Announcement

Collapse
No announcement yet.

Street Fighter IV

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • το θέμα είναι να τα βγάζεις και σε κανονικά παιχνίδια...

    Πέρα απ'αυτό με τον Dan θα το προσπαθήσω γιατί ξέρω ότι για να είμαι αποτελεσματικός θα πρέπει να μάθω αρκετά πράγματα με τα οποία δεν έχω ασχοληθεί καν, από τα πολύ βασικά όπως link super σε combo, αντανακλαστική αξιοποίηση της ultra, shoryuken-focus cancel γιατί με αφήνει πολύ ανοιχτό σε επιθέσεις κτλ κτλ... Σε γενικές γραμμές άλλοι chars που παίζω δεν απαιτούν πολλά από αυτά για να είναι αποτελεσματικοί με αποτέλεσμα να μην έχω ασχοληθεί καθόλου. Απλά θα τον αφήσω στην άκρη στο online προς το παρόν γιατί δεν με βοηθάει ιδιαίτερα να βελτιωθώ όπως στην περίπτωση των Vega/Rose. Οπότε μένω σε αυτούς για online match-ups και Cammy/Dan μπαίνουν σε πρόγραμμα εκμάθησης. Επανάληψη απλών και αποτελεσματικών combos μέχρι να μπορώ να τα βγάζω χωρίς να σκέφτομαι

    Comment


    • Έπαιξα κι εγώ λοιπόν το πρώτο online μου στο SFIV εναντίον του Ferryman και έφαγα αρκετό ξύλο (22-2 ή κάτι τέτοιο ). Μαθαίνω Akuma λοιπόν και έχω φτάσει τώρα στο 2ο από τα Hard challenges. Αύριο ελπίζω να τα περάσω και να αρχίσω να κοιτάω τίποτα guides για τον χαρακτήρα. Πήρα και το fightstick μου σήμερα και έχω πορωθεί! Σι γιου ονλάην.


      Comment


      • Έριξες όμως και αρκετό ξύλο. Αξίζει να αναφερθεί ότι στα περισσότερα matches έπαιρνες 2 γύρους και ότι η διαφορά ενάντια σε dan και rose τουλάχιστον δεν ήταν μεγάλη. Γενικά πάντως εχεις κάποια καλά στοιχεία από την αρχή όπως το ότι εκτελείς απλά combos σε κινήσεις (π.χ. δυνατή μπουνιά σε shoryuken) που εγώ ακόμα εκτελώ τις κινήσεις σκέτες και αυτό στις περισσότερες περιπτώσεις δε λειτουργεί και με αφήνει ανοιχτό σε επιθέσεις. Εντομεταξύ για κάποιο λόγο εξακολουθώ να ορμάω με το λάθος τρόπο στα focus attacks και τα τρώω ακόμα και όταν αρχικά βρίσκομαι εκτός του range.

        Σε γενικές γραμμές πάντως ήταν καλά matches και παρά τα λάθη και των δύο είχαν ένταση και ενδιαφέρον.

        Θα δεις βελτίωση σύντομα σίγουρα... Τώρα όσον αφορά την ultra... δεν ξέρω ειλικρινά κάτω από ποιες συνθήκες μπορείς να την κάνεις με σχετική σιγουριά και ασφάλεια όταν παίζεις επιθετικά, προς το παρόν πάντως η πιο σίγουρη λύση είναι να την κάνεις σε άμυνα, ενάντια σε πιθανά λάθη του αντιπάλου (όπως όταν κάνει τρίτου επιπέδου focus attack από απόσταση ή όταν προσγειώνεται μετά από αποτυχημένο shoryuken ή σε περιπτώσεις όπως όταν έκανα εγώ μερικές φορές κατά λάθος την super του dan και χτυπιόμουν μόνος μου)

        Comment


        • Vasika sto epipedo pou pezete den nomizw na kanoun kai toso diafora ta tiers, opote aftos pou nikise nikise epidh eixe megaliterh VS empeiria kai yksere 5 pramata.

          Episeis an milame gia thn Ultra ths Rose, tote mporei na thn kanei me asfalia, oso o Allos einai ston aera gia antiair exei trelo range.
          p.x. kanei ena psycho ball h Rose, o antipalos paei na to pidiksei MPAM Ultra.
          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
          Kindred, this blade and I.
          "

          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
          Greek Gaming Videos
          Greek Final Fantasy Forum

          Comment


          • 3/01/09 A-cho. Finals p2. Kuronuko (Chun-Li), Teruchika (Dhalsim), Deku (Ryu), White (Boxer)


            Φοβερή Chun Li. Xeno, δες μετά το Hasan-shu που συνεχίζει

            Comment


            • Τον εχω ξαναδει τον Shinya, παιζει απιστευτα καλο rushdown.
              Εχει και σημα κατατεθεν την ποζερια που κανει προς το τελος μετα απο ενα επιτυχημενο Focus Attack... backdash, jump, single stomp, j. hp, jump, triple stomp, wall jump.
              Το χα ξαναδει μια φορα αλλα τωρα το προσεξα λιγο παραπανω και νομιζω πως αυτο κανει.

              Θα ξαναμελετησω καποια videos του, οπως και αλλων Chun (Nuki/Nemo) κυριως για να δω τι κανουν για antiair γιατι η Chun Li πασει ασχημα σε αυτον τον τομεα και ενω εχω διαβασει καποιες προτεινομενες επιλογες, καλο θα ηταν να δω τι γινεται στην πραξη.

              Το Hasan Shu σε c. lk xx ex legs δεν το ξαναπαλεψα, αλλα τη 1 φορα που το ειχα δοκιμασει μου ειχε φανει δυσκολουτσικο οπως σου ειπα, αλλα μιας και ειδα αυτα τα βιντεακια θα το ξαναπαλεψω.

              Οπως και να χει το gameplay της Chun ειναι πολυ ευχαριστο.

              Σημερα αυξηθηκε περαιτερω το GO-SF4 team μιας και πηρε stick και ο Αλεξανδρος και πιστευω πως συντομα θα μπουν και Εvans/Deus στο team για να κλεισει καπου εδω το θεμα GO+SF.

              Comment


              • Ε από αύριο καλώς εχόντων των πραγμάτων θα είμαι και εγώ μέσα, με live και με pad, αλλά όχι με ικανότητα. Σύντομα τελείωνει και το θέμα της φωτογραφίας (πέθανα) και θα μπορώ να αφιερώσω λίγο παραπάνω χρόνο. Δυστυχώς πρέπει να δρομολογήσω το διάβασμα για την εξεταστική, αλλά ΟΚ κάπως θα τα βολέψω όλα . Ελπίζω σε πολύ υπομονή από μέρους σας και σε όρεξη να μου μάθετε δύο πράγματα. Από εκεί και πέρα, Παρασκευή έχω το δεύτερο pad, οπότε και ξεκινάει εξάσκηση με αδελφό.

                Comment


                • Eipame, egw kai o Maxim eimaste sthn thess, opote theleis rixneis ena call kai erxomaste, den eimaste makria.
                  "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                  But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                  Kindred, this blade and I.
                  "

                  "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                  Greek Gaming Videos
                  Greek Final Fantasy Forum

                  Comment


                  • Ας με κάνουν add όσοι παίζουν SFIV στο 360. The more, the merrier!


                    Comment


                    • Επιτέλους έχω κι εγώ ένα pad στα χέρια μου και σύντομα θα έχω και το δεύτερο. Το δοκίμασα σε κάποια challenges του Abel και έβγαιναν όλα με την πρώτη. Δεν ξέρω κατά πόσο ανήκει στην παρτίδα των καλών ή όχι, το σίγουρο είναι ότι εμένα μου φαίνεται ήδη πολύ μεγάλη η διαφορά και καλύτερα που περίμενα τόσο καιρό για κάτι καλό. Έχω ήδη παραγγείλει την gold και περιμένω τον κωδικό. Σύντομα ελπίζω να παίξω κι εγώ online με τα παιδιά από εδώ μέσα, να μου μάθετε και δυο πραγματάκια .

                      Ground όποτε βρω χρόνο θα σε πω να βρεθούμε, προς το παρόν μπορώ ή πρωί ή πολύ βράδυ (11-12 και μετά) λόγω άλλων υποχρεώσεων.

                      Comment


                      • Ena kalo paradigma xrhsimopoihshs ths ultra ths Rose san antiair mporeite na deite sto parakatw video sto shmeio 2:52.
                        Epishs einai kai ena kalo reference gia Rose an endiaferete o Alexandros.


                        To vid einai apo to 5 vs 5 tou Greekdojo:
                        to deutero match metaxi tira kai playboy kai merikes stigmes prin mazeuti o kosmos distixos den prolava na grapso to proto match (soryyyy) einai i stigmi po...
                        Power to Maximum... Sugar to zero !!!
                        sigpic

                        Comment


                        • Opote theleis Evans lad, edw eimaste emeis.
                          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                          Kindred, this blade and I.
                          "

                          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                          Greek Gaming Videos
                          Greek Final Fantasy Forum

                          Comment


                          • O Maxim ποιος είναι???
                            Nintendo I.D.: paixtis
                            3ds friend code: 2664-2347-7128

                            Comment


                            • Νέο μέλος και γνωστός του Ground 0 απ'ότι κατάλαβα άρα μάλλον πολύ σχετικός με το άθλημα.;)
                              Carpe diem

                              Comment


                              • Nai, o aderfos mou einai actually, to olo skhniko me to Gamepro - GamersOdyssey ktl ktl to kserei aki aftos apeksw kai anakatwta mesw emou, opote einai san na einai xronia mellos kai den xreiazontai peretairw ekshghseis kai systaseis

                                As mhn fevgoume ektos thematos me afta.
                                "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                                But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                                Kindred, this blade and I.
                                "

                                "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                                Greek Gaming Videos
                                Greek Final Fantasy Forum

                                Comment

                                Working...
                                X