Announcement

Collapse
No announcement yet.

Street Fighter IV

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Altair View Post
    Μην αγχώνεσαι,με έχεις ακόμα στις msn επαφές σου.Δεν μπαίνω πια,αλλά όποτε επισκέπτομαι το mail μου,βλέπω τι επαφές έχω και είσαι μέσα.Θα σε προσθέσω με το που ξαναμπώ στο Live.
    Το θέμα είναι ότι εγώ προτιμώ να μάθω να ασχολούμαι με χαρακτήρες που γουστάρω και όχι ανάλογα τις δυνατότητές του.Παίζω M. Bison για την ώρα.Κάποια στιγμή ψήνομαι να ασχοληθώ και με άλλους.

    Το βασικό μου πρόβλημα στα trials είναι ότι δεν καταφέρνω να κάνω connect τις κινήσεις.Τις απλές κινήσεις.
    Επίσης σε κάποιους χαρακτήρες,αν δνε το κάνω στην τύχη δεν ξέρω πως να κάνω 2 ολόκληρες περιστροφές χωρίς να κάνει άλμα ο χαρακτήρας μου.
    Οταν λεω δυνατοτητα αναφερομαι στο τι ικανοτητες και τι playstyle εχει ο χαρακτηρας δλδ zoning,rushdown κλπ

    Για αρχη μεχρι να μαθεις τα βασικα του παιχνιδιου που θα σου παρει καιρο καλο θα ηταν να μεινεις σε εναν χαρακτηρα.

    Δεν ειναι ευκολο να τις κανεις liniking (αρχικα) γτ μιλαμε για 1/60 sec σε καποια combos.Δες τα παρακατω vid που αναφερονται ατο Combo System,δλδ σε:
    1)Chaining-Target Combos
    2)Canceling
    3)Linking





    Θα σε βοηθησει να καταλαβεις στο πως να κανεις αυτα που σου ζητανε τα trials.Υπαρχει τροπος να linkαρης πιο ευκολα αλλα ειναι πιο advanced.Πληροφοριακα πες μου με τι controller παιζεις.

    Οταν λες περιστροφες εννοεις 720 motion?
    Street Fighter IV Series Κύπρος(Cyprus)+Ελλάδα(Hellas) Group On Facebook

    Comment


    • δεν ξέρω πως να κάνω 2 ολόκληρες περιστροφές χωρίς να κάνει άλμα ο χαρακτήρας μου.
      Kane ena dash kai meta kane tis peristrofes (mhn perimeneis na teleiwsei to dash gia na arxiseis na peristrefeis) h kane mia kinhsh pou na kanei connect kai ksekina tis peristrofes (mhn perimeneis na teleiwsei to hit gia na arxiseis na peristrefeis) h phda kai kane ston aera tis peristrofes (sygxronise tes etsi wste na teleiwseis tis peristrofes me to pou tha aggikseis to edafos) kai otan patiseis sto edafos pata ta koumpia.
      "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
      But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
      Kindred, this blade and I.
      "

      "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
      Greek Gaming Videos
      Greek Final Fantasy Forum

      Comment


      • Κέρδισα ένα ranked match (Hooray) και παραλίγο να πάρω και δεύτερο.Βέβαια το έβαλα να ψάχνει στο ίδιο rank γιατί αλλιώς δεν τους είχα με τίποτα.Επίσης,παραλίγο να πάρω ένα γύρο στα 10 ματσάκια που έπαιξα με τον Igognito.Cammy είχα.
        Δεν ξέρω γιατί,αλλά με τον Bison που υποτίθεται είναι ο main μου,δεν την παλεύω κάστανο.Ενώ με χαρακτήρες όπως Ryu,Cammy πάω πολύ καλύτερα.Τόσο πολύ τον έχουν χαλάσει σε σχέση με το απλό 4 ή απλά εγώ είμαι εντελώς άχρηστος(ότι είμαι είμαι,αλλά τόσο πολύ);
        Επίσης,όντως η Makoto είναι απίστευτα αργή(απάντηση στο άλλο θέμα).
        Carpe diem

        Comment


        • Originally posted by Altair View Post
          Κέρδισα ένα ranked match (Hooray) και παραλίγο να πάρω και δεύτερο.Βέβαια το έβαλα να ψάχνει στο ίδιο rank γιατί αλλιώς δεν τους είχα με τίποτα.Επίσης,παραλίγο να πάρω ένα γύρο στα 10 ματσάκια που έπαιξα με τον Igognito.Cammy είχα.
          Δεν ξέρω γιατί,αλλά με τον Bison που υποτίθεται είναι ο main μου,δεν την παλεύω κάστανο.Ενώ με χαρακτήρες όπως Ryu,Cammy πάω πολύ καλύτερα.Τόσο πολύ τον έχουν χαλάσει σε σχέση με το απλό 4 ή απλά εγώ είμαι εντελώς άχρηστος(ότι είμαι είμαι,αλλά τόσο πολύ);
          Επίσης,όντως η Makoto είναι απίστευτα αργή(απάντηση στο άλλο θέμα).

          Σχετικα με τα games θα σου ελεγα αν θες να ασχοληθεις να ξεκινησεις απο την αμυνα,παρα πολλες φορες τρως χτυπηματα λες και δεν κανεις καθολου.Η optimal αμυνα οταν ο αλλος δεν κανει jump in ειναι η κατω πισω.Σε overhead επιθεσεις οπως jump ins και συγκεκριμενα ground normals κανεις πισω.

          Δουλεψε και τα 4μορια γτ πολλες φορες δεν σου εβγαινε η κινηση και ειναι το βασικο input.

          Οι chargers εχουν το διαφορετικο τροπο παιχνιδιου απο αυτους που βγαζουν specials με 4μορια(οπως cammy ryu) οπως και αυτοι που θελουν tap(gen,chun,honda) που εχουν αλλο playstyle.

          Θα πρεπει να δεις και τι ειναι safe στων χαρακτηρα σου on block γτ πχ το psycho crusher δεν ειναι.

          Με pad παιζεις?
          Street Fighter IV Series Κύπρος(Cyprus)+Ελλάδα(Hellas) Group On Facebook

          Comment


          • Ναι με pad.Οκ θα τα τσεκάρω όσα είπες,αλλά μάλλον με κόβω να αλλάζω χαρακτήρα.
            Carpe diem

            Comment


            • Αν θες να κανεις κατι αφενος πρεπει να ασχολεισαι συστηματικα εστω και για λιγο, αλλα να μην το αφηνεις προφανως. Απο εκει και περα το επομενο βημα ειναι να μην παιζεις με αυτο το pad. Το stick δεν ειναι μονοδρομος, υπαρχουν και τα fightpads κτλ.

              O Bison μια χαρα ειναι και πολυ καλη επιλογη για καποιον που ξεκιναει απο το 0, απλα οταν παιζεις σε low level (no offense) με εναν χαρακτηρα που ξερεις 2 πραγματα, συνηθως σου κολλαει να κανεις κατι συγκεκριμενο και το χανεις γενικα, ενω παιρνοντας καποιον αλλον δεν αποκλειεται οντως να τα πας καλυτερα.

              Τελος ο Igognito ειναι untouchable, μην εχεις προσδοκιες . Ανυπομονω να παιξω κι εγω μαζι του οποτε μπορεσω αν και ξερω τι θα γινει, αλλα αρχιζει να μου λειπει το 360 και η Sakura μου .

              Ειδε κανεις το devastation σημερα;
              Πολυ καλος ο Latif, απιστευτο θεαμα.. κριμα που βγηκε 2ος αλλα και παλι γουσταρα full. Ασυλληπτη Viper αν και καθε φορα μου ζαλιζει τα @@ με τα feints, αλλα οκ ας οψονται ολα τ' αλλα.

              Comment


              • Originally posted by Altair View Post
                Ναι με pad.Οκ θα τα τσεκάρω όσα είπες,αλλά μάλλον με κόβω να αλλάζω χαρακτήρα.
                Πληροφοριακα ρωτησα.Imo ακομα δεν μπορεις να βγαλεις συμερασμα για καποιο χαρακτηρα και οτι ειπε και ο xeno,εκτος του pad γτ αν σε βολευει τοτε ειναι θεμα training καθαρα.


                Originally posted by Xeno View Post

                Τελος ο Igognito ειναι untouchable, μην εχεις προσδοκιες . Ανυπομονω να παιξω κι εγω μαζι του οποτε μπορεσω αν και ξερω τι θα γινει, αλλα αρχιζει να μου λειπει το 360 και η Sakura μου .

                Ειδε κανεις το devastation σημερα;
                Πολυ καλος ο Latif, απιστευτο θεαμα.. κριμα που βγηκε 2ος αλλα και παλι γουσταρα full. Ασυλληπτη Viper αν και καθε φορα μου ζαλιζει τα @@ με τα feints, αλλα οκ ας οψονται ολα τ' αλλα.
                Aγορινα untouchable ειναι κτ censored x,gioutsos,haruspex,casshern που ξερουν καλυτερα το παιχνιδι οπως και frame data.
                Και εγω γουσταρω πολυ να παιξουμε οπως και με τον ryugr (που δεν εχει gold δυστυχως) αλλα θυμαμαι ειχες ξενερωσει με το game,η sakura σου κενταγε

                Η ταχυτητα συνδεσης oλλανδια ειναι οντως lol,ιδιως το upload..

                Ειδα λιγο,η μλκια με την Viper ειναι που τα footsies ανερουνται οπως και με yun.
                Street Fighter IV Series Κύπρος(Cyprus)+Ελλάδα(Hellas) Group On Facebook

                Comment


                • Καλα, προφανως και κανεις δεν ειναι untouchable, απλα τα input skills σου ειναι οντως εντυπωσιακα και καλυτερα απο ο,τι αλλο εχει τυχει να δω τουλαχιστον. Η πειρα ειναι αλλο θεμα, αλλα πιστευω πως αν ξεκινουσες μαζι με ολους τους αλλους θα ησουν στη χειροτερη στο ιδιο επιπεδο.
                  Εγω δεν το παλεψα καν για διαφορους λογους μιας και ηξερα πως κατι με στρατο, κατι με μεταπτυχιακα κτλ δε θα μπορεσω ποτε να "στρωθω" οσο θα πρεπε, αλλα οκ θελω να κραταω επαφη με το χωρο οπως και να χει.

                  Καλα ειναι να χαζευεις τουρνουα και τα συναφη, αλλα οποτε μπορεσω θα το ξαναπιασω. Αλλωστε εδω που ειμαι λογικα θα παιζω καλυτερα με ολη την Ευρωπη, οποτε θα κανω τα πειραματα μου με ολα τα SF (ειμαι περιεργος να δω πως θα πηγαινει το 3 ιδιως) και σιγουρα θα δοκιμασω (οπως και ολοι αλλωστε) το SFxT το οποιο φαινεται αρκετα fun και ενδιαφερον.

                  Τωρα η διαθεση στα SF κανει κυκλους, ολα εχουν τις χαρες τους, αλλα και καποια σημεια που παντα σε εκνευριζουν.

                  Comment


                  • Xeno συμφωνώ, ο Igognito (τουλάχιστον για το διάστημα που παίζει) έχει πρωτοφανή skills όσον αφορά το execution και φυσικά τον τρόπο που παίζει. Δεν εκθέτει frame για frame!

                    Igo μην ακούς το Xeno, γουστάρει SF και αυτό δεν αλλάζει με τίποτα. Και γω ανά διαστήματα μπορεί να σταματήσω να παίζω, αλλά η επιστροφή στο game είναι αναπόφευκτη!
                    The illusion of free will is an illusion.

                    Comment


                    • Εγώ πρόσεξα ότι κάνει για πλάκα connect τις κινήσεις του,κάτι που πολύς κόσμος στο Live δεν το έχει.Πραγματικά καλό execution.
                      Carpe diem

                      Comment


                      • Originally posted by Xeno View Post
                        Καλα, προφανως και κανεις δεν ειναι untouchable, απλα τα input skills σου ειναι οντως εντυπωσιακα και καλυτερα απο ο,τι αλλο εχει τυχει να δω τουλαχιστον. Η πειρα ειναι αλλο θεμα, αλλα πιστευω πως αν ξεκινουσες μαζι με ολους τους αλλους θα ησουν στη χειροτερη στο ιδιο επιπεδο.
                        Εγω δεν το παλεψα καν για διαφορους λογους μιας και ηξερα πως κατι με στρατο, κατι με μεταπτυχιακα κτλ δε θα μπορεσω ποτε να "στρωθω" οσο θα πρεπε, αλλα οκ θελω να κραταω επαφη με το χωρο οπως και να χει.


                        Τωρα η διαθεση στα SF κανει κυκλους, ολα εχουν τις χαρες τους, αλλα και καποια σημεια που παντα σε εκνευριζουν.
                        Οπως και εσυ με την loopa της sakura δεν εχανες plinking.Ο καθενας βγαζει τα combo στον χαρακτηρα του εν τελει.Η ιστορια δεν γραφεται με αν,στην προκειμενη δεν ειμαι

                        So true
                        Originally posted by Ryu_gr View Post
                        Igo μην ακούς το Xeno, γουστάρει SF και αυτό δεν αλλάζει με τίποτα. Και γω ανά διαστήματα μπορεί να σταματήσω να παίζω, αλλά η επιστροφή στο game είναι αναπόφευκτη!
                        Εσυ και ο xeno μου εχετε κανει εντυπωση για τον τροπο παιχνιδιου σας και ποσο σωστα παιζετε χωρις πολλες randomιες.Κριμα που δεν ασχολειστε πολυ κριμα.

                        Originally posted by Altair View Post
                        Εγώ πρόσεξα ότι κάνει για πλάκα connect τις κινήσεις του,κάτι που πολύς κόσμος στο Live δεν το έχει.Πραγματικά καλό execution.
                        Oσοι ξερουν απο plinking τα βγαζουν αυτα,μην τρελενεσαι δεν εκανα κτ ιδιαιτερο.Και εσυ αν ασχοληθεις και μπεις training θα το βγαζεις απλα θελει να ασχοληθεις
                        Street Fighter IV Series Κύπρος(Cyprus)+Ελλάδα(Hellas) Group On Facebook

                        Comment


                        • Τελος ο Igognito ειναι untouchable
                          για σενα αγαπητε xeno που παιζεις μια στο τοσο ισως

                          κατσε να κατευει μια βολτιτσα αθηνα και θα του μεινει αξεχαστη


                          καλα το plinking δεν ειναι αναγκαιο να το μαθει καποιος για να παιζει καλα, τοσους πανταδες εχουμε εδω που δεν ασχολουνται καν μαζι του και παιζουνε μια χαρα, απλα σιγουρα κανει καποια combos ευκολοτερα στο να βγουνε, προσωπικα το εχω mastereψει και ελπιζω να υπαρχει η τεχνικη και στο sfxtekken

                          και altair δεν ξερω κατα ποσο λες να ασχοληθεις, ρεαλιστικα θα σου πω οτι για να φτασεις το lvl που ειδες να παιζει ο igognito θα χρειαστεις τουλαχιστον 6μηνες με εναν χρονο εξασκησης, συστηματικης ενασχολησης και εμπειριας, και αυτο το χρονικο διαστημα μονο αν εισαι τοσο ταλαντουχος οπως ο κυριος igognito, αλλιως πολυ παραπανω, επισης δες τι σε βολευει περισσοτερο, ps3/xbox pad, madkatz pad η arcade stick, επισης ολα αυτα τα tutorlals που θα μπορουσες να κοιταξεις θα τα κατανοησεις ποιο ευκολα και γρηγορα αν κατσεις με καποιον απο κοντα να στα εξηγησει

                          καποια στιγμη θα ανεβασω και τα ranbats που γινονται καθε παρασκευη, απλα δεν εχουνε ανεβει ακομα στο youtube

                          Comment


                          • Καλα ντε εναν καλο λογο ειπα να πω για το παιδι που ονως εχει μια χαρα skills, προφανως και καταλαβαινω τι εννοεις, αλλα οκ δε χρειαζεται να το γυρισουμε σε e-penis το θεμα.

                            Plinking sucks btw, κι εγω μπορει να το συνηθισα, απλα ειναι πολυ lame τροπος για να κανεις ευκολοτετα τα combos. Ασε που στο SFXT αποκλειεται να εχει τοσο tight windows για τετοια θεματα, οποτε οκ χαλαρα.

                            Εσυ btw με τι σοι χαρακτηρα παιζεις πλεον; Ιδεα δεν εχω οπως φανταζεσαι.

                            Comment


                            • e-penis? oh pleaeeeese με προσβαλεις, αλλα u know δεν μπορω να διαβαζω υπερβολες και μαλιστα απο καποιον που ξερω οτι γνωριζει πανω κατω το community

                              to plinking γαμαει και ουσιαστικα βαζει ακομα εναν παραγοντα που υπολογιζει skill factor και precision δεν ειναι ευκολο να το βγαζεις 100% μονο αν το κανεις πολυ practice, απο κατι αλλες gimmickies που βαζουνε τελευταια στα gameplay των fightings τυπου x factor το προτιμω

                              edit: τωρα ειδα την ερωτηση σου, βασικα απολαμβανω να παιζω yun σε casuals και practice κανω με αυτον, αλλα main παιζω bison τουλαχιστον μεχρι να παιζω καλυτερα με yun, την chun σε αυτη την εκδοση την εχω αφησει ειναι buggaρισμενη kai νερφαρισμενη οσο δεν παει no fun at all

                              Comment


                              • Ε οκ, αλλο πραγμα τα mechanisms που μπαινουν για καποιο λογο, και αλλο αυτο που λες που ειναι σε φαση "it's not a bug, it's a feature" οπως το plinking.

                                Μain Bison ε; Ιδεα δεν ειχα, ημουν σιγουρος πως τον ειχες αφησει για τα καλα. Για την Chun ηξερα πως εχει πεσει, αλλα τοσο πολυ πια; Οχι πως το ψαχνω βεβαια, μονο vids βλεπω γενικα για να περνα η ωρα, αλλα οντως παιζει να μην εχω δει ουτε μια Chun στην ΑΕ εποχη.

                                Comment

                                Working...
                                X