Announcement

Collapse
No announcement yet.

I just finished

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ναι σωστό κι αυτό... Αλλά οκ σε κάτι ξεπουλήματα Carrefour etc πετυχαίνεις κάτι εξωπραγματικά καλές τιμές σε first party τίτλους( πχ έχω βρει Mario Anniversary, Wii Music, Metroid Trilogy, Epic Yarn σε εξευτελιστικές τιμές 5-10€) Αλλά δυστυχώς ο κανόνας είναι πως επίσημα price drop δεν κάνει ποτέ, εκτός από classic player's choice τίτλους( όπου κι εκεί, ένα σωστό 480p στο pal Twilight Princess δεν ελέησαν να βάλουν) Αν υπολογίσουμε και το region lock του 3DS, fail στον υπέρτατο βαθμό...
    Να είναι καλά οι retailers που έχουν υπόλοιπο από stock και ρίχνουν τιμές από μόνοι τους- βλέπε Wii U πρόσφατα. Τα είπα και ξεθύμανα
    «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

    Comment


    • Bioshock infinite, πολυ μικρο μου φανηκε αν και εκανα σχετικα rush. Καμια σχεση με κατι 20 ωρες που διαβαζω. πρεπει να το σκεφτω ακομα για να γραψω εντυπωσεις γιατι εχω και καλες και κακες..

      Comment


      • Δεν έχουμε θέμα για τα Banjo series; Είχα παίξει το Kazooie παλιότερα όμως πριν λίγες ημέρες το έβαλα ξανά στον emulator και το τερμάτισα. Μου μένει μόνο ο τελευταίος κόσμος για να μαζέψω όλα τα κομμάτια του παζλ και να ξεκλειδώσω λογικά τον τελικό αρχηγό.

        Πολύ ωραίο παιχνίδι, σίγουρα αν το είχα παίξει στην εποχή του θα μου άρεσε ακόμα περισσότερο. Από τα πολύ καλά platforms που έχω παίξει, αν και τα είχε τα θεματάκια του κυρίως στον χειρισμό και στην κάμερα, ακόμα και με τα στάνταρ της εποχής. Αλλά κατά τ' άλλα κομπλέ. Θα γράψω περισσότερα όταν το τερματίσω 100%

        PK World - Τα πάντα για Disney comics!

        Comment


        • telos to bioshock infinite sto pc epos alla to telos den to katalava akrivos

          Comment


          • Spoilers για το Infinite..
             
            Μετα το Wounded Knee Massacre ο Booker ειχε 2 επιλογες ειτε να σβηστουν οι αμαρτιες του με το βαπτισμα ειτε οχι, οταν παιρνει την αποφαση δημιουργουνται πολλες διαφορετικες διαστασεις. Στην μια λοιπον ο Booker γινεται Comstock και με τη βοηθεια των Lutece φτιαχνει την Columbia γινεται ο δικτατορας που ξερουμε και γενικα τα γαμαει ολα χρησιμοποιοντας την δυναμη της Elizabeth που εγινε ακομα ισχυροτερη απο τα πολλα βασανιστηρια/πειραματα που της εκαναν(flashback με την γρια Elizabeth να καταστρεφει την NY προς το τελος).

            Ο Comstock στην διασταση του ειναι στειρος και με την βοηθεια των Lutece ανοιγει Tear σε μια διασταση που ζει ο μη-δεχομενος το βαπτισμα Booker ο οποιος ζει με τις αμαρτιες του και εχει πολλα χρεη απο τζογο etc. O Booker πουλαει την Anna στον Comstock(Αλλαζει γνωμη στο τελος αλλα δεν προλαβαινει για αυτο και το κομμενο δαχτυλο) ο οποιος ξερουμε τι ακριβως την κανει.

            Οι Lutece γνωριζοντας τι θα κανει ο Comstock με την Elizabeth πλησιαζει τον Booker και του λεει να τους φερει ενα κοριτσι απο την Columbia για να διαγραψουν τα χρεη του. O Comstock περιμενει τον Booker και εχει φτιαξει την προφητεια για τον False Sheperd με το AD στο χερι(Anna DeWitt). Ο Booker αποτυγχανει καθε φορα και σκοτωνεται απο το songbird(122 φορες εχει παει για αυτο και οι καμπανες που χτυπας στην αρχη) καθε φορα ομως το ιδιο αποτελεσμα (constants and variables που λενε).

            Oταν ο Booker μαθαινει πως να ελεγχει το songbird(Του δινει το hint η γρια Elizabeth) μπορει και σπαει το loop που γινοταν μεχρι τοτε, στο τελος καταλαβαινει οτι ειναι ταυτοχρονα ο Comstock και ο Booker και αφηνει την Elizabeth να τον πνιξει στο σημειο πριν δεχθει το βαπτισμα και ετσι δεν γινεται ποτε Comstock. Οπως φαινεται στο τελος μετα τα credits ο Booker και η Anna ζουν κανονικα απλα η Elizabeth και τα γενονοτα στην Columbia(και η ιδια η Columbia) δεν υπηρξαν ποτε.

            Comment


            • Dead or Alive 5,το story mode.Μου πήρε γύρω στις 5-6 ώρες αλλά επειδή από ένα σημείο και μετά κουράστηκα,σταμάτησα να προσπαθώ να κάνω και τις missions,και απλά έπαιζα για vα δω τα credits.Κι επειδή με το 4 δεν είχα ασχοληθεί πολύ,βλέπω πως έχει προστεθεί πολύ πράμα,αλλά μη με ρωτήσετε ονομασίες και τεχνικούς όρους,δεν τα θυμάμαι καλά.Οκ,για τσαμπέ από το Plus δε με χάλασε,καλά πέρασα.


              The Walking Dead.Το ξανατελείωσα στο ΠΣ3,έκανα εντελώς διαφορετικές επιλογές,και σε κάποιες φάσεις το ευχαριστήθηκα περισσότερο από την πρώτη φορά.Όπως και να έχει παραμένει διαμάντι.Μόνο αρνητικό,ότι στο ΠΣ3 μου φάνηκε χειρότερος ο τεχνικός τομέας,με κάποια κολληματάκια κλπ,ενώ σε σημεία με ενόχλησε και ο χειρισμός,κάτι που στο Χ360 ήταν άψογο.
              Carpe diem

              Comment


              • Originally posted by Phantom Duck View Post
                Δεν έχουμε θέμα για τα Banjo series; Είχα παίξει το Kazooie παλιότερα όμως πριν λίγες ημέρες το έβαλα ξανά στον emulator και το τερμάτισα. Μου μένει μόνο ο τελευταίος κόσμος για να μαζέψω όλα τα κομμάτια του παζλ και να ξεκλειδώσω λογικά τον τελικό αρχηγό.

                Πολύ ωραίο παιχνίδι, σίγουρα αν το είχα παίξει στην εποχή του θα μου άρεσε ακόμα περισσότερο. Από τα πολύ καλά platforms που έχω παίξει, αν και τα είχε τα θεματάκια του κυρίως στον χειρισμό και στην κάμερα, ακόμα και με τα στάνταρ της εποχής. Αλλά κατά τ' άλλα κομπλέ. Θα γράψω περισσότερα όταν το τερματίσω 100%
                Απανταω αργα γιατι τωρα το ειδα. Ακουω χρονια για προβληματα στη καμερα του Banjo. Η πλακα ειναι οτι ειχα μεγαλυτερα θεματα με το SM64 αλλα και με το DK64, αλλα στο BK δεν ειχα καθολου περα απο πολυ ειδικες περιπτωσεις μεσα στο νερο. Πλεον τεινω να πιστεψω οτι απλα επαιξα τοσο πολυ Banjo Kazooie στη ζωη μου που μου φαινεται φυσιολογικη η καμερα του... ;!
                Do a barrel roll!

                Comment


                • Double Dragon Neon σε bro-op. Είχα παίξει αρκετά μια περίοδο με αποτέλεσμα να έχω ανεβασμένα τα stats και με τον αδερφό( κυριολεκτικά ) κάναμε κάποια δοκιμαστικά runthroughs στις 3-4 πρώτες stages για να πιάσει το χειρισμό και να πάρει καμιά tape να ανεβάσει stats.

                  Δεν το πιστεύω πως το γράφω μετά από την κρυάδα που έφαγα με το BloodRayne αλλά είναι ίσως το καλύτερο Double Dragon και από τα πιο τίμια beus ever.( όχι καλύτερα υπάρχουν τόσα της Capcom εκεί έξω ) Για να είμαι ειλικρινής τα μόνα Double Dragon που ήταν ανεκτά για μένα ήταν τα δύο πρώτα στο NES( ναι το πρώτο ήταν πολύ καλή διασκευή του arcade και το είχα λιώσει ώρες) Το arcade από την άλλη πέραν του nostalgia factor δεν μπόρεσα να το χωνέψω όταν το έπαιξα μετά από καιρό στο MAME. Δυστυχώς δεν έχω παίξει τη GBA έκδοση που είναι και η top ever.

                  Τώρα στα του Neon. Η Wayforward, imho, αυτή τη φορά πέτυχε διάνα. Πολύ καλός τεχνικός τομέας, αρκετά variations- έστω απλώς σε χρωματισμούς- στους εχθρούς αλλά ΚΑΙ στα patterns, καλά boss fights και καλό lvl design( ok μερικά λαθάκια υπάρχουν αλλά όχι στο βαθμό του Bloodrayne) Το OST είναι απλώς εξαιρετικό- διατίθεται και δωρεάν ή με ένα minimum donation από εδώ. Άψογα remixes των μελωδιών του arcade και το πρώτου DD στο NES και πρωτότυπες συνθέσεις τίγκα στις 80s αναφορές και στίχους. O Skullmageddon είναι αναφορά στον Skeletor, ένα boss στον MegaMan etc etc
                  Το gameplay είναι το γνωστό καλό beu με κάποιες ευπρόσδεκτες προσθήκες όπως το dash και το duck and evade. Κάτι που αρχικά με χάλασε είναι η εκτέλεση του dash. Στα περισσότερα beus γινόταν κάνοντας double tap forward, εδώ γίνεται πατώντας το R Trigger ενώ υπάρχει και ένα animation πριν ξεκινήσει η κίνηση. Ωστόσο είναι κάτι που συνηθίζεται και δεν επηρεάζει αρνητικά τη μάχη. Το duck and evade είναι η καλύτερη προσθήκη. Αν γίνει με σωστό timing ο χαρακτήρας( Billy ή Jimmy ) αναβοσβήνει για 1-2 δευτερόλεπτα και έχει διπλάσια δύναμη( κλασική περίπτωση risk-gain η οποία εδώ λειτουργεί) Επίσης υπάρχει και roll που βοηθά αρκετά τους πιο συντηρητικούς για κανονικό evade.
                  Από εκεί και πέρα υπάρχουν tapes, gems, $$ που επιτρέπουν την αναβάθμιση των ικανοτήτων, προσθέτουν projectiles, spin kicks, ανεβάζουν τα stats των chars. Θεωρητικά υπάρχει η δυνατότητα κάποιος να τελειώσει τον τίτλο χωρίς κανένα εξ αυτών- κάτι που όλο και κάποιος τρελαμένος θα το κάνει- ωστόσο είναι κόντρα στη λογική του τίτλου. Προσωπικά απολαμβάνω να κάνω replay τα levels, να μαζεύω loot και να αναβαθμίζω τον χαρακτήρα. Στο normal κάτι τέτοιο αφαιρεί αρκετά από την πρόκληση, ωστόσο ξεκλειδώνονται άλλα δύο επίπεδα που απαιτούν και skill- αρκετό skill για την ακρίβεια, εκμάθηση των patterns και evade.
                  Προσωπικά το καταδιασκέδασα, οι αναφορές ήταν spot on όπως και το gameplay και θα συνεχίζω να παίζω μέχρι να τελειώσω και το ανώτερο επίπεδο δυσκολίας. Στα αρνητικά- που είναι αρκετά βασικό- το game δεν έχει online co-op. Κάτι έχει ειπωθεί για patch αλλά η Wayforward προς το παρόν τηρεί σιγή ιχθύος. Σαν single player τίτλος είναι αρκετά καλός και περιποιημένος. Στο co-op όπως είναι φυσικό- ειδικά αν ξέρουν και οι δύο παίκτες τι κάνουν- απογειώνεται imo.
                  «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                  Comment


                  • Τερμάτισα στην άδεια μου το Machinarium και το SC2.
                    Το πρώτο ήταν αρκετά εως πολύ καλό, και αισθητικά και ως προς τους γρίφους, αν και κάπως μικρό.
                    Το SC ενώ είχε σχετικά καλές αποστολές, με απογοήτευσε κάπως σεναριακά, ήταν πολύ μονόχνωτο, επίπεδο, απλοϊκό και προβλέψιμο για τα σημερινά standrads. Ή ίσως το 1ο SC και το Broodwar να ήταν μπροστά από την εποχή τους.

                    Comment


                    • Splinter Cell + Soul Calibur σκέφτηκα μέχρι να διαβάσω για Broodwar.
                      Carpe diem

                      Comment


                      • Ηταν πολυ μπροστα απο την εποχη τους και το SC και το BW και σε gameplay και σε σεναριο. Στο SC2 ιδιως το θεμα του σεναριου πηγε περιπατο, το love story τους μαρανε.

                        Comment


                        • teliosa to singularity sto pc arketa kalo aporo pos den to epexa os tora.

                          Comment


                          • teliosa to spec-ops the line sto pc metrio gameplay kalo storyline

                            Comment


                            • telos to dmc sto pc prosopika mou arese arketa

                              Comment


                              • Pokemon Leafgreen στις 36 ώρες κι έχω πιάσει 73 σύνολο,ανάμεσά τους και 2 από τα Legendary birds.Το καταευχαριστήθηκα.Το τέλειο παιχνίδι για όταν βαριέσαι να παίξεις ή θες κάτι στην τουαλέτα.Το αναφέρω,σε περίπτωση που αναρωτιέστε το πως και το γιατί.
                                Carpe diem

                                Comment

                                Working...
                                X