Announcement

Collapse
No announcement yet.

Donkey Kong Country Returns

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • 7oς κόσμος, βαρελοπίστα... Πρέπει να έχωσα πολλά γαμοσταύριδια...
    Originally posted by Raf
    Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

    Comment


    • Ευκολη ειναι αυτη ρε, που να δεις την 8-2 .

      Sub, ασε τις μυστικες πιστες για πιο μετα, η δυσκολια τους παιζει μπαλα σε αλλο επιπεδο. Ιδιως εκει που εισαι τωρα θα σου φαινεται too much και λογικα.
      Παιξε το main game και μετα θα πας και σε αυτες με αλλον αερα (οχι πως δε θα σε ζορισουν).

      Comment


      • Είναι και το ότι είμαι ξεροκέφαλος κι εγώ. Αν είχα μαζί τον diddy θα την είχα τελειώσει για πλάκα αλλά βαριέμαι να φεύγω συνέχεις από την πίστα για να βρίσκω τον diddy από αλλού.

        Comment


        • O Diddy βοηθαει πολυ σιγουρα, αναθεωρησε γιατι στις μισες πιστες δεν εχει κανενα DK barrel (fail).

          Comment


          • Tην έβγαλα τελικά όπως και αυτή του δεύτερου. Του δεύτερου ήταν σαφώς πιο εύκολη. Οι κόσμοι είναι λίγο μικροί ή μου φαίνεται;

            Comment


            • Οκ ειναι νομιζω, 8-9 πιστες ανα κοσμο ειναι μια χαρα.
              Ωραιος παντως, καλα το πας... η 1η μυστικη ειναι οντως απο τις δυσκολες, μετα γινονται καπως πιο ανεκτες και στο τελος ανεβαζει στροφες παλι (τουλαχιστον αυτη του 8ου κοσμου ειναι απο τις ευκολες).
              Το παιχνιδι αρχιζει να γινεται ενδιαφερον αρκετα πιο μετα (5ος κοσμος ξερω γω), αλλα και ο 4ος εχει το ενδιαφερον του.
              Περιμενω εντυπωσεις οταν φτασεις εκει.

              Comment


              • Originally posted by Xeno View Post
                Δεν περιμενα τιποτα παραπανω απο καποιον που πιστευει πως μπορει να ανταγωνιστει τετοια παιχνιδια με κατι μετριοτητες τυπου The Pentagon Grave. StrawRamp fail.
                Δεν ανταγωνιζόμαστε μαιμουδές επειδή δε θα τρέχουμε πίσω απο μπανάνες...

                και επίσης...



                :resp:

                Comment


                • Δούλεψε τελικά στον emulator, το παίζω σε 1920x1080, 9x SSAA και 16x AF. Τελείωσα τις δύο πρώτες πίστες και δεν έχασε ούτε ένα frame, παρά μόνο στο τέλος της πίστας, εκεί που δείχνει τα scores. Δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι τόσο σταθερό σε όλη τη διάρκειά του, το αποτέλεσμα πάντως είναι σίγουρα εντυπωσιακό. Τόσο καλό emulation τόσο σύντομα, respect. PC, η καλύτερη επένδυση .

                  edit: Τελικά δεν τρέχει τόσο τέλεια όσο νόμιζα, τα frames είναι ανάμεσα σε 49 και 60. Κατέβασα την PAL έκδοση, δεν ξέρω αν αυτό σημαίνει ότι και στα 50 είναι μία χαρά. Πάντως με τίποτα δεν το λες unplayable, εγώ δεν κατάλαβα καν διαφορά. Όπως και να έχει, με λίγο μειωμένες ρυθμίσεις θα τρέχει τέλεια. Θα ανεβάσω screenshots αργότερα.

                  Μόνο μειονέκτημα οι ελάχιστες φορές που κολλάει λίγο ο ήχος.

                  edit2: Ολοκλήρωσα τον πρώτο κόσμο. Δεν ξέρω αν θα ασχοληθώ άμεσα, αυτό που είδα πάντως μου άρεσε πάρα πολύ.

                  Στα του emulator τώρα (και τέλος το off topic), παίζει άψογα, μόνο σε ένα σημείο υπήρξε ένα ενοχλητικό frame drop, ενώ όταν κολλάει ο ήχος απλώς πατάς το home button και διορθώνεται.

                  Dope για το mapping των κουμπιών δοκίμασε το setup που έβαλα εγώ. Θα το βρεις σε ένα screenshot που παραθέτω. Με έχει βολέψει άπειρα πολύ και δεν πρόκειται να το αλλάξω.

                  Οι τέσσερις πρώτες εικόνες είναι από το παιχνίδι, ενώ η τελευταία είναι το configuration για το wiimote.






                  Comment


                  • Για καποιο λογο ο emulator σου μετατρεπει τον χαρακτηρα σε sprite, ειχε γινει θεμα και στο gaf, αρχικα πολλοι νομισαν οτι το παιχνιδι κυριολεκτικα χρησιμοποιουσε sprites κι ειχε γινει ενας ψιλοχαμος. Αν δειτε τον Donkey προσεκτικα στις εικονες του Evans κανει μπαμ οτι δεν ειναι 3d αλλα εικονα.
                    Do a barrel roll!

                    Comment


                    • Καλά εσύ προτίμησε το Wii .

                      Comment


                      • Μια παρατηρηση εκανα, εννοειται θα προτιμουσα pc γιατι μονο με save state θα ασχολιομουν με τοσο φτηνα δυσκολο game.
                        Do a barrel roll!

                        Comment


                        • Φτηνά δύσκολο το DKCR??? Ε οχι ρε ραμπίδη είπαμε υποκειμενικά κάποια πράματα αλλά τώρα λες @@ριες (με το συμπάθιο δλδ ). Σίγουρά το παιχνίδι είχε challenge αλλά σε καμία περίπτωση δεν ήταν άδικο και σε καμία περίπτωση δεν σε έκλεβε στην μάπα μόνο και μόνο για να χάσεις μην λέμε και οτι θέλουμε.
                          Προσωπικά ορισμένες πίστες στο SMG2 τις βρήκα πολύ ποιο δύσκολες απο του DKCR.
                          I attack sharks
                          when i smell them bleed
                          I dont go swimming
                          water just wants to be around me.

                          Comment


                          • Originally posted by Ramparter
                            Μια παρατηρηση εκανα, εννοειται θα προτιμουσα pc γιατι μονο με save state θα ασχολιομουν με τοσο φτηνα δυσκολο game.
                            θα πεσει φωτια να σε καψει να λες τετοια πραγματα platform lover ανθρωπος

                            Comment


                            • Ηρθε και σε εμενα επιτελους μετα απο 40 μερες αναμονης ( καλα μου λεγατε καποιοι να μην πολυεμπιστευομαι το thehut, anyway .... )

                              Με μια λεξη : ΜΑΓΕΙΑ !!!!!!!

                              Ειλικρινα νιωθω σαν να ειμαι παλι 6 χρονων και παιζω μπροστα απτο SNES

                              Τα γραφικα παρα πολυ καλα για τα δεδομενα του wii, ο χειρισμος μια χαρα μονο 5 λεπτα στην αρχη θελει, ολα γινονται πολυ ευκολα ακομα και το πηδημα μετα το ρολαρισμα, εννοειται πως προτιμησα σκετο wiimote ( καλυτερα να παιξω με τιμονιερα πλατφορμακι παρα με nunchuck )

                              Ο χαρακτηρας δεν ειναι καθολου "βαρυς", κουλομαρια ραμπιδη παιξε σε CRT και μετα κρινε την αποκριση στον χειρισμο ffs

                              Μονο μια ωριτσα εχω παιξει προς το παρων και εχω βγαλει τον πρωτο μινι κοσμο, η sunset shore ολα τα λεφτα τι να λεμε τωρα, οσοι γκρινιαζετε για την δυσκολια μιλατε για το ποσο δυσκολο ειναι να βρεις ολα τα γραμματα kong κλπ ή απλα για να πας απτην αρχη της πιστας ως το τελος ? στο πρωτο κομματι παραδεχομαι οτι ποτε δεν ειμουνα ιδιαιτερα καλος, ενδεικτικα το DKC2 στην VC το εχω 78% με 24 DK coins και 7μιση ωρες παιχνιδιου σχεδον, στο 2ο κομματι ομως ποτε δεν αντιμετωπισα ιδαιτερη δυσκολια στα παλια DKC, ακομα και το DKC2 μου φανηκε αρκετα βατο, μιλαμε βεβαια για οταν τα εκανα replay στα 18 που πηρα και το wii, οχι τοτε που πηγαινα ακομα πρωτη και δευτερα δημοτικου και εριχνα σφαλιαρες στο τραπεζι επειδη ειχα χασει 50 ζωες στις τελευταιες πιστες με τον παπαγαλο τα αγκαθια και την πρασινη γλιτσα που πλυμμηριζε σιγα σιγα το καστρο.

                              RETRO STUDIOS ΣΑΓΑΠΑΩΩΩΩΩ

                              Comment


                              • Πες τα ρε crpl να τα ακουνε μερικοι μερικοι που περιμεναν στη γωνια με το φτυαρι για να θαψουν το παιχνιδι με την πρωτη αφορμη.
                                Το παιχνιδι δεν ειναι τοοοοσο δυσκολο, απλα σε καποια σημεια (κυριως στα τρενακια και στις πιστες με το rocket) σε "αναγκαζει" καποιες φορες να χασεις καποιες φορες μεχρι να μαθεις τη δομη της πιστας γιατι γινονται πολλα πραγματα στα οποια δεν προλαβαινεις να αντιδρασεις, εκτος αν εχεις πια τα υπερτελεια αντανακλαστικα .

                                Το να παρεις τα KONG letters δε νομιζω να προσθετει στη δυσκολια του τιτλου, ειναι αρκετα απλη υποθεση και αν μπορεις κανε το αυτο απο το 1o playthrough για να ξεκλειδωσεις με τη μια ολες τις εξτρα πιστες. Τα puzzle pieces ειναι σιγουρα πιο δυσκολα παντως.

                                Τελος, να αναφερω πως στο 2ο playthrough το παιχνιδι το εβγαλα αερα πραγματικα και γι αυτο λεω πως δεν ειναι δυσκολο, εφοσον εχεις μπει στο πνευμα του level design του παιχνιδιου.
                                Καποιος μπορει να ισχυριστει πως αυτο ισχυει σε ολα τα παιχνιδια του ειδους, αλλα εγω διαφωνω. Κρινοντας απο τα SM Bros 3 και SM World, παροτι τα εχω παιξει παρα πολλες φορες, καθε φορα που κανω αποπειρα τρωω τα μουτρα μου για τα καλα σε κατι πιστες, ενω το DKC απλα εισαγει αλλα gimmicks σε καθε πιστα και με αυτη την ιδεα προχωραει ολο το παιχνιδι.

                                Comment

                                Working...
                                X