Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τι dvd/ταινία είδατε σήμερα?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • "To Ορφανοτροφειο" δεν ειναι η πρωτη ταινια του Guillermo Del Toro, ο ιδιος σκηνοθετησε και το "Laberinto del Fauno" μια ταινια ποιοτικοτατη κατα τη γνωμη μου.Η νεοτερη ταινια του καταφερε και να με ανησυχησει (τρομαξει αν θελετε) και να με ξαφνιασει σε ορισμενα σημεια.Οσο για τα ισπανικα, περι ορεξεως κολοκυθοπιτα παντως εμενα μου φαινεται πολυ ευγενης γλωσσα .
    <div align="center">

    "Strive For Improvement Through Every Day To Become The Best You Can"</div>

    Comment


    • Βασικά δεν είναι ταινία του Γκουλιέλμο Ντελ Τόρο αλλά ενός Juan Antonio Bayona (σύμφωνα με το imdb) ο οποίος δε γύρισε, πριν το Ορφανοτροφείο, καμία μεγάλου μήκους ταινία. Ο Ντελ Τόρο ήταν παραγωγός της ταινίας.

      Comment


      • "To Ορφανοτροφειο" δεν ειναι η πρωτη ταινια του Guillermo Del Toro, ο ιδιος σκηνοθετησε και το "Laberinto del Fauno" μια ταινια ποιοτικοτατη κατα τη γνωμη μου.Η νεοτερη ταινια του καταφερε και να με ανησυχησει (τρομαξει αν θελετε) και να με ξαφνιασει σε ορισμενα σημεια.Οσο για τα ισπανικα, περι ορεξεως κολοκυθοπιτα παντως εμενα μου φαινεται πολυ ευγενης γλωσσα .
        [/b]
        Δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα σύγκρισης των δύο ταινιών λόγω του πόσο διαφορετικές είναι. Μιλάμε για δύο από τις καλύτερες ταινίες που έχω δει τα τελευταία χρόνια. Εκπληκτικές και οι δύο σε όλους τους τομείς. Περιμένω να πέσει λίγο η τιμή των DVD να τα τσιμπήσω και τα δύο.
        Δείτε τις.
        Δείτε τις.
        Δείτε τις.


        Comment


        • Για εμένα και οι δύο είναι από τις χειρότερες ταινίες που έχω δει τον τελευταίο ενάμιση χρόνο xD . Αλέξανδρε don&#39;t shoot . ΟΚ για να μην παρεξηγηθώ να ξεκαθαρίσω ότι και τις δύο τις θεωρώ καλές (παρόλο που δε μου άρεσαν). Απλώς τον ενάμιση αυτό χρόνο έχω δει τόσες πολλές εξαιρετικές (άλλες σύγχρονες, άλλες κλασικές, άλλες άγνωστες) ταινίες (που καλύπτουν μία χρονική περίοδο από το 1902 εως το 2008) που με την καμία δε θα μπορούσαν να ξεχωρίσουν αυτές οι δύο.

          Ο fioth έκανε τη σύγκριση λογικά γιατί πίστευε ότι είναι του ίδιου σκηνοθέτη. Μία γενικότερη σύγκριση του έργου του, από το πριν στο μετά.

          Comment


          • Συμφωνα με sites απο τα οποια ενημερωνομαι σκηνοθετης και των δυο φαινεται ο Del Toro.Μπορει καλλιστα να υπαρχει καποιο λαθος, αλλα το κοβω κομματακι δυσκολο τη στιγμη που στο τελος και των δυο εμφανιζεται το μυνημα "Directed by Guillermo Del Toro" ετσι δεν ειναι ;
            <div align="center">

            "Strive For Improvement Through Every Day To Become The Best You Can"</div>

            Comment


            • Tα site από τα οποία ενημερώνεσαι κάνουν λάθος. Η ταινία δεν είναι του Ντελ Τόρο και αυτό δεν αλλάζει. Ο Ντελ Τόρο είναι παραγωγός. Μέχρι και οι γιγαντοαφίσες που διαφήμιζαν την ταινία έγραφαν ότι είναι ο παραγωγός και όχι ο σκηνοθέτης. Ψάξε το λίγο περισσότερο και θα καταλάβεις ότι έχω δίκιο.

              Το ίδιο είχε συμβεί με το Hostel, όλοι νόμιζαν ότι είναι του Ταραντίνο ο οποίος έβαλε το όνομά του μόνο για διαφήμιση.

              Comment


              • Για το Hostel εχεις δικιο, ειναι γενικο το λαθος.Θα ξαναβαλω το DVD και θα το κοιταξω με την πρωτη ευκαιρια για να ειμαι σιγουρος.Θα αναφερω τα αποτελεσματα της..."ερευνας" .
                <div align="center">

                "Strive For Improvement Through Every Day To Become The Best You Can"</div>

                Comment


                • Kαλά σιγά το θέμα (και την ταινία) για να κάνεις κάτι τέτοιο. Απλώς το ανέφερα γιατί όντως έτσι είναι.

                  W/e εντυπώσεις/ανάλυση μου για το dark knight στο αντίστοιχο θέμα για όποιον ενδιαφέρεται.

                  Comment


                  • μα το Hostel ήταν γνωστό ότι δεν ανήκει στον Ταραντίνο από την αρχή.
                    για όποιον ενδιαφέρεται και για όποιον αδαή δεν το έχει δει αυτή την Κυριακή στο Sunady Movies (κανάλι δε λέω μην κάνω διαφήμιση)στις 23:00 έχει το Pulp Fiction.όσοι πιστοί προσέλθετε.και για να μην κάνω ξεχωριστό ποστ στο άλλο θέμα....
                    ....Ρε Evans δε βαριέσαι να γράφεις ολόκληρα κατεβατά;
                    Περαιτέρω ανάλυση και σχολιασμός μόνο όταν την ξαναδώ την ταινία 2-3 φορές να νιώσω.
                    Carpe diem

                    Comment


                    • Όχι δε βαριέμαι να γράφω "αναλύσεις" όταν υπάρχει χώρος για συζήτηση και άτομα που έχουν όρεξη. Η συγκεκριμένη μου άρεσε, είδα ότι πολλοί λιώσατε για αυτό και έγραψα αναλυτικότατα τις απόψεις μου. Ο λόγος που δε γράφω πλέον τις ταινίες που βλέπω είναι γιατί κανένας δεν ενδιαφέρεται, σε αντίθεση με το Dark Knight.

                      Ο μόνος που ενδιαφέρονταν και έβλεπε κάποιες από αυτές που έγραφα ήταν ο Bart .

                      Comment


                      • Προσωπικά το "El Orfanato" μου άρεσε πολύ σαν ταινία, όχι για την πρωτοποριακή θεματολογία του ή για τους προβληματισμούς που μπορεί να μου δημιούργησε, αλλά γιατί εκπλήρωσε και με τον παραπάνω το λόγο για τον οποίο πήγα σε σινεμά για να το δω. It scared my pants off&#33; Τρόμαξα σε πολλά σημεία που δεν το περίμενα και γενικότερα μου δημιούργησε μία κλιμακούμενη ένταση καθόλη τη διάρκεια της ταινίας η οποία με τα γεγονότα προς το τέλος έφταση στην κορύφωση της. Πάντως, έχει δίκιο ο Evans, δεν είναι σκηνοθετημένη από τον Del Toro. Επίσης θα συμφωνήσω ότι τα ισπανικά είναι πολύ ωραία γλώσσα και δε με ενόχλησε καθόλου η "παρουσία" τους στην ταινία.
                        Μου αρέσει να τρώω μικρά παιδάκια.

                        Comment


                        • Un.. dos.. tres... Parakatalame&#33;


                          Comment


                          • Un.. dos.. tres... Parakatalame&#33;
                            [/b]
                            Pls not again . Η θύμηση και μόνο αυτής της σκηνής με κάνει να ανατριχιάζω .

                            Comment


                            • Comment


                              • Πωπω, endless consumption. The trend of our times.

                                Comment

                                Working...
                                X