Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τι dvd/ταινία είδατε σήμερα?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • To LotR είναι στις εξαιρέσεις imo. Άλλο που προσωπικά μετά το πρώτο βιβλίο δεν άντεξα να διαβάσω άλλο.

    Σχετικά με τα εμβλήματα- τώρα κατάλαβα τι εννοείς- μην ανησυχείς λογικά δεν πρέπει να έχει αλλάξει κάτι. Μακάρι να έμοιαζε- το πρώτο ειδικά- έστω και 1% με το Indiana Jones 3. Εδώ οι ίδιοι και δεν κατάφεραν να πετύχουν κάτι ανάλογο με το Indy 4...
    «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

    Comment


    • To LotR είναι στις εξαιρέσεις imo. Άλλο που προσωπικά μετά το πρώτο βιβλίο δεν άντεξα να διαβάσω άλλο.
      Έχοντας διαβάσει το βιβλίο πρώτα, η ταινία μου φάνηκε μέτρια. Δυστυχώς λόγω όγκου μετά βαρέθηκα να διαβάσω και τα 2 επόμενα και για αυτό το λόγο δεν έχω δει ακόμα και τις ταινίες.

      Comment


      • Exontas diavasei kai ta 3 vivlia prwta, exw na pw pws h tainies einai para poly kales.
        Sigoura kovoun para polla, alla prwton ta pareleipomena den einai toso shmantika kai defteron to feeling tou vivliou katafernei na perasei sthn tainia.

        Sto DaVinci code den pernaei tipote, paraleipontas shmantika stoixeia pou odhgoun se sygekrimena symperasmata, ean den exeis diavasei to vivlio eisai me mia ekfrash "what the hell just happened?" olh thn wra.
        "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
        But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
        Kindred, this blade and I.
        "

        "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
        Greek Gaming Videos
        Greek Final Fantasy Forum

        Comment


        • Ok, molis eida thn tainia kai sxoliazw 1-2 pragmata.

          Genika h tainia einai poly kalyterh apo thn antistoixh tou kwdika Da Vinci, paraleipoun kai allazoun polla pragmata, alla sthn pragmatikothta einai efkolh kai katanohth h parakolouthish ths.
          Me liga logia htan mia diaskedastikh tainia kai thn proteinw se aftous pou tous aresei to "kynhgi tou thysavrou" opws kai emena.

          Σχετικά με τα εμβλήματα- τώρα κατάλαβα τι εννοείς- μην ανησυχείς λογικά δεν πρέπει να έχει αλλάξει κάτι.
          Ki omws alaksane Opws sou eipa, sto vivlio ola ta emvlhmata einai lekseis (einai 6 ksexasa na symperilavw kai to Illuminati) kai einai oles amfigrammata.
          Sthn tainia to teleftaio symvolo einai ta 2 kleidia pou anefera kai den exoun kamia sxesh me to vivlio.

          Genika parathetw tis poio trantaxtes allages apo to vivlio sthn tainia me heavy spoilers:

           

          - O typas pou pethainei prwtos den einai synergaths ths gomenas alla pateras ths.

          - Afairesane ton kyrio ypopto teleiws kai alaksane ton rolo tou (ws ypopto) me enan allo.

          - Den kalei to Vatikano ton Langton alla to Cern

          - To teleftaio symvolo einai diaforetiko

          - Swzoun to teleftaio Dialexto - sto vivlio pethainei.

          - O dolofonos einai koinos ektelesths pou plhrwnetai, enw sto vivlio einai "Assassinos" pou katagetai apo genia assassinwn ths Irousalhm kai einai kthnos se dynamh kai texnikh. Oti kanei to kanei epeidh misei tous katholikous, oxi gia ta lefta.

          - O Langton goustarei thn gomena kai thn apeleftherwnei afou thn exei apagagei o Assassin, skotonontas ton (ton rixnei apo ena mpalkoni).

          - O Langton epivivazetai mazi me ton kamerario sto elikoptero kai gia na glitwsei kanei eleftherh ptwsh me aftosxedio aleksiptoto mesa sto potami (profanws to kopsan apo thn tainia afto gia na glytwsoun to apistefto psema )

          - O Kamerarios vriskei thn thesh ths vomvas apo "thavma" sto vivlio kai oxi apo logiko symperasma opws deixnei h tainia.
          Sthn pragmatikothta afto to shmeio sthn tainia einai poly kalytero apoti sto vivlio.

          - Papas ginetai o papous pou eklegei tous papes, oxi o tetartos eklektos.
          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
          Kindred, this blade and I.
          "

          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
          Greek Gaming Videos
          Greek Final Fantasy Forum

          Comment


          • Ουπς δεν το γνώριζα. Αλλά οκ δε διάβασα το βιβλίο οπότε οκ. Όταν το διαβάσω- καλοκαίρι κλασικά- θα δω κι εγώ τι παίζει.
            «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

            Comment


            • Μόλις είδα το "When The End Stood Still" με τον Κιάνου Ριβς...

              Η Γη είναι στα τελευταία της και εμφανίζονται κάποιες σφαίρες ανά τον κόσμο και έρχεται ο Κιάνου Ο Ριβς --Σκοτσέζος-- σαν εκπροσωπος ενός άλλου κόσμου και ουσιαστικά ανακοινώνει ότι θα πεθάνουν όλη πάνω στην γη για να σωθει η Γη...
              Όπως πάντα υπάρχει μία γυναίκα στην υπόθεση....

              Αναμενόμενο το τέλος θεωρητικά, οκ θα μπορούσε να είναι ακόμα περισσότερο αλλά χοντρικά είναι εύκολο να δούμε τι θα γίνει.

              Καλούτσικη ταινία, περίμενα κάτι περισσότερο αλλά οκ, για 1μιση ώρα καλή ήταν
              "...You can have all the faith you want in spirits, and the afterlife, and heaven and hell, but when it comes to this world, don't be an idiot. Cause you can tell me you put your faith in God to put you through the day, but when it comes time to cross the road, i know you look both ways..."

              Comment


              • Μάλλον το The Day the Earth Stood Still θες να πεις. Την είδα κι εγώ πριν μερικούς μήνες στο σινεμά. Νομίζω πως κάτι δεν κατάλαβες καλά, ο Ριβς δεν ήταν εκπρόσωπος άλλου κόσμου αλλά απλός άνθρωπος που ανακάλυψε την αλήθεια μέσω του κώδικα που άφησε εκείνο το κοριτσάκι απο το 50. Την βρήκα αρκετά ευχάριστη και δεν μετάνοιωσα τα 8 ευρώ


                Comment


                • Μόλις είδα το Heat.Για κάποιο λόγο περίεργο λόγο το είχα ξεχάσει ότι το έχω ξαναδεί τουλάχιστον αποσπασματικά.Είχε τη φάση του.Μ'αρεσε που δεν ήταν τίγκα στο πσιτολίδι αλλά ανέπτυσσε και τους χαρακτήρες,όχι ικανοποιητικά,αλλά αρκετά για να ξεχωρίσει από αντίστοιχες ταινίες δράσης.Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι αν και προτιμώ τον Αλ από τον Ντενίρο η ταινία με έκανε να συμπαθήσω τους κακούς της υπόθεσης,κάτι σπάνιο για μένα.
                  Αυτά.Αρκετά ευχάριστη ταινία με κάποιες ωραίες ιδέες αλλά ως εκεί.
                  Carpe diem

                  Comment


                  • Χμμμ δν έχεις κι αδικο σε αυτό που λες...Σωστός
                    Αλλά κολλάω στο ότι αυτός πως ήρθε με την σφαίρα? :-/
                    "...You can have all the faith you want in spirits, and the afterlife, and heaven and hell, but when it comes to this world, don't be an idiot. Cause you can tell me you put your faith in God to put you through the day, but when it comes time to cross the road, i know you look both ways..."

                    Comment


                    • Originally posted by Alexandros View Post
                      Μάλλον το The Day the Earth Stood Still θες να πεις. Την είδα κι εγώ πριν μερικούς μήνες στο σινεμά. Νομίζω πως κάτι δεν κατάλαβες καλά, ο Ριβς δεν ήταν εκπρόσωπος άλλου κόσμου αλλά απλός άνθρωπος που ανακάλυψε την αλήθεια μέσω του κώδικα που άφησε εκείνο το κοριτσάκι απο το 50. Την βρήκα αρκετά ευχάριστη και δεν μετάνοιωσα τα 8 ευρώ

                      Ο τίτλος είναι αυτός που λες αλλά περιγράφεις άλλη ταινία.
                      Το σενάριο που λες είναι από το Knowing.

                      I'm back bitches... Version 2.0

                      Το νέο forum για το αυτοκίνητο: PetrolHeads

                      Comment


                      • Πριν λίγο γύρισα από Τερμινέητορα σε HD αίθουσα με σεισμούς από τον ήχο και τα συναφή διαστημικά. Πέρασα πάρα πολύ καλά με τη ταινία. Οκ ναι, δεν είναι Τ1 δεν είναι Τ2, αυτά ήταν και δεν ξαναγίνονται. Μακάρι να είναι τριλογία γιατί το σκηνικό του Salvation ήταν τρομερό με τα πιστευά post-apocalyptic τοπία που σε φάσεις μου θύμισαν Fallout3, με θεϊκές σκηνές δράσης και το όλο κλίμα που ήταν στην σωστή ατμόσφαιρα της "μυθολογίας" του Terminator.

                        Πρωταγωνιστής για μένα ήταν σίγουρα ο Marcus με τον Connor σε δεύτερο ρόλο κυρίως πιστεύω επειδή δεν έχει γίνει ακόμα leader της Resistance. Έχει 2-3 ωραία σκηνικά-φόρο τιμής στα πρώτα Terminators που σίγουρα θα γουστάρουν οι fans με τη σκηνή
                         
                        προς το τέλος όπου ο Connor ετοιμάζεται να φύγει μόνος του για να εισβάλει στη Skynet και ακολουθεί ο διάλογος - κοπελιά του Connor: "Tι να πω στους στρατιώτες σου όταν καταλάβουν ότι έφυγες;" Connor: "I'll be back"
                        να είναι σίγουρα η κορυφαία.

                        Μείων της ταινίας τα πολλά ελικόπετρα που μου πήραν τα αυτία.
                        sigpic

                        Comment


                        • Είδα το Terminator Salvation κι εγώ.

                          Πολύ χειρότερο από τα δυο πρώτα και λίγο χειρότερο από το τρίτο.

                          Ο μόνος χαρακτήρας της ταινίας που είχε ενδιαφέρον ήταν ο Marcus αλλά έτσι όπως τον εισήγαγαν στην ταινία δεν με τρέλανε ούτε αυτός προσωπικά. Δεν είχα δει το trailer αλλά παρόλα αυτά από την πρώτη στιγμή ήξερα πως ήταν μηχανή. Δεν προσπάθησαν και πολύ να το κρύψουν. Η ταινία είχε πολύ λίγα twists και ήταν εντελώς linear η υπόθεση.

                          Γενικά, cookie cutter Hollywood movie με 2 μεγάλα ονόματα (Terminator και Bale) και τίποτα άλλο. Ο Arnold έλαμψε δια της απουσίας του επίσης. Η καλύτερη σκηνή ήταν με διαφορά το cameo του Arnold.

                          Απογοητευτική ήταν. Κρίμα γιατί περίμενα να ήταν τουλάχιστον καλύτερη από τo Judgement Day. Να μαθαίναμε έστω κάτι. Πώς έγινε το Timetravelling; Πως βρήκαν την φάτσα του Arnold οι μηχανές του SkyNet;

                          Comment


                          • Trilogia einai...tha doume
                            "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                            But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                            Kindred, this blade and I.
                            "

                            "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                            Greek Gaming Videos
                            Greek Final Fantasy Forum

                            Comment


                            • +1 deus_dope
                              -1 yomanation

                              Ω ναι μόλις το είδα κι εγώ αλλά δεν γράφω κάτι άλλο μιας και τα έγραψε ακριβώς ο deus_dope όσα ήθελα να πω.


                              Yomanation βάλε spoiler tags σε κάποια πράγματα που είπες.Κάποιοι δεν το έχουν δει ακόμα.

                              Σοκ και δέος η σκηνή
                               
                              που εμφανίζεται ο Άρνι.
                              Carpe diem

                              Comment


                              • Σαν μεγαλος φαν των Terminator το ειδα και εγω
                                και εχω αναμεικτα συναισθηματα
                                αλλα κλεινω προς τις θετικες εντυπωσεις
                                σιγουρα τα Τ1 και Τ2 δεν τα αγγιζει αλλα μου αρεσε περισσοτερο απο το μετριοτατο Τ3 που ηταν ενα απλο rip off του Τ2.

                                Η δραση ηταν μαματη αλλα απο πλοκη επασχε και αυτο με απογοητευσε
                                και με τα διαφορα που διαβασα στο νετ σπαστικα ακομα πιο πολυ
                                υπαρχουν λεει 30 με 40 λεπτα κομμενες σκηνες
                                σκηνες που υπαρχουν στα trailers αλλα δεν ηταν στην ταινια
                                ελεος δηλαδη με αυτο το pg-13

                                αλλα το πιο σπαστικο απο ολα ειναι οτι αρχικα στο σεναριο πρωταγωνιστης ηταν ο Marcus (με τον John Connor ισα ισα να ειναι στην ταινια):kill:
                                και αυτος ειναι ο ρολος που προταθηκε αρχικα στον Bale
                                αλλα επειδη ο Bale προτιμουσε τοn τον ρολο του JC(σωστα κατα την γνωμη μου) ε ειπαν ας τον μεγαλωσουμε λιγο

                                αν αυτος ειναι ο τροπος σκεψης των δημιουργων του Τ4 ελπιζω να αφησουν το franchise στην ησυχια του

                                Comment

                                Working...
                                X