Announcement

Collapse
No announcement yet.

Phoenix Wright series

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Έχω παίξει μόνο την πρώτη αποστολή αλλά πραγματικό το γράψιμο για άλλη μια φορά δίνει ρέστα. Πραγματικά ώρες ώρες απορώ πώς αυτό το παιχνίδι είναι localized από τα ιαπωνικά.
    Originally posted by Squall Leonhart
    I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
    Originally posted by 丹野
    Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
    Originally posted by Ryu_gr
    υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

    Comment


    • Originally posted by straier View Post
      Έχω παίξει μόνο την πρώτη αποστολή αλλά πραγματικό το γράψιμο για άλλη μια φορά δίνει ρέστα. Πραγματικά ώρες ώρες απορώ πώς αυτό το παιχνίδι είναι localized από τα ιαπωνικά.
      Μηπως το γραφουν πρωτα αμερικανοι και μετα το μεταφραζουν στα ιαπωνικα;

      Comment


      • Xeno nomizw isoun o prwtos ki egw o deuteros.
        Do a barrel roll!

        Comment


        • Το Ace Attorney: Dual Destinies είναι στα στάνταρ που μας έχει συνηθίσει, ελέγχεις τον Phoenix, Apollo και (την καινούργια) Athena στις διάφορες υποθέσεις (περίπου 5). Το gimmick της Athena είναι να ελέγχει τη ψυχολογική κατάσταση των μαρτύρων ενώ μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα gimmicks των Phoenix (Psyche Locks) και Apollo (Lie detector) σε προκαθορισμένα σημεία το καθένα φυσικά. Η ιστορία αρκετά καλή, κλασικά έρχονται στην επιφάνεια γεγονότα του παρελθόντος, γενικά περιπλέκεται γύρω από το θέμα του Dark Age of the Law, τον τελικό αρχηγό να πω δεν τον περίμενα με την καμία, νομίζω είναι αρκετά δυνατό plot twist. Αυτό που θα ήθελα πάντως θα ήταν ένα πραγματικά τελευταίο παιχνίδι όπου η Μάγια θα διαδραμάτιζε σημαντικό ρόλο, καλώς ή κακώς η βλακεία που την έδερνε ώρες ώρες την έκανε να έχει πάντα μια θέση στην καρδιά μας...
          Originally posted by Squall Leonhart
          I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
          Originally posted by 丹野
          Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
          Originally posted by Ryu_gr
          υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

          Comment


          • Έχουμε μπόμπα κύριοι. Ανακοινωθηκε καινούριο ace attorney παιχνίδι. Η ιαπωνική ονομασία του θα είναι Dai Gyakuten Saiban: Ryuunosuke Naruhodou No Bouken και θα εξελίσσεται 100 χρόνια πριν τα υπόλοιπα ace attorney παιχνίδια. Θα ελέγχουμε τον πρόγονο του phoenix wright Ryunosuke Naruhodo ο οποίος κυκλοφορεί με κατάνα το οποίο και έχει μόνιμα ζωσμένο.




            Ακόμα δεν ξέρουμε αν θα βγει εκτός Ιαπωνίας.

            Discuss/


            Tidy!

            Do not blame me.Blame yourself or God.
            In Matsuno we trust.

            Comment


            • Πολύ καλό νέο,μακάρι να βγει εκτός Ιαπωνίας,αν και είμαι αισιόδοξος.Εδώ φέρανε το Prof. Layton/Phoenix Wright spin off.Τώρα καλοκαίρι θα παίξω και το Dual Destinies κι ετοιμος.
              Carpe diem

              Comment


              • Ace Attorney & AA2 & AA3, 30$, 3DS eShop
                Upscaled graphics.
                Do a barrel roll!

                Comment


                • Καιρός να τα πάρω λοιπών, άντε μήπως δούμε και κάνα Investigations.

                  Comment


                  • Λόγω έλλειψης χρόνου είμαι ακόμα στη μέση της δεύτερης υπόθεσης του Dual Destinies.πέρα από τα χαρακτηριστικά που ανέφερε ο Straier,να πω εδώ,πως το παιχνίδι έχει εξαιρετικούς διαλόγους με αποτέλεσμα να βγάζει πολύ γέλιο,να είναι γεμάτο puns και παράλληλα είναι αρκετά σκοτεινό,κάτι που δεν το περίμενα.Το έχει παίξει κανείς άλλος;
                    Carpe diem

                    Comment


                    • Το τελείωσα το Dual Destinies.Συμφωνώ με Straier,τον κακό δεν τον περίμενα με τίποτα στο τέλος,αλλά επειδή δεν υπήρχε και κανείς άλλος,τον σκέφτηκα για λίγο σαν κάτι τρελό,πριν το απορρίψω σαν ιδέα.
                      Στα του παιχνιδιού.Η ιστορία είναι πολύ καλή,έχει 5 υποθέσεις,οι νέοι χαρακτήρες είναι πάρα πολύ καλοί και κάποιους θέλω να τους δω και σε άλλους τίτλους.
                       
                      Άλλωστε με την τρίτη υπόθεση χτίζεται υπόβαθρο για νέος attorney,prosecutor,judge.

                      Athena & Blackquill πάντως,άνετα 2 από τους καλύτερους χαρακτήρες της σειράς,ενώ και ο Apollo επιτέλους απέκτησε δική του προσωπικότητα και είναι πολύ πιο δυναμικός από ότι στο Apollo Justice.
                      Επίσης μου φάνηκε πιο εύκολο από τα προηγούμενα,με τον τίτλο να δίνει συνεχώς hints με αποτέλεσμα να αποφεύγεται σε μεγάλο βαθμό το trial n error χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι ανύπαρκτο.
                      Carpe diem

                      Comment


                      • Λοιπόν, όπως έγραψα και στο just finished thread τελείωσα μέσα στο καλοκαίρι τα professor Layton vs phoenix wright και dual destinies και γράφω εδώ τις εντυπώσεις μου.

                        Όσον αφορά το πρώτο είναι ένα cross over του σύμπαντος των phoenix wright kai professor Layton videogames, στο οποίο υπάρχουν και τα puzzles που ξέρουμε στην σειρά professor Layton αλλά και οι δίκες/στιγμές έρευνας που έχουμε συνηθίσει να βλέπουμε στα ace attorney. Είναι ένα πολύ ωραίο παιχνίδι σε γενικές γραμμές που συνδυάζει τα δυνατά σημεία και των δύο τίτλων αλλά και όλα τα gameplay χαρακτηριστικά τους αλλά όχι τόσο καλά όσο γίνεται στα αντίστοιχα παιχνίδια καθώς τα σημεία με τις δίκες και τους γρίφους είναι και λιγότερα και ευκολότερα σε σχέση με τους original τίτλους. Παρόλα αυτά είναι ένα πάρα πολύ ευχάριστο παιχνίδι με αρκετά ωραία ιστορία, πολύ μυστήριο, πολύ χιουμορ και αρκετά μεγάλη διάρκεια( 30 ώρες περίπου. Ειδική μνεία πρέπει να γίνει στη μουσική, είναι απλά καταπληκτική. Πάρα πολλά κομμάτια και όλα πολύ ευχάριστα και ταιριάζουν πολύ καλά στο κλίμα του τίτλου. Αυτό που με κούρασε λίγο είναι ότι η ροή της ιστορίας θα μπορούσε να ήταν καλύτερη, κυλάει όλο το παιχνίδι χωρίς να απαντηθεί τίποτα και όλα απαντώνται στην τελευταία ώρα του παιχνιδιού. Επίσης, κάποιες πτυχές της πλοκής είναι τραβηγμένες από τα μαλλιά αλλά δεν μπορώ να πω περισσότερα για να μην ρίξω spoilers. Όπως και να έχει, το προτείνω ανεπιφύλακτα σε όλους όσους αγάπησαν αυτούς τους δύο ήρωες. Για να δώσω και άλλον ένα λόγο, το να βλέπεις τον Layton να χτυπάει το τραπέζι και να ρίχνει objection=αξία ανεκτίμητη. :p

                        Περνώντας στα του dual destinies, το παιχνίδι μου άρεσε πάρα πολύ. Εξελίσσεται αμέσως μετά το Apollo justice και ο phoenix wright επιστρέφει στην δικηγορία. Πολύ καλό, σίγουρα καλύτερο από το apollo justice, αλλά όχι καλύτερο από την πρώτη τριλογία. Παρόλα αυτά είναι άξιο μέλος της σειράς, οι υποθέσεις ήταν πολύ καλές αν και σε σημεία τραβούσαν αρκετά παραπάνω από ότι έπρεπε με τις αποκαλύψεις να είναι αρκετά περισσότερες από ότι έπρεπε. Η τελευταία υπόθεση πάντως ήταν εκπληκτική και η αποκάλυψη στο τέλος ήταν πολύ μεγάλη ανατροπή, ειλικρεινά δεν το περίμενα καθόλου. Μου άρεσε και το έντονο fanservice αλλά θα προτιμούσα να εμφανίζονταν και άλλοι χαρακτήρες όπως gumshoe και oldbag. Όπως και να έχει αυτά είναι λεπτομέρειες, το παιχνίδι αξίζει και με το παραπάνω και το προτείνω σε όλους όσους έχουν παίξει και τα υπόλοιπα.

                        Τώρα περιμένω να πέσει η τιμή του ace attorney 6 για να το τιμήσω. Αλήθεια το ξεκίνησε κανείς; Εντυπώσεις;


                        Tidy!

                        Do not blame me.Blame yourself or God.
                        In Matsuno we trust.

                        Comment


                        • Την έξτρα αποστολή την παίξατε;
                          Originally posted by Squall Leonhart
                          I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                          Originally posted by 丹野
                          Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                          Originally posted by Ryu_gr
                          υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                          Comment


                          • Εγώ προσωπικά όχι, αξίζει τον κόπο;


                            Tidy!

                            Do not blame me.Blame yourself or God.
                            In Matsuno we trust.

                            Comment


                            • Αξίζει μόνο και μόνο για τον κατηγορούμενο νομίζω. Κατά τα άλλα δεν είναι και η πιο φοβερή αποστολή αλλά με τέτοιο κατηγορούμενο...
                              Originally posted by Squall Leonhart
                              I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                              Originally posted by 丹野
                              Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                              Originally posted by Ryu_gr
                              υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                              Comment


                              • την τελείωσα της προάλλες. την έβαλα μετά τη δεύτερη κανονική υπόθεση. τρομερός κατηγορούμενος όντως :p

                                Comment

                                Working...
                                X