Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τί παίζετε αυτό τον καιρό;

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Oλόκληρο το dungeon system του επηρεασμένο από τα Zelda είναι. O σχεδιασμός είναι στη λογική του να βρεις το αντικείμενο που θα προσφέρει την επόμενη αναβάθμιση στον War ενώ ταυτόχρονα μαθαίνει να το χρησιμοποιεί λύνοντας γρύφους μέσα στο dungeon. Η εμφάνιση του χάρτη, με τα συγκινωνούντα δωμάτια σε ορόφους μόνο Zelda μπορεί να σου φέρει στο μυαλό. Μέχρι και τα σεντούκια έχει επάνω.

    Ο War αναβαθμίζει την health pool βρίσκοντας και συμπληρώνοντας τέσσερα αντικείμενα που για τον Link ήταν οι καρδίες. Η σχεδιαστική λογική του overworld είναι ίδια με το hub της Hyrule.

    Μετά βάλανε και μια Epona και έδεσε το γλυκό.

    Καλά εννοείται έχει κι άλλες επιρροές ο τίτλος. Aλλά αυτό είναι μόνο, επιρροές. Δεν λέμε ότι το στήσιμο του παιχνιδιού είναι Zelda, απλά χρησιμοποίησε κάποια μέρη του για να χτίσει το δικό του gameplay. Εδώ βγήκε η Vigil μια δόση και είπε "μη μας συγκρίνετε άλλο με το Zelda", σκέψου τι άκουγε
    sigpic

    Comment


    • Originally posted by paixtis View Post
      Το reach??Δεν σου αρέσει το online του??
      Το Reach είναι υπέροχος τίτλος. Το Halo 4 που είναι το πιο πρόσφατο παιχνίδι της σειράς δεν με ενθουσίασε ιδιαίτερα όσο θα περίμενα. Προσωπικά θα προτιμούσα η MS να αφήσει το franshise να <<ανασάνει>> για μερικά χρόνια διότι υπάρχει κορεσμός με τη σειρά τλχ. κατ'εμέ. Βέβαια, το παιχνίδι έχει πουλήσει περίπου 7.500.000 αντίτυπα μέσα σε 3 μήνες οπότε πρόκειται να δούμε το επόμενο Halo σε 2 χρόνια από τώρα.

      Comment


      • ren θα ηθελα να διαβασω απο σενα που εχεις λιωσει την σειρα, γιατι δεν σε ενθουσιασε οσο θα περιμενες το online του 4 σε σχεση με του reach, (αν δεν εχει παιξει ρολο ο κορεσμος)

        Comment


        • Originally posted by Vaynard View Post
          ren θα ηθελα να διαβασω απο σενα που εχεις λιωσει την σειρα, γιατι δεν σε ενθουσιασε οσο θα περιμενες το online του 4 σε σχεση με του reach, (αν δεν εχει παιξει ρολο ο κορεσμος)
          Στο πολύ γενικό το Halo 4 δανείζεται περισσότερα στοιχεία από την FPS σχολή που δημιούργησε το CoD:4 παρά από τη σχολή από την οποία προέρχεται.Δεν δανείζεται αρνητικά στοιχεία, όπως κάνουν ξέρω γω σειρές σαν τα πρόσφατα MoH και Homefront, δανείζεται τα ειλικρινώς θετικά στοιχεία.Αυτό το καθιστά διαφορετικό, αλλά όχι και απαραίτητα με την καλή έννοια.

          Το Reach παρά το imbalance με τα abilities (αν και το λατρεύω ακόμα και έτσι) δεν ξεφεύγει από τις ρίζες της σειράς.Το 4 όμως ξεφεύγει.Όχι αρκετά για να είναι κακό παιχνίδι, αλλά αρκετά για να εκνευρίζει κάποιον βετεράνο της σειράς ή κάποιον που θέλει να παίξει ένα arena shooter.

          Να τονίσω ότι δεν έχω παίξει campaign και αναφέρομαι αποκλειστικά στο multi.

          Comment


          • Άρχισα το Silent Hill: Downpour, κατευθείαν hard σε όλα. Το παιχνίδι δείχνει βαρύ, και το σύστημα μάχης είναι όντως τσίρκο. Το θετικό είναι η ατμόσφαιρα μέχρι τώρα, μου άρεσε, και σαν τοποθεσία, σου δίνει αυτή την γλυκάδα που ένας survival-horror-ίστας έχει φυλαγμένη στην καρδια.

            Comment


            • Originally posted by Vaynard View Post
              ren θα ηθελα να διαβασω απο σενα που εχεις λιωσει την σειρα, γιατι δεν σε ενθουσιασε οσο θα περιμενες το online του 4 σε σχεση με του reach, (αν δεν εχει παιξει ρολο ο κορεσμος)
              Originally posted by Vaynard View Post
              ren θα ηθελα να διαβασω απο σενα που εχεις λιωσει την σειρα, γιατι δεν σε ενθουσιασε οσο θα περιμενες το online του 4 σε σχεση με του reach, (αν δεν εχει παιξει ρολο ο κορεσμος)
              Θα τα γραψω με + και -.

              + τεχνικος τομεας
              + forge mode
              + competitive multiplayer
              + Spartan Ops FMV για καθε επεισοδιο
              - ελλειψη firefight με τα customization modes (το gameplay spartan ops δεν το πιανει και παιζει με τον ιδιο τροπο)
              - απουσια scoring system στο campaign και spartan ops
              - απειρες ζωες στο spartan ops οποτε οποιον παρει ο χαρος
              - cheap A.I. στο Legendary του Spartan Ops σε διαφορες στιγμες οταν δεν εχεις πεθανει για μεγαλο χρονικο διαστημα
              - κουραστικα objectives στο campaign (πατα το κουμπι, βαλε τη Cortana και κατεστρεψε το ταδε πυλωνα)
              - Το A.I. των Covenant στο Legendary του Campaign δεν ανταποκρινεται σωστα (καθονται οι εχθροι που και που και τρωνε τις βολες στη μαπα)
              - μεγαλες στο ματι πιστες αλλα με υποχρεωτικες return to battlefield ενδειξεις ακολουθωντας μια νοητη πορεια χωρις την μικρη ελευθερια που εδινε το ODST και το Reach. Ταιριαζει περισσοτερο στο Halo 2.
              - Λιγα τυχαια περιστατικα κατα την διαρκεια των μαχων. Οι αναμετρησεις ακολουθουν πιο scripted πορεια.
              - Δισδιαστατος ουρανος κατι που με ξενισε πολυ μετα την αξιολογη προσπαθεια που εγινε με το Reach
              - Οταν πρωτοβγηκε το παιχνιδι ελειπαν πολλα modes απο το multiplayer τμημα του και ακομα δεν υπαρχει theater film.

              Σε γενικες γραμμες αν και το παιχνιδι ειναι Halo CallofDutiζει σε μερικα κομματια του gameplay και ετσι δεν υπαρχει εντονο το surprising factor που ηταν ιδιαιτερα συχνο στο Halo 3 και ODST και λιγοτερο στο Reach οταν αντιμετωπιζεις τα bots. Ξερετε εκεινα τα περιεργα περιστατικα που φαινεται η προσοχη σε λεπτομερειες οπως ειχα αναφερει πριν πολυ καιρο π.χ. stick με plasma grenade στον brute που πεταγεται στον αερα απο την εκρηξη και την ωρα που το πτωμα αρχιζει να πεφτει χτυπαει πανω σε ενα βραχο με το ποδι να μενει λιγακι ορθιο εξαιτιας καποιας Havok φυσικης με αποτελεσμα, το ποδι να δεχεται την spike grenade ενος αλλου brute (που προοριζοταν για μενα) και τα θραυσματα-καρφια της grenade να σκανε και να καρφωνονται σκοτωνοντας ενα grunt που εκεινη τι στιγμη πεταξε plasma grenade προς εμε και ενω πηγα να την αποφυγω ριχνει μια βολη με brute shot ενας αλλος brute και πετυχαινει την plasma σκαζοντας τη στη μαπα και ψοφησα.

              Δεν πιανει ο τονος στο πληκτρολογιο.Τα φτυσε το πληκτρο.

              Comment


              • Colonial Marines σιγα σιγα, δεν βλεπω το μεγαλο fail που διαβασα στα reviews. Τα γραφικα στο PC με ολα Max settings μια χαρα ειναι. Για gameplay οταν προχωρησω παρακατω..

                Comment


                • Originally posted by Ren_of_Heavens View Post
                  π.χ. stick με plasma grenade στον brute που πεταγεται στον αερα απο την εκρηξη και την ωρα που το πτωμα αρχιζει να πεφτει χτυπαει πανω σε ενα βραχο με το ποδι να μενει λιγακι ορθιο εξαιτιας καποιας Havok φυσικης με αποτελεσμα, το ποδι να δεχεται την spike grenade ενος αλλου brute (που προοριζοταν για μενα) και τα θραυσματα-καρφια της grenade να σκανε και να καρφωνονται σκοτωνοντας ενα grunt που εκεινη τι στιγμη πεταξε plasma grenade προς εμε και ενω πηγα να την αποφυγω ριχνει μια βολη με brute shot ενας αλλος brute και πετυχαινει την plasma σκαζοντας τη στη μαπα και ψοφησα.

                  Δεν πιανει ο τονος στο πληκτρολογιο.Τα φτυσε το πληκτρο.
                  Προσπάθησε να το πεις αυτό με μια πνοή.

                  Comment


                  • Ήμουν σε μια φάση που βαριόμουν απίστευτα να παίξω το οτιδήποτε.Λέω,δεν το βάζω χαλάρα,την πρώτη πίστα,και αν βαρεθώ το αφήνω.Τελικά οκ,πέρασα τις 2 πρώτες και αν δε νύσταζα θα συνέχιζα.Ξαφνικά με το Splinter Cell Conviction επανήλθε η όρεξη στα φυσιολογικά επίπεδα.Γουστάρω.
                    Carpe diem

                    Comment


                    • LA Noire τελευταίος και καταϊδρωμένος. Να πω την αλήθεια, ούτε ενθουσιάστηκα γιατί κρατούσα και μικρό καλάθι, αλλά από την άλλη δεν απογοητεύτηκα και πολύ. Ουσιαστικά ένα adventure/ novel game είναι όπου όλο το budget είναι ηλίου φαεινότερο πως πήγε στο να περιποιηθούν τα όσα βλέπεις. Από την άλλη κάπου κάπου σκάνε μύτη και κάποια πολύ μέτρια sidequests, ενώ η οδήγηση μου κάνει σε ψιλοαγγαρεία. Το προχωράω μόνο και μόνο γιατί με χαλαρώνει και έχει πολύ ψηλά production values- ειδικά οι ερμηνείες θυμίζουν καλή σειρά της τηλεόρασης.

                      Επίσης έπιασα λίγο και το Spiderman Shattered Dimensions, το και καλά αντίπαλο δέος του Arkham Asylum. Ομολογώ- μην έχοντας παίξει το κατά πολλούς κορυφαίο Spiderman 2- πως μου θυμίζει αρκετά τα πρωτα δύο Spiderman στο psone τα οποία τα είχα λιώσει. Ωραίες οι ατάκες του spidey, καλός τεχνικός τομέας. Μέτρια η μάχη και το platforming( η camera κάνει κλασικά τα δικά της) αλλά για κάποιο λόγο το διασκεδάζω. Tα Spiderman Noire lvls και τα 2099 είναι από τα αγαπημένα μου. Από την άλλη οι ατάκες του Ultimate Spiderman στην πίστα του Electro ήταν όλα τα λεφτά.
                      «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                      Comment


                      • Originally posted by Sinclair View Post
                        Επίσης έπιασα λίγο και το Spiderman Shattered Dimensions, το και καλά αντίπαλο δέος του Arkham Asylum. Ομολογώ- μην έχοντας παίξει το κατά πολλούς κορυφαίο Spiderman 2- πως μου θυμίζει αρκετά τα πρωτα δύο Spiderman στο psone τα οποία τα είχα λιώσει. Ωραίες οι ατάκες του spidey, καλός τεχνικός τομέας. Μέτρια η μάχη και το platforming( η camera κάνει κλασικά τα δικά της) αλλά για κάποιο λόγο το διασκεδάζω. Tα Spiderman Noire lvls και τα 2099 είναι από τα αγαπημένα μου. Από την άλλη οι ατάκες του Ultimate Spiderman στην πίστα του Electro ήταν όλα τα λεφτά.
                        Το Shattered Dimensions είναι ανέλπιστα καλό. Μην πιάσεις όμως το Edge Of Time γιατί είναι σαπίλα.

                        Comment


                        • Με εχει πιασει Dark Soulιτιδα αυτες τις μερες και με βλεπω να ολοκληρωνω αλλο ενα plus playthrough. Βεβαια δεν ξερω σε ποιο game plus ειμαι καθως εχω χασει το μετρημα. Αυτο το παιχνιδι δεν το βαριεσαι ποτε. Αργα η γρηγορα επιστρεφεις κοντα του. Περιττο να πω οτι ειμαι 301 level χαρακτηρας και πλεον οσοι με κανουν invade ευτυχως του εξοντωνω.

                          Vaynard ειχες δικιο για το Amalur. Εχω φτασει περιπου στο 60&#37; του παιχνιδιου κανοντας τα παντα και πλεον μπορω να πω οτι επειτα απο 80 ωρες gameplay το παιχνιδι κουραζει. Πλεον ειμαι σαν invunerable, τα quests επι το πλειστον ειναι fetch me, kill that, εχω απειρα χρηματα, το τι ψαχνεις και που να το βρεις στο πεταει στην μαπα και γενικα ο τιτλος ειναι ιδανικος για νεοεισηχθεντες στο action/rpgοτετοιο σκηνικο. Ευτυχως που το δανειστηκα και δεν το αγορασα.

                          Αντε να πεσει η τιμη του Artorias DLC. Τοσο καιρο περιμενα, δεν λεει να το αγορασω full price.

                          Να ειναι καλα που με εκανε summon ενα παλλικαρι και μου εδωσε του κοσμου τα αντικειμενα απο slabs μεχρι Boss souls επειδη του εσφαξα τον invader.LOL.

                          Comment


                          • Skyrim απο εκει που το ειχα αφησει στο 360. Αμα το συνεχισω αυτη τη φορα ψηνω να χτυπησω το Dragonborn που ειδα βαζει παρα πολλα quests και νεο landscape.
                            Do a barrel roll!

                            Comment


                            • γενικά βαριέμαι να παίζω σύγχρονα παιχνίδια, είχα τελειωσει το καστλβάνια και μου άρεσε πολύ πριν μήνες και τωρα πιάστηκα για πλάκα με το ΝτιμΣι με το οποίο και κόλλησα επιτέλους ενα παιχνίδι με νόημα..

                              Comment


                              • Λέω να ξεκινήσω το Oblivion,αλλά δεν ξέρω τι χαρακτήρα να φτιάξω.Ναι ξέρω,νωρίς το θυμήθηκα,αλλά τι να κάνουμε,τώρα μου'ρθε.Καμιά πρόταση;
                                Carpe diem

                                Comment

                                Working...
                                X