Announcement

Collapse
No announcement yet.

Demos - Συζήτηση και εντυπώσεις

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Θα συμφωνησω με Deus απλα καποια πραγματα που παρατήρησα. Θα ηθελα να μπορω να αλλαξω το block γιατι το R1 μου ειναι εντελως αφυσικο παντα το L1 ειναι το block σχεδον σε οτι εχω παιξει, το ΑΙ θελει λιγη δουλεια πχ το ATB bar γεμιζει πολυ αργα στον χαρακτηρα που δεν ελεγχεις και το boss φαινοταν να κανει target μονο το χαρακτηρα που ελεγχεις. Επισης ειχα καποια θεματακια με την καμερα και το targeting αλλα δεν ειδα ολες τις επιλογες.

    Ειπα μονο τα αρνητικα, κατα τα αλλα επος απλά...

    Comment


    • Χαιρομαι με τα οσα ακουω, βεβαια δεν θα παιξω το demo . Το παιχνιδι το εχω κανει preorder (μοναδικο preorder μετα απο χρονια) και γενικα αν και εχω δει διαφορα trailers κλπ προσπαθω να παρω οσο λιγοτερη πληροφορια γινεται πριν το πιασω.

      Comment


      • Συμφωνώ απολύτως με ΙΗΝΕ σχετικά με τα αρνητικά που βρήκε. ειδικά για την κάμερα. Όμως δεν με ενόχλησε και τόσο για να πω την αλήθεια, παρόλο που θα μπορούσε να ήταν καλύτερη δεν κουράζει και φυσικά δεν είναι unplayble σε καμία περίπτωση το game.


        Tidy!

        Do not blame me.Blame yourself or God.
        In Matsuno we trust.

        Comment


        • Ήμουν απόλυτα αρνητικός στο να πάρω day one το Remake. Κάτι το πρώτο trailer της ανακοίνωσης, κάτι το ότι εμπλεκόταν η Cyberconnect2( utsourcing σε τόσο σημαντικό τίτλο??) ήμουν τελείως ψυχρός. Παρέμεινα σε media blockout και όλες οι ειδήσεις περιοριζόντουσαν σε απλή αναγνωση των επικεφαλίδων.
          Όταν βγήκε το demo( βασικά δεν το ήξερα καν πως θα κυκλοφορούσε απλώς είχα ανοίξει το PS4 και είδα φίλο να παίζει) το κατέβασα απλώς από περιέργεια.
          Περιττό να πω, πως έχω παίξει το demo 4 φορές μέσα στην τελευταία εβδομάδα και θα ήταν χαλαρά παραπάνω αν δεν είχα εφημερίες, τις καθημερινές υποχρεώσεις κτλ.

          Πολύ εντυπωσιακός τεχνικός τομέας( στο PS4 Pro στην γερασμένη panasonic 42άρα plasma φαίνεται πανέμορφο), υπέροχο art direction το οποίο σέβεται τον παλιό τίτλο, πολύ όμορφα references και φυσικά ένα μάλλον άρτιο battle system( το οποίο αν εξαιρέσω το πρώτο playthrough που επιβίωσα οριακά στο boss fight, έδειξε εξαιρετικά στοιχεία- πχ το parry αν πατήσεις την κατάλληλη στιγμή το τρίγωνο) Γενικά μεταφέρθηκα νοερά πίσω στο 1998 που έπαιζα πρώτη φορά τον τίτλο.

          Προφανώς day one πλέον και ευελπιστώ τα επόμενα επεισόδια να βγούνε αρκετά πιο σύντομα και να μην το "ξεχειλώσουν" και κουράσουν.
          «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

          Comment


          • Originally posted by Sinclair View Post
            Ήμουν απόλυτα αρνητικός στο να πάρω day one το Remake. Κάτι το πρώτο trailer της ανακοίνωσης, κάτι το ότι εμπλεκόταν η Cyberconnect2( utsourcing σε τόσο σημαντικό τίτλο??) ήμουν τελείως ψυχρός. Παρέμεινα σε media blockout και όλες οι ειδήσεις περιοριζόντουσαν σε απλή αναγνωση των επικεφαλίδων.
            Όταν βγήκε το demo( βασικά δεν το ήξερα καν πως θα κυκλοφορούσε απλώς είχα ανοίξει το PS4 και είδα φίλο να παίζει) το κατέβασα απλώς από περιέργεια.
            Περιττό να πω, πως έχω παίξει το demo 4 φορές μέσα στην τελευταία εβδομάδα και θα ήταν χαλαρά παραπάνω αν δεν είχα εφημερίες, τις καθημερινές υποχρεώσεις κτλ.

            Πολύ εντυπωσιακός τεχνικός τομέας( στο PS4 Pro στην γερασμένη panasonic 42άρα plasma φαίνεται πανέμορφο), υπέροχο art direction το οποίο σέβεται τον παλιό τίτλο, πολύ όμορφα references και φυσικά ένα μάλλον άρτιο battle system( το οποίο αν εξαιρέσω το πρώτο playthrough που επιβίωσα οριακά στο boss fight, έδειξε εξαιρετικά στοιχεία- πχ το parry αν πατήσεις την κατάλληλη στιγμή το τρίγωνο) Γενικά μεταφέρθηκα νοερά πίσω στο 1998 που έπαιζα πρώτη φορά τον τίτλο.

            Προφανώς day one πλέον και ευελπιστώ τα επόμενα επεισόδια να βγούνε αρκετά πιο σύντομα και να μην το "ξεχειλώσουν" και κουράσουν.
            Welcome back!

            Comment


            • Ευχαριστώ! Αν και μπαίνω όσο μπορώ και διαβάζω ποστς εντυπώσεων κτλ. Απλώς δεν έχω τον χρόνο να καθίσω να γράψω με αναλύση για τον εκάστοτε τίτλο που ασχολούμαι.( πχ το Plague Tale που τον θεωρώ εξαιρετικό τίτλο)

              Σχετικά με το Remake ξέχασα να αναφέρω τι φοβερή προσοχή στη λεπτομέρεια έχει δοθεί. Μου έκανε φοβερή εντύπωση που φαίνεται το equipped Fire Materia στο Buster Sword.
              «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

              Comment


              • Blasphemous

                Δεν ξέρω γιατί όταν είχα πρωτοπαίξει αυτό το ντέμο πριν κάτι μήνες δεν μου είχε τραβήξει την προσοχή. Τελευταία όμως το όνομα του παιχνιδιού ήταν πολύ θελκτικό για κάποιον λόγο, και ξανακατέβασα να παίξω το ντέμο απ' την αρχή.
                Παιχνιδάρα! Ο χαρακτήρας δίνει την αίσθηση του συμπαγούς, η μάχη είναι ικανοποιητική και έχει βάρος, πιξέλ και σάουντρακ ανεβάζουν την αισθητική ψηλά, και το lore φαίνεται λίγο επιτηδευμένο αλλά από τη στιγμή που είναι στιλάτο δεν με απασχολεί. Το πλατφόρμιγκ δεν φαίνεται σπουδαίο, αλλά αυτό το ξέραμε.
                Μετανιώνω που δεν το πήρα στην έκπτωση.

                New Super Lucky Tale

                Τρισδιάστατο collectathlon πλατφορμάκι για τους πιστούς, συμπαθητικό και προσεγμένο αλλά χωρίς να υπόσχεται κάποια έκπληξη.

                Blossom Tales: The Sleeping King

                Δεν είναι ότι γίνομαι κακούλης, αλλά λυπάμαι όταν ένα παιχνίδι δεν ζητάει τίποτα παραπάνω από τον εαυτό του παρά να ζει στη σκιά μιας άλλης δημιουργίας. Το Blossom Tale θα μπορούσε να λέγεται και The Legend of Selda: A Pink to the Last και θα ήταν πιο περιγραφικός τίτλος παρ'όλο που σκέφτηκα αυτές τις λέξεις μόλις τώρα.

                Yooka-Laylee and the Impossible Lair

                Λοιπόν αυτό έχει ένα ενδιαφέρον τουίστ, την εναλλαγή topdown και sidescroll, αλλά δεν με τράβηξε ιδιαίτερα το gameplay. Φαίνεται καλοφτιαγμένο όμως.

                Bravely Default II

                Δεν θα είμαι άδικος, γιατί στο ντέμο διευκρινίζεται πως ζητούν συντεταγμένο feedback για την τελική κυκλοφορία. Γραφικά/μουσική εξαιρετικά, η αισθητική της πόλης μοναδική, αλλά θέλει πολύ πολύ tweaking. Συγκεκριμένα ο overworld είναι απάλευτος, σε σημείο που μου έκανε εντύπωση πόσο σπασμένο είναι το gameplay: οι εχθροί σε εντοπίζουν από την άλλη άκρη του χάρτη, σε κυνηγούν με ιλιγγιώδη ταχύτητα σαν να μην υπάρχει αύριο, και αρκετές φορές δεν είχα χρόνο ανάμεσα στις μάχες να ανοίξω το μενού για να θεραπεύσω τους χαρακτήρες. Αλλά νομίζω αυτά τα φτιαχτούν μέχρι να κυκλοφορήσει.

                The Touryst

                Άλλο ένα παιχνίδι που ήθελα να τσιμπήσω στις εκπτώσεις αλλά κρατήθηκα. Η τσιλ εμπειρία που έχω την ανάγκη να παίξω, ένα λιγομίλητο platform/adventure με όμορφα τετράγωνα γραφικά και non-plot που για κάποιον λόγο με ιντριγκάρει. Θα το κρατήσω για κάποιο καλοκαίρι.
                Last edited by Raf; 06-05-2020, 11:32 PM.

                Comment


                • Έπαιξα το ντέμο του Dragon Quest XI. Τι ωραίο παιχνιδι, με μαγεψε, μαγικος κόσμος, χρώματα, σχεδιασμός στους χαρακτήρες, μουσική, ενιωθά χαρά παιζοντας το. Αλήθεια ψήνομαι να το αγοράσω κάποια στιγμή, δηλαδή σύντομα.
                  Star Citizen videos Star Citizen gallery

                  Comment


                  • Originally posted by Raf View Post
                    Blasphemous

                    Yooka-Laylee and the Impossible Lair

                    Λοιπόν αυτό έχει ένα ενδιαφέρον τουίστ, την εναλλαγή topdown και sidescroll, αλλά δεν με τράβηξε ιδιαίτερα το gameplay. Φαίνεται καλοφτιαγμένο όμως.
                    Σε πολλους αρεσε το top down overworld αλλα εγω το βρηκα περιττο και κουραστικο, δε μπορουσα να βρω την επομενη πιστα μετα τη τριτη.

                    Do a barrel roll!

                    Comment


                    • Παίζω διάφορα ντέμο στο Steam αυτές τις μέρες, απ' το φεστιβάλ κι όχι μόνο, και είπα να μοιραστώ τις εντυπώσεις μου με εσάς, βρε κατεργάρηδες. Τα τέσσερα πρώτα παιχνίδια διαφημίζονται ως metroidvania. Είναι όμως όλα platformers, γιατί σε αυτά έχω προτίμηση.


                      Chiaroscuro

                      chiaroscuro.png

                      Ο ελέφαντας στο δωμάτιο είναι πως μοιάζει και παίζει πολύ σαν το Hollow Knight. Η κίνηση του χαρακτήρα είναι σχεδόν πανομοιότυπη, πράγμα καλό στον βαθμό που το μιμείται πετυχημένα και προσφέρει αποκριτικό χειρισμό. Απο'κει και πέρα δείχνει ένα αρχικό κόνσεπτ color-coded εχθρών έχοντας από μόνο του μια ωραία ατμόσφαιρα χάρη στα γραφικά, την όμορφη μουσική και το ωραίο level design. Ήταν το ντέμο για το kickstarter, το οποίο πέτυχε, και έχει ακόμη δρόμο ως την κυκλοφορία.


                      Unbound

                      unbound.jpg

                      Θα έλεγα πως υπάρχουν επιρροές HK και εδώ στον χειρισμό, αλλά λιγότερες. Αισθητικά η πρώτη περιοχή μου έμοιασε να είναι πάντρεμα HK με Ori. Η ιδέα πίσω από αυτό το παιχνίδι είναι η ύπαρξη δύο παράλληλων κόσμων, και το στιγμιαίο άνοιγμα παραθύρων ανάμεσά τους για να συμβεί το πλατφόρμιγκ. Όσο κράτησε το ντέμο δεν είδα μάχη, παρά μόνο αποφυγή εχθρών. Αρκετά γραμμικό, ίσως να μην είναι ακριβώς metroidvania.


                      Slavania

                      slavania.jpg

                      Κάτι περίεργο. Νομίζω έχει να κάνει με σλαβική μυθολογία. Ο τίτλος ίσως προετοιμάζει για κάτι το χιουμοριστικό, όμως δεν είδα κάτι τέτοιο. Το ντέμο είχε τεχνικά προβλήματα και δεν μπόρεσα να το ολοκληρώσω, μα όσο έπαιξα είδα έναν ενδιαφέρον μηχανισμό όπλου, ραφιναρισμένα γραφικά και φιλόδοξα set pieces και cutscenes. Σίγουρα θέλει δουλειά ακόμη.


                      In the Dark

                      inthedark.jpg

                      Ίσως το λιγότερο ανεπτυγμένο από τα παιχνίδια που κοίταξα, το In the End έχει μονότονο level design και μια ασαφή ιδέα περί σκοταδιού/φωτός που τουλάχιστον προσφέρει μια απρόσμενη στιγμή στο ντέμο.


                      Foregone

                      foregone.jpg

                      Δεν κατάλαβα αν είναι roguelite ή κάτι άλλο, αλλά παίζει ακριβώς σαν το Dead Cells. Οκ, λίγο χειρότερα.


                      Lost Words

                      lostwords2.jpglostwords1.jpg

                      Μάλλον το πιο πρωτότυπο της λίστας, αυτό το παιχνίδι που βλέπω να προορίζεται για νεότερο κοινό εναλλάσσεται από τις σελίδες ημερολογίου ενός κοριτσιού, στο οποίο οι λέξεις είναι οι πλατφόρμες, στην ιστορία φαντασίας που αυτό το κορίτσι γράφει. Η ιστορία αυτή επηρεάζεται από την «πραγματική» ιστορία του κοριτσιού έτσι όπως περιγράφεται στις σελίδες του ημερολογίου. Μάλλον δεν θα το παίξουμε, γιατί είμαστε μαντράχαλοι, αλλά το παιχνίδι αυτό υποστηρίζει την πρωτότυπη ιδέα του σε όμορφα γραφικά και καλό voice acting.

                      Comment


                      • Παιξε Balan Wonderworld demo να ξεχασεις αυτα που ξερεις.
                        Do a barrel roll!

                        Comment


                        • Originally posted by Ramparter View Post
                          Παιξε Balan Wonderworld demo να ξεχασεις αυτα που ξερεις.
                          Πράγματι, το κατέβασα και το έπαιξα (λιγάκι). Δεν κατάφερα να το τελειώσω, μου παραφάνηκε αδιάφορο.

                          Comment


                          • Δοκιμασε και το Immortals Fenyx Rising αν και το demo είναι μόλις η κορυφή του παγόβουνου.
                            Do a barrel roll!

                            Comment


                            • Δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα γι' αυτό. Δεν ήξερα ότι έχει demo, θα το δοκιμάσω, αν και είναι ακραία δύσκολο να με εντυπωσιάσει τίτλος στη σκιά του Breath of the Wild.

                              Comment

                              Working...
                              X