Announcement

Collapse
No announcement yet.

Street Fighter IV

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Don't know G_Z.

    Λοιπόν μια πολύ πολύ ενδιαφέρουσα τακτική που την είδα από τον Nick στα λίγα ματσάκια που ειχα πέξει καιρό πριν. Πολύ μούργοι εφαρμόζουν την τακτική Shoryuken-->FADC-->και μετά κατά 99% πιάσιμο (εκτός αν φάει ο αντίπαλος μούργος το shoryuken οπότε ακολουθούν άλλα). Αν ο αντίπαλος δεν έχει αναπτύξει τα απαραίτητα αντανακλαστικά, το πιάσιμο δεν θα καταλάβει από πού του ήρθε. Αν όμως έχει μάθει αυτή την τακτική θα πάει να κάνει και αυτός πιάσιμο με σκοπό να το σπάσει ή ακόμα και χτύπημα για να... εεε... τον χτυπήσει! Ε! ΕΚΕΙ ΕΙΝΑΙ που ο πρώτος μούργος, μετά το FADC θα ΞΑΝΑΚΑΝΕΙ SRK και θα βγει νικητής!!!
    Πολύ καλή σκέψη NiCK, way to go! Σε εμένα βέβαια δεν έπιασε για το λόγο του ότι κράταγα συνέχεια άμυνα (τα αντανακλαστικά που λέγαμε) οπότε έπρεπε να κάνεις πιάσιμο. Ήταν πολύ μπροστά το mind game σου για να πιάσει. ΟΜΩΣ έχω την αίσθηση ότι λόγω εσωτερικών ας πουμε μηχανισμών, ακόμα και ο άλλος να πάει να κάνει πιάσιμο ή χτύπημα ΜΠΟΡΕΙ να βγει άμυνα εν τελει στο SRK με αποτέλεσμα ο κατα λάθος αμυνόμενος αναπάντεχα να χρεώσει!! Η πιθανότητες αυξάνονται κατά πολύ να γίνει αυτό αν υπάρχει lag. Πρέπει λοιπόν να περιμένεις λίιιιγο μετά το FADC για να ξανακάνεις SRK.
    The illusion of free will is an illusion.

    Comment


    • Συνεχιζω τα challenges
      Trials, survival + time attack, απο trials εκανα του Zangief ολο το Normal και του Akuma και σε μερικους αλλους μεχρι το 4ο ---κατι εκανα θα μου πεις....---

      Ακομα και hard εκανα!!!! σε μερικους εκανα το 1οπου ηταν απλα να πατλησω κουμπια με την σειρακαι του Guken που ηταν πιασιμο σε ultra αν θυμαμαι καλα...

      Το τερματισα και με Seth οποτε ειμαι full απο βιντεο κτλ...

      Εβαλα και το patch για τις 2ες στολεςαν και ουσιαστικα εκανε αντικατασταση και δν υπαρχουν οι αρχικες πλεον...τεσπα τα εχω τα αρχεια και μαλλον σε μερικους θα βαλω την αρχικη...βλεπε Sagat

      Το championship mode ψαχνω να βρω μπας και υπαρχει πουθενα να το κατεβασω αλλα δεν....ακομα τπτ....

      Αυτα προς το παρων...
      "...You can have all the faith you want in spirits, and the afterlife, and heaven and hell, but when it comes to this world, don't be an idiot. Cause you can tell me you put your faith in God to put you through the day, but when it comes time to cross the road, i know you look both ways..."

      Comment


      • Πολύ καλή σκέψη NiCK, way to go! Σε εμένα βέβαια δεν έπιασε για το λόγο του ότι κράταγα συνέχεια άμυνα (τα αντανακλαστικά που λέγαμε) οπότε έπρεπε να κάνεις πιάσιμο. Ήταν πολύ μπροστά το mind game σου για να πιάσει. ΟΜΩΣ έχω την αίσθηση ότι λόγω εσωτερικών ας πουμε μηχανισμών, ακόμα και ο άλλος να πάει να κάνει πιάσιμο ή χτύπημα ΜΠΟΡΕΙ να βγει άμυνα εν τελει στο SRK με αποτέλεσμα ο κατα λάθος αμυνόμενος αναπάντεχα να χρεώσει!! Η πιθανότητες αυξάνονται κατά πολύ να γίνει αυτό αν υπάρχει lag. Πρέπει λοιπόν να περιμένεις λίιιιγο μετά το FADC για να ξανακάνεις SRK.
        Tnx mate .. Είναι αλήθεια ότι προτιμώ να κάνω SRK παρά από πιάσιμο μετά από FADC, αλλά δεν μου βγαίνει πάντα Είμαι με την εντύπωση όμως οτι αν ο άλλος πάει να κάνει πιάσιμο τότε έχω πλεονέκτημα εγώ .. Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση, είμαι στην χειρότερη θέση εγώ .. Είναι risky, αλλά μερικές φορές αξίζει τον κίνδυνο

        Και επειδή έχω καιρό να μπώ στο topic, να πώ ότι έφτασε σήμερα το TE Stick μου Περιμένα περίπου 2 βδομάδες, αλλά επιτέλους ήρθε .. Το δοκιμάσα λίγο και νομίζω ότι θα πρέπει να περάσει κάποια περιόδος για να το συνηθίσω ... Έχω καιρό όμως και δεν αγχώνομαι .. Υπάρχουν καθόλου tips για άτομα που είναι εντελώς noobs με τα sticks ??



        Comment


        • Είχα μια κουβέντα χθες με τον Sith οπότε ξεκίνησα trials με Akuma. Οκ καλά πήγε. Έβγαλα μέχρι και το πρώτο Hard ενώ οσονούπω θα βγει και το δεύτερο.

          EDIT:
          Υπάρχουν καθόλου tips για άτομα που είναι εντελώς noobs με τα sticks ??
          Προσωπικά θα σου έλεγα practice. Το πώς θα τοποθετήσεις τα δάκτυλα στα κουμπιά είναι καθαρά θέμα προτίμησης. Εγώ χρησιμοποιώ, μιας και βρήκα πως με βολεύει, τρία δάκτυλα ενώ το stick το πιάνω σαν ποτήρι κρασιού( κατά κάποιον τρόπο ) Στην αρχή δεν έκανα πολλά πράγματα, ακόμη με θεωρώ απλά μέτριο με stick αλλά θα δεις πρόοδο σιγά σιγά. Προσωπικά δεν περίμενα να βγάζω με stick trials χαρακτήρων ειδικά στο hard.( ok ίσως δε λέει και πολλά αλλά είναι κι αυτό κάτι) Επίσης βρήκα πως με βοηθά αρκετά το tapping- απαλό πάτημα των κουμπιών,
          Στο combo του Akuma cr.mk, hadoken, exFADC, HP, Shoryuken με βοηθούσε πολύ το να πατάω απαλά και γρήγορα τα MK, MP με δείκτη ή παράμεσο. Θα αντιληφθείς σχετικά γρήγορα βέβαια τι σε βολεύει.
          Το championship mode ψαχνω να βρω μπας και υπαρχει πουθενα να το κατεβασω αλλα δεν
          Βtw νομίζω πως το championship mode είναι μόνο για οnline.
          «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

          Comment


          • Οντως μαλλον μονο online ειναι απ'οσο διαβαζω

            ---Κατι εχει παθει το keyboard και δν βαζει τονους....---
            "...You can have all the faith you want in spirits, and the afterlife, and heaven and hell, but when it comes to this world, don't be an idiot. Cause you can tell me you put your faith in God to put you through the day, but when it comes time to cross the road, i know you look both ways..."

            Comment


            • Θέλω help με Blanka..
              Είναι ο αγαπημένος μου αλλά δεν έχω καταφέρει να βγάλω ποτέ το ultra ή super, και επίσης μου φαίνεται πως έχει πολύ λίγες κινήσεις..
              Ξέρει κανείς να μου δείξει κανα videaki η να μου δώσει καμία συμβουλή... ?

              Comment


              • Κι εγώ άσχετος είμαι αλλά για δες αυτό το λινκ.Θα βρεις πολύ πράγμα

                Επίσης youtube is your friend. ;)
                Carpe diem

                Comment


                • Είδα έναν FFA Tελικό Tournament και ξενέρωσα την ζωή μου..
                  Αν ήταν o officail τελικός του προηγούμενου μήνα οι τύποι δεν υπάρχουν..

                  Comment


                  • Σκεφτομαι να αγοραω οταν γυρισω τον Αυγουστο για PS2 pad για street fighter....ξερει κανεις αν θα βρω ευκολα? Του Akuma δν παιζει ε?

                    Treetop ασε...εβλεπα καποιους αγωνες Daigo με Matsui-?- Ryu vs Akuma και οκ...εχουν ξεφυγει σε μερικα θεματα....
                    "...You can have all the faith you want in spirits, and the afterlife, and heaven and hell, but when it comes to this world, don't be an idiot. Cause you can tell me you put your faith in God to put you through the day, but when it comes time to cross the road, i know you look both ways..."

                    Comment


                    • Sith δεν είναι κρίμα να δώσεις 30-40 ευρώ για pad όταν μπορείς να πάρεις Hori stick με 50; Κοίταξε εδώ:
                      Ηλεκτρονικά & Περιφερειακά είδη στις καλύτερες τιμές της αγοράς! Βρείτε το ps4, ps5 , xbox gadgets σε μια μεγάλη ποικιλία προϊόντων


                      Μάλλον θα χρειαστεί να επικοινωνήσεις μαζί τους. Πάντως το συγκεκριμένο stick είναι πολύ καλό για την τιμή του. Εγώ πάντως το σκέφτομαι σοβαρά ως εναλλακτική για PS3/PC, γιατί έχω ήδη TE στο 360.
                      Insert Coin

                      Comment


                      • Δεν ξερω...το stick θελει πολυ ενασχοληση για να το συνηθησεις.
                        Επισης παιζω με Akuma και Sagat οποτε θα μου ειναι ακομα πιο δυσκολο...να πεις επαιζα με καναν charger η με Zangief θα ειχε περισσοτερο νοημα πιστευω. Ειναι ο επομενος που θα θελα να ασχοληθω

                        Προς το παρων δν το σκεφτομαι αλλα thx
                        "...You can have all the faith you want in spirits, and the afterlife, and heaven and hell, but when it comes to this world, don't be an idiot. Cause you can tell me you put your faith in God to put you through the day, but when it comes time to cross the road, i know you look both ways..."

                        Comment


                        • Hori FS3=crap. Cheap parts kai katholou mod friendly distixws.
                          Meine se ena kalo pad gi' arxi (oxi ta sf pads koinws). Psaksou gia Saturn pads sto ebay (usb saturn pads) an kai pisteuw pws kai tou ps2 einai ok. Genika me pad de nomizw na xeis provlima me tous xaraktires pou paizeis.
                          To an thes stick to vlepeis stin poreia, alla an pote dwseis lefta kalitera na dwseis polla gia kati kalo eksarxis.
                          Eutixws exeis sticks diathesima gia ena test drive anytime, opote give it a go an thes.

                          Treetop exw ena "themataki" me to xeri mou autes tis meres kai apofeugw na kanw type megala keimena, alla na deis to blanka section tou shoryuken kai videos paiktwn opws o Moval, o TheMullah, o Mizoteru ktl.
                          More posting se merikes meres kai sorry gia ta greeklish alla eimai se pc xwris greek chars.

                          Comment


                          • Ναι SF Pads ειχα στο μυαλο μου του saturn, ειχα τα mad catz υπ'οψην εμφανησιακα
                            Βασικα μερικα links δν μπορω να κανω, τις κινησεις γενικα μπορω να τις κανω ευκολα, κολλαω σε καποια combo.
                            "...You can have all the faith you want in spirits, and the afterlife, and heaven and hell, but when it comes to this world, don't be an idiot. Cause you can tell me you put your faith in God to put you through the day, but when it comes time to cross the road, i know you look both ways..."

                            Comment


                            • E ok auta profanws einai thema timing don't worry, 1 wra sto training arkei gia na matheis to timing twn perissoterwn links. An vgazeis tis kiniseis opote thes de vlepw logo na metaveis swnei kai kala se allo pad i stick.
                              Dokimase kai kanan Ryu, ta exei ola kai simferei (eukola links, vgazei ultra apo pantou ktl).
                              Akuma kai Sagat exoun poli diskolotera links (idiws o Akuma), alla ok opws eipame kane auto pou se euxaristei stin teliki.

                              Comment


                              • Originally posted by Xeno View Post
                                Hori FS3=crap. Cheap parts kai katholou mod friendly distixws.
                                Μην το συγκρίνεις με τα top πανάκριβα sticks. Σύγκρινέ το με τα pads. Το συγκεκριμένο stick είναι καλύτερη επιλογή από ένα πανάκριβο pad που σίγουρα έχει μικρότερη διάρκεια ζωής και παράλληλα σε κακομαθαίνει.
                                Εγώ πιστεύω ότι καλύτερα είναι να συνηθίζεις σιγά σιγά τα sticks παρά ένα ακριβό pad. Εγώ επι 2 χρόνια τουλάχιστον έπαιζα με Saturn stick που έχει octagonal gate, που σίγουρα είναι κατώτερο του Hori. Επίσης εγώ δεν το προτείνω σε κάποιον που έχει να χαλάσει σχεδόν 100 ευρώ για mod parts import. Το προτείνω σαν μια φτηνή λύση, οπότε σκασίλα του το modding. Έχω παίξει σε φτηνό PS2 Hori pad που μοιάζει με αυτό και η εμπειρία ήταν μια χαρά, ανώτερη από pad σίγουρα...
                                Insert Coin

                                Comment

                                Working...
                                X