Announcement

Collapse
No announcement yet.

Final Fantasy XIII

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eγώ πάντως δε θα ασχοληθώ με upgrades μέχρι να έρθει ο οδηγός (ελπίζω Παρασκευή ή την επόμενη Δευτέρα). Με βολεύει πολύ περισσότερο να έχω στα χέρια μου κάποιες λίστες, παρά να ψάχνω στο νετ. Μέχρι τότε θα βάλω God of War III (ελπίζω από σήμερα να το έχω) και θα κοιτάξω να συνηθίσω τα νέα δεδομένα.

    Comment


    • Epishs parathrw pws to sxedio sto coat tou Snow emfanizetai mono otan einai se maxh
      Ti gamatos xarakthras BTW....
      "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
      But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
      Kindred, this blade and I.
      "

      "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
      Greek Gaming Videos
      Greek Final Fantasy Forum

      Comment


      • Eγώ πάντως δε θα ασχοληθώ με upgrades μέχρι να έρθει ο οδηγός (ελπίζω Παρασκευή ή την επόμενη Δευτέρα). Με βολεύει πολύ περισσότερο να έχω στα χέρια μου κάποιες λίστες, παρά να ψάχνω στο νετ.
        μιας και κατεβασα τον οδηγο σημερα απο νετ se pdf, δεν διαβασα κατι που δεν το ηξερα και μπορω να πω πως τον βρηκα και outdated σε καποια πραγματα, δεν με εντυπωσιασε πλην καποιων γραφηματων στα weapons που δινει να πω την αληθεια,πιστευω πως παντα οι πληροφοριες που μπορεις να βρεις με μερικα λεπτα search στο net ειναι παντα καλυτερη επιλογη, εντελει συνηδητοποιω (κατοπην εορτης βεβαια) πως το ff13 δεν χρειαζεται και πολυ ψαξιμο για να βρεις τα παντα συκγριτικα με καποια προηγουμενα FF τουλαχιστον,


        Mono egw parathrw pws den exei victory theme to game?
        μου φαινεται λογικο που δεν εχει ειναι ολα τοσο fast paced στο game που το victory theme θα το ακουγαμε για 0,0001 secs στο τελος καθε μαχης

        Πάλι καλά που υπάρχουν άτομα που πειραματίζονται με τα upgrades και τα παίρνουμε έτοιμα στο πιάτο γιατί για να βρεις όλα τα μυστικά του πειραματιζόμενος θέλει πολύ χρόνο.
        ενταξει δεν ειναι παντα ο κανονας αυτος, πχ τα auto haste items τα ειχα φτιαξει πολυ πριν τα δω σε forums μιας και πειραματιστικα στο upgading system (κακως τελικα μιας και δεν αξιζε ο κοπος) με αρκετα quit/restart οταν πηρα την συγκεκριμενη 500αρα gils (ξερεις που μην κανω spoilers)
        οπως ειχα μπανισει και μερικα farming points στο chapter 11 (τα οποια σιγουρα ειδατε και αλλοι γιατι κανανε μπαμ απο χιλιομετρα)
        μην ξεχναμε οτι το game βγηκε σχεδον πριν 3 μηνες στην ιαπωνια λογικο ειναι να εχουνε βρει τα παντα πλεον

        Epishs parathrw pws to sxedio sto coat tou Snow emfanizetai mono otan einai se maxh
        Ti gamatos xarakthras BTW....
        τον...παιδοφιλο?
        βασικα θα μου αρεσε και μενα αν εβγαζε αυτο τη σαχλαμαρα απο το κεφαλι καποια στιγμη

        Comment


        • ενταξει δεν ειναι παντα ο κανονας αυτος, πχ τα auto haste items τα ειχα φτιαξει πολυ πριν τα δω σε forums μιας και πειραματιστικα στο upgading system (κακως τελικα μιας και δεν αξιζε ο κοπος) με αρκετα quit/restart οταν πηρα την συγκεκριμενη 500αρα gils (ξερεις που μην κανω spoilers)
          οπως ειχα μπανισει και μερικα farming points στο chapter 11 (τα οποια σιγουρα ειδατε και αλλοι γιατι κανανε μπαμ απο χιλιομετρα)
          μην ξεχναμε οτι το game βγηκε σχεδον πριν 3 μηνες στην ιαπωνια λογικο ειναι να εχουνε βρει τα παντα πλεον


          Ε τότε μέσα σε αυτά τα άτομα συμπεριλαμβάνεσαι και εσύ, δεν αναφέρομαι απαραίτητα στους ξένους Εγώ δεν υπήρχε περίπτωση να κάτσω να το κάνω αυτό.
          sigpic

          Comment


          • Originally posted by Ground_zero View Post
            Mono egw parathrw pws den exei victory theme to game?
            Όλοι μας το έχουμε παρατηρήσει νομίζω...Γενικά δεν έχει κλασσικά θέματα,1 μόνον βρήκα στο 8ο κεφάλαιο και πορώθηκα άσχημα

            Έκανα το αναγκαίο διάλλειμα και από αύριο ξεκινάω 10ο κεφάλαιο.

            Εχθές που έμαθα πως το game έχει μόνον 12 κεφάλαια μελανχόλησα,δώστε στον λαό τροφή


            Comment


            • Re allo na mhn exei alla themes kai allo na mhn exei victory theme, apo to FF1 eixame to idio victory theme kai afto pou leei o Vaynard den isxyei katholou, YPARXEI victory theme aplws den einai to idio...

              Peite oti thelete gia ton Snow, einai apo tous poio wraious xarakthres pou sxediase o Nomura kai einai kai foveros xarakthras panw apola, cant wait na ton exw leader gia panta.

              Egw proswpika ekana upgrade ta opla twn xarakthrwn (Lightning - Fang - Hope) apo to kefalaio 7, oxi giati tha einai ta telika tous opla, oute giati hthela na peiramatistw, aplws skeftika oti efoson sto shmeio pou eimai mazepsa efkola ta gil pou xreiazomai gia na paw ta opla tous megisto level (xwris na ta metamorfwsw) tote tha efkolinei ligo perissotero to paixnidi mexri na ftasw kai egw sto kefalaio 11.
              "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
              But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
              Kindred, this blade and I.
              "

              "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
              Greek Gaming Videos
              Greek Final Fantasy Forum

              Comment


              • Ετσι σκεφτηκα και εγω και εκανα upgrade τα οπλα, ειμαι chapter 10 τωρα και μετα με farming θα παρω τα ultimate. Μεχρι στιγμης ειμαι unstoppable με max weapons(χωρις transformation και εγω) :xp::xp: Ελπιζω μονο να μην χαλασα κατι που δεν το βρισκω ευκολα μετα..

                Comment


                • Ola ta opla pouliountai se magazia later, oson afora thn anavathmish egw xalasa mono 2 items ta opoia pouliountai kai ta 2 sto shop.
                  "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                  But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                  Kindred, this blade and I.
                  "

                  "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                  Greek Gaming Videos
                  Greek Final Fantasy Forum

                  Comment


                  • Περίμενα να το αγοράσω το παιχνίδι, αλλά τα reviews που διαβάζω είναι κάπως διφορούμενα. Γεμάτα 'ναι μεν, αλλά'. Οι απόψεις εδώ είναι θετικές, αλλά εσείς είστε πωρωμένοι και ίσως ενθουσιάζεστε πιο εύκολα (OMG, CHOCOBOZ).
                    Από την "κεντρική" σειρά έχω τερματίσει τα 6, 7, 10 και έχω ασχοληθεί με το 8 και η αλήθεια είναι πως το 10, αν και ευχάριστο, σε λίγα σημεία με ικανοποίησε, εξ ου και η κούρασή μου με τη σειρά και η μη ενασχόληση μου με το 12, που εκ των υστέρων άκουσα ότι είχε πολλά καλά στοιχεία.
                    Αξίζει να πάρω το 13 ή όχι. Η διάρκεια του με πελαγώνει λίγο, όσο περνάνε τα χρόνια μάλλον έχω διαρροές hardcorίλας, πλέον θεωρώ διάρκειες άνω των 50 ωρών υπερβολικές.
                    Σε single player game θέλω μια καλή ιστορία, μη κουραστικό σύστημα μάχης, φυσιολογικό επίπεδο δυσκολίας και όχι ανάγκη ιδιαίτερης ενασχόλησης με equipment. Σεντούκι, equip, πίου πίου + κανα δυο ουσιαστικά improvements. Η γραμμικότητα δεν με πειράζει αρκεί να υπάρχει ανάλογο σεναριακό ενδιαφέρον και αξιόλογοι χαρακτήρες(να μη μοιάζουν με τον Tidus). Προσφέρω υγεία, εχεμύθεια και δικό μου χώρο για...θεότρελες καταστάσεις!

                    Comment


                    • To game einai dyskolo kai panw apo 50 wres.
                      "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                      But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                      Kindred, this blade and I.
                      "

                      "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                      Greek Gaming Videos
                      Greek Final Fantasy Forum

                      Comment


                      • Imrahil νομίζω ότι δε θα έχεις πρόβλημα με το ΧΙΙΙ, προσωπικά το βρίσκω δύσκολο, αλλά μετά από μία εξοικείωση με το battle system και με την όλη ροή του παχνιδιού τα πράγματα γίνονται πολύ βατά. Τα τελευταία chapters (που θεωρούνται και δύσκολα) τα πέρασα με ελάχιστα game overs, στα δε bosses αυτών των chapters δεν έχασα ούτε μία φορά. Αν θελήσεις να παίξεις μόνο το σενάριο και όχι τις side quests, τότε μάλλον θα σου πάρει περίπου 50 ώρες για να το τερματίσεις. Εγώ λέω να το πάρεις .

                        Από εκεί και πέρα, δε νομίζω ότι οι αναβαθμίσεις όπλων βοηθάνε τόσο πολύ από τόσο νωρίς. Προσωπικά δε βρήκα πουθενά πρόβλημα, πέρασα πάρα πολύ άνετα και 9ο και 10ο κεφάλαιο. Το δε boss που έλεγε ο Dope ότι είναι δύσκολο το έβγαλα με την πρώτη και με 5 stars. Τέλος πάντων, όπως προείπα με αναβαθμίσεις να ασχοληθώ όταν έρθει ο official guide. Συμφωνώ vaynard, στο νετ βρίσκεις ό,τι χρειάζεσαι. Απλώς δε με βολεύει να κάνω εναλλαγές μεταξύ DVI και HDMI (να πατάω 3 φορές το κουμπί για να αλλάζει το source ) στο μονιτορ που παίζω :xp: . Έτσι κι αλλιώς τον παραγγείλαμε για συλλογή, οπότε...

                        Comment


                        • Actually oi anavathmiseis vohthane, aplws einai teleiws proeretikes, den tis xreiazesai gia na vgaleis to prwto meros tou paixnidiou toulaxiston.

                          Egw tis ekana etsi giati mou dwthike h efkairia ekei pou eimai.
                          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                          Kindred, this blade and I.
                          "

                          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                          Greek Gaming Videos
                          Greek Final Fantasy Forum

                          Comment


                          • Originally posted by Imrahil View Post
                            Περίμενα να το αγοράσω το παιχνίδι, αλλά τα reviews που διαβάζω είναι κάπως διφορούμενα. Γεμάτα 'ναι μεν, αλλά'. Οι απόψεις εδώ είναι θετικές, αλλά εσείς είστε πωρωμένοι και ίσως ενθουσιάζεστε πιο εύκολα (OMG, CHOCOBOZ).
                            Από την "κεντρική" σειρά έχω τερματίσει τα 6, 7, 10 και έχω ασχοληθεί με το 8 και η αλήθεια είναι πως το 10, αν και ευχάριστο, σε λίγα σημεία με ικανοποίησε, εξ ου και η κούρασή μου με τη σειρά και η μη ενασχόληση μου με το 12, που εκ των υστέρων άκουσα ότι είχε πολλά καλά στοιχεία.
                            Αξίζει να πάρω το 13 ή όχι. Η διάρκεια του με πελαγώνει λίγο, όσο περνάνε τα χρόνια μάλλον έχω διαρροές hardcorίλας, πλέον θεωρώ διάρκειες άνω των 50 ωρών υπερβολικές.
                            Σε single player game θέλω μια καλή ιστορία, μη κουραστικό σύστημα μάχης, φυσιολογικό επίπεδο δυσκολίας και όχι ανάγκη ιδιαίτερης ενασχόλησης με equipment. Σεντούκι, equip, πίου πίου + κανα δυο ουσιαστικά improvements. Η γραμμικότητα δεν με πειράζει αρκεί να υπάρχει ανάλογο σεναριακό ενδιαφέρον και αξιόλογοι χαρακτήρες(να μη μοιάζουν με τον Tidus). Προσφέρω υγεία, εχεμύθεια και δικό μου χώρο για...θεότρελες καταστάσεις!
                            Μέσες άκρες το παιχνίδι έχει τα θεματάκια του αλλά σε μια ερώτηση αν αξίζει ή όχι η απάντηση είναι ναι γιατί, πέρα όλων των άλλων, πρόκειται για καλό παιχνίδι.

                            Από τη στιγμή που δεν θες να ασχοληθείς με τα προαιρετικά που προσφέρει τότε αυτό που θα κάνεις στο παιχνίδι είναι μάχες και να βλέπεις cut-scenes. Eπομένως το πρώτο στοίχημα για το αν θα σου ελκύσει το ενδιαφέρον είναι να σου αρέσει το battle system. Τώρα το ίδιο το battle system είναι πολύ γρήγορο και από άποψη χρόνου/προσπάθειας που καταβάλεις δεν θα σε κουράσει, αντιθέτως είναι αυτή η αμεσότητά του που θα βρεις αρεστή και, ίσως όπως και με εμάς, σε εθίσει. Αν σε κερδίσει το battle system τότε κατα 90% θα παίξεις μέχρι τέλους το game.

                            To δεύτερο στοίχημα είναι σαφώς η ιστορία και οι χαρακτήρες. Εδώ είναι καθαρά δικό σου θέμα αν θα σου αρέσει ή όχι, πάντως Tidus-like φάτσα δεν υπάρχει. Σαν ροή παιχνιδιού χωρίζεται σε δύο 25ωρα, στο πρώτο παίζεις τίγκα γραμμικά με εναλλαγές στους κεντρικούς χαρακτήρες αφού ακόμα δεν έχουν μαζευτεί σαν ομάδα και στο δεύτερο ανοίγει το παιχνίδι και έχεις όλους τους χαρακτήρες. Με inventory δεν θα ασχοληθείς σχεδόν καθόλου, ιδιαίτερα από τη στιγμή που δεν θες να μπλεχτείς με τα προαιρετικά upgrades. Μπορείς με το πρώτο όπλο να βγάλεις όλο το παιχνίδι, θα κάνεις μόνο equip τα accessories και θα ανεβάζεις skills στο crystarium.
                            sigpic

                            Comment


                            • The million dollar question: Snow or Fang?? Ποιον εχετε μονιμα στο party? εγω τωρα snow γιατι εχει μεγαλυτερο str και χρησιμοποιοω COM/RAV/COM αλλα και το saboteur της Fang ειναι χρησιμο και δεν εχει και μεγαλη διαφορα σε str απο τον Snow στο σημειο που βρισκομαι. Μετα πως γινεται develop ο καθενας? ο Snow max str και η Fang balanced? Το saboteur της Fang εχει νοημα παρακατω η ειναι ολοι immune?

                              Το party μου τωρα ειναι lighting/hope/snow (Μου τη σπαει ο hope αλλα ειναι καλος healer και εχει το υψηλοτερο mag damage..)

                              Comment


                              • Originally posted by i Have no Equal View Post
                                The million dollar question: Snow or Fang?? Ποιον εχετε μονιμα στο party? εγω τωρα snow γιατι εχει μεγαλυτερο str και χρησιμοποιοω COM/RAV/COM αλλα και το saboteur της Fang ειναι χρησιμο και δεν εχει και μεγαλη διαφορα σε str απο τον Snow στο σημειο που βρισκομαι. Μετα πως γινεται develop ο καθενας? ο Snow max str και η Fang balanced? Το saboteur της Fang εχει νοημα παρακατω η ειναι ολοι immune?

                                Το party μου τωρα ειναι lighting/hope/snow (Μου τη σπαει ο hope αλλα ειναι καλος healer και εχει το υψηλοτερο mag damage..)

                                Fang, είναι πιο όμορφη!!!

                                Στις αρχές της Gran Pulse είχα μόνιμα μέσα τον Snow και έκανα πολλά missions μαζί του. Στο ίδιο group είχα τον απαραίτητο τότε Sazh ελέω haste και τη Vanille που έχει υψηλό magic για ravager, πέρνει σχετικά νωρίς καλά healing spells και έχει τα καλύτερα debuffs, σε σχέση με Fang, σε εκείνο το σημείο. Το build είχε ως εξής:

                                Snow - Vanille - Sazh
                                com - rav - rav
                                com - med - syn
                                com - med - rav
                                sen - rav - com
                                sen - med - syn
                                sen - sab - com

                                Σε βάθος χρόνου στο crystarium, η Fang γίνεται καλύτερος commando ενώ ο Snow καλύτερος Sentinel. Στο σημείο που βρίσκομαι η Fang έχει 1000+ strength ενώ ο Snow 900+ χωρίς accessories και με full level com/sent και στους δύο χαρακτήρες. Tα debuffs είναι παραπάνω από χρήσιμα κυρίως σε bosses και σε μπουλούκια από εχθρούς. Αν κάποιο boss είναι immune, αλλάζεις τη Fang με τον Snow στη περίπτωση που πάντα θες έναν Sentinel στην ομάδα σου. Στα μπουλούκια τα Slow της Fang είναι σωτήρια.

                                Ο Hope για μένα έγινε αναντικατάστατος από τη στιγμή που πήρε haste, brave και faith. Commando και Ravager έχω καλύτερους από τον Sazh που τώρα τρώει σκόνη στο πάγκο. Με το που έγινε αυτό, άλλαξα και τον Snow με τη Fang και έβγαλα και τη Vanille με τη Lightning. Έτσι η ομάδα που παίζω τώρα είναι αυτή:

                                Fang - Light - Hope
                                sab - com - med
                                com - med - syn
                                com - rav - rav
                                com - rav - med
                                sen - med - syn
                                sen - med - med
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X