Announcement

Collapse
No announcement yet.

Retro Gaming Today

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • (Και σε τι κατάσταση όμως ε; Άψογη!!)


    Crash Bandicoot 2!

    Comment


    • Τέλειωσα το Crash Bandicoot 2 στον ePSXe.
      Δεν έχω καταλάβει -άσχετα με το οτι ήταν ένα απο τα παιχνίδια που λάτρευα μικρός- αν είναι πολύ καλό ή πολύ μέτριο και αδιάφορο παιχνίδι.

      Comment


      • Τερμάτισα πλέον και γω το Xenogears.
        Το παιχνίδι αλλάζει άρδην στο δέυτερο CD. Σχεδόν σα να παίζεις άλλο παιχνίδι.
        Το τέλος μου άφησε ανάμεικτες εντυπώσεις, μάλλον παραήταν χαρούμενο σε σχέση με το τι είχε γίνει πριν στο παιχνίδι.
        Αν υπάρχει ενδιαφέρον θα γράψω κι άλλα αργότερα.
        Πρέπει να χωνέψω και όσα έγιναν στο παιχνίδι...
        Originally posted by Squall Leonhart
        I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
        Originally posted by 丹野
        Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
        Originally posted by Ryu_gr
        υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

        Comment


        • Originally posted by straier View Post
          Τερμάτισα πλέον και γω το Xenogears.
          Το παιχνίδι αλλάζει άρδην στο δέυτερο CD. Σχεδόν σα να παίζεις άλλο παιχνίδι.
          Το τέλος μου άφησε ανάμεικτες εντυπώσεις, μάλλον παραήταν χαρούμενο σε σχέση με το τι είχε γίνει πριν στο παιχνίδι.
          Αν υπάρχει ενδιαφέρον θα γράψω κι άλλα αργότερα.
          Πρέπει να χωνέψω και όσα έγιναν στο παιχνίδι...
          1ον Διόρθωσε την εικόνα...

          2ον Το παιχνίδι αυτό είναι ένα από αυτά που ψάχνω στην λίστα ανζήτησης τίτλων !
          sigpic

          Comment


          •  
            Το τέλος μου άφησε ανάμεικτες εντυπώσεις, μάλλον παραήταν χαρούμενο σε σχέση με το τι είχε γίνει πριν στο παιχνίδι.
            Όντως, ένα λεπτό πριν γ!@#$@#% το σύμπαν και αμέσως μετά όλοι ήταν στην τρελή χαρά. Στο μεταξύ το μεγαλύτερο μέρος του πληθυσμού στον πλανήτη έγινε κρέας . Ήταν λίγο αντιφατικό.

            Τέλος πάντων, γράψε εντυπώσεις, εμένα με ενδιαφέρουν. Παίξε και τα XS αν μπορέσεις, προσφέρουν ένα αρκετά πιο ολοκληρωμένο σενάριο.

            Comment


            •  
              Έτσι πέτα τα σπόιλερς στην ψύχρα. :Ρ
              Όντως, ένα λεπτό πριν γ!@#$@#% το σύμπαν και αμέσως μετά όλοι ήταν στην τρελή χαρά. Στο μεταξύ το μεγαλύτερο μέρος του πληθυσμού στον πλανήτη έγινε κρέας . Ήταν λίγο αντιφατικό.

              Τέλος πάντων, γράψε εντυπώσεις, εμένα με ενδιαφέρουν. Παίξε και τα XS αν μπορέσεις, προσφέρουν ένα αρκετά πιο ολοκληρωμένο σενάριο.
              Ντάξει στο πρώτο που λες πες ότι όλα έγιναν τόσο γρήγορα που δεν πρόλαβαν να πιστέψουν πως θα καταστραφεί ο κόσμος και δεν πρόλαβαν να αγχωθούν πολύ.
              Αλλά το δεύτερο δε μπορούσε να περάσει έτσι. Μέχρι και εγώ στεναχωρήθηκα που μεταλλάχτηκαν τόσες φορές τόσοι άνθρωποι και σκοτώθηκαν οι περισσότεροι στο τέλος. Επίσης η συζήτηση με τον Κρέλιαν στο τέλος ήταν σχεδόν αστεία, ειδικά λόγω της σκηνής με δυο τσίτσιδους άντρες και μια τσίτσιδη γυναίκα. Χάθηκε να τους βάλουν ρούχα; Εδώ ο Φέι φορούσε τα ίδια εδώ και 10.000 χρόνια...
              Κατά τα άλλα οι εξελίξεις πριν το τέλος ήταν πολύ εθιστικές. Το 2ο σιντι πήγε σχεδόν μονορούφι και δε με χάλασε που ήταν τόσο γραμμικό. Η απουσία πολλών μαχών και dungeons μάλλον καλό ήταν για μένα (τι εκνευριστικό το τελικό dungeons).
              Κατά τα άλλα, ο ποιητής έχει πάρει την Καμπάλα και έχει γεμίσει το παιχνίδι με στοιχεία της και σύμβολα. Παρόλα αυτά δουλεύει αρκετά καλά σεναριακά.
              Τα Xenosaga τα έχω και τα τρία αυθεντικά αλλά δε μπορώ να τα παίξω στην παρούσα φάση δυστυχώς. Πάντως έχουν προτεραιότητα από RPG.

              1ον Διόρθωσε την εικόνα...
              Τι εννοείς Τάννο; Δε νομίζω πως είναι μεγάλη, ακόμα και στο νετμπουκ μου μια χαρά φαίνεται.
              Originally posted by Squall Leonhart
              I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
              Originally posted by 丹野
              Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
              Originally posted by Ryu_gr
              υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

              Comment


              • Originally posted by straier View Post
                Τι εννοείς Τάννο; Δε νομίζω πως είναι μεγάλη, ακόμα και στο νετμπουκ μου μια χαρά φαίνεται.
                Εννοώ ότι σε μένα δείχνει "Offsite Image Link Prohibited" !
                sigpic

                Comment


                • Το ίδιο και εδώ
                  Sundays are made for sleeping in. Sundays are made for walking around in baggy clothes, watching movies, nursing headaches and hanging out with your friends at the café. Sundays are NOT made for going to the worst neighborhood in town to find a kid who might be able to give you the information necessary to infiltrate a powerful cult that plans to take over the known universe. That's what Mondays are for.
                  ---------------------
                  animEΛ_ΛΑΣ

                  Comment


                  • Nai Straier h eikona den fenetai.
                    "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                    But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                    Kindred, this blade and I.
                    "

                    "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                    Greek Gaming Videos
                    Greek Final Fantasy Forum

                    Comment


                    • Ντάξει την έβγαλα τελείως, δεν έδειχνε και τίποτε σημαντικό άλλωστε.
                      Originally posted by Squall Leonhart
                      I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                      Originally posted by 丹野
                      Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                      Originally posted by Ryu_gr
                      υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                      Comment


                      • Xenogears? Καλη φαση κι ακομη καλυτερη που το εκτιμησες σε μια περιοδο που το παιχνιδι φαινεται γερασμενο. Παροτι συμφωνω οτι το 2ο CD ειναι απογοητευση συγκριτικα με αυτα που σου δημιουργει το 1ο, τετοιους χαρακτηρες, τετοιο development, τετοια αλυσιδοτη αντιδραση-ροη στα γεγονοτα προσωπικα δεν εχω ξαναδει. Για χαρη του ειχα φτιαξει και μια σειρα videoz στο youtube με τις καλυτερες στιγμες.
                        Για εμενα προσωπικα, οτι καλυτερο εχει παρουσιαστει ως τωρα (Ch. Dev Παντα)
                        " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                        Authenticity sir, authenticity. "

                        Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                        Comment


                        • (Ch. Dev Παντα)
                          Τι εννοείς;
                          -Αν σου πω ότι φχαριστήθηκα πιο πολύ το δεύτερο σιντί τι θα μου πεις; (δες τι εγραψα μέσα στα σπόιλερ ταγκς).
                          Originally posted by Squall Leonhart
                          I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                          Originally posted by 丹野
                          Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                          Originally posted by Ryu_gr
                          υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                          Comment


                          • Apo "character development" enwei.
                            "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                            But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                            Kindred, this blade and I.
                            "

                            "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                            Greek Gaming Videos
                            Greek Final Fantasy Forum

                            Comment


                            • Στα 2 παραπανω ποστς σου κανεις καποιες παρατηρησεις αλλα δε νομιζω πως βγαινει συμπερασμα προτειμησης σου στο δευτερο CD.
                              Εαν ευχαριστηθηκες περισσοτερο το Β" Μερος, δε ξερω.. μου ακουγεται περιεργο. Κυριως επειδη υπαρχει μια ταχυρυθμη αλλαγη στα γεγονοτα και διοτι εξαφανιστηκαν σχεδον ολοι οι main χαρακτηρες ~απο αποψη συμμετοχης~
                              " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                              Authenticity sir, authenticity. "

                              Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                              Comment


                              • Λοιπόν ουρανοκατέβατο, αλλά η έλλειψη ποιοτικών 3D platforms σε αυτή τη γενιά καταντά αβάσταχτη. Έτσι λοιπόν, είπα να ξαναρίξω μια ματιά στο Rocket: Robot on Wheels του Nintendo 64. Τον πρώτο τίτλο που ανέπτυξε ποτέ η Sucker Punch πριν στραφεί στα, συμπαθέστατα, Sly του PlayStation 2. Η αλήθεια είναι ότι το είχα δοκιμάσει και παλιότερα, αλλά κάτι το γεγονός ότι ξενερώνω να παίζω σε emulators, κάτι το σχετικά μέτριο πρώτο επίπεδο του παιχνιδιού, κάτι το PlayStation 2, με έκαναν να το αφήσω. Στη αυγή της νέας δεκαετίας λοιπόν, είπα να επιμείνω, και έτσι όπως εξελίσσεται το πράγμα, αν δεν αλλάξει κάτι, νομίζω ότι έκανα το σωστό.

                                Αυτό που μου κάνει εντύπωση, είναι το πόσο Banjiλα αποπνέει ο τίτλος, όχι όμως οποιαδήποτε Banjila, αλλά τη σωστή, εκείνη του πρώτου Banjo Kazooie. Όχι τη νοοτροπία μεγαλομανίας του Tooie, ούτε το αναπροσδιοριστικό ύφος του Nuts & Bolts, αν και στο παιχνίδι υπάρχουν και οχήματα! Εντύπωση μου κάνουν επίσης οι γρίφοι του τίτλου οι οποίοι, αν και κλασικό open world collectable λογικής platform, είναι αρκετά έξυπνοι και φρέσκοι, με τις πρέπουσες χαζοχαρουμενιές βέβαια. Το σήμα κατατεθέν του τίτλου είναι η πιο ρεαλιστικής προσέγγισης μηχανή physics που χρησιμοποιεί (η όποια κρατά καλά είναι η αλήθεια). Πάνω σε physics λογική στηρίζονται αρκετά σημεία του τίτλου. Συγκεκριμένα, κάποιοι γρίφοι που συνάντησα μου θύμισαν Half-Life 2 στη λογική τους.

                                Μοναδική σοβαρή ένσταση που έχω είναι η κάμερα του τίτλου η οποία, κυριολεκτικά, υπάρχουν στιγμές που περνά στο φάσμα του fail. Ένα κράμα μεταξύ, παραλίγο, fixed και free camera το οποίο δεν ανταποκρίνεται όπως θα έπρεπε. Σε γενικές γραμμές το αίσθημα που μου αφήνει ο τίτλος είναι, ξαδερφάκι Banjo Kazooie, με μια παραπάνω δόση παραδοσιακού platforming. Μου βγάζει Banjo, σε βαθμό που δε μπορώ να πω ότι το έχει κάνει άλλο collectable λογικής 3D platform. Ραμπίδη ειδικά εσύ, αν κάτσει ποτέ, ρίξε του ένα βλέφαρο.

                                Α, επίσης ξαναπαίζω λίγο αθάνατο Kula στο PlayStation, μα πόσο έπος.
                                There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                                Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                                Comment

                                Working...
                                X