Announcement

Collapse
No announcement yet.

Retro Gaming Today

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Δεν έχω ιδέα που κολλάει αυτό στην κουβέντα σας,αλλά συμφωνώ Straier.
    Carpe diem

    Comment


    • Originally posted by straier View Post
      O Luigi πάντα ήταν αντιπαθητικός χαρακτήρας...
      Originally posted by Altair View Post
      Δεν έχω ιδέα που κολλάει αυτό στην κουβέντα σας,αλλά συμφωνώ Straier.
      O Luigi σαν χαρακτήρας στο super mario kart εννοεί.Αντιπαθητικός είναι όταν παίρνεις συγκεκριμένο χαρακτήρα(επειδή βγαίνει πάντα πρώτος).Με άλλον είναι άλλος πρώτος και άρα εκνευριστικός.Βασικά σε αυτό το kart καλοί παίχτες είναι ο koopa troopa και ο toad.
      Nintendo I.D.: paixtis
      3ds friend code: 2664-2347-7128

      Comment


      • Demon's Crest για το SNES, με κάποια χρόνια καθυστέρηση. Το ολοκλήρωσα μέσα σε δύο μέρες. Α Π Ι Σ Τ Ε Υ Τ Ο action adventure. Super αισθητική, super μουσική και creepy ατμόσφαιρα. Το μόνο που το αδικεί είναι αυτή η εμμονή της Capcom με τα passwords. Ευτυχώς ο zSNES φρόντισε γι'αυτό αν και δε χρησιμοποιήσα save states etc για boss fights etc αλλά μόνο αφού ολοκλήρωνα ένα stage, έπαιρνα ένα crest etc

        Θα πάω και για το 100% μιας και 2 αντικείμενα μου λείπουν.

        Επίσης είναι δυσκολούτσικο καμμία σχέση με Metroid και Castlevania, θέλει να ξέρεις τα patterns etc και όχι να πηγαίνεις full επίθεση- όχι πάντα τουλάχιστον. Μαζί με SotN, Super Metroid νομίζω αποτελούν για μένα την χρυσή τριάδα των 2d action adventures.
        «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

        Comment


        • Ontws ena apo ta proswpika agaphmena mou.
          Firebrand forever, krima pou ksexasthke :/
          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
          Kindred, this blade and I.
          "

          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
          Greek Gaming Videos
          Greek Final Fantasy Forum

          Comment


          • Διαφαροποιούμενος από την πλειοψηφία των platform fans του forum, αντί για Super Meat Boy παίζω Abe's Odyssey. Είμαι ακόμα στο Zulag 1 και διαπιστώνω δύο πράγματα. Το πρώτο είναι πως οι μηχανισμοί, η δυσκολία και ο χαβαλές του τίτλου δεν έχουν φθαρεί στο ελάχιστο, και το δεύτερο πως η όρεξή μου για μυστικά έχει πέσει υπό το μηδέν. Ευτυχώς - τουλάχιστον στον πρώτο κόσμο - οι τοποθεσίες τους είναι σχετικά φανερές. Ελπίζω να το τερματίσω και να ασχοληθώ με το Stranger's Wrath, για το οποίο έχω ακούσει εξαιρετικά λόγια, καθώς και απλά να δω τα υπόλοιπα παιχνίδια της σειράς.

            Κατά τα άλλα συνεχίζω με Civilization 4, το Divinity 2 έχει αρχίσει και μαζεύει σκόνη και θέλω να το ξεσκονίσω, το H.A.W.X. 2 επίσης, το King's Bounty μια από τα ίδια, θέλω να παίξω Witcher με ενα σούπερ mod που το κάνει παλούκι, το Winterbottom θεωρώ πως έχει σοβαρά προβλήματα στην ακρίβεια του χειρισμού του και για παιχνίδι που θέλει σωστό timing αυτό είναι ασυγχώρητο οπότε για την ώρα κουβάς (και μειωμένη εκτίμηση) και πάνω απ'όλα παίζω GRE quantitative test...
            Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

            Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

            Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

            Comment


            • και γιατι δεν πιανεις και το abe's exodus καπακι απο το odyssey? επιβαλλεται
              θυμαμαι επικα σκηνικα οταν πηγαινα γυμνασιο να λιωνω με εναν φιλο με τις ωρες στα 2 abe's του psx να προοσπαθουμε στιβοντας το μυαλο μας να βουμε τροπους να σωσουμε ολους τους mudokons (σωστα τους εγραψα?) ασυλλυπτα ευφυες plarforms με xιουμορ μπροστα απο την εποχη τους

              Comment


              • Originally posted by Vaynard View Post
                και γιατι δεν πιανεις και το abe's exodus καπακι απο το odyssey? επιβαλλεται
                θυμαμαι επικα σκηνικα οταν πηγαινα γυμνασιο να λιωνω με εναν φιλο με τις ωρες στα 2 abe's του psx να προοσπαθουμε στιβοντας το μυαλο μας να βουμε τροπους να σωσουμε ολους τους mudokons (σωστα τους εγραψα?) ασυλλυπτα ευφυες plarforms με xιουμορ μπροστα απο την εποχη τους
                Πολύ σωστά έγραψες για ΤΑ mudokons. Κι εγώ ακόμα θυμάμαι αυτή την επική πλατφόρμα. Πολύ όμορφα τοπία, εξωπραγματικά και φανταστικά. Στην εποχή του αυτό ήταν το μοναδικό platform με πολύ λεπτομέρεια στα γραφικά, χιούμορ και δράση. Οι γρίφοι του είναι ότι πρέπει για να γυμνάζεις το μυαλό σου.

                Κρίμα που το έχουν φτάσει ως 3 Abe's Odyssey. Θα χαιρόμουν αν το συνεχίζανε.

                Δυστυχώς δεν μου έκανε ευκαιρία να παίξω και τα άλλα 2. Έπαιξα μόνο το 1ο(Abe's Odyssey) και πολύ λίγο το 2ο(Abe's Exodus).
                sigpic

                Comment


                • Προσπαθήσαμε με ένα φίλο να τερματίσουμε το super mario bros 3 για nes μέσα σε μια μέρα.Μετά από 2 3 απόπειρες καταφέραμε να το φτάσουμε στο 8ο κόσμο.Παίξαμε κάτι trials στην αρχή και λέμε καλά πάμε το έχουμε το παιχνίδι...Τα βγάζουμε όλα, φτάνουμε σε ένα καράβι δυσκολότερο από κάθε άλλο που έχουμε αντιμετωπίσει και λέμε εδώ είμαστε, βγάζουμε αυτό και τέλος.Το boss μας προδιαθέτησε όμως για μια δυσάρεστη εξέλιξη και σκεφτήκαμε ότι μάλλον δεν τελειώνει εδώ το παιχνίδι.Τελειώνουμε το καράβι και τι να δούμε έκπληκτοι...Η πρώτη πίστα του 8ου κόσμου ενώ ήμασταν με τα μάτια σχεδόν κλειστά 4 η ώρα το πρωί!!!Βάζουμε, παίζουμε και χάνουμε σχεδόν όλες μας τις ζωές...Το παραμικρό λάθος κόστιζε σε αυτή την πίστα παλούκι που μπορούσε άνετα να είναι τελική πίστα σε οποιοδήποτε άλλο mario game αλλά όχι εδώ...Δεν αντέξαμε το κλείσαμε νευριασμένοι και πέσαμε για ύπνο...Την επόμενη φορά θα κάνουμε καλύτερη διαχείρηση των items(ειδικά τα special αντίκείμενα με το γράμμα p παίζει να είναι ότι πιο χρήσιμο σε mario game) για να μπορέσουμε ίσως να το τερματίσουμε.Να υπενθυμίσω ότι δεν έχει save και πρέπει να το παίζεις μονοκόματα μέχρι να το τερματίσεις.Υπάρχουν και κάτι ωραίες φλογέρες περιορισμένες σε αριθμό(εμείς βρήκαμε 1) που μπορείς να παρακάμπτεις κόσμους και κάτι συνεφάκια που μπορείς να περνάς πίστες χωρίς να παίζεις αλλά αν χάσεις στην επόμενη πρέπει να παίξεις και αυτή που παρέκαμψες...Απίστευτο κάψιμο το παιχνίδι...
                  Nintendo I.D.: paixtis
                  3ds friend code: 2664-2347-7128

                  Comment


                  • Originally posted by paixtis View Post
                    Προσπαθήσαμε με ένα φίλο να τερματίσουμε το super mario bros 3 για nes μέσα σε μια μέρα.Μετά από 2 3 απόπειρες καταφέραμε να το φτάσουμε στο 8ο κόσμο.Παίξαμε κάτι trials στην αρχή και λέμε καλά πάμε το έχουμε το παιχνίδι...Τα βγάζουμε όλα, φτάνουμε σε ένα καράβι δυσκολότερο από κάθε άλλο που έχουμε αντιμετωπίσει και λέμε εδώ είμαστε, βγάζουμε αυτό και τέλος.Το boss μας προδιαθέτησε όμως για μια δυσάρεστη εξέλιξη και σκεφτήκαμε ότι μάλλον δεν τελειώνει εδώ το παιχνίδι.Τελειώνουμε το καράβι και τι να δούμε έκπληκτοι...Η πρώτη πίστα του 8ου κόσμου ενώ ήμασταν με τα μάτια σχεδόν κλειστά 4 η ώρα το πρωί!!!Βάζουμε, παίζουμε και χάνουμε σχεδόν όλες μας τις ζωές...Το παραμικρό λάθος κόστιζε σε αυτή την πίστα παλούκι που μπορούσε άνετα να είναι τελική πίστα σε οποιοδήποτε άλλο mario game αλλά όχι εδώ...Δεν αντέξαμε το κλείσαμε νευριασμένοι και πέσαμε για ύπνο...Την επόμενη φορά θα κάνουμε καλύτερη διαχείρηση των items(ειδικά τα special αντίκείμενα με το γράμμα p παίζει να είναι ότι πιο χρήσιμο σε mario game) για να μπορέσουμε ίσως να το τερματίσουμε.Να υπενθυμίσω ότι δεν έχει save και πρέπει να το παίζεις μονοκόματα μέχρι να το τερματίσεις.Υπάρχουν και κάτι ωραίες φλογέρες περιορισμένες σε αριθμό(εμείς βρήκαμε 1) που μπορείς να παρακάμπτεις κόσμους και κάτι συνεφάκια που μπορείς να περνάς πίστες χωρίς να παίζεις αλλά αν χάσεις στην επόμενη πρέπει να παίξεις και αυτή που παρέκαμψες...Απίστευτο κάψιμο το παιχνίδι...
                    Τόσο νευριασμένοι, ε ?

                    Χαλαρώστε και με λίγη υπομονή θα το περάσετε, ίσως και μετά από μία μέρα. Κάθε πίστα είναι παλούκι και θες τουλάχιστον 1 μέρα για να την περάσεις. ;)
                    sigpic

                    Comment


                    • Το έχεις παίξει το game???Μέχρι τον 7ο κόσμο όλα κυλούσαν ρολόι.Από εκεί και μετά είναι το παλούκι.Εντάξει τον 7ο τον βγάλαμε σε μερικές ώρες.Με τις πίστες του 8ου τι θα κάνουμε δεν ξέρω...
                      Nintendo I.D.: paixtis
                      3ds friend code: 2664-2347-7128

                      Comment


                      • 1η πιστα στον 8ο απλα χρησιμοποιεις φτερο P, η 2η νομιζω ειναι αυτη με τα "τανκς", παλευεται. Γενικα παλουκι το game στο τελος, μεχρι τελικο καστρο το χω παει, δε το χω τερματισει ποτε και ειναι απο τα αγαπημενα μου LOL
                        Do a barrel roll!

                        Comment


                        • Α ρε γεμισαμε softcores εδω περα, τι πραγματα ειναι αυτα .
                          Στο SMB3 οντως η δυσκολια ανεβαινει κατακορυφα στον 8ο κοσμο, αλλα δε θυμαμαι να γινεται πολυ πιο δυσκολο απο το SMW ας πουμε του SNES, απλα μαλλον τα επομενα Mario εγιναν πολυ ευκολα και τα NSMB οπως φαινεται χαλασαν την πιατσα για τα καλα .

                          Παντα το γουσταρα τρελα αυτο το παιχνιδι μιας και ηταν το 1ο Mario που ελιωσα πραγματικα. Δε βρισκω κανενα λογο να το παιξει καποιος τωρα στο NES (NES Emu εστω). Η εκδοση του SM All Stars ειναι πολυ καλυτερη, ενω και η εκδοση του GBA ειναι παρα πολυ καλη (SM Advance 4).

                          Ramp φερτο εδω μιας και το χεις να το τιμησω, οταν μπορουσα να το αγορασω δεν το κανα και τωρα αντε να το ψαχνω *αυτομουτζωνεται*.

                          Comment


                          • Εχθές ξεκίνησα το Oddworld: Abe's Odyssey.

                            Εντυπώσεις όχι και πολλές, απλά ήθελα να θυμηθώ τα παλιά.

                            Δεν πιστεύω να μου πάρει πανώ από τρεις-τέσσερις μέρες.

                            Σειρά έχει το Οddworld: Abe's Exodus.

                            Comment


                            • Τέλος και το Panzer Dragoon Saga. 15μιση ώρες πρπ και όπως λέει στο τέλος " You've lived the adventure of a lifetime" Πες το ψέματα... Υπέροχο παιχνίδι, σίγουρα από τα πιο υποτιμημένα ever. Δεν είχα ιδέα τι να περιμένω από σενάριο, gameplay etc μιας και είχα ακούσει τα απίστευτα και μπορώ να πω, πως ικανοποίησε πλήρως τις όποιες προσδοκίες είχα. Θα ήθελα να γράψω ακόμη περισσότερα για τους χαρακτήρες, το συμπαν του, τα production values για παιχνίδι των 32 bit αλλά δε θεωρώ πως έχει ιδιαίτερη σημασία. Αχ ρε γμτ αυτό το ηλιοβασίλεμα κάτω από τον ωκεανό στo Uru...


                              EDIT:
                              Το έπαιξα στον SSF emulator και δεν παρουσιάστηκε κανένα απολύτως πρόβλημα.
                              «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                              Comment


                              • Wrf, RDR και στο καπακι PDS, ωραιες επιλογες, keep it up.
                                Tι παιρνει σειρα τωρα;

                                Comment

                                Working...
                                X