλαρακι του Αβρααμ του το ειχα πει προσωπικα στο ξενοδοχειο οποτε ερχοταν, οτι επρεπε να ειναι στο Euro. Και δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν ειναι. Επισης ο Νινης θα επρεπε να ειναι οχι απλα στην αποστολη, αλλα βασικος. Ο Παπαδοπουλος ειναι στο ξενοδοχειο που εργαζομαι στην Σιφνο και απλα κανει τις διακοπες του. Κατα τα αλλα δεν τον πολυνοιαζει απο οτι μπορω να καταλαβω.

              Οταν λεω 4-4-2 εννοω με λιμπερο (οπως επαιξε σημερα ο Γερμανος, δηλαδη 5-4-1 και οχι 3-5-2 οπως λες), τρεις αμυντικους μπροστα και εναν αμυντικο χαφ (Κατσουρανης). Δυο μεσους που θα καλυπτουν ολα τα ακρα (Γιουρκας - Γιαννακοπουλος maybe), δυο καθαρους μεσους με εναν να παιζει πιο επιθετικα (Καραγκουνης - Αμανατιδης), και δυο επιθετικους, εναν περιοχης και εναν λιγο πιο εξω να εναλλασονται (Λυμπε - Γκεκας / Σαμαρας - Χαρηστεας). Συνολο 5 ατομα αμυνα, 2 - 4 κεντρο και εναλαξ ενας με δυο επιθετικους. Ειναι και λιγο σκακι το παιχνιδι, αλλα δεν ειναι ιδιαιτερα δυσκολο. Απλα θελει αυτο το οποιο εχουν ολοι οι Ελληνες παικτες: ΤΡΕΞΙΜΟ.

              Η Ελλαδα νικουσε παντα οταν ετρεχε πιο πολυ απο τους αντιπαλους της. Ε σημερα ολοι ηταν στατικοι, και μονο οι επιθετικοι τρεχαν κι αυτοι για να προλαβουν καμια μπαλια μπροστα. Ε δεν γινεται ετσι παιχνιδι.

              Εαν δειτε ολα τα γκολ την εθνικης στο 2004 θα δειτε οτι μπηκαν απο:

              α) Στημενες φασεις στην περιοχη (κορνερ)
              β) Μπαλιες του Τσιαρτα
              γ) Προσπαθιες για αντεπιθεση

              Μονο το γκολ του Καραγκουνη μπηκε απο σουτ εξω απο την περιοχη, και το πεναλτυ του Γιουρκα εγινε μετα απο τρεχαλα σε αντεπιθεση. Συμπερασμα; Οταν τρεχουμε, παιζουμε καλα.
              :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

              Comment


              • Κι εμένα μια χαρά μου φάνηκε ο Χαριστέας.Τι παραπάνω να έκανε δλδ?Αφού κι ο κόουτς να παίζει και ανασταλτικά τον συμβούλεψε.
                Δεν είναι ο επιθετικός που θα περάσει 2-3 και θα βάλει γκολ,όσο είναι ο επιθετικός που περιμένει σέντρα να κάνει τη ζημιά.Αλλά και δεινός σκόρερ να ήταν με τόσο τρέξιμο που έριξε πού να αντέξει.Τέλος πάντων γνώμες είναι αυτά...
                Απλά να προσθέσω πως αυτή η τακτική "δίνουμε πασούλες πίσω από το κέντρο και περιμένουμε να τους σπασουμε τα νεύρα και να βάλουμε γκολ από το πουθενά"έσπασε τα νεύρα σε όλους μας που βλέπαμε τον αγώνα:Sith,Cloud Strife,GRG...Ε μα ήμαρτον που λέει κ ο Γεωργίου.Πάντως έπεσε γέλιο γενικά να το ξανακάνουμε.
                «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                Comment


                • Eγω δεν το ειδα βαριεμαι τα αθληματα και εξαλου οι Ελληνες μια ζωη αμπαλοι ειμασταν σε αυτα,και γω ειμαι με αυτους που πιστεουν οτι ηταν θεμα συγγηριων η κατακτηση του euro, αυτα.

                  Comment


                  • Καταρχήν πρέπει να συνειδητοποιήσουμε ποιοι είμαστε. Σας θυμίζω λοιπόν ότι είμαστε η Ελλάδα, αυτό δεν δικαιολογεί την κάκιστη εμφάνιση σήμερα, αλλά ελπίζω να θυμίζει ότι μια ήττα στα τελικά ενός Euro δεν είναι καταστροφή και ποδοσφαιρική ταπείνωση για εμάς, τι να κάνουμε δηλαδή.

                    Δε μου αρέσουν οι μετά Χρηστών προφητείες, θα μπορούσε κάλλιστα να είχε καρφωθεί το αυτογκόλ του Hansson, να κερδίζαμε 1-0 και τώρα να λέγαμε ότι παίξαμε μέτρια, αλλά ο tactician Otto τους πείρε τις ταυτότητες πάλι, και πάμε μωρή Ελλαδάρα να το σηκώσουμε ξανά γαμώ τη τρέλα μου.

                    Μπορει από πλευράς τακτικής να πήγε λάθος το παιχνίδι, αλλά ήταν εμφανέστατο το γιατί παίξαμε τόσο αμυντικά, (δεν ήταν 3-5-2 ήταν ένα κατά φαντασία 5-3-2, που στην ουσία λόγο του ρόλου το Χαριστέα περισσότερο σε 5-4-1 έφερνε) ο Ρεχάγκελ έχει διακρίνει ότι στη παρούσα φάση η ομάδα δεν είναι στη καλύτερη κατάσταση, ούτε στη φόρμα των προκριματικών, ούτε πολύ περισσότερο του Euro 2004, όποτε σου λέει κατενάτσιο κι ό,τι βγει, που σαν λογική είναι ορθή, μας αρέσει ή όχι.

                    4-4-2 σε ρόμβο κι ένα αμυντικό χαφ δε μπορείς να παίξεις, μόνο στη Λατινική Αμερική παίζουν ακόμα σε τόσο δυνατά ματς, ενώ δεν έχουμε ούτε τα γρήγορα στόπερ για να καλύψουμε τα καινά του κέντρου, καταστροφικό θα ήταν, εξάλλου η ομάδα από άκρως αμυντικογενής, δε μπορεί από τη μια μέρα στην άλλη να γίνει επιθετική.

                    Ακόμα δεν έχει τελειώσει τίποτα, μη τρελαίνεστε, καθίστε να δούμε τι θα γίνει. Κατά τ’ άλλα ναι, παίζει να ήταν το χειρότερο αντιποδόσφαιρο που έχω δει ever.
                    There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                    Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                    Comment


                    • Solid το 4-4-2 δε σηκωνει λιμπερο. Λιμπερο ειναι ο τελευταιος πισω απτα στοπερ.
                      4 πισω = ζωνη δηλαδη 2 στοπερ στην ευθεια ΟΠΩΣ ακριβως επαιξε η Ρωσια σημερα... για να παιξεις κατι τετοιο πρεπει να εχεις τα @@...

                      Ο Χαριστεας ηταν μια χαρα σημερα αναλογικα με τη λιγη μπαλα π ξερει κ το επιπεδο του συνολου.

                      Θα συμφωνησω οτι χρειαζεται τρεξιμο ΑΛΛΑ ποιος θα τρεξει πια? Ο +4 χρονια απτο Euro του '04 Basinas? o Dellas..?

                      Τεσπα, ναυαγιο. Το μεγαλυτερο κακο ειναι ο τροπος π εχασε η ομαδα..
                      " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                      Authenticity sir, authenticity. "

                      Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                      Comment


                      • Πάντως για την όλη κατάσταση είπε κάτι πολύ σωστό ο Γεωργίου...Η όλη κατάσταση και οι προσδοκίες που γεννήθηκαν από τα αφιλοκερδή ιδρύματα aka εφημερίδες,τηλεοράσεις,ραδιόφωνα είναι αυτή που ευθύνεται για τη στενοχώρια και το ξέσπασμα πολλών.Εδώ ρε παιδιά ο Γερμανός δίνει σι ντι με την περιγραφή που όλοι αγαπήσαμε να ακούμε τέσσερα χρόνια ακολουθούμενη από το Ζορμπά(το έχω πάρει απόφαση μέχρι να πεθάνω θα το ακούσω τρισεκατομμύρια φορές θέλω δεν θέλω)

                        Καλά τον Βερνίκο τον αφήνω ασχολίαστο.ΕΠΙΚΗ περιγραφή για πάρτη του βλέπω όλο το κύπελλο Ανταρκτικής με τους πινγκουίνους.Αρκεί να περιγράφει.ΘΑΝΑΤΟΣΣΣΣΣΣ!!!

                        EDIT
                        Δε μου αρέσουν οι μετά Χρηστών προφητείες, θα μπορούσε κάλλιστα να είχε καρφωθεί το αυτογκόλ του Hansson, να κερδίζαμε 1-0 και τώρα να λέγαμε ότι παίξαμε μέτρια, αλλά ο tactician Otto τους πείρε τις ταυτότητες πάλι, και πάμε μωρή Ελλαδάρα να το σηκώσουμε ξανά γαμώ τη τρέλα μου.[/b]
                        Σωστόστ
                        «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                        Comment


                        • Παθιασμένος και κινητικότατος ο Καραγκούνης που πως να τον βγάλει αν είναι ο μόνος που βγάζει στοιχειώδεις μπαλιές, δεν υπήρχε κάποιος άλλος να κάνει παιχνίδι. Οι υπόλοιποι, πέραν του καλού Χαριστέα που πήρε πολλές κεφαλιές και έγινε απειλητικός περίμεναν στις θέσεις τους τη μπάλα εξ ουρανού, δεν ξέρω αν ήταν κουρασμένοι, αλλά σίγουρα έδειχναν έτσι.
                          Κατά τα άλλα δεν παίξαμε πολύ χειρότερα από το 2004. Απλά αποδεικνύεται για άλλη μια φορά πόσο συγκυριακό άθλημα είναι το ποδόσφαιρο. Παρά τη στασιμότητα αυτή η ομάδα ΔΕΝ έτρωγε σήμερα γκολ με τα τρία στόπερ που έπαιζαν μια χαρά και μπορούσε άνετα με κανά κεφάλι ή καμιά στραβοκλωτσιά να κλέψει τη νίκη. Το 2004 δεν έτυχε να πιάσει κάποιος τέτοια σουτάρα, σήμερα έτυχε. Μετά βγήκε το ένα στόπερ, και στο κέντρο υπήρχε ένα κενό να, από όπου προήλθε και το δεύτερο γκολ. Αν ήταν ο Δέλλας ακόμα μέσα δε θα μιλούσαμε καν για φάση.

                          Σημερινό σύστημα/παιχνίδι+τρέξιμο+θεϊκή εύνοια 2004= Κούπα, και εντάξει, μπορεί να μας πάρει ο ύπνος, αλλά θα ξυπνήσουμε για να το σηκώσουμε.




                          Αυριανές εφημερίδες
                          http://redridingmood.blogspot.com/

                          Comment


                          • Για μενα παντως ευτυχως που εχασε η εθνικη Ελλαδας σημερα.Παρακολουθουσα την εθνικη πολυ πριν απο το 2004 οταν επαιζε ΟΑΚΑ με κατι λετονιες και ημασταν 2000ατομα,και φυσικα πανηγυρισα σαν τρελος την κατακτηση του 2004.Αλλα μετα απο το γιουρο πλακωσαν ολοι οι "νεοελληνες" που εκμεταλευτηκσν την κατασταση προς οφελος τους(χελακηδες,κτλ),η εθνικη εγινε trendy για τον καθε ψευτοcelebrity ελληνα, και το κυριοτερο βοηθησε στην εγκαθιδρυση του μεγαλυτερου λαμογιου που εχει περασει απο τα ελληνικα γηπεδα,του γκαγκατση και των αυλικων του.Επισης οι παικτες απεκτησαν σταρχιδισμο και εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων ειδαν την εθνικη σαν μεσο για μεταγραφη,αδιαφορωντας για την φανελα και οι χορηγοι που μυριστηκαν χρημα πλακωσαν σαν τα κορακια.Τι να κανουμε παιδια γυριζει ο καιρος...

                            Comment


                            • Καλά, δεν το είχα πάρει πρέφα ότι είχε ξεκινήσει το Euro. Όχι ότι παρακολουθώ ποδόσφαιρο, αλλά Euro και World Cup (και όχι Mundial γαλλόφωνοι φίλοι μου) πάντα. Λυπάμαι που έχασα το χθεσινοβραδυνό match, γιατί πρέπει να ήταν φοβερό (και εγώ τρέφω μια κάποια συμπάθεια στην Ολλανδία). Στο σημερινό μόνο κλεφτές ματιές έριξα -μου φάνηκε εντελώς αδιάφορος αγώνας- αν και αρχικά είχα υποθέσει ότι στην καλύτερη θα παίρναμε μια ισοπαλία. Δεν θα σχολιάσω για την απόδοση της Εθνικής ούτε το κατά πόσο ή όχι "έχουμε υποστεί εθνική ταπείνωση και με ποιά μούτρα θα αντικρίζουμε μεθαύριο τους Ολλανδούς τουρίστες στην Μύκονο". Πάντα είχα την εντύπωση ότι η Ελλάδα δεν ήταν καλή ομάδα (ίσως μέτρια αλλά σε καμία περίπτωση δεν συγκαταλέγεται στις πρωτοκλασάτες ευρωπαϊκές ομάδες) και έτσι η ήττα από τη Σουηδία δεν μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση. Οι κύριοι λόγος που πήραμε το Euro το 2004 ήταν η τύχη -την είχα κυριολεκτικά λυπηθεί την Τσεχία (κουράγιο ρε Baros)- και το άκρως αμυντικό σύστημα. Την τύχη ως τυφλή προφανώς και δεν μπορείς να την εμπιστεύεσαι και το σύστημα του Otto έχει ίσως ξεπεραστεί (δεν ξέρω και πολλά από ποδόσφαιρο, απλό speculation). Φέτος θα το πάρει η Ισπανία, γιατί πρέπει.

                              "All art is at once the surface and symbol. Those who go beneath the surface do so at their peril."

                              Comment


                              • Χεστε την Ελλαδα, η ματσαρα της ημερας ηταν Ισπανια - Ρωσσια. Και παιξαν και οι 2 πολυ καλα οποτε το δικαιο ειναι να μας ριξουν και οι δυο απο μια πενταρα , να μη ξανασχοληθυμε με ποδοσφαιρο και να κοιταξουμε να κερδισουμε στη Eurovision του χρονου.
                                Do a barrel roll!

                                Comment

                                Working...
                                X