Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τι dvd/ταινία είδατε σήμερα?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Μιας και είσαι Γερμανία ίσως έχεις δει και το Soul Kitchen του Φατίχ Ακίν. Αν όχι δες την είναι αρκετά καλή, έχει να κάνει με έναν Ελληνογερμανο ιδιοκτήτη εστιατορίου.

    Comment


    • Originally posted by Sinclair View Post
      Ξέρω πως θα φανεί κάπως περίεργο, αλλά τη συγκεκριμένη ταινία την είδα κι εγώ τη δεύτερη εβδομάδα που ήμουν Γερμανία στο κανάλι arte. Ήταν πολύ αναζωογονητικό να βλέπεις μια ποιοτική ταινία στη γλώσσα σου με γερμανικούς υπότιτλους.

      Μου άρεσε πάρα πολύ και ασκεί εύστοχη κριτική μέσω κωμικού αλλά και τραγικού στοιχείου. Επίσης μια ακόμη ελληνική ταινία που είδα και μου άρεσε αρκετά ήταν το 4 μαύρα κοστούμια του Ρένου Χαραλαμπίδη. Πολύ ήσυχη και εσωτερική ταινία, ελληνικό road movie κατά κάποιο τρόπο, χωρίς ιδιαίτερα κωμικά- περισσότερο σατιρικά- στοιχεία. Υπάρχει και ένας συνδετικός κρίκος μεταξύ των δυο ταινιών- η γιαγιά/μαμά.
      Η ερμηνεία της μαμάς ήταν υπέροχη. Όπως και του Καφετζόπουλου, τον οποίο συμπαθώ πάρα πολύ. Κορυφαίες σκηνές στα σκαλιά της πολυκατοικίας.

      Comment


      • Πολύ ωραία ταινία το "Ακαδημία Πλάτωνος" αλλά γνώμη μου είναι πως στο φινάλε το έχασε, θα μπορούσε να είναι πιο ουσιαστική.

        Ψήφος επίσης στο Soul Kitchen, από τις πιο ξεχωριστές κωμωδίες που έχω δει τα τελευταία χρόνια!
        Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

        Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

        Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

        Comment


        • Titus θέλω να ακούσω τα σχόλια σου για το 12 Angry Men!

          Comment


          • Green Lantern - Μουφα μεγαλη το περιμενα καλυτερο..

            Thor - Μου αρεσε αρκετα περασε ευχαριστα η ωρα, ο ηθοποιος ταιριαζει γαντι στον ρολο πραγματικα. Αφηνει και κλασσικα σποντες για το Avengers αλλα καπως η ταινια εμοιαζε μισοτελειωμενη αυτη την αισθηση μου αφησε.

            Shutter Island - Παρα πολυ καλη ταινια, απο τις καλυτερες που εχω δει τελευταια.

            Comment


            • Originally posted by i Have no Equal View Post
              Green Lantern - Μουφα μεγαλη το περιμενα καλυτερο..

              Thor - Μου αρεσε αρκετα περασε ευχαριστα η ωρα, ο ηθοποιος ταιριαζει γαντι στον ρολο πραγματικα. Αφηνει και κλασσικα σποντες για το Avengers αλλα καπως η ταινια εμοιαζε μισοτελειωμενη αυτη την αισθηση μου αφησε.

              Shutter Island - Παρα πολυ καλη ταινια, απο τις καλυτερες που εχω δει τελευταια.
              Μούφας είσαι και φαίνεσαι.
              Μα είναι δυαντόν να σου άρεσε περισσότερο το Thor;:whip:
              Carpe diem

              Comment


              • Thor>Green Lantern and haters gonna hate....

                Comment


                • Thank you Captain Obvious!
                  Do a barrel roll!

                  Comment


                  • Στο Green Lantern ειδικα στο τελος μου φανηκε απλα γελοιο,
                     
                    ολοι οι Green Lantern ετρεμαν τον Parallax και ο γηινος του εσκασε ενα μπουνιδι και τον εστειλε στον ηλιο WTF..
                    Bαρεθηκα σε αρκετα σημεια και μου φαινοταν αστειο με την κακη εννοια. Απο την αλλη το Thor χωρις προφανως να ειναι τρομερη ταινια με κρατησε αρκετα και μου αρεσαν ιδιαιτερα οι σκηνες στην Asgard, στη Γη δεν ελεγαν και τοσο οι μαχες.

                    Δεν ειμαι και τοσο φαν του φαναρίου, οποτε βοήθησε και αυτο αρκετα..

                    Comment


                    • A πες το ντε,ότι είσαι άσχετος με το όλο θέμα.Δικαιολογείσαι λοιπόν.;)
                      Άσχετοι gonna hate λέω εγώ.
                      Καταρχήν το Thor ξεκινάει πολύ δυνατά,αλλά στο τέλος απλά δεν έχει νόημα.Καλά είμαστε σοβαροί;Κερδίζει τον Destroyer με ένα χτύπημα;Που στα comics έβαζε όλη του τη δύναμη και ούτε που τον μετακινούσε από τη θέση του;
                      Που είναι ένας Thor που θα παλέψει μέχρι τέλους με νύχια και με δόντια;Που against all odds θα υπερβάλλει εαυτόν και τελικά θα τα καταφέρει;Αν η μάχη στην αρχή,ήταν στο τέλος,κάτι γινόταν.Άσε το άλλο.Που με τη μία ερωτεύτηκε την άλλη,με τη μία προσαρμόστηκε στα γήινα πρότυπα.
                      Ωραία ταινία,ευχάριστη,αλλά υπερβολική,εύκολη και βεβιασμένη.

                      Το Green Lantern από την άλλη,έδειχνε την ανάπτυξη του Hal Jordan από την αρχή.Τον έδειξε να περνάει από όλα τα στάδια,άρνηση,φόβος,αμφιβολία,πίστη και τέλος θρίαμβος.Επίσης έδειξε τα origins των Sinestro & Parallax.Φοβερές σκηνές μάχης είτε ενάντια στον Parallax είτε ενάντια σε Kilowog & Sinestro.
                      Και να μην ξεχάσω τις 2 σκηνές που απαγγέλει τον όρκο.Η τρίχα κάγκελο λέμε.
                      Carpe diem

                      Comment


                      • Pantws kai egw thewrw pws to Thor htan apeirws kalytero apo Green lantern.
                        "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                        But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                        Kindred, this blade and I.
                        "

                        "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                        Greek Gaming Videos
                        Greek Final Fantasy Forum

                        Comment


                        • Κι εσύ τέκνον Βρούτε;
                          Εντάξει δικαιούσαι κι εσύ ένα παραστράτημα.
                          Carpe diem

                          Comment


                          • Ela re o Paralax kai o allos o kathysterhmenos htan aplws gelioi, mono kai mono giafto den aksize h tainia.
                            Entaksei ton Paralax skotwnei me wraio tropo sto telos alla o Loki htan POLY kalyteros kakos.

                            Ase pou den vlepoume tipote gia to Yellow Ring pou hlpiza pws tha doume estw kai sto telos.
                            "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                            But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                            Kindred, this blade and I.
                            "

                            "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                            Greek Gaming Videos
                            Greek Final Fantasy Forum

                            Comment


                            • Μάλλον δεν είδες την post credit scene.Πάντως εντάξει,origin movie ήταν,καλύτερα που δεν είδαμε Sinestro για villain.
                              Όντως ο άλλος ήταν γελοίος.H απεικόνισή του τουλάχιστον.Ο Λόκι είναι γαμάτος στα κόμικς,στην ταινία,απλώς μέτριος.H απεικόνιση του Πάραλλαξ ήταν μια χαρά.
                              Carpe diem

                              Comment


                              • Α ναι ειχα ξεχασει τον καθυστερημενο, σε οποια σκηνη επαιζε μετα απλα το προχωρουσα μπροστα.. Ο Loki ηταν οντως πολυ καλυτερος, μου αρεσε πως το ειχε στησει και γενικα νομιζω και οι 2 ταιριαζαν στον ρολο τελεια.

                                Για να δουμε στο Avengers τι θα γινει με Thor/Loki εχει potential να γινει πολυ καλο, απλα συμφωνα με αυτα που εδειξε στην ταινια οι υπολοιποι Avengers ειναι no match για αυτον.

                                Comment

                                Working...
                                X