Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τι dvd/ταινία είδατε σήμερα?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Εδώ σαφώς παίζει ρόλο και το φανταστικό art του Gibbons.
    O οποίος έχει κάνει δουλειά στις επανεκδόσεις των 2 πρώτων broken sword για όποιον δεν το ξέρει

    Comment


    • Προσυπογραφω τα οσα ειπε ο Sinclair περι Watchmen. Για οσους δεν το εχουν διαβασει θα το παω ενα βημα παραπερα και θα πω οτι η ταινια δεν φτανει ουτε στο 1/1.000.000 το εργο του Moore... O ZS στην πραγματικοτητα προσπαθησε να αποδωσει οντως το βασικο plot αλλα και εικονες του πως το εργο του Moore θα ηταν σε ενα αλλο μεσο αλλα πολυ απλα το Watchmen δεν μπορει να αποδωθει σε καμια περιπτωση με αυτον τον τροπο. Θεωρω οτι στις νεοτερες τεχνες υπαρχουν λιγοι εκπροσωποι του καθε ειδους που δειχνουν την δυναμη του μεσου και πιστευω οτι αν τα comics ειχαν εναν μονο τετοιο, τοτε αυτος σιγουρα θα ηταν το watchmen. Χρησιμοποιει ολη τη δυναμη του μεσου που του δινει υποσταση και δεν μπορει να μεταφερθει αλλου. Θεματικα περιγραφει ενα what if, μια διαφορετικη αμερικη, εναν διαφορετικο συνολικα κοσμο, αναλυοντας κοινονικοπολιτικα και φιλοσοφικα θεματα, παιζοντας παραλληλα με ολα τα εργαλεια του medium και χρησιμοποιωντας ως μεσο μονο το crime case που απασχολει την ταινια. Η ταινια imo ειναι καλη για καποιον που δεν εχει διαβασει το comic (εχει και μια απο τις καλυτερες εισαγωγες ever) ή δεν την βλεπει σε συναρτηση με αυτο αλλα αν το δεις συγκριτικα ειναι κατι που ουσιαστικα δεν αγγιζει σε κανεναν βαθμο την original δουλεια.

      Το V for Vendetta προσωπικα θεωρω οτι ειναι πολυ καλη ταινια. Ειναι αρκετα διαφορετικη απο το comic και απο το setting του, δεν μπορει να αποδωσει το περιεχομενο του Moore αλλα θεωρω οτι προσπαθει με δικα της στοιχεια να αναπαραγει κατι αντιστοιχο (απο διαφορετικο context) και οτι γενικοτερα θετει αντιστοιχου επιπεδου ερωτηματα.

      Μεσω του Moore γενικα εγω αρχισα να παρακολουθω το μεσο (εγω σε οποιον δεν παιζει παιχνιδια προτεινω αν παιξει ποτε κατι αυτο να ειναι το Braid, αντιστοιχα φιλοι που ειχα που ειχαν πολυ σχεση με τα comics που ειχαν πει πως αν ειναι ποτε να διαβασω κατι, αυτο να ειναι το watchmen ή καποια δουλεια τελος παντων του Moore) ειναι θεωρητικος αναρχικος και τον θεωρω παρα πολυ αυστηρο τουλαχιστον σε επιπεδο δουλειας. Θελω να πω οτι ακομα και αριστουργημα να ηταν καποια απο τις μεταφορες το ονομα του κλπ δεν θα αφηνε να μπει.

      Comment


      • Spirited away (2001), μου είχε ξεφύγει αυτό το διαμαντάκι, ίσως λίγο αφηρημένο αλλά ο τεχνικός τομέας, οι φοβερές εικόνες και η ατμοσφαιρική μουσική είναι αρκετές για να σε παρασύρουν.
        Θα κοιτάξω και άλλες ταινίες του Μιγιαζάκι.
        The illusion of free will is an illusion.

        Comment


        • Originally posted by Ryu_gr View Post
          Spirited away (2001), μου είχε ξεφύγει αυτό το διαμαντάκι, ίσως λίγο αφηρημένο αλλά ο τεχνικός τομέας, οι φοβερές εικόνες και η ατμοσφαιρική μουσική είναι αρκετές για να σε παρασύρουν.
          Θα κοιτάξω και άλλες ταινίες του Μιγιαζάκι.
          miyazaki= εγγυηση

          Πραγματικα καθε του ταινια ειναι φοβερη. Το spirited away δεν μου αρεσε τοσο οσο σε αλλους (που το θεωρουν την κορυφαια ταινια του miyazaki) αλλα ηταν σπουδαια ταινια με πολλα νοηματα. Οποσδηποτε δες το Nausicaa of the valley of wind, princess mononoke και το my neighbour totoro.
          Last edited by Roronoa; 02-10-2016, 11:24 AM.

          Comment


          • Έχει πέσει η δουλειά πλέον,οπότε τις 2 τελευταίες μέρες,εν ώρα εργασίας έχω δει τα εξής:

            Friend Request
            Vacation
            Mechanic Resurrection
            Zootopia
            Carpe diem

            Comment


            • To Mechanic 2 λεει τπτ ή μάπα;
              Originally posted by Raf
              Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

              Comment


              • Το πρώτο ήταν καλύτερο,αλλά ναι,άμα θες να περάσεις το χρόνο σου ευχάριστα καλό είναι.
                Είδα επίσης τα:
                Hot Pursuit
                Independence Day 2
                Jason Bourne
                Legend of Tarzan

                καθώς και τα έπη The Secret Life of Pets & Inside Out.

                Αύριο θα δω λογικά Kung Fu Panda 3 σα δεύτερη,αλλά για πρώτη δεν ξέρω ποια να βάλω.
                Carpe diem

                Comment


                • Το Secret Life of Pets μονο επος δε το λες, να μου λεγες για το Zootopia...
                  Do a barrel roll!

                  Comment


                  • Και το Zootopia έπος είναι.Δε σου άρεσε το Secret life of pets;Γιατί;Η ταινία ξεχείλιζε καλτίλα.
                    Είδα και το Criminal.Πραγματικά,με εξαίρεση το χλιαρό φινάλε,δεν ξέρω γιατί έχει αποσπάσει τόσο αρνητικές βαθμολογίες.
                    Carpe diem

                    Comment


                    • Δεν ηταν κακο απλα πολυ καμμενο.

                      Εχει κανεις ιδεα που μπορουμε να δουμε αυτο;

                      Do a barrel roll!

                      Comment


                      • Το καλύτερο σου στοίχημα είναι να κάνεις like σελίδες παρεμφερείς με τις Νύχτες Πρεμιέρας και να περιμένεις ανακοίνωση για επαναπροβολή της, μιας και ήταν από τις ταινίες που κέρδισε βραβείο.

                        Απ'την άλλη αυτό φαίνεται (όλως περιέργως) legit:

                        piratetorrents.net αποτελεί την πρώτη και καλύτερη πηγή για όλες τις πληροφορίες που ψάχνετε. Από γενικά έως τα πιο απίθανα θέματα, το piratetorrents.net τα έχει όλα. Ελπίζουμε να βρείτε αυτό που ψάχνετε!
                        Last edited by ChrisTop; 11-10-2016, 04:16 PM.

                        Comment


                        • Είδα το Dr Strange.Πολύ καλύτερο απ'όσο το περίμενα.Ο Cumberbatch με έψησε να ξεκινήσω άμεσα το Sherlock.Ναι,τόσο πολύ μου άρεσε η ερμηνεία του.
                          Δυστυχώς,επειδή το είδα στον κινηματογράφο της γειτονιάς μου δεν είδα την δεύτερη post credit scene.Πάντως το προτείνω ανεπιφύλακτα σε όλους.
                          Carpe diem

                          Comment


                          • Είδα τον Ελαφοκυνηγό, κλασσική ταινία με Robert De Niro.
                            Θα μπορούσε άνετα να πει κάποιος αφού την δει ότι δύσκολα φτιάχνουν τέτοιες ταινίες πλέον.

                            Η μισή ταινία είναι χαρά (δείχνει ένα γάμο και ξέγνοιαστη ζωή. Σε διαφορετική περίπτωση ίσως ήταν απλά filler αλλά εδώ οι ερμηνείες και τα σκηνικά είναι απλώς φοβερά) και άλλη μισή λύπη (πόλεμος Βιετνάμ και... ρώσικη ρουλέτα).
                            Την προτείνω ανεπιφύλακτα σε όποιον του έχει ξεφύγει!
                            The illusion of free will is an illusion.

                            Comment


                            • Τρέχτε δείτε Dr Strange, σπέρνει.

                              Comment


                              • The illusion of free will is an illusion.

                                Comment

                                Working...
                                X