Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τι dvd/ταινία είδατε σήμερα?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Ramparter View Post
    Σοβαρα τι περιμενετε απο τον Spielberg?
    Γιατί τι έχει ο Spielberg ; ναι είναι family friendly και Politically correct αλλά αυτό που κάνει το κάνει καλά

    Comment


    • Α ρε Titus μου θες και ποιότητα.Δες κάνα Piranha 3D να γουστάρεις.Ούτε νοήματα ούτε συμβολισμοί ούτε τίποτα.Ένα καλογυρισμένο λουτρό αίματος με μαύρο χιούμορ και ωραίες γυναίκες.Τι άλλο θες;10/10 λέμε.
      Carpe diem

      Comment


      • Originally posted by Ramparter View Post

        Σοβαρα τι περιμενετε απο τον Spielberg?




        Originally posted by Raf
        Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

        Comment


        • Hook ρε φίλε!! Είσαι θεούλης. Τι απίστευτη ταινία. Την είχα γράψει σε βιντεοκασέτα από το MEGA και την είχα λιώσει. Από τις αγαπημένες μου ταινίες του Spielberg.
          «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

          Comment


          • Απ'ότι φαίνεται είναι στην μόδα τώρα τελευταία να μισούνε τον Spielberg.
            Προφανώς ξεχνάνε ότι είναι ίσως ο μοναδικός σκηνοθέτης που έχει ασχοληθεί με κάθε είδος του κινηματογράφου και έχει μεγαλουργήσει στο καθένα.
            Από Jaws, Στενές Επαφές Τρίτου Τύπου, ΕΤ, Ιντιάνα, Jurassic Park, Λίστα του Σίντλερ, Saving Private Ryan, Minority Report, Catch Me If You Can, Αυτοκρατορία του Ήλιου, Μόναχο...
            Εντάξει ας τον υποτιμήσουμε κι αυτόν.
            Η λογική ότι επειδή είναι εμπορικός και politically correct δεν είναι και κάλός σκηνοθέτης είναι σαν να λέμε ότι τα Halo είναι μάπες γιατί πουλάνε.



            Τεσπά να δείτε το I Saw The Devil. Τα σπάει.

            Comment


            • Πολύ πολιτικά ορθός ο Στρατιώτης Ράιαν, τι να σας πω!
              "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

              Comment


              • Είδα το "Albert Nobbs".

                Πραγματικά δεν ξέρω τι να γράψω. Είδα μια ταινία με γυναίκες που ντύνονται, ζουν και εργάζονται σαν άντρες, παντρεύονται γυναίκες, αγαπάνε και ίσως ερωτεύονται γυναίκες και δε μπορώ να καταλάβω αν είναι λεσβίες. Μετά από ολόκληρη την ταινία δεν κατάλαβα αν αυτό που τις ώθησε στο cross dressing ήταν κάποιος κοινωνικός αποκλεισμός ή προσωπικό αδιέξοδο (κακοποίηση κλπ) ή ήταν απλά λεσβίες σε μια συντηρητική κοινωνία. Σε μερικά σημεία υποστηρίζεται το ένα, σε μερικά το άλλο και το φινάλε είναι και τα δυο ταυτόχρονα! Απλά δεν κατάλαβα...Δεν το λες ούτε "Brokeback mountain" εποχής με γυναίκες, ούτε φεμινιστική καταγγελία. Και, σε τελική ανάλυση, δε με νοιάζει κιόλας.

                Ώρες ώρες πάω και βλέπω κάτι ταινίες...
                Δηλαδή ήταν καλό ή όχι;
                Αν και δεν έχω δει την ταινία, από όσα έχω διαβάσει ντύνονται άντρες λόγω κοινωνικού αποκλεισμού (τουλάχιστον αυτό ισχύει για την κεντρική ηρωίδα).
                Originally posted by Squall Leonhart
                I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                Originally posted by 丹野
                Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                Originally posted by Ryu_gr
                υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                Comment


                • Originally posted by TheCursed View Post
                  Πολύ πολιτικά ορθός ο Στρατιώτης Ράιαν, τι να σας πω!
                  Πολιτικά ορθότατος ήταν και ανιστόρητος κιόλας. Στην Όμαχα και τα άλλα σφαγεία του πρώτου κύματος της απόβασης κατέβηκαν Βρετανοί στρατιώτες, όχι Αμερικάνοι. Επίσης βρες μου ένα μαύρο σε όλη την ταινία. Για να μη μιλήσω για το σενάριο, που είναι τελείως family friendly. Μη μπερδεύεσαι από το "σκληρό πρόσωπο του πολέμου" που δείχνει στην αρχή. Λίγο καιρό μετά είχε βγει η πολύ πιο ουσιαστική "Λεπτή κόκκινη γραμμή" του Μάλικ (απίστευτη εικόνα, μεγάλο βάθος) και αργότερα οι δύο ταινίες του Eastwood για τον πόλεμο στον Ειρηνικό, το "Letters from Iwo Jima" και νομίζω "Flags of our fathers". Αν δεν τις έχεις δει δες τες και σύγκρινέ τες με τις γραφικότητες του Σπίλμπεργκ. Καμία διαφωνία πως ο Ράιαν είναι ωραία ταινία, εξαιρετικά γυρισμένη κλπ αλλά είναι τόσο mainstream που καταντά απωθητική.

                  Straier, πραγματικά δεν ξέρω τι να σου πω. Πολύ ωραία αναπαράσταση, ωραίες ερμηνείες, καλή σκηνοθεσία, μια πανέμορφη Μία Βασίκοβσκα (η Αλίκη του Μπάρτον) αλλά ίσως κάπου πήγε μέσα από το κοινωνικό να το γυρίσει σε φυλετικό το θέμα (από το "φύλο" και όχι το "φυλή"). Κι εγώ είχα την εντύπωση πως θα έβλεπα ολίγη από κοινωνική κριτική αλλά η ταινία με μπέρδεψε τελείως.
                  Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                  Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                  Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                  Comment


                  • Για μένα η διάσωση του στρατιώτη Ράιαν είναι η καλύτερη πολεμική ταινία που έχω δει και αφήνει πολύ πίσω όλες τις υπόλοιπες. Καμμία άλλη δε δείχνει τόσα πιστά την κατάσταση του πολέμου. Ακόμα και τώρα που τη βλέπω παθαίνω πλάκα από τα σκηνικά. Καθόλου mainstream δε τη βρήκα ειδικά τότε που την είδα. Οι χαρακτήρες έχουν πολύ βάθος επίσης λέγοντας ιστορίες και σκέψεις όταν δεν πολεμούσαν. Π.χ. συζήταγαν αν ο θεός είναι μαζί μας τότε ποιός είναι με τους άλλους ή αν ο θεός είναι μαζί μας τότε ποιός είναι εναντίον μας.
                    The illusion of free will is an illusion.

                    Comment


                    • Ryu +1.
                      Ταινιάρα.Η Λεπτή Κόκκινη Γραμμή μου φάνηκε βαρετή μετά από αυτό,και είναι κρίμα γιατί είναι καλή ταινία.
                      Πρέπει να τσεκάρω τις ταινίες του Κλιντ που έδωσες Τίτε.Τόσα χρόνια το λέω.
                      Carpe diem

                      Comment


                      • Originally posted by Titus View Post
                        Πολιτικά ορθότατος ήταν και ανιστόρητος κιόλας.
                        Καλά, αυτό το δεύτερο είναι άσχετο.

                        Originally posted by Titus View Post
                        Επίσης βρες μου ένα μαύρο σε όλη την ταινία.
                        Έλα ρε Titus... Καταρχήν πως και γιατί να το προσέξει κανείς αυτό;

                        Originally posted by Titus View Post
                        Λίγο καιρό μετά είχε βγει η πολύ πιο ουσιαστική "Λεπτή κόκκινη γραμμή" του Μάλικ (απίστευτη εικόνα, μεγάλο βάθος) και αργότερα οι δύο ταινίες του Eastwood για τον πόλεμο στον Ειρηνικό, το "Letters from Iwo Jima" και νομίζω "Flags of our fathers".
                        Τη Λεπτή Κόκκινη Γραμμή δεν την έχω δει, άλλο δυο είναι αρκετά κάτω του Ράιαν συνολικά σαν ταινίες.

                        Εντάξει, γενικά μου κάνει εντύπωση που έχετε ένα τόσο αυστηρό φίλτρο "πολιτικής ορθότητας" σε σχέση μ' εμένα που εν τω μεταξύ λογικά στην καθημερινή μου ζωή την απορρίπτω σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό, θεωρώντας κομμάτι της σχεδόν κάθε διδαχή της κοινωνίας μας. Αλλά εντάξει, για όνομα, σινεμά είναι. Δε μπορεί να περιμένουμε να δούμε τις απόψεις μας αποτυπωμένες στο φιλμ (ειδικά σε πολεμική ταινία), αλλά μια ωραία ιστορία με νοήματα, όμορφα γυρισμένη.

                        EDIT: Τον Spielberg γενικότερα τον θεωρώ αρκετά υπερτιμημένο.
                        "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                        Comment


                        • Originally posted by TheCursed View Post
                          Έλα ρε Titus... Καταρχήν πως και γιατί να το προσέξει κανείς αυτό;
                          Από περιέργεια.

                          Και σαν απόδειξη πως το Χόλιγουντ εξακολουθεί να είναι "προκατειλημμένο" απέναντι στους μαύρους στρατιώτες του Β' Παγκοσμίου, όχι μόνο στο Ράιαν αλλά σε πάρα πολλές άλλες παλιότερες και νεότερες ταινίες, ανάμεσά τους και αυτές που προανέφερα. Ένα ενδιαφέρον κείμενο που αλίευσα...

                          It is a fact that until recently African American actors were almost nonexistent in war movies. This is quite unfair since they were also fighting for their country. Even though they are not omnipr…


                          ...και ένα επίσης καλό κείμενο γενικά για την παρουσία των μαύρων σε πολεμικές ταινίες.

                          Find out about The School of Media and Communication, where you can explore the role of media in culture and society.


                          Σε όποιον βαριέται να διαβάσει, τα χολιγουντιανά στούντιο συστηματικά έχουν αποτρέψει τους σκηνοθέτες, τους σεναριογράφους κλπ από το να βάλουν μαύρους χαρακτήρες και κομπάρσους στις ταινίες τους για το Β' Παγκόσμιο. Σε πολλές συρράξεις πάντως μαύρες μονάδες (επειδή γινόταν διαχωρισμός, θυμίζω πως τότε δεν υπήρχε Μάρτιν Λούθερ Κινγκ) στελνόταν στην πρώτη γραμμή πριν από όλους και στο Β' Παγκόσμιο και στην Κορέα και στο Βιετνάμ.

                          Για τα υπόλοιπα, όταν βλέπω μια ταινία με ενδιαφέρει η άποψη του σκηνοθέτη πρώτα και του σεναριογράφου σε δεύτερο βαθμό. Σε αυτή την περίπτωση η άποψη του Σπίλμπεργκ ποιά είναι? Ότι το Πεντάγωνο νοιάζεται για έναν τύπο χαμένο στο μέτωπο, οι φαντάροι αγαπάνε ο ένας τον άλλο και όλοι κατά βάθος είμαστε ευγενείς ήρωες? Δε λέω, γουσταριλίκι ο Ράιαν και ο ελεύθερος σκοπευτής είναι μούρη, αλλά από εκεί και πέρα είναι επιδερμική προσέγγιση.

                          Και, από εκεί και πέρα, άλλες πολύ ανώτερες ταινίες από το Ράιαν είναι και το "Πλατούν" και η "Γέφυρα του ποταμού Κβάι", το "Ο αετός πάτησε στη γη" (eagle has landed) και, προφανώς, το "Αποκάλυψη τώρα".
                          Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                          Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                          Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                          Comment


                          • Originally posted by Titus View Post
                            Για τα υπόλοιπα, όταν βλέπω μια ταινία με ενδιαφέρει η άποψη του σκηνοθέτη πρώτα και του σεναριογράφου σε δεύτερο βαθμό. Σε αυτή την περίπτωση η άποψη του Σπίλμπεργκ ποιά είναι? Ότι το Πεντάγωνο νοιάζεται για έναν τύπο χαμένο στο μέτωπο, οι φαντάροι αγαπάνε ο ένας τον άλλο και όλοι κατά βάθος είμαστε ευγενείς ήρωες? Δε λέω, γουσταριλίκι ο Ράιαν και ο ελεύθερος σκοπευτής είναι μούρη, αλλά από εκεί και πέρα είναι επιδερμική προσέγγιση.
                            Νομίζω ότι το παίρνεις πολύ στα σοβαρά, πολύ "κυριολεκτικά" και το πολιτικοποιείς χωρίς λόγο. Έχεις δίκιο υπό την οπτική που το βλέπεις, αλλά δε με βρίσκει σύμφωνο η προσέγγιση. Τουλάχιστον όχι στη συγκεκριμένη ταινία, η οποία (όπως σωστά ανέφερες) δεν κόπτεται ν' ανταποκριθεί στην ιστορική πραγματικότητα.
                            "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                            Comment


                            • Βρίσκω πάτημα να ποστάρω αυτό: Από τις πιο διάσημες φωτογραφίες του πολέμου και της ιστορίας γενικότερα:



                              Ο στρατιώτης παρουσιάστηκε σαν Αμερικάνος αλλά ήταν Έλληνας!! Λέγεται Ευάγγελος Κλωνής. Απίστευτο;

                              Μια από τις διασημότερες φωτογραφίες του 2ου Παγκοσμίου Πολέμου δείχνει έναν αγέρωχο στρατιώτη με το τσιγάρο στα χείλη, να κοιτάζει προς τα πίσω βλοσυρά. Ο στρατιώτης είναι Έλληνας. Λεγόταν Βαγγέλης Κλωνής. Αυτή είναι η απίστευτη ιστορία του.


                              Είχα δει και ντοκυμαντέρ στην ΕΤ-3 για αυτόν! Κάποιος το είχε ξαναποστάρει, ο BigBoss αν δεν κάνω λάθος.
                              The illusion of free will is an illusion.

                              Comment


                              • To Red Thin Line είναι ταινιάρα τα αλλά δυο του Eastwood καλές ταiνιες (το Iwo Jima κυρίως) αλλά κι εγώ το Ryan το βάζω αρκετά πιο πάνω .

                                Τον Spielberg γενικότερα τον θεωρώ αρκετά υπερτιμημένο.
                                Ο Spielberg είναι "εμπορικός" σκηνοθέτης αλλά το κάνει "ποιοτικότερα" από τους περισσότερούς και αυτό τον κάνει αρεστό και προβεβλημένο στο ευρύ κοινό, κάτι που έχει και τα αρνητικά του . Εγώ τον πάω επειδή είναι ένας σκηνοθέτης/παραμυθάς στην ουσία, σε μερικούς βέβαια ίσως δεν αρέσουν τα παραμύθια του .

                                Ryu_gr ωραίος, την έχω διαβάσει την ιστορία του Κλωνη. Ιδανική ιστορία για τον Spielberg ;)

                                Comment

                                Working...
                                X