Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μicrosoft Helpdesk

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Yeah cool, θα πας σε ένα μαγαζι και θα ζητήσεις έναν αντάπτορα, από τη μία να έχει 2 θυλικά RCA (θα μπούν τα βύσματα xbox, άπρο, κόκκινο) και από την άλλη 1 αρσενικό jack (θα μπει στα ηχεία)
    The illusion of free will is an illusion.

    Comment


    • Έχουμε και λέμε...
      2) Λογικα ψαξε για HDMI to VGA. Εννοειται δε χρειαζεται να ναι microsoft πανακριβο official.
      Ποιό το νόημα να κάνει κάτι τέτοιο; Για να έχει το 360 με αναλογικό σήμα; ΚΑλύτερα ας το βάλει σε κάποια από τις τηλεοράσεις που θα είναι και πιο μεγάλες και δεν θα έχει πρόβλημα με τον ήχο.
      Επίσης αν βρει πουθενά τέτοιο καλώδιο-μετατροπέα σφυράτε μου. Εγώ πέρσι είχα ψάξει όλη την Πάτρα και δεν είχα βρει πουθενά.

      Η καλύερη λύση είναι η εξής...
      Αν το elite έχει μέσα καλώδιο hdmi και component τότε θα πρέπει να αγοράσεις ένα τέτοιο http://www.plaisio.gr/product.aspx?p...9977523&page=3 , ένα τέτοιο http://www.plaisio.gr/product.aspx?p...9977523&page=2 και αυτό που σου είπε ο Ryu από πάνω. Αν δεν έχει μέσα καλώδιο hdmi τότε μπορείς να πάρει κάτι τέτοιο http://www.plaisio.gr/product.aspx?p...9977523&page=5. Το Pc το συνδέεις απλά και ωράια με vga.
      Mε τα παραπάνω δεν χρειάζεται να αλλάζεις καλώδια ούτε για εικόνα ούτε για ήχο και συνυπάρχουν pc και 360.
      Σε περίπτωση τώρα που θες να μπορεί να συνδέεις και το Pc ψηφιακά με την οθόνη μπορείς να πάρεις 2 μετατροπείς από αυτούς που σου έβγαλα πάνω και να αλλάζεις καλώδια.
      Τιμές αν το ψάξεις μπορείς να βρεις και φτηνότερα. Παρόμοιο αντάπτορα εγώ τον είχα πάρει 8 ευρώ αλλά δεν ξέρω αν και κατά πόσο αλλάζει η ποιότητα.
      Αν έχεις άλλες απορίες ρώτα

      Comment


      • Συμπληρώνω κάτι που παρατήρησα μόλις τώρα...
        http://www.plaisio.gr/product.aspx?p...9977523&page=5 Το συγκεκριμένο λέει ότι μεταφέρει και ήχο. Αυτό που ήξερα είναι ότι dvi είναι μόνο για εικόνα. Παντως στο λινκ που είχε δώσει κάποιος πιο πάνω αναφέρει το εξής

        Unlike HDMI, DVI usually carries no audio data. However, it is possible for a DVI port to transmit audio data to a HDMI connection if a DVI to HDMI cable is used; this feature allows high-end computer graphics cards[1] to send audiovisual data to a high definition television.
        Το πως θα στείλει η κάρτα γραφικών ήχο είναι άλλο θέμα βέβαια. Αν ξέρει κάποιος άλλος τι ακριβώς παίζει για να μην σε πάρω και στο λαιμό μου.
        Πάντως αν δεν κάνω λάθος με τον πρώτο τρόπο σύνδεσης θα έχει ήχο καλύτερης ποιότητας.

        Comment


        • Originally posted by sub_zero View Post
          Έχουμε και λέμε...


          Ποιό το νόημα να κάνει κάτι τέτοιο; Για να έχει το 360 με αναλογικό σήμα; ΚΑλύτερα ας το βάλει σε κάποια από τις τηλεοράσεις που θα είναι και πιο μεγάλες και δεν θα έχει πρόβλημα με τον ήχο.
          Επίσης αν βρει πουθενά τέτοιο καλώδιο-μετατροπέα σφυράτε μου. Εγώ πέρσι είχα ψάξει όλη την Πάτρα και δεν είχα βρει πουθενά.

          Η καλύερη λύση είναι η εξής...
          Αν το elite έχει μέσα καλώδιο hdmi και component τότε θα πρέπει να αγοράσεις ένα τέτοιο http://www.plaisio.gr/product.aspx?p...9977523&page=3 , ένα τέτοιο http://www.plaisio.gr/product.aspx?p...9977523&page=2 και αυτό που σου είπε ο Ryu από πάνω. Αν δεν έχει μέσα καλώδιο hdmi τότε μπορείς να πάρει κάτι τέτοιο http://www.plaisio.gr/product.aspx?p...9977523&page=5. Το Pc το συνδέεις απλά και ωράια με vga.
          Mε τα παραπάνω δεν χρειάζεται να αλλάζεις καλώδια ούτε για εικόνα ούτε για ήχο και συνυπάρχουν pc και 360.
          Σε περίπτωση τώρα που θες να μπορεί να συνδέεις και το Pc ψηφιακά με την οθόνη μπορείς να πάρεις 2 μετατροπείς από αυτούς που σου έβγαλα πάνω και να αλλάζεις καλώδια.
          Τιμές αν το ψάξεις μπορείς να βρεις και φτηνότερα. Παρόμοιο αντάπτορα εγώ τον είχα πάρει 8 ευρώ αλλά δεν ξέρω αν και κατά πόσο αλλάζει η ποιότητα.
          Αν έχεις άλλες απορίες ρώτα
          Sub ποιοτικές οι λύσεις του HDMI-->DVI adaptor αλλά στην περίπτωση του Laharl δεν νομίζω να κάνει, γιατί η οθόνη του δεν πρεπει να έχει ενσωματωμένα ηχεία ώστε να παίξει και ήχος.
          Επίσης προσοχή λίγο στο 2ο link, μπορεί να μοιάζει με αυτό που είπα αλλά δεν είναι. Αυτό είναι να πάει ο ήχος σε 2 σετ ηχείων (Πχ απ' το pc να πάει και σε ακουστικά και σε ηχεία έτσι επειδη γουστάρει αυτος που το χει). Αυτό δεν το θελουμε φυσικα στην προκειμενη περιπτωση.
          The illusion of free will is an illusion.

          Comment


          • Laharl ότι και να κάνεις πάρε σίγουρα το Halo 3 και VGA cable. Το Gears 2 είναι απίστευτο αρχικά αλλά δεν έχει ούτε την μισή διάρκεια ζωής του Halo 3. Για multi επίσης δεν πάιζει σύγκριση. Θα σου έλεγα να πάρεις το πακέτο με Halo 3 και Halo Wars και να πουλήσεις/ανταλλάξεις το δεύτερο με κάτι άλλο που σου αρέσει.
            Insert Coin

            Comment


            • Σε καμία περίπτωση δεν είπα ότι είναι το ίδιο πράγμα. Αυτό που είπα συμπληρώνει αυτό που είπες εσύ και είναι για να μην χρειάζεται να αλλάζει καλώδια για τον ήχο που θα παίρνει από το 360 και το pc. Βέβαια στην περιγραφή το παρουσίαζει ότι από την πηγή μπορεί να πάει σε 2 εξόδους αλλά νομίζω κάνει και για αυτό που θέλει ο Laharl δηλαδή από 2 εξόδους σε μία είσοδο.

              Για να καταλάβεις, αυτό που προτείνω είναι το εξής... Από το component με το καλώδιο που λες να παίρνει τον ήχο και από το hdmi σε συνδυασμό με τον αντάπτορα την εικόνα.
              Επίσης αν τελικά ισχύει αυτό που έγραψα στο προηγούμενο post και η οθόνη του έχει ηχεία τότε μπορεί να βολευτει απευθείας με ένα hdmi se dvi καλώδιο.

              Comment


              • Εχει ηδη το Halo 3 το παιδι, ετσι ειπε τουλαχιστον.
                Do a barrel roll!

                Comment


                • Originally posted by sub_zero View Post
                  Σε καμία περίπτωση δεν είπα ότι είναι το ίδιο πράγμα. Αυτό που είπα συμπληρώνει αυτό που είπες εσύ και είναι για να μην χρειάζεται να αλλάζει καλώδια για τον ήχο που θα παίρνει από το 360 και το pc. Βέβαια στην περιγραφή το παρουσίαζει ότι από την πηγή μπορεί να πάει σε 2 εξόδους αλλά νομίζω κάνει και για αυτό που θέλει ο Laharl δηλαδή από 2 εξόδους σε μία είσοδο.
                  Nope, δε λειτουργεί ανάποδα. Δηλαδή είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δε λειτουργεί ανάποδα ... Θα έπρεπε να υπάρχει κάποιο κουμπάκι που να ελέγχει ποιά από τις 2 εξόδους θα πηγαίνει στο ηχείο γιατι αν είναι χύμα πιθανόν να υπάρχει πρόβλημα

                  Originally posted by sub_zero View Post
                  Για να καταλάβεις, αυτό που προτείνω είναι το εξής... Από το component με το καλώδιο που λες να παίρνει τον ήχο και από το hdmi σε συνδυασμό με τον αντάπτορα την εικόνα.
                  Καλή πατέντα αλλά υπάρχει το πρόβλημα ότι δεν μπορείς να συνδέσεις HDMI και VGA ή component ταυτόχρονα. Δεν είναι λειτουργικό το πρόβλημα, αλλά δε χωράνε και τα 2, το 1 εμποδίζει το άλλο!! Πρέπει να κάνεις μια εγχειρισούλα, να "ξεφλουδίσεις" με 1 μαχαίρι το component (ή το vga, αν γίνεται, για το component είμαι σίγουρος πως γίνεται) ώστε να γίνει πιο λεπτό και να χωρέσουν και τα 2.

                  Originally posted by sub_zero View Post
                  Επίσης αν τελικά ισχύει αυτό που έγραψα στο προηγούμενο post και η οθόνη του έχει ηχεία τότε μπορεί να βολευτει απευθείας με ένα hdmi se dvi καλώδιο.
                  Yay αυτό είναι καλό αλλά και πάλι δεν είμαστε σίγουροι ότι τα ηχεία θα παίξουν, μπορεί απλά να είναι χτισμένα στην οθόνη και να θέλουν Jack.

                  Anyway νομίζω κατέληξε ο Laharl, για να δούμε. Laharl μη μπερδεύεσαι με αυτά που λέμε, stick to the plan.
                  The illusion of free will is an illusion.

                  Comment


                  • Καλή πατέντα αλλά υπάρχει το πρόβλημα ότι δεν μπορείς να συνδέσεις HDMI και VGA ή component ταυτόχρονα. Δεν είναι λειτουργικό το πρόβλημα, αλλά δε χωράνε και τα 2, το 1 εμποδίζει το άλλο!! Πρέπει να κάνεις μια εγχειρισούλα, να "ξεφλουδίσεις" με 1 μαχαίρι το component (ή το vga, αν γίνεται, για το component είμαι σίγουρος πως γίνεται) ώστε να γίνει πιο λεπτό και να χωρέσουν και τα 2.
                    Moυ κάνει εντύπωση να μην χωράνε και τα 2 ταυτόχρονα αλλά από την στιγμή που έχω το παλιό μοντέλο και εσύ το καινούριο κάτι παραπάνω θα ξέρεις. Η "ένσταση" μου με το vga είναι ότι άμα είναι να καταλήξει ο ανθρωπος σε αναλογική λύση τότε γιατί να το κάνει στο Monitor του pc που είναι και ολόκληρη ιστορία και να μην το βάλει σε κάποια κανονική τηλεόραση που θα είναι οκ με το scart?
                    Αν κατάλαβα το Monitor το έθεσε ως λύση γιατί μόνο αυτό είναι hd. Και προφανώς δεν υπάρχει καν θέμα σύγκρισης hd με to αναλογικό vga.

                    Comment


                    • Ναι όντως δε χωράει, μόνο με τον τρόπο που είπα.

                      Ωπ, εδώ σ' έχω. Φυσικά και συγκρίνεται φίλε Sub. VGA=HD, (oh yes) Μπορείς να βάλεις ανάλυση μέχρι και 1080i (εγώ νομίζω πάει και 1080p με vga, αλλά κάπου διάβασα ότι δεν το υποστηρίζει (why??) τέσπα μπορεί να έχουν δίκιο.) Οπότε χώνεις ένα 720p με VGA στο monitor και είσαι μάγκας. Και 'γω αυτό θα κάνω κάποια στιγμή.
                      Σίγουρα το ψηφιακό DVI-HDMI αποδίδει καλύτερη εικόνα και ένας master θα μπορεί να καταλάβει διαφορά, όμως και το VGA είμαι μάχιμο και πάνω απ' όλα HD.
                      The illusion of free will is an illusion.

                      Comment


                      • Όντως είπα μαλακία, έχοντας στο μυαλό μου την σύνδεση με scart. Όπως και εσύ λες όμως η ψηφιακή σύνδεση δεν παύει να είναι καλύτερη από την αναλογική.
                        Για τις αναλύσεις δες εδώ http://hardware.teamxbox.com/reviews...D-AV-Cable/p1/
                        Laharl άμα τελικά καταλήξεις σε κάτι τέτοιο υπάρχει εδώ http://www.play.com/Games/Xbox360/4-...e/Product.html
                        Η μία επιλογή είναι αυτό το καλώδιο και ένα dvi για το pc σύνολο 30 euro.
                        H άλλη είναι καλώδιο hdmi και μετατροπέας, με βάση αυτά που σου έβγαλα πριν 27 euro αλλά μπορείς να βρεις και φτηνότερα.
                        Σε αυτά πρόσθεσε τον μετατροπέα για τον ήχο που λογικά θα είναι πολύ φτηνό.
                        Το καλώδιο vga (της Microsoft ή άλλο) δεν ξέρω πόσο εύκολα μπορείς να το βρεις στην Ελλάδα και σε τι τιμές.
                        Με λίγα λόγια, με το ίδιο κόστος καλύτερο αποτέλεσμα αρκεί να έχει όρεξη να "παιξεις" με το μαχαιράκι όπως λέει ο Ryu.

                        Comment


                        • Καταρχάς ευχαριστώ για την βοήθεια παίδες

                          Λοίπον πρώτον,η οθόνη μου δεν έχει ηχεία δυστυχώς.Αν συνδέσω HDMI to DVI θα έχω καλύτερο αποτέλεσμα?(http://www.plaisio.gr/product.aspx?p...9977523&page=5 αυτό εννοώ)

                          Η οθόνη μου έχει δύο εισόδους,DVI και VGA που δεν ενοχλεί το ένα το άλλο.Μπορώ να κάνω ότι συνδιασμούς θέλω καθώς και η κάρτα γραφικών μου έχει 2 εισόδους,DVI και VGA.Άρα με συμφέρει να συνδέσω το XBOX με πια θύρα,VGA or DVI? Από ότι κατάλαβα όμως αν πάρω HDMI to DVI δεν θα έχω τα καλώδια του ήχου οπότε δεν αξίζει,έτσι δεν είναι?

                          Αυτό με την εγχειρισούλα δεν το έπιασα...(noob i am).Εξηγήστε λίγο την χρήση του component,που το βάζω κτλ...

                          Επίσης το link που έδωσε ο Sub_Zero για τον μετατροπέα ήχου δεν θα δουλέψει σε εμένα right?

                          @Jedah: Το halo 3 το έχω και το Halo Wars δεν με ενδιαφέρει για αυτό δεν θέλω να καταφύγω σε εκείνο το bundle


                          Comment


                          • Sorry for the double post...

                            Θα δουλέψει κάτι τέτοιο?Έχουμε αυτό το καλώδιο(που το βρίσκω εύκολα)http://www.plaisio.gr/product.aspx?p...3A24BA92D591FC

                            και βάζω κανονικά τον adaptor που ανέφερε πριν ο ruy για RCA to jack για τον ήχο.

                            Για την εικόνα χρησιμοποιώ τούτο

                            Και συνδέω τα εναπομήνοντα καλώδια(εκτός ενός) με αυτό απο πάνω...

                            Dunno με τέτοια θέματα είμαι άσχετος,αλλά ποτέ δεν ξέρεις

                            Πάντως σήμερα πήγα σε 3 μαγαζάκια να ρωτήσω για HDMI to VGA και δεν είχε.Αντιθέτως RCA to jack βρήκα


                            Comment


                            • Originally posted by Laharl View Post
                              Από ότι κατάλαβα όμως αν πάρω HDMI to DVI δεν θα έχω τα καλώδια του ήχου οπότε δεν αξίζει,έτσι δεν είναι?
                              Ακριβώς! Και επειδή είσαι νέος χρήστης δεν προτείνω να κάνεις πατέντες για να το καταφέρεις (το κολπάκι με το μαχαίρι που είπαμε)
                              Ωραία η κουβέντα με τον Sub, όντως έτσι επιτυγχάνεις μέγιστο αποτέλεσμα αλλά δεν στο προτείνω για αρχή μιας και το VGA κάνει πολύ καλή δουλειά.

                              xbox 360 + trivial + burnout + vga καλώδιο + adaptor για τον ήχο + dvi (για το PC) είναι η ετυμηγορία!


                              Edit: Είδα και το τελευταίο post, δεν θα δουλέψει σωστά.
                              Θυλικό RCA (2) to αρσενικό jack βρήκες είπες; Το αγόρασες;
                              The illusion of free will is an illusion.

                              Comment


                              • Δεν υπάρχει κανένας λόγος να πάρεις adapter. Υπάρχουν καλώδια VGA παντού. Επίσης επειδή είμαι κάτοχος αυτού του καλωδίου, είναι η καλύτερη λύση γιατί σου προσφέρει μεγάλη γκάμα αναλύσεων. Αυτό σου δίνει την δυνατότητα να πλησιάσεις ή να επιτύχεις ακριβώς την φυσική ανάλυση της οθόνης σου. Πρέπει κάποια στιγμή να κάνω ένα post που τα ξεκαθαρίζει όλα αυτά.
                                Insert Coin

                                Comment

                                Working...
                                X