Announcement

Collapse
No announcement yet.

Super Meat Boy

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ρε παιδιά, βγάλτε το κι εσείς 106% ώστε να μπορείτε να κρίνετε ασφαλέστερα πόσο εύκολο ή δύσκολο είναι τελικά το παιχνίδι και να γίνουμε και 8. Απλό, λογικό και κερδίζουμε όλοι.
    There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
    Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

    Comment


    • Έκανα κάποια speedruns για να περάσει η ώρα, και έπεσα πάνω στην 5-16. Βλέπω πως το όριο για Α+ είναι 30 δευτερόλεπτα, και την είχα βγάλει σε κάτι λιγότερο από 3 δευτερόλεπτα. Πήρα τη Naija και έριξα τον χρόνο στο δύο και κάτι. Πήρα Runman και έκανα 01:33. Σας έχω νέο challenge κόσμε, πάμε για μια νέα 3-11x Αν και δεν ξέρω κατά πόσον είναι εφικτοί αυτοί οι χρόνοι στο ΧΒΟΧ μιας και δεν ξέρω τι χαρακτήρες υπάρχουν εκεί.


      PK World - Τα πάντα για Disney comics!

      Comment


      • Και εγω καπου εκει ειμαι (θα το ξανατσεκαρω), στο xbla υπαρχει ενας χαρακτηρας πιο γρηγορος απο τον runman, αλλα υποθετω (κρινω τον runman απο τα videos και μονο) οτι εχει πιο δυσκολα controls δεδομενου οτι κατεχει ultra dash, ο λογος για τον Spelunky (με αυτον πετυχαμε και τον τελικο χρονο στην 3-11x).

        Comment


        • Ο τύπος δεν έχει dash, πυροκροτητή ολόκληρο έχει. Ό,τι να ναι. Πρέπει να δω αναλυτικά τι ακόμα χαρακτήρες υπάρχουν στο XBOX.

          Υ.Γ.
          Και 01:17 στην 5-16

          PK World - Τα πάντα για Disney comics!

          Comment


          • δεν θελω να σας χαλασω την ροη του thread ουτε και να συνεχισω μια κουβεντα που οντως οπως δειχνουνε τα πραγματα δεν βγαζει πουθενα και μαλλον το πραγμα παει στο ποιος κερδιζει τις εντυπωσεις πλεον (δεν ξερω γιατι εφτασε ως εκει) οποτε θα μπω στη παγιδα να απαντησω


            Εγω αυτο που σου ειπα ειναι οτι προσπαθεις να ''δειξεις'' κατι-εκφραζεις μια αποψη, κρινοντας με βαση το τι πετυχαν 5-6 ατομα σε ενα ελληνικο forum και χωρις να εχεις ασχοληθει εσυ ο ιδιος... Εχει νοημα κατι τετοιο?
            λαθος συμπερασματα βγαζεις nooto για νιοστη φορα, και δεν ξερω αν το κανεις στην αναγκη σου να βρεις τρυπα στα λεγομενα μου (χωρις να υπαρχει και λογος) ενω απλα ανεφερα ενα στατιστικο ενος forum που...ισχυει το leaderboard ναι μεν ισχυουν και αυτα αλλα δεν μπορουν να δειξουν προθεσεις παιχτων ουτε αν το πιασανε σοβαρα, τουλαχιστον ως ενα βαθμο
            εχω ασχοληθει με το SMB μεχρι και την ολοκληρωση του 5ου κοσμου (αν θυμαμαι καλα) απλα δεν εκατσα να το πιασω για 100% κυριως γιατι εκεινη την περιοδο επιασα αλλα games, εχω δει ολες τις πιστες στο youtube και οτι εχετε βαλει εσεις οποτε ειμαι σε θεση να κατανοησω μεχρι σε ενα σημειο το maximum της δυσκολιας,

            πιστευεις ακομα οτι δεν ειμαι σε θεση να κρινω την συνολικη δυσκολια ως ενα βαθμο? εδω εσυ προσπαθουσες να συγκρινεις χρονους αφοσιωσης απο fps και fighting games σε ενα αλλο thread ενω μας εχεις πει οτι δεν εχεις ασχοληθει ποτε σου με fightings...εκει οσοι ξερουμε και τις δυο μεριες δεν σου ειπε κανενας τιποτα αδερφε γιατι κατανοησαμε τις αγνες προθεσεις σου και την δεκτικοτητα σου σε κατι που σου ειναι αγνωστο

            Τελος καποια απο τα παιχνιδια που αναφερεις και εχω παιξει (σε μερικα απο τα οποια θεωρω τον εαυτο μου αρκετα καλο-εχω ασχοληθει σε ικανοποιητικο βαθμο) προσωπικα δεν τα βρηκα σε καμια περιπτωση πιο δυσκολα.
            οπως ειπα εκφερω απλα την εμπειρικη μου εκτιμηση σε αυτα τα παιχνιδια, αυτο που λες εκτιμω συμβαινει επειδη μαλλον δεν αντιλαμβανεσαι πληρως το difficulty spike αυτων των παιχνιδιων, αν τα παιξεις στο easiest η ακομα και στο normal καποια απο τα παραπανω προφανως και ειναι ποιο ευκολα , αν τα βαλεις στο hardest η πας να κανεις συγκεκριμενα tasks και για να πιασω παιχνιδια που ξερω οτι εχεις παξει (πχ ολα τα challenges στο vanquish+god hard, η ολα τα skulls+ legendary στο halo reach) τα δεδομενα αλλαζουν κατα πολυ, μπορει σε μια κλιμακα απο το 1-10 το SMΒ να προσφερει δυσκολια που κυμαινεται απο 6 εως 8 , αν καποιο game προσφερει δυσκολια απο 3 εως 10 ποιο απο τα δυο ειναι ποιο δυσκολο τελικα?

            τελος δεν ξερω ποσο παιχτουρες στα single player ειστε τελικα η οχι ουτε και με απασχολει ουτε προσπαθω να μειωσω την (πετυχημενη) προσπαθεια σας για ολοκληρωση,οσα διαβασα σε αυτο το thread τα στατιστικα που εβγαλε ,απο το οσο εχω ασχοληθει και οσα εχω δει στο youtube, ολα αυτα λοιπον σε ενα μιξερ μου δινουν το συμεπρασμα οτι το μονα πραγματα που αναδυκνυει το SMB ειναι ποσο πεισμα, υπομονη πιστη στον ευατο σου..και εγωισμο σε ενα thread διαθετεις μενει μονο να δω ποσο εξω η μεσα εχω πεσει οταν το πιασω για 100%

            Comment


            • εδω εσυ προσπαθουσες να συγκρινεις χρονους αφοσιωσης απο fps και fighting games σε ενα αλλο thread ενω μας εχεις πει οτι δεν εχεις ασχοληθει ποτε σου με fightings...
              Αν μπορεις στειλε μου σε πμ που εγραψα εγω κατι τετοιο. Εγω απ'οτι θυμαμαι ακριβως επειδη δεν ξερω απο fightings ποτε δεν εκανα τετοιες συγκρισεις... Ισα ισα που ελεγα οτι κατα πασα πιθανοτητα εσεις εχετε δικιο...
              Με τα fighting δεν εχω ασχοληθει καθολου, αλλα απο βιντεος που εχετε βαλει απο πρωταθληματα κλπ εχω καταλαβει οτι μπορουν να γινουν παπαδες απο ανθρωπους που ασχολουνται... και απο συζητησεις που κανετε κατα καιρους μου εχετε κινησει το ενδιαφερον ως προς αυτη την κατηγορια γιατι το βαθος της ακουμπαει αποτι φαινεται τρελα επιπεδα (ακομα και αν δεν παιξω ποτε παντα θα παρακολουθω το τι γινεται με πολυ ενδιαφερον)
              Παιδια προφανως τα fps ειναι πιο friendly σε οτι αφορα το learning curve σε σχεση με τα fighting, δεν νομιζω να διαφωνει κανεις με αυτο.
              Ειδικα τα οσα γραφετε κατα καιρους σε σχεση με τα fighting νομιζω τα παρακολουθει πολυ κοσμος, ακομα και εγω που δεν εχω ιδεα παντα διαβαζω οσα ανεβαζετε, βλεπω τα videos απο τα tournaments κλπ.
              Για του λογου του αληθες...

              αν τα βαλεις στο hardest η πας να κανεις συγκεκριμενα tasks και για να πιασω παιχνιδια που ξερω οτι εχεις παξει (πχ ολα τα challenges στο vanquish+god hard, η ολα τα skulls+ legendary στο halo reach) τα δεδομενα αλλαζουν κατα πολυ, μπορει σε μια κλιμακα απο το 1-10 το SMΒ να προσφερει δυσκολια που κυμαινεται απο 6 εως 8 , αν καποιο game προσφερει δυσκολια απο 3 εως 10 ποιο απο τα δυο ειναι ποιο δυσκολο τελικα?
              Κακως κανεις και μου αναφερεις τα συγκεκριμενα παιχνιδια βασικα, στο Reach εχω κανει 1000αρι, εχω γυρω στις 100 ωρες gameplay και εχω ασχοληθει με ολα πιθανα challenges. Στο Vanquish επισης εχω πολυ καλα στατιστικα και εχω ασχοληθει με αρκετα πραγματα. Οχι δεν ειναι πιο δυσκολα απο το SMB...

              Μου μιλας για shooters και αναφερεσαι σε μενα λες και ειμαι ασχετος, γραφοντας πραγματα τα οποια ειναι στοιχειωδη
              επειδη μαλλον δεν αντιλαμβανεσαι πληρως το difficulty spike αυτων των παιχνιδιων, αν τα παιξεις στο easiest η ακομα και στο normal καποια απο τα παραπανω προφανως και ειναι ποιο ευκολα
              ενω γνωριζεις (αν οχι μπορεις να ανατρεξεις σε αντιστοιχα threads) οτι ειναι απο τα αγαπημενα μου genres και συνηθως ξεζουμιζω τους τιτλους πριν τους αφησω.

              Imo πολυ υποτιμητικο post και δεν μπορω να καταλαβω το γιατι... Πως θα σου φαινοταν αν εγω προσπαθουσα να σου εξηγησω το γιατι το smb ειναι δυσκολο φερνοντας σου παραδειγματα challenges απο fighting games?

              Δεν νομιζω οτι τα post μου προσπαθουν να αναδειξουν το δικο μου εγω εναντι στο δικο σου. Απλα βρισκω τα οσα λες λαθος και λεω την αποψη μου. Απολυτη εικονα για το παιχνιδι οχι, δεν εχεις αν εχεις παιξει μεχρι τον 5ο light και σε περιπτωση που θες να το πιασεις στο μελλον στα σοβαρα κακως εκανες και κοιταξες το youtube γιατι θα σου κλεψει απο την ολη εμπειρια. Επισης οχι, αυτο που βλεπεις στο youtube δεν ειναι ευκολο να το αναπαραγεις αν δεν εχεις περασει απο συγκεκριμενα πραγματα ουτε μεσω αυτου μπορεις να αντιληφθεις την ολη δυσκολια. Αυτη ειναι η αποψη μου (δεν ξερω αν ειναι λαθος ή σωστη απλα μου τη ζητησες και στη λεω).

              Τελος παντων αν ολα αυτα τα βλεπεις ως εκρηξη εγωισμου ζητω συγνωμη και η προθεση μου δεν ηταν τετοια. Νομιζω παντως οτι εχω αποδειξει σε κατα καιρους συζητησεις οτι οταν κανω λαθος δεν εχω προβλημα να το παραδεχτω ενω ουκ ολιγες φορες εχω πει οτι δεν γνωριζω το μεν ή το δε.

              Στη συγκεκριμενη περιπτωση βρισκω οτι τα οσα λες δεν εχουν βαση και πραγματικα το πιστευω. Κρινεις το SMB απο το ποσοι το τερματισαν στο GO (ενω ο evans εγραψε οτι δεν το εχουν τελειωσει ολοι), τα παραδειγματα παιχνιδιων που μου εφερες δεν ειναι σωστα τουλαχιστον στην περιπτωση μου, δεν δεχεσαι το ποσοστο που το εχει τελειωσει απο το συνολο της κοινοτητας και τελος ολοι οσοι εχουν τελειωσει το παιχνιδι διαφωνουν μαζι σου....

              Γιατι σε πειραξαν τα οσα εγραψα εγω συγκεκριμενα?

              Anyway αν θες να συμπληρωσεις κατι καλυτερα να παει μεσω pm γιατι αλλιως δεν θα εχουμε τελος και ειναι κριμα να χαλασουμε το topic. Αν καποιος το κρινει απaραιτητο ας μεταφερει καπου αλλου τα τελευταια 2 post.

              Comment


              • Originally posted by Vaynard View Post
                δεν θελω να σας χαλασω την ροη του thread ουτε και να συνεχισω μια κουβεντα που οντως οπως δειχνουνε τα πραγματα δεν βγαζει πουθενα και μαλλον το πραγμα παει στο ποιος κερδιζει τις εντυπωσεις πλεον (δεν ξερω γιατι εφτασε ως εκει) οποτε θα μπω στη παγιδα να απαντησω
                .. I see what you did there?

                Comment


                • Ίδια είναι τα δεδομένα, αν κάποιος πει "Ναι θα κάνω όλα τα challenges στο Vanquish" θα τα κάνει. Ποτέ κανένας δεν ξεκινάει κάτι με τη λογική να το τελειώσει πλήρως, παίζεις, βλέπεις ότι σε τραβάει και ότι το γουστάρεις και συνεχίζεις. Αν μάλιστα υπάρχουν 2-3 άτομα που σε ωθούν να πας ένα βήμα παραπέρα, τα κίνητρα αυξάνονται. Θυμάμαι όταν είχα ξεκινήσει το WipEout HD έλεγα στον εαυτό μου ότι δεν πρόκειται να φτάσω πάνω από το 50% και όταν άγγιξα το 50% θεωρούσα δεδομένο ότι δε θα σταματήσω μέχρι να δω το 100%.

                  Halo Legendary + Skulls δε θα ξεκινήσει το noob που απλά παίζει FPS γιατί θέλει να κάνει διάλειμμα από RPGs (καλή ώρα, εγώ), αλλά κάποιος που γουστάρει FPS ή που το συγκεκριμένο game του έκανε click. Επίσης το "skull-άτο" legendary είναι στόχος που θα μπει αφότου έχεις τερματίσει όλα τα επίπεδα δυσκολίας και έχεις μάθει απέξω το απλό legendary και, φυσικά, γουστάρεις να συνεχίσεις.

                  Όλα αυτά είναι αυτονόητα και δε λαμβάνεις υπόψιν σου αρκετούς σημαντικούς παράγοντες, όπως το learning curve, η αργή και σταθερή εξέλιξη της δυσκολίας του τίτλου και το πώς η όλη δομή του σε "βοηθάει" να πετύχεις τον επόμενο στόχο. Το είπα παραπάνω, το είπε και ο laharl πριν από εμένα (sorry αδελφέ, δεν το πρόσεξα ;) ).

                  Comment


                  • @νοοτο

                    δεν χρειαζεται να γεμιζω το thread με posts απο αλλο thread , μπορεις να δεις το τι εχεις γραψει με λιγο lurking στο αντιστοιχο thread που εχουνε γραφτει,θυμαμαι πανω κατω τι ειχες γραψει

                    αν εσυ καταλαβες οτι σε υποτιμαω δεν μπορω να κανω κατι γι αυτο σιγουρα δεν ειναι αυτες οι προθεσεις μου και πιστευω οτι μιγιαζεσαι χωρις να υπαρχει λογος, τι σχεση εχει καταρχην το 1000 αρι σου στο reach με το legendary+ ολα τα skulls? στο reach υπαρχει σαν achievement κατι τετοιο? οχι απο οσο γνωριζω, επισης εχεις κανει και τα 6 challenges στο vanquish? στο god's hard το εχεις δοκιμασει?

                    δεν εχεις αν εχεις παιξει μεχρι τον 5ο light και σε περιπτωση που θες να το πιασεις στο μελλον στα σοβαρα κακως εκανες και κοιταξες το youtube γιατι θα σου κλεψει απο την ολη εμπειρια
                    επιτρεψε μου να πιστευω οτι δεν θα μου επιρρεασει την ολη εμπειρια στο ελαχιστο τα videakia που εχω δει το πιθανοτερο ειναι οταν το πιασω ζεστα να μην θυμαμαι καν τις πιστες

                    Τελος παντων αν ολα αυτα τα βλεπεις ως εκρηξη εγωισμου ζητω συγνωμη και η προθεση μου δεν ηταν τετοια. Νομιζω παντως οτι εχω αποδειξει σε κατα καιρους συζητησεις οτι οταν κανω λαθος δεν εχω προβλημα να το παραδεχτω ενω ουκ ολιγες φορες εχω πει οτι δεν γνωριζω το μεν ή το δε.

                    Στη συγκεκριμενη περιπτωση βρισκω οτι τα οσα λες δεν εχουν βαση και πραγματικα το πιστευω.
                    και το κλεινουμε εδω λοιπον και δεν χρειαζεται να ζητησεις καμια συγνωμη αλοιμονο, κραταω αυτη σου την παραγραφο ουτε εγω ειχα σκοπο να μειωσω την προσπαθεια σας, το εκανα σαφες απο το πρωτο μου post, αλλα ακομα μια φορα exv thn aisuhsh οτι μιγιαστικες και εδειξες υπερβολικο ζηλο για να αποδειξεις τελικα τι ακριβως? οτι η κριση μου για την δυσκολια του SMB που εχει δημιουργηθει βαση καποιον δεδομενων ειναι λαθος?...οκ και εγω βρισκω οτι δεν καταφερες να εξηγησεις την διαφωνια σου οτι δεν εχουνε βαση αυτα που λεω και ληγει εκει

                    ας μεταφερθουνε οσα posts κρινουνε οι mods στο competitive thread

                    Comment


                    • Μιας και αναφέρθηκε το Youtube. Στην περίπτωση του SMB, το να δεις βίντεο στο Youtube μπορεί να λειτουργήσει είτε ως βοήθεια, είτε ως παραπλάνηση. Σε μεγάλες πίστες που είναι λαβύρινθος, ίσως και να βοηθήσει, όμως στις περισσότερες δεν προσφέρει βοήθεια. Σχεδόν πάντα ξέρεις τι να κάνεις, απλά δεν έχεις τα skills και πρέπει να προσπαθήσεις για να γίνεις καλύτερος. Επίσης στο Youtube βλέπεις μόνο ολοκληρωμένες προσπάθειες, με αποτέλεσμα να μην αντιλαμβάνεσαι το πόσο δύσκολη είναι πραγματικά η εκάστοτε πίστα.

                      Χαρακτηριστικότατο παράδειγμα το Guy, που το είχα δει άπειρες φορές, όμως έπρεπε να φάω του κόσμου το ownage επί 6 ώρες για να κατανοήσω τους χειρισμούς λεπτομέρειας που απαιτούνταν. Γενικά στο SMB, λίγες είναι οι φορές που θα χρειαστεί κάποιος βοήθεια σχετικά με το πώς να κινηθεί μιας και λίγο πολύ όλα τα stages έχουν μία γραμμικότητα που σε καθοδηγεί. Η δυσκολία του παιχνιδιού δεν είναι τι θα κάνεις, είναι πως στο διάτανο θα καταφέρεις να το κάνεις :kill:

                      Σε ορισμένες πίστες κοίταξα βίντεο για να δω πως τα βγάζει ο υπόλοιπος κόσμος, όμως δεν νομίζω πως μου προσέφεραν κάποια βοήθεια. Αν δεν κάνω ο ίδιος trial & error στην πίστα ώστε να κατανοήσω τους μηχανισμούς της, ό,τι και να δω, δεν θα βοηθήσει. Αυτό τουλάχιστον ισχύει για εμένα, και όχι φυσικά για όλες τις πίστες, αλλά σίγουρα για την συντριπτική πλειοψηφία τους.

                      PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                      Comment


                      • Το πόσο δύσκολο μπορεί να είναι ένα επίπεδο στο Meat Boy δε μπορεί ποτέ να μεταφερθεί από ένα video στο YouTube, ποτέ όμως.
                        There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                        Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                        Comment


                        • Στειλε μου πμ που εχω γραψει εγω κατι σχετικα με τα fighting.

                          To Reach εχει achievement για το legendary σκετο, το 1000ρι στο λεω γιατι μου ελεγες οτι τo παιζω στο easy.

                          Δεν με ενδιαφερει να αποδειξω κατι, μαλλον εσυ το βλεπεις ετσι... την αποψη μου σου λεω, αν δεν την δεχεσαι- δεν σε ενδιαφερει ok no prob. Συνεχισε να λες τα δικα σου...

                          οκ και εγω βρισκω οτι δεν καταφερες να εξηγησεις την διαφωνια σου οτι δεν εχουνε βαση αυτα που λεω και ληγει εκει
                          Δεν πειραζει, next time.

                          Comment


                          • το 1000ρι στο λεω γιατι μου ελεγες οτι τo παιζω στο easy.
                            OMG παραδειγμα εδωσα δεν ειπα οτι το παιζεις ΕΣΥ στο easy αφου γνωριζω οτι εχεις το 1000αρι στο reach δεν θα ητανε χαζο να ενοοω κατι τετοιο? ξαναδιαβασε οτι εχω γραψει αν δεν σου ειναι κοπος αλλα plz παρε πρωτα την μυγα απο πανω σου

                            Δεν πειραζει, next time.
                            αυτο σημαινει οτι θα παραμονευεις στη γωνια για να μου την πεις?, ελπιζω πως οχι

                            Comment


                            • plz παρε πρωτα την μυγα απο πανω σου
                              Καλα δεν θα μιλησεις για fighting? Να προσεχεις τι θα λες και πως θα αντιδρας

                              αυτο σημαινει οτι θα παραμονευεις στη γωνια για να μου την πεις?, ελπιζω πως οχι
                              ΩΩΩ ΝΑΙ, η εκδικηση θα πεσει σαν κεραυνος . Οχι που θα το αφησω ετσι

                              Και μετα απο αυτο το ευχαριστο μουσικο διαλειμμα, πιστευω οτι το thread μπορει να συνεχισει κανονικα.

                              Comment


                              • Δύο παρατηρήσεις μόνο:
                                Nooto είπες ότι βγαίνουν όλοι οι κόσμοι με Meat Boy σωστά;Όχι τίποτ'άλλο αλλά δε μ'αρέσουν όσοι έχω ξεκλειδώσει.
                                Evans:2000 deaths μαζί με ένα φίλο στο χαβαλέ και είμαι στο 45%.Όπως καταλαβαίνεις δεν το έχω πιάσει ακόμα σοβαρά.Και πιθανόν να μην το πιάσω ποτέ έτσι;Απλά μη με υπολογίζεις στα άτομα που σας χαλάνε το σερί,γιατί εγώ δεν ασχολούμαι.
                                Carpe diem

                                Comment

                                Working...
                                X