Announcement

Collapse
No announcement yet.

PC Helpdesk

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Microsoft security essentials και Malware bytes.

    Comment


    • Δεν έχω αυθεντικά Windows οπότε κάποιο που δεν είναι της Μ$ θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως.
      Carpe diem

      Comment


      • Σχεδον κανενας δεν εχει αυθεντικα windows, αυτο ομως δε σε εμποδιζει απο το να κανεις install το οτιδηποτε.
        Στην τελικη υπαρχουν και αρκετοι τροποι να κανεις authenticate τα windows και να ξενοιασεις.
        Καλη ειναι η προταση του IHNE, εναλλακτικα τσεκαρε AVG και Avast!

        Comment


        • Ο μόνος τρόπος για να ξενοιάσεις κατά τη γνώμη μου είναι να έχεις γνήσια τα windows. Και ψεύτικο authenticate να κάνεις μπορεί στη συνέχεια να μην πιάνει γιατί γίνεται περιοδικός έλεγχος. Πάντα με τα πειρατικά προκύπτουν προβλήματα ανά καιρούς, ακόμα και από third party εφαρμογές. Σίγουρα λύνονται με extra πειρατικά κόλπα, αλλά πρέπει να το ψάχνεις κάθε φορά.
          The illusion of free will is an illusion.

          Comment


          • Πρόσφατα τα έφτυσε η κάρτα γραφικών μου. Θέλω να πάρω καινούργια, λίγο καλύτερη απο αυτή που έχω (για να παίζω και πιο καινούργια παιχνίδια), αλλά όχι και τίποτα πολύ fancy, καθώς γύρω στα 80 ευρώ έχω να δώσω.

            Είμαι εντελώς άσχετη και δε ξέρω πως να τη βρω. Έχω το dxdiag μου, έχω το μοντέλο της motherboard και δεν με πειράζει αν θα είναι Radeon ή GeForce.

            Αρκεί α) νσ "ταιριάζει" με τον υπολογιστή (μην π.χ πάρω κάτι πολύ βαρύ για τον επαξεργαστή, αν και δεν έχω ιδέα τι λέω καθώς είμαι άσχετη) β) να παίζει τα περισσότερα παιχνίδια σε αρκετά καλά settings (αν και δε παίζω τίποτα τέρατα οπότε δεν θέλω πανάκριβη) και γ) να βρίσκεται σε κανα amazon.co.uk κάτω απο 100 ευρώ. Απο εδώ δε παίρνω. Αυτή που έχω, στη Φινλανδία κάνει 125 ευρώ. 50 στην amazon.

            Βιάζομαι γιατι είμαι με το mini laptop και έχω πράγματα να κάνω, αλλά δεν ήθελα να πάρω και την ίδια που έχω τώρα. Κρίμα θα ήταν να μη μπορώ να παίξω τίποτα καινούργιο εκτος και αν κατεβάζω τα πάντα στο πιο low που πάνε.

            Αν μπορείτε να μου προτείνετε μερικές κάρτες που ταιριάζουν με το μηχάνημά μου και δεν είναι απλησίαστες οικονομικά, θα το εκτιμούσα πολύ. Να τη παραγγείλω να ησυχάσω πια.

            Αν μπορεί κάποιος να προτείνει, χρειάζεστε όλο το dxdiag ή κάποιες συγκεκριμένες πληροφορίες;

            Αυτά και ευχαριστώ anyway.
            sigpic

            Comment


            • Μιας και δε θες τίποτα τρελό και έχεις PCI Express, ρίξε μια ματιά στο e-shop. Από 30e ξεκινάνε και πιστεύω για τις απαιτήσεις σου θα καλυφθείς στην τιμή που θέλεις.

              The illusion of free will is an illusion.

              Comment


              • Στέλνουνε σε Φινλανδία, με ασφάλεια και χωρίς να με ληστέψουν σε μεταφορικά; XD
                sigpic

                Comment


                • Συγγνώμη δεν πρόσεξα ότι είσαι εκτός Ελλάδας! Δυστυχώς στο f.a.q. των αποστολών δεν αναφέρει εξωτερικό. Πάντως κάνε ένα contact όσο ψάχνεις και αλλού, οι τιμές τους πιστεύω είναι καλές.
                  The illusion of free will is an illusion.

                  Comment


                  • Όντως έχουν καλές τιμές. Θα το κοιτάξω και αυτό. Ευχαριστώ.
                    sigpic

                    Comment


                    • Παιδιά, μπορεί κανείς να μου προτείνει έναν USB αντάπτορα για το πληκτρολόγιο και το ποντίκι? Θέλω να τα συνδυάσω αυτά τα 2 σ' ένα USB port. Να είμαι και λίγο τακτοποιημένος με τα καλώδια από πίσω. Και τα 2 που έχω είναι USB-sticked.

                      Ακούω προτάσεις.
                      sigpic

                      Comment


                      • Tanno λόγω τεχνικού θέματος δεν νομίζω ότι υπάρχει απλό καλώδιο που να δέχεται 2 συσκευές usb και να τα συνδυάζει σε μία θύρα. Για αυτό θες κάτι πιο πολύπλοκο όπως ένα usb hub. Μπορείς το hub να το έχεις μπροστά σου ώστε να συνδέεις τα flashάκια και τους εξωτερικούς σκληρούς και ποντίκι/πληκτρολόγιο να τα αφήσεις όπως είναι.

                        Άλλη λύση, αν έχεις όρεξη να ανοίξεις το PC είναι να βάλεις PCI to USB adapter ή on board usb
                        The illusion of free will is an illusion.

                        Comment


                        • Originally posted by Ryu_gr View Post
                          Tanno λόγω τεχνικού θέματος δεν νομίζω ότι υπάρχει απλό καλώδιο που να δέχεται 2 συσκευές usb και να τα συνδυάζει σε μία θύρα. Για αυτό θες κάτι πιο πολύπλοκο όπως ένα usb hub. Μπορείς το hub να το έχεις μπροστά σου ώστε να συνδέεις τα flashάκια και τους εξωτερικούς σκληρούς και ποντίκι/πληκτρολόγιο να τα αφήσεις όπως είναι.

                          Άλλη λύση, αν έχεις όρεξη να ανοίξεις το PC είναι να βάλεις PCI to USB adapter ή on board usb
                          Το έχω μιλήσει με τους κολλητούς μου αυτό και η καλύτερη πρόταση είναι το usb-hub Crypto. Η φάση είναι ότι γίνεται ένας χαμός με τα καλώδια από πίσω και θέλω να τακτοποιήσω και λίγο. Τελευταία όλο πατάω το καλώδιο του ποντικιού από κάτω και μία φορά στο τόσο πέφτει κάτω, γι' αυτό ήθελα κάτι τέτοιο. Κάποια στιγμή πρέπει να τακτοποιηθώ και λίγο.
                          sigpic

                          Comment


                          • Magkes tin poulepsame.
                            Simera to proi,xipnisa kai eida oti exei egkatastahtei periergo logismiko sto pc mou.Ekana epanekinisi o vlakas kai tora ta windows den anoigoun me tipota.Mpika mesw Ubuntu.Den xero pos na allaxo glossa gi'auto kai ta greeklish.Sorry e;
                            Sto thema mas tora.Aurio tha paw na dw mipos mou kanoun format.Auto pou anarotiemai einai an tha ta xaso ola i mono osa einai sto partition twn windows.
                            Tha mou peite,giati den kaneis esi format;Thimaste to thema pou eixa me ta drives mou;To paramelisa,den to elisa kai etsi den xero pos allios na kano format.Ginetai me kapoio tropo xoris cd;Px meso ubuntu.
                            Carpe diem

                            Comment


                            • Δε μπορείς να δεις τα drive μέσω ubuntu; ΜΗΝ κάνεις φορματ πριν κάνεις μπακ-απ αν έχεις αρχεία που χρειάζεσαι, ιδίως προσωπικές φωτογραφίες. Αν ο δίσκος δουλεύει κανονικά και μόνο τα windows έχουν πρόβλημα τα αρχεία σου θα είναι, λογικά, άθικτα.
                              Originally posted by Squall Leonhart
                              I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                              Originally posted by 丹野
                              Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                              Originally posted by Ryu_gr
                              υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                              Comment


                              • Ακόμα μπορείς να φτιάξεις τα drives πάντως και να κάνεις εγκατάσταση με CD. Επίσης, δες αν μπορείς να μπεις στα windows σε safe mode (συνήθως κουμπί F8 κατά την εκκίνηση).
                                The illusion of free will is an illusion.

                                Comment

                                Working...
                                X