Announcement

Collapse
No announcement yet.

Retro Gaming Today

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • A ρε burai ,ηταν αναγκη να μου θυμισεις οτι υπαρχει αυτο το παιχνιδι.

    Πρεπει να το ξαναπαιξω,αλλα δεν θελω σε emulator.Θελω ενα καλο remake.

    Η μουσικη του παιχνιδιου δεν υπαρχει.

    Comment


    • Αν αρχίσουμε με το OST του PDS δε θα τελειώνουμε ούτε αύριο.
      Πάντως τα γραφικά σαν παλέτα κτλ απλά είναι πανέμορφα παρά τους όποιους περιορισμούς του Saturn.

      Tι θα πάρει σειρά δεν ξέρω, λίγη αποχή αρχικά.
      «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

      Comment


      • Ου καλα εισαι..(για το OST).Το κομματι που ποσταρα(ειναι απο τα αγαπημενα μου) εδινε μια ηρεμια,αναβες και την φωτιτσα και εκανες save.

        Τα γραφικα νομιζω οτι ηταν τα καλυτερα του saturn.Επισης δεν νομιζω οτι υπηρχε rpg με αυτη τη μορφη τοτε.Δλδ με καμερα πισω απο τον χαρακτηρα και με 3d πολεις/χωρια οπου ο κοσμος μιλαγε(voice-overs) κανονικα.

        Comment


        • Originally posted by Xeno View Post
          απλα μαλλον τα επομενα Mario εγιναν πολυ ευκολα και τα NSMB οπως φαινεται χαλασαν την πιατσα για τα καλα .
          Για το απλό πέρασμα της πίστας ΟΚ, αλλά το μάζεμα των 3 νομισμάτων δε θα λεγα ότι είναι εύκολη υπόθεση, από τις πρώτες κιόλας πίστες, ειδικά στο Wii.

          Α μάγκες! Θέλω το Super Mario Advance 2! Xeno κάνε τα κονέ σου!
          The illusion of free will is an illusion.

          Comment


          • Originally posted by Ryu_gr View Post
            Για το απλό πέρασμα της πίστας ΟΚ, αλλά το μάζεμα των 3 νομισμάτων δε θα λεγα ότι είναι εύκολη υπόθεση, από τις πρώτες κιόλας πίστες, ειδικά στο Wii.

            Α μάγκες! Θέλω το Super Mario Advance 2! Xeno κάνε τα κονέ σου!
            Ναι, το NSMBW είναι αρκετά challenging ακόμα και για την απλή ολοκλήρωση των επιπέδων, καμία σχέση με τον περίπατο του DS.

            Α, btw, ο 8ος κόσμος στο Super Mario Bros. 3 όντως πρέπει να είναι δυσκολότερος από οτιδήποτε υπάρχει στο Super Mario World.
            There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
            Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

            Comment


            • Originally posted by Burai_Fighter View Post
              Demon's Crest για το SNES, με κάποια χρόνια καθυστέρηση. Το ολοκλήρωσα μέσα σε δύο μέρες. Α Π Ι Σ Τ Ε Υ Τ Ο action adventure. Super αισθητική, super μουσική και creepy ατμόσφαιρα. Το μόνο που το αδικεί είναι αυτή η εμμονή της Capcom με τα passwords. Ευτυχώς ο zSNES φρόντισε γι'αυτό αν και δε χρησιμοποιήσα save states etc για boss fights etc αλλά μόνο αφού ολοκλήρωνα ένα stage, έπαιρνα ένα crest etc

              Θα πάω και για το 100% μιας και 2 αντικείμενα μου λείπουν.

              Επίσης είναι δυσκολούτσικο καμμία σχέση με Metroid και Castlevania, θέλει να ξέρεις τα patterns etc και όχι να πηγαίνεις full επίθεση- όχι πάντα τουλάχιστον. Μαζί με SotN, Super Metroid νομίζω αποτελούν για μένα την χρυσή τριάδα των 2d action adventures.
              Originally posted by Burai_Fighter
              Τέλος και το Panzer Dragoon Saga. 15μιση ώρες πρπ και όπως λέει στο τέλος " You've lived the adventure of a lifetime" Πες το ψέματα... Υπέροχο παιχνίδι, σίγουρα από τα πιο υποτιμημένα ever. Δεν είχα ιδέα τι να περιμένω από σενάριο, gameplay etc μιας και είχα ακούσει τα απίστευτα και μπορώ να πω, πως ικανοποίησε πλήρως τις όποιες προσδοκίες είχα. Θα ήθελα να γράψω ακόμη περισσότερα για τους χαρακτήρες, το συμπαν του, τα production values για παιχνίδι των 32 bit αλλά δε θεωρώ πως έχει ιδιαίτερη σημασία. Αχ ρε γμτ αυτό το ηλιοβασίλεμα κάτω από τον ωκεανό στo Uru...


              EDIT:
              Το έπαιξα στον SSF emulator και δεν παρουσιάστηκε κανένα απολύτως πρόβλημα.
              Γεια σου ρε Burai, κρατάς τη Retro σημαία ψηλά στο forum!
              There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
              Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

              Comment


              • Ryu το να βρεις τετοια παιχνιδια στο νετ δεν παιζει πλεον σχεδον με τιποτα, καλυτερα να δοκιμασει κανεις τα σαπια μαγαζακια της Αθηνας.
                Αν το θες δανεικο εδω ειμαι παντως, κανε μια σταση στο δρομο σου για τη Game On .

                Comment


                • Originally posted by Loggo View Post
                  Γεια σου ρε Burai, κρατάς τη Retro σημαία ψηλά στο forum!
                  Σε λίγο όπως πάμε, η retro σημαία θα χτίσει κι ένα retro χωριό! :xp:
                  sigpic

                  Comment


                  • Thanks! Πάντως το Demon's Crest ακόμη το παλεύω ενώ σίγουρα κάποια στιγμή θα κάνω ένα replay στο PDS, ενώ θα ήθελα πολύ να δω με κάποιο τρόπο και το PDS του xbox το οποίο στο 360 crashάρει από όσο ξερω.

                    Το τελευταίο πραγματικό boss του Demon's Crest- το οποίο προσπαθώ να νικήσω- είναι εκνευριστικότατο και αποτελεί το καλύτερο παράδειγμα του γιατί το παιχνίδι σε συνδυασμό με την έλλειψη save, γίνεται αρκετά frustrating- χώρια που το password δεν κρατά τα χρήματα, potions etc Θα ήθελα να το παλέψω για ένα retro review αλλά έχει χαλάσει το laptop και ψάχνομαι.
                    «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                    Comment


                    • Άσε, μεγάλη γκάφα της Capcom που σε Action/Adventure, του 1994 παρακαλώ, δεν έβαλε save. Όπως και να χει όμως, παραμένει εξαιρετικός τίτλος . Το δε Panzer Dragoon Saga, εκπληκτικό πραγματικά. Αν και πάντα θεωρούσα ότι ο συγκεκριμένος τίτλος αδικήθηκε από τους τεχνικούς περιορισμούς της εποχής (όχι του Saturn συγκεκριμένα που, τηρουμένου των αναλογιών, έκανε φοβερά πράγματα).

                      Από την μια ήταν αυτή η εκπληκτική και πολύ ιδιαίτερη αισθητική του παιχνιδιού η οποία, αναπόφευκτα, αδικούνταν στην αποτύπωσή της στο παιχνίδι. Από την άλλη, ένα φοβερό και σύνθετο lore που ποτέ δεν αναπτύχτηκε όσο θα έπρεπε. Πολύ θα ήθελα να δω τη Sega να παίρνει το Panzer Dragoon ως βάση για ένα open world Action/Adventure a la Zelda ή Metroid. Όνειρα θερινής νυκτός.

                      Αν και η σημερινή Sega, έτσι κι αλλιώς, καλύτερα είναι να μην ακουμπάει τέτοια ονόματα.
                      There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                      Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                      Comment


                      • Banjo - Tooie

                        παράξενα εθιστικό δεδομένου ότι σχεδιαστικά του έχουν αλλάξει λίγο τα φώτα σε σχέση με το πρώτο, κι αυτό προς το χειρότερο. οι διάλογοι και το γενικότερο χιούμορ του πάντως είναι ίσως ότι καλύτερο έχω δει σε videogame, πανέξυπνοι και με μεγάλες δόσεις καφρίλας, πιο ψαγμένης όμως από το Conker π.χ. Δε ξέρω αν θα το πάω μέχρι τέλους όμως γιατί θέλει πολύ υπομονή...

                        Comment


                        • Όντως του έχουν αλλάξει λίγο τα φώτα και ειδικά αυτή η τάση μεγαλομανίας που διακατέχει τους κόσμους του παιχνιδιού, σε σχέση με τη πιο συγκρατημένη λογική του πρώτου, μάλλον ήταν άστοχη τελικά. Θέλω, εδώ και καιρό, να το κάνω replay κάποια στιγμή.

                          Ευτυχώς πρόλαβα τη προσφορά του XBLA και δε θα χρειαστεί να βάζω emulators.
                          There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                          Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                          Comment


                          • Originally posted by Loggo View Post
                            Όντως του έχουν αλλάξει λίγο τα φώτα και ειδικά αυτή η τάση μεγαλομανίας που διακατέχει τους κόσμους του παιχνιδιού, σε σχέση με τη πιο συγκρατημένη λογική του πρώτου, μάλλον ήταν άστοχη τελικά.
                            να προσθέσω και τις συνεχείς μεταμορφώσεις/αλλαγή χαρακτήρων/backtracking και το γενικότερο πήγαινέλα όλη την ώρα...

                            Comment


                            • LOL
                              Να υποθέσω ότι αρχίζει να σου θυμίζει επικίνδυνα το αγαπημένο σου Donkey Kong 64 ε;

                              Μετά από ένα Supe Meat Boy ή Donkey Kong Country Returns, βλέπω να πιάνω το Tooie για replay.
                              There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                              Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                              Comment


                              • Oύτες μιλημένοι να ήμασταν. Εγώ ξεκίνησα ένα replay το kazooie

                                Comment

                                Working...
                                X