Announcement

Collapse
No announcement yet.

PlayStation 5

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Καταλαβαινω τον διαχωρισμο που κανεις hideo, απλα για να πω την αληθεια εχει να κανει και λιγο με το οτι προσωπικα δεν πιστευω οτι ειναι ετσι οπως τo λενε . Οταν η Sony πρωτο-εφτιαξε το plus, το online στο οικοσυστημα ηταν δωρεαν, η υπηρεσια ειχε καλες εκπτωσεις και μπορουσες on top of that να παρεις 2 παιχνιδια δωρεαν, τοσο στο ps3 οσο και στο vita. Στην συνεχεια μπηκε και το ps4 στο παιχνιδι, το online του οποιου δεν ηταν πλεον δωρεαν ωστοσο μπορουσες να παρεις αλλα 2 παιχνιδια και για αυτο το συστημα. Συνολο 6 παιχνιδια free τον μηνα, μια συνδρομη για 3 συστηματα, και σε αυτα να προσθεσω το cross buy σε διαφορους τιτλους παλιους και νεους. 7 χρονια αργοτερα ειδαμε κόψιμο της υποστηριξης στα παλια μηχανηματα, κοψιμο των cross buy, κοψιμο των εκπτωσεων στα ps3 και vita, 2 τιτλους μονο δωρεαν στο ps4 που ειναι το μονο συστημα που υποστηριζεται και παραλληλα λιγοτερο εως πολυ λιγοτερο high profile τιτλους στους δωρεαν που δινονται απο την υπηρεσια (αυτο το μηνα πχ δινει SFV και PUBG, οκ ελεος). Και ενω εγιναν ολα αυτα, εγινε αυξηση της τιμης στην συνδρομη κατα 10 ευρω με μια δικαιολογια παρομοια με αυτη που λενε τωρα. Ε γιατι να πιστεψω οτι η τιμη αυξανεται λογω κοστους και οχι λογω απληστίας? Δυστυχως δεν πείθομαι οτι υπαρχει μειωση στο -εσοδα πλην κοστος- τη στιγμη που η βιομηχανια γιγαντώνεται, τη στιγμη που το Spiderman πχ της Insomniac ηταν πιο επικερδες απο τις ταινιες Spiderman της Marvel. Δηλαδη οκ μην τρελαθουμε κιολας .
    https://www.pushsquare.com/news/2018...man_homecoming


    Παραλληλα να πω και κατι ακομα, δεν ξερω αν αυτο θα το κανουν οι παντες (αυξηση τιμης), ομως η συνολικη πορεια της microsoft και των ηλεκτρονικων διανομεων του pc ειναι προς την αντιθετη κατευθυνση (μειωση της τιμης και αυξηση της προσβασιμοτητας στο να μπορεις να παιξεις εναν τιτλο). Αυτη τη στιγμη η Microsoft σου λεει οτι με 15 ευρω το μηνα θα εχεις προσβαση σε ΑΑΑ παραγωγες day one. Αυτο πως ακριβως ειναι βιωσιμο με βαση τη λογικη της Sony? 2 παιχνιδια το χρονο να παιρνω στο ps5 για τα επομενα 7 χρονια (14 παιχνιδια συνολο ολη τη ζωη της κονσολας δηλαδη), θα μου βγει πιο ακριβα απο το να εχω 7 χρονια gamepass και να παιξω τα παντα. Και ασε εμας ως καταναλωτες, για τις εταιρειες πως γινεται να ειναι βιωσιμο το μοντελο της MS και να μην ειναι βιωσιμο το 50-60 ευρω που εχουν τα παιχνιδια αυτη τη στιγμη?
    Last edited by nooto; 22-09-2020, 11:06 PM.

    Comment


    • Originally posted by i Have no Equal;n247885Δεν θεωρώ με τιποτα οτι το μεσο δεν θα εξελιχθεί αν δεν δωσουμε 80αρια στα first party της Σονυ[B
      απο τη στιγμη που η Rockstar βγαζει παραγωγες επιπεδου RDR2/GTA V η SE FFVIIR κλπ και δεν ζητουν 80αρια ουτε μπηκαν μεσα.[/B]
      Μη βιαζομαστε, γιατι δεν εχουμε δει παιχνιδια τους στην νεα γενια με τιμολογηση, αν και η Rockstar νομιζω μπορει να σηκωσει την ιδια τιμη.

      Ειχα ξαναγραψει οτι το εχω δει απο αλλους πρωτα να σκεφτονται να αυξησουν τις τιμες(σε threads του resetera ειχε συζητηθει). Μετα ειδα την Sony να το κανει πραξη.

      Originally posted by i Have no Equal View Post
      Δεν ειναι αυτη η δουλεια του καταναλωτη ομως, δηλαδη να νιωθει οτι αντιδραει στην εξελιξη του μεσου επειδη σκεπτεται το πορτοφολι του, πολυεθνικες εταιρειες δισεκατομμυριων ειναι οχι ενας indie developer να το σκεφτώ συναισθηματικα.
      Δεν ξερω γιατι ομως εξακολουθεις να απευθυνεσαι σε μενα με αυτο, αφου εμπρακτα ως καταναλωτης εχω αντιδρασει περισσοτερο απο εσενα :p

      To oτι συζηταμε και την αλλη πλευρα εχει να κανει το φορουμ, την φυση του. Ειμαστε εδω και συζηταμε. Ανταλλασσουμε αποψεις κτλ.
      Last edited by hideo; 23-09-2020, 12:29 AM.

      Comment


      • Originally posted by nooto View Post
        Ε γιατι να πιστεψω οτι η τιμη αυξανεται λογω κοστους και οχι λογω απληστίας?
        Νομιζα οτι ολοι συμφωνουσαμε στο οτι το κοστος των παιχνιδιων αυξανεται γρηγορα. Αλλα οκ αν δεν συμφωνουμε δες τις ακριβες παραγωγες. Ποσες ειχαμε σε αυτη τη γενια. Ποσα παιχνιδια εβγαλε η Rockstar, η bethesda, η ND κτλ κτλ. Θα παρατηρησεις οτι δεν βγαινει. Εχουν μειωθει. Θελει πολυ χρονο και χρημα πλεον(αν θες να ανεβασεις επιπεδο, οχι μονο οπτικα, σε ολους τους τομεις, αλλιως μπορεις να μεινεις και στην προηγουμενη γενια).

        Eιχε γινει χαμος για το ωραριο εργασιας για παιχνιδια οπως το RDR2 και TLOUS Part 2. Πιστευεις οτι το GTA1 χρειαζοταν τοση δουλεια για 3 πολυγωνα απο δω και 4 απο κει?


        Originally posted by nooto View Post
        Παραλληλα να πω και κατι ακομα, δεν ξερω αν αυτο θα το κανουν οι παντες (αυξηση τιμης), ομως η συνολικη πορεια της microsoft και των ηλεκτρονικων διανομεων του pc ειναι προς την αντιθετη κατευθυνση (μειωση της τιμης και αυξηση της προσβασιμοτητας στο να μπορεις να παιξεις εναν τιτλο). Αυτη τη στιγμη η Microsoft σου λεει οτι με 15 ευρω το μηνα θα εχεις προσβαση σε ΑΑΑ παραγωγες day one. Αυτο πως ακριβως ειναι βιωσιμο με βαση τη λογικη της Sony? 2 παιχνιδια το χρονο να παιρνω στο ps5 για τα επομενα 7 χρονια (14 παιχνιδια συνολο ολη τη ζωη της κονσολας δηλαδη), θα μου βγει πιο ακριβα απο το να εχω 7 χρονια gamepass και να παιξω τα παντα. Και ασε εμας ως καταναλωτες, για τις εταιρειες πως γινεται να ειναι βιωσιμο το μοντελο της MS και να μην ειναι βιωσιμο το 50-60 ευρω που εχουν τα παιχνιδια αυτη τη στιγμη?
        Με μειωση του μπατζετ. Τα αποτελεσματα τα ειδαμε στο halo με ολο τον πλανητη να κραζει :p
        Αυτο θελεις ως gamer? Η το νεο GeoW1 του 360. Διαλεγεις και παιρνεις για το τι ακριβως θες απο μια νεα γενια.

        Η δικη μου αποψη, ειναι οτι το gaming χρειαζεται πολυ περισσοτερα χρηματα, οχι λιγοτερα. Ασχετα αν ως καταναλωτης δεν το αντεχω και δεν το θελω.

        Last edited by hideo; 23-09-2020, 12:39 AM.

        Comment


        • Originally posted by hideo View Post
          Μη βιαζομαστε, γιατι δεν εχουμε δει παιχνιδια τους στην νεα γενια με τιμολογηση, αν και η Rockstar νομιζω μπορει να σηκωσει την ιδια τιμη.

          Ειχα ξαναγραψει οτι το εχω δει απο αλλους πρωτα να σκεφτονται να αυξησουν τις τιμες(σε threads του resetera ειχε συζητηθει). Μετα ειδα την Sony να το κανει πραξη.



          Δεν ξερω γιατι ομως εξακολουθεις να απευθυνεσαι σε μενα με αυτο, αφου εμπρακτα ως καταναλωτης εχω αντιδρασει περισσοτερο απο εσενα :p

          To oτι συζηταμε και την αλλη πλευρα εχει να κανει το φορουμ, την φυση του. Ειμαστε εδω και συζηταμε. Ανταλλασσουμε αποψεις κτλ.
          Οντως ας δουμε τι θα κανουν και οι υπολοιποι παιχτες πρωτα και μιλαμε μετα, μπορει να υπαρξει αυξηση τιμών γενικα στις ΑΑΑ παραγωγες.

          Τι εννοεις απαντησα σε αυτο που εγραψες
          Οποτε η μια πλευρα μου(του καταναλωτη) δεν δικαιολογει αυτην την αυξηση. Απο την αλλη ως gamer νιωθω οτι αντιδρω ουσιαστικα στην εξελιξη του μεσου, Γιατι καλως ή κακως αυτη χρειαζεται περισσοτερα χρηματα.
          Και λεω κατι απλο, δεν ειμαστε εμεις οι καταναλωτες αυτοι που θα σκεφτουμε "χμμ αν δεν το αγορασω θα πεσει η ποιοτητα" κλπ αυτα ειναι θεματα των εταιρειων οχι δικα μας. Με λιγα λογια σου δινουν ενα προιον και το κοστολογουν μια Χ τιμη αν θεωρείς οτι αξιζει τοσο το αγοραζεις αν οχι περιμενεις sale το κανεις skip/rent η οτιδηποτε αλλο. Οντως αποψεις ανταλλασουμε εκανα κατι διαφορετικο?

          Comment


          • Aποψεις ανταλλασσουμε, αλλα φαινεται οτι απευθυνεσαι σε μενα ξανα ως υποστηρικτη αυτων των τιμων. Κατι που δεν ισχυει. Δεν ειμαι καθολου φαν. :p

            Απλα δεν πιστευω οτι θα ζητησουν περισσοτερα χρηματα γιατι εγιναν ξαφνικα απληστοι, αλλα για να βελτιωσουν το προιον με την ευκαιρια του νεου hardware. Αυτη ειναι εστω η αποψη μου.

            Τωρα θα μου πεις πολυ ρομαντικα τα βλεπεις. Και θα σου απαντησω, οχι, γιατι πιστευω οτι τα τοπ studios στο gaming δεν θα ηταν τοπ αν δεν αγαπουσαν αυτο που κανουν(και αν δεν ηθελαν να προχωρησει το μεσο).

            Last edited by hideo; 23-09-2020, 01:12 AM.

            Comment


            • Νομιζα οτι ολοι συμφωνουσαμε στο οτι το κοστος των παιχνιδιων αυξανεται γρηγορα. Αλλα οκ αν δεν συμφωνουμε δες τις ακριβες παραγωγες. Ποσες ειχαμε σε αυτη τη γενια. Ποσα παιχνιδια εβγαλε η Rockstar, η bethesda, η ND κτλ κτλ. Θα παρατηρησεις οτι δεν βγαινει. Εχουν μειωθει. Θελει πολυ χρονο και χρημα πλεον(αν θες να ανεβασεις επιπεδο, οχι μονο οπτικα, σε ολους τους τομεις, αλλιως μπορεις να μεινεις και στην προηγουμενη γενια).

              Eιχε γινει χαμος για το ωραριο εργασιας για παιχνιδια οπως το RDR2 και TLOUS Part 2. Πιστευεις οτι το GTA1 χρειαζοταν τοση δουλεια για 3 πολυγωνα απο δω και 4 απο κει?
              Δεν διαφωνησα στο οτι το κοστος ανεβαινει, διαφωνησα στο οτι το κερδος μειωνεται. Διαφωνω επισης στο οτι οι μεγαλες παραγωγες μειωνονται, θεωρω οτι αυξανονται. Μπορει οι εταιρειες που αναφερεις να εβγαλαν λιγοτερα παιχνιδια σε αυτη τη γενια απ'οτι στην προηγουμενη ή στην προπροηγουμενη αλλα μπορω να σου αναφερω εταιρειες που εβγαλαν περισσοτερα. Η SE εβγαλε FF XV, FFVIIR, KHIII, DQXI σε αυτη τη γενια, στην πρηγουμενη τι εβγαλε? Η Capcom εβγαλε RE7, RE2, RE3, Monster Hunter World, DMC 5 (με παραγωγη τρελη για τα δεδομενα του ειδους)+ δικη της μηχανη γραφικων, συγκρινεται αυτο το line up με της προηγουμενης γενιας? Η Ubisoft περα απ'οτι εβγαλε 1m παιχνιδια, σε αυτη τη γενια αλλαξε και το AC και εβγαλε μαλιστα και 2 entries σε αυτη τη μορφη με ασυναγωνιστο μεγεθος κοσμου. Ακομα και στη Sony να το παμε, το line up που ειχε σε αυτη τη γενια ειναι απλα το καλυτερο της ολων των εποχων, μπορει να μην εχει 3 Uncharted αλλα ειχε ενα σωρο παραγωγες τεραστιων διαστασεων, νεα franchises και το κυριοτερο λιγοτερα sequels που σημαινει παραγωγες εκ του μηδενος και ακομα μεγαλυτερο ρισκο.

              Πανω στις εταιρειες που αναφερεις τωρα:

              1) H Bethesda (inhouse) δεν εβγαλε κανενα ΑΑΑ σε αυτη τη γενια, εβγαλε κατι παιχνιδια ζομπι που πατανε σε μηχανες γραφικων του 90. Αυτο δεν ξερω κατα ποσο εχει να κανει με την ανοδο του κοστους ή με το τι γινεται εσωτερικα στην εταιρεια. Τα Studio τα οποια βρισκονται κατω απο την Bethesda (και τη Zenimax) ομως εβγαλαν ενα σκασμο παιχνιδια (που καποια απο αυτα μαλιστα δεν πηγαν και καλα και παρολα αυτα συνεχισε να τα βγαζει). Τιτλους δεν θα αναφερω, αρκει κανεις να κοιταξει το poster που εβγαλε η Microsoft τωρα με την εξαγορα.

              2) Η Rockstar εβγαλε (και βγαζει) ενα σκασμο λεφτα απο το GTA Online και δεν νομιζω να την αφορα καν η συζητηση που κανουμε. Επισης ξαναλεω, οι εργατοωρες και το κοστος ή το ποση δουλεια χρειαζεται το παιχνιδι απο μονα τους δεν εχουν να πουνε τιποτα στην κουβεντα που κανουμε. Μιλαμε για τα εσοδα μείον το κοστος, το κερδος δηλαδη. Και προφανως αν με το GTAV+Online εβγαλε, συνεχιζει να βγαζει και θα βγαζει (αφου θα βγει και στις νεες κονσολες) περισσοτερα λεφτα απ'οτι απο τα GTAIII,VC,SA,IV μαζι, γιατι να κατσει να βγαλει αλλο παιχνιδι?

              3) H Nautghty Dog επισης δεν πιστευω οτι ηθελε να βγαλει 10 Uncharted σε αυτη τη γενια και δεν το εκανε λογω κοστους. Επισης ξαναλεω οτι το εβγαλε 3 uncharted δεν ειναι το ιδιο με το εβγαλε 3 διαφορετικα παιχνδια. Και tbh χαιρομαι που εβγαλε 1 uncharted και οχι 100 μπας και τα χρηματα πανε για κατι καινουργιο στην επομενη γενια.

              Σε καθε περιπτωση εγω το κοιταω αθροιστικα και συνολικα (οχι σε καθε εταιρεια ξεχωριστα) και οπως ειπα το AAA gaming θεωρω αυξηθηκε. Απο κει και περα καποιες εταιρειες οντως εβγαλαν λιγοτερα παιχνιδια, καποιες περισσοτερα, σημασια ομως εχει η συνολικη ταση, οχι τι εκανε ο καθενα ξεχωριστα.

              Με μειωση του μπατζετ. Τα αποτελεσματα τα ειδαμε στο halo με ολο τον πλανητη να κραζει :p
              Αυτο θελεις ως gamer? Η το νεο GeoW1 του 360. Διαλεγεις και παιρνεις για το τι ακριβως θες απο μια νεα γενια.
              Και εδω θα διαφωνησω. Το gamepass δεν εχει μονο παιχνιδια των first party studios της microsoft εχει ενα σωρο τριτα studios που δινουν τα παιχνιδια τους- multiplatform παραγωγες, και οι οποιοι δεχονται να ειναι μερος της υπηρεσιας. Αυτοι επισης θα μειωσουν το κοστος? Γιατι με αυτη τη λογικη ολοι θα μειωσουν το κοστος και μονο η Sony θα το αυξησει. Επισης το Halo δεν ηταν ετσι λογω budget, μη λεμε οτι θελουμε, μιλαμε για την εταιρεια που εδωσε χθες 7δις για να αγορασει την Zenimax, πιστευεις οτι θα την ενοιαζε το budget του Halo? To παιχνιδι φτιαχνοταν για το One. Ηταν cross gen κυκλοφορια με εμφαση στα fps και στην αναλυση.

              Anyway , ξαναλεω οτι η κυρια διαφωνια μας ειναι οτι προσωπικα δεν πειθομαι απο αυτο που λεει η sony και δεν θεωρω οτι τα κερδη των εταιρειων εχουν μειωθει και θα σωθουν με τα 10 ευρω επιπλεον. Παραλληλα το θεωρω κακη οικονομικη πολιτικη γιατι πιστευω οτι το αντιθετο θα συμβει. Οπως βλεπεις και εσυ και εγω λεμε οτι τοσα λεφτα δεν δινουμε. Παντως για οποιοδηποτε αλλο μεσο θα το θεωρουσα αστειο να κανουμε αυτη την κουβεντα στη βαση που το θετει η Sony. Οτι τυπου η DIsney πχ θα ελεγε να δωσουμε 50 ευρω εισιτήριο για το καινουργιο avengers γιατι αλλιως δεν θα μπορεσουν να το γυρισουν, δεν θα ακουγοταν γελοίο? Δηλαδη στο τελος θα μας πουν να γινονται και kickstarter στα first party τους γιατι το κοστος αυξηθηκε.
              Last edited by nooto; 23-09-2020, 09:06 PM.

              Comment


              • Kαι ξαφνικά μετά την εξαγορά της Zenimax μαζι με ενα τσουβάλι στουντιο και τιτλων απο την Microsοft αρχισε να γίνεται λόγος για διάφορες φήμες απο το πουθενά

                "Τoday we have a very exciting rumor to go over and discuss. It seems that Metal Gear Solid is set to return and it will be a PS5 exclusive and it will also release on PC. This rumor is coming from another Youtuber but this is something I have also heard. We have to take this with a grain of salt."

                Τώρα νέο Metal Gear Solid δίχως Κοτζιμα, Σινκάβα και τα υπόλοιπα παιδιά δεν ξέρω τι MGS θα ειναι.

                Star Citizen videos Star Citizen gallery

                Comment


                • PlayStation 5 photos show off how big it really is





                  Comment


                  • Originally posted by hideo View Post
                    Aποψεις ανταλλασσουμε, αλλα φαινεται οτι απευθυνεσαι σε μενα ξανα ως υποστηρικτη αυτων των τιμων. Κατι που δεν ισχυει. Δεν ειμαι καθολου φαν. :p

                    Απλα δεν πιστευω οτι θα ζητησουν περισσοτερα χρηματα γιατι εγιναν ξαφνικα απληστοι, αλλα για να βελτιωσουν το προιον με την ευκαιρια του νεου hardware. Αυτη ειναι εστω η αποψη μου.

                    Τωρα θα μου πεις πολυ ρομαντικα τα βλεπεις. Και θα σου απαντησω, οχι, γιατι πιστευω οτι τα τοπ studios στο gaming δεν θα ηταν τοπ αν δεν αγαπουσαν αυτο που κανουν(και αν δεν ηθελαν να προχωρησει το μεσο).
                    Οχι δεν βλεπω κατι τετοιο, στο μονο σκελος που απαντησα απευθυνομενος σε εσενα ειναι στο κομματι που παρεθεσα σχετικα με την εξελιξη του μεσου, κατι στο οποιο διαφωνω. Κατα τα αλλα τα ειπε ωραια ο Nooto και συμφωνω μαζι του.

                    Τα gaming studios που ασχολουνται με ΑΑΑ παραγωγες φυσικα και αγαπουν αυτο που κανουν οπως και οτι στην αναπτυξη ενος παιχνιδιου του scope tlou2/rdr2 δηλαδη οι ορισμοι των ΑΑΑ το crunch time ειναι δεδομένο, οποτε το βλεπω λιγο απιθανο να εβγαζαν περισσοτερα παιχνιδια. Απλα δεν βγαινουν οι εργατοώρες εκτος αν τους εχεις σκλαβους ξερω γω. Αυτο που θελω να τονισω ειναι οτι δεν πιστευω οτι ειναι θεμα χρηματων το γεγονος οτι καποιες εταιρειες δεν βγαζουν περισσοτερα ΑΑΑ.

                    Παραλληλα το θεωρω κακη οικονομικη πολιτικη γιατι πιστευω οτι το αντιθετο θα συμβει. Οπως βλεπεις και εσυ και εγω λεμε οτι τοσα λεφτα δεν δινουμε.
                    Ακριβως, οταν βλεπεις φανς να λενε εγω 80ε δεν δινω θα περιμενω κλπ τοτε πως μιλαμε για σωστη οικονομικη πολιτικη και για κατι αναγκαιο για την εξελιξη του μεσου?

                    Τώρα νέο Metal Gear Solid δίχως Κοτζιμα, Σινκάβα και τα υπόλοιπα παιδιά δεν ξέρω τι MGS θα ειναι.
                    Δεν χρειαζεται ο Kojima για ενα remaster θα μπορουσε απλα να επιβλεψει το project, μπορει να γινει οπως εκανε η bluepoint το Demon Souls.

                    Comment


                    • Η φήμη λεει και για remake του πρώτου Metal Gear απο msx, αυτό με τα sprites οπότε χρειάζεται τον Κοτζίμα του, σε σκηνοθεσια, cut scenes κτλ γιατι και στο παρελθον ειδαμε κατι remake οτι να 'ναι, ναι αναφέρομαι στο MGS remake του Gamecube που δεν ήταν και οτι το καλύτερο. Για τα remaster συμφωνώ, ειναι κατά πολύ απλούστερο εγχειρημα.
                      Star Citizen videos Star Citizen gallery

                      Comment


                      • Originally posted by BigBOSS View Post
                        Η φήμη λεει και για remake του πρώτου Metal Gear απο msx, αυτό με τα sprites οπότε χρειάζεται τον Κοτζίμα του, σε σκηνοθεσια, cut scenes κτλ γιατι και στο παρελθον ειδαμε κατι remake οτι να 'ναι, ναι αναφέρομαι στο MGS remake του Gamecube που δεν ήταν και οτι το καλύτερο. Για τα remaster συμφωνώ, ειναι κατά πολύ απλούστερο εγχειρημα.

                        Αν δεν είναι κάποιο ριμεικ δυσκολευομαι να πιστέψω ότι δεν θα είναι ο Kojima , δεν γίνεται ειδικά τώρα που είναι στη Sony καθώς θα είναι το πρώτο mgs με υπογραφή sony interactive by Kojima μετά το death stranding!

                        ένα mgs που αδικήθηκε πολύ ήταν το peace walker το οποίο δεν βγήκε ποτε σε κονσόλα . ( ποτε όμως !! )

                        το ριμεικ του Mgs του GameCube Δεν ήταν του Kojima απλά πήρε την έγκριση του. Έχουν αλλάξει κάποια cut scene τα οποία είναι υπερβολικά . Ο λόγος που το αγόρασα τότε ήταν επειδή είχε περίπου τα ίδια γραφικά με το mgs2 και τίποτα άλλο. Τα υπόλοιπα ήταν χάλια καμία ατμόσφαιρα .
                        Last edited by majorfox; 23-09-2020, 03:39 PM.

                        Comment


                        • Εφυγε ομως κακην κακώς απο την KONAMI και τώρα έχει δικη του ομάδα, πως θα εμπλακει σε νέο Metal Gear; η σειρά ανήκει στην KONAMI.

                          Πιστεύω πως και ο ιδιος δεν εχει καμια διάθεση για κάτι τέτοιο.
                          Star Citizen videos Star Citizen gallery

                          Comment


                          • nooto μου βαζεις remakes(που το κοστος ειναι μικροτερο) και χαμηλες παραγωγες μεσα. H SE μια μεγαλη παραγωγη ειχε που την δουλευει απο την PS360 era. Eιναι η πρωτη γενια που δεν εβγαλε νεο FF oυσιαστικα!(και το επομενο που βγαζει δειχνει χειροτερο) Εγω θα σου πω οτι η αυξηση κοστους εκανε το μπαμ στην γενια PS360 και συνεχιζει ακαθεκτη. Μαζι με την αυξηση εσοδων μεν αλλα μου κανει εντυπωση που συζηταμε ακομα για το γεγονος οτι η βιομηχανια δεν αντεχει πλεον ΑΑΑ παραγωγες οπως στο παρελθον. Αυτο συζητιεται χρονια στο εξωτερικο και οχι μονο ως κατι δεδομενο. 10δες tweets απο devs, δυσκολια πλεον να συντηρηθει το exclusivity κτλ.

                            Για τo gamepass και για τα third party αστο να το δουμε στην πορεια και να κρινουμε(τοσο για την συμμετοχη τους στην υπηρεσια, οσο και για το αν θα πεσει η ποιοτητα). Εχεις δικιο ομως στο οτι το Halo περιοριστηκε και απο την επιλογη να ειναι cross gen. Βεβαια αν το συγκρινεις με το horizon 2 που και αυτο θα ειναι cross gen, εκει μαλλον θα εβαζα ξανα το θεμα του μπατζετ στο τραπεζι.

                            Η MS εδωσε τοσα χρηματα για να αγορασει την bethesda, και καπως θα πρεπει να τα παρει πισω αυτα. Τα παιχνιδια θα πρεπει να φερουν εσοδα πισω. Ειτε θα τα αφησει multiplatform λοιπον ειτε θα μειωσει το κοστος παραγωγης. Δεν συμφωνω οτι δουλευει ετσι οπως λες, οτι αν ηθελε θα επενδυε χρηματα σε ενα παιχνιδι αφου επενδυσε τοσα για την εξαγορα. Η microsoft ΤΩΡΑ μετα την επενδυση θελει να τα παρει πισω και περισσοτερα, οχι να χασει κι αλλα(γιατι αυτο θα γινοταν αν επενδυε απειρα χρηματα σε ενα παιχνιδι που θα πουλησει 1εκ η θα το πληρωσεις με 2 ευρω στο gamepass). Το ερωτημα ειναι ο τροπος που θα το κανει.

                            Oποτε ανακεφαλαιωση. Θα γινω λιγο ειρωνικος εδω αλλα οχι με κακη προθεση
                            Μου λες ουσιαστικα οτι τοσα χρονια μπορουσε να υπαρχει gamepass(Να πληρωνουμε δηλαδη 1-5 ευρω το παιχνιδι), αλλα δεν το εκαναν γιατι ηταν απληστοι. Oποτε ξυπνησε μια μερα ο Phil και φωναξε ευρηκα!, αυτο ειναι η λυση. Θα το ονομασω gamepass. Ποσο κοστιζε ενα παιχνιδι πριν? 70? Θα κοστιζει πλεον 1 ευρω! Ναι! [κομφετι πεταγονται για αυτη τη σπουδαια ιδεα].

                            χαχα λοιπον πλακα κανω.

                            Απλα διαφωνω. Κατ'εμε το gaming ζητα και θα ζητα ολο και περισσοτερα χρηματα, περισσοτερο προσωπικο να δουλευει σε αυτα κτλ. Η βιομηχανια βρισκεται σε ενα σημειο που ψαχνει να βρει χρηματα για να ανταπεξελθει στα ποσα που χρειαζονται αυτα τα γκειμς. Μου αρεσει? Οχι, αλλα ειναι η πραγματικοτητα στο πως βλεπω εγω την βιομηχανια εστω.




                            Originally posted by i Have no Equal View Post
                            Αυτο που θελω να τονισω ειναι οτι δεν πιστευω οτι ειναι θεμα χρηματων το γεγονος οτι καποιες εταιρειες δεν βγαζουν περισσοτερα ΑΑΑ.
                            Το λενε και οι ιδιο δηλαδη.

                            Witcher 3 Wouldn't Exist Without Consoles

                            If the consoles are not involved there is no Witcher 3 as it is, we can lay it out that simply. We just cannot afford it, because consoles allow us to go higher in terms of the possible or achievable sales; have a higher budget for the game, and invest it all into developing this huge, gigantic world

                            Τωρα αυτο πως θα αλλαξει μαγικα στην νεα γενια που το κοστος μεγαλωνει δεν ξερω. Βγαζοντας απο την εξισωση το PS5 και πληρωνοντας μεσω gamepass?

                            δεν νομιζω.
                            Last edited by hideo; 23-09-2020, 04:07 PM.

                            Comment


                            • Originally posted by BigBOSS View Post
                              Εφυγε ομως κακην κακώς απο την KONAMI και τώρα έχει δικη του ομάδα, πως θα εμπλακει σε νέο Metal Gear; η σειρά ανήκει στην KONAMI.

                              Πιστεύω πως και ο ιδιος δεν εχει καμια διάθεση για κάτι τέτοιο.

                              Δεν ξέρω αν ισχύει στο ιντερνετ διαβασα ότι η Sony θα τα αγοράσει μαζί με τα castlevania

                              Comment


                              • Originally posted by hideo View Post
                                αλλα μου κανει εντυπωση που συζηταμε ακομα για το γεγονος οτι η βιομηχανια δεν αντεχει πλεον ΑΑΑ παραγωγες οπως στο παρελθον. Αυτο συζητιεται χρονια στο εξωτερικο και οχι μονο ως κατι δεδομενο. 10δες tweets απο devs, δυσκολια πλεον να συντηρηθει το exclusivity κτλ.
                                και η λύση ποια ΕΑΝ κάτι τέτοιο ισχύει; να βάλουμε χαράτσι στην τελική τιμή; τώρα μιλάνε για 80 ευρώ, δηλαδη τι; θα ερθει μια μερα που το game θα κανει 100 ευρώ;

                                Αυτο δεν ειναι λύση, εάν διψάνε για περισσότερα έσοδα μια πολύ καλυτερη λύση ειναι αυτο το παιχνιδι να σταματήσει να βγαίνει μονο σε μια πλατφορμα, να βγαινει σε περισσότερες ώστε να απευθύνεται σε πολύ περισσότερο κοσμο. Ούτως η άλλως τα παιχνιδια φέρνουν τα έσοδα. Εσένα θα σε χαλάσει εάν τα ps exclusives κυκλοφορούνε και σε άλλες πλατφόρμες ή προτιμάς να ειναι μονο στο ps σε πολύ ακριβές τιμές;
                                Last edited by BigBOSS; 23-09-2020, 04:08 PM.
                                Star Citizen videos Star Citizen gallery

                                Comment

                                Working...
                                X