Announcement

Collapse
No announcement yet.

Retro Gaming Today

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Δυστυχώς για σένα, αυτό δεν θυμίζει Nightmare Before Christmas, γιατι ο Daniel Frontesque δεν είναι ούτε κατα διάνοια ο Jack Skellinghton!
    Ναι, η αλήθεια είναι πως ο Daniel Fortesque δεν είναι ο Jack Skellington.
    Originally posted by Squall Leonhart
    I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
    Originally posted by 丹野
    Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
    Originally posted by Ryu_gr
    υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

    Comment


    • Κλασικά καλοκαίρι και retro gaming πάνε πακετο.

      Τέλος το Monster World 4 για το Genesis. Πάρα πολύ καλό platformer/ action adventure μου έφερε στο μυαλό το faxanadu σε πολύ μεγάλο βαθμό. Πανέμορφα γραφικά που μου θύμισαν cartoon. Γενικά μου φάνηκε πολύ βατό αν και προς το τέλος η δυσκολία αυξήθηκε αρκετά. Άντε να το δοκιμάσουμε και επίσημα στη Sega Vintage Collection. Loggo ολόσωστος που το είχες συμπεριλάβει στo TOP 20.

      Επίσης έχω κολλήσει με ένα action platformer για το SNES το Hagane. Πολύ δύσκολο, φέρνει κάπως σε Strider με κεντρικό ήρωα ένα Robo Ninja- win λέμε Τσεκάρετέ το όσοι ψάχνεστε με emus etc αν και προειδοποιώ είναι παλουκάκι.

      «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

      Comment


      • Έλα μωρή αρρώστια Burai!

        Κι εγώ περιμένω την έκδοση του Monster World IV μέσω Sega Vintage Collection για να το κάνω replay, ελπίζω μόνο να το βγάλουν και σε XBLA τελικά.

        Όσον αφορά το παιχνίδι, από τη μια φαντάζομαι πως θα ήταν εάν είχαν κρατήσει τη δομή των Dragon’s Trap/Wonder Boy in Monster World με τα διακριτικά RPG στοιχεία, το overworld, το backtracking, τις πόλεις και γενικά την πιο ανοιχτή, a la Zelda, προσέγγιση. Αλλά από την άλλη όμως, η μετάλλαξη που του έκαναν σε ένα, στην ουσία, platformer θεωρώ ότι υλοποιήθηκε πολύ καλά. Πάρα πολύ καλό, ακόμα κι αν δεν κρατάει τόσο τις παραδόσεις της σειράς.

        Θα σου πρότεινα να δεις και τα προηγούμενα παιχνίδια, αλλά η αλήθεια είναι ότι το Dragon’s Trap δε παίζεται και πολύ εύκολα πια. Θυμάμαι ότι στο replay που είχα επιχειρήσει πριν μερικά χρόνια είχα φάει τα μούτρα μου. Το Wonder Boy in Monster World όμως, ακόμα και σήμερα, είναι πολύ προσιτό και νομίζω ότι ως fan του είδους θα το ευχαριστηθείς.
        There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
        Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

        Comment


        • Εβαλα να παιξω λιγο το super metroid με σκοπο να το δω κανα δεκαλεπτο και κολλησα,εχω συμπληρωσει τουλαχιστον κανα 3ωρο.Ειναι το πρωτο metroid που παιζω,το gameplay ειναι πολυ ωραιο και το backtracking ειναι λιγοτερο βαρετο απο όσο περιμενα.
          Εαν ειχε και λιγο αναπτυξη σεναριου θα ηταν τελειο αλλα οκ ειναι παλαιας κοπης game.
          Μαλλον θα παιξω την τριλογια prime στο wii.
          Διαβασα πως τα prime ειναι συνεχεια απο το πρωτο metroid,να παιξω το remake του GBA πρωτα η να παω κατευθειαν?Δεν εχω ιδεα για το σεναριο του παιχνιδιου και απο το super metroid δεν εχω λαβει καμια πληροφορια

          Comment


          • Εαν ειχε και λιγο αναπτυξη σεναριου θα ηταν τελειο αλλα οκ ειναι παλαιας κοπης game.
            Τα Metroid δε χρειάζονται σενάριο. Το βασικό είναι να σου περνάει την αίσθηση της απομόνωσης και της μοναξιάς (πέρα από τα χιλιάδες τέρατα που θέλουν να σε σκοτώσουν).
            Originally posted by Squall Leonhart
            I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
            Originally posted by 丹野
            Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
            Originally posted by Ryu_gr
            υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

            Comment


            • Originally posted by straier View Post
              Τα Metroid δε χρειάζονται σενάριο. Το βασικό είναι να σου περνάει την αίσθηση της απομόνωσης και της μοναξιάς (πέρα από τα χιλιάδες τέρατα που θέλουν να σε σκοτώσουν).
              Ναι,απο gameplay σκιζει.

              Comment


              • Egw pote den enoiosa oute monaksia oute apomonosh se kanena Metroid.
                Afto pou mou perase einai h ekserevnhsh.
                "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                Kindred, this blade and I.
                "

                "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                Greek Gaming Videos
                Greek Final Fantasy Forum

                Comment


                • Originally posted by Ground_zero View Post
                  Egw pote den enoiosa oute monaksia oute apomonosh se kanena Metroid.
                  Afto pou mou perase einai h ekserevnhsh.
                  έλα ρε...ειδικά το οτι αναπτύσεται η ιστορία διαβάζοντας τα λογκ του παρελθοντος μου πέρασε μια πολύ Lovecraft φάση...
                  Originally posted by Raf
                  Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                  Comment


                  • Originally posted by Ground_zero View Post
                    Egw pote den enoiosa oute monaksia oute apomonosh se kanena Metroid.
                    Afto pou mou perase einai h ekserevnhsh.
                    Ναι και εμενα μου εχει περασει η εξερευνηση (εχω μαθει πως πρεπει να ψαχνω το καθε κουτακι) αλλα σου περναει και μια ατμοσφαιρα πως εισαι μονος και πρεπει να τα βγαλεις περα με ολα αυτα τα κακα τερατα αλλα οχι τοσο εντονη ωστε να φοβασαι κιολας

                    Comment


                    • Η αίσθηση της απομόνωσης πάντως, πραγματικά περνάει σε άλλο επίπεδο κυρίως στο πρώτο Metroid Prime. Αυτό που, κατ’ εμέ, θα έκανε ακόμα πιο δυνατή την όλη αίσθηση, θα ήταν αφήγηση και σχόλια της Samus κατά τη διάρκεια της περιπλάνησης.

                      Ειδικοί στο θέμα Metroid είναι οι Burai και D0pe, εγώ για τα περί σεναρίου και του γενικότερου lore της σειράς θα σε παραπέμψω εδώ:

                      Wikitroid is a community that aims to create the best resource for the Metroid series. Learn about items, locations, and the story of Samus Aran.
                      There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                      Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                      Comment


                      • Kala Metroid Prime den prokeitai na paiksw pote, gia ta prwta milaw.
                        Panta ta evlepa ws paixnidia, psyxologikes proektaseis kai ta loipa oute mou perasan apo to myalo tote, oute fysika kai twra.
                        "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                        But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                        Kindred, this blade and I.
                        "

                        "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                        Greek Gaming Videos
                        Greek Final Fantasy Forum

                        Comment


                        • Originally posted by Roronoa View Post
                          Εβαλα να παιξω λιγο το super metroid με σκοπο να το δω κανα δεκαλεπτο και κολλησα,εχω συμπληρωσει τουλαχιστον κανα 3ωρο.Ειναι το πρωτο metroid που παιζω,το gameplay ειναι πολυ ωραιο και το backtracking ειναι λιγοτερο βαρετο απο όσο περιμενα.
                          Εαν ειχε και λιγο αναπτυξη σεναριου θα ηταν τελειο αλλα οκ ειναι παλαιας κοπης game.
                          Μαλλον θα παιξω την τριλογια prime στο wii.
                          Διαβασα πως τα prime ειναι συνεχεια απο το πρωτο metroid,να παιξω το remake του GBA πρωτα η να παω κατευθειαν?Δεν εχω ιδεα για το σεναριο του παιχνιδιου και απο το super metroid δεν εχω λαβει καμια πληροφορια
                          Και καλα θα κανεις, ΑΑ τιτλοι και τα 3.

                          Comment


                          • Golden Eye :X Version 4 Official Release!!!
                            Wreck presents an amazing update to GE:X, hardware compatible, complete multiplayer complement, better guns, aimers, and much more. A must-see patch to play GoldenEye in Perfect Dark's engine.
                            http://www.goldeneyevault.com/viewfile.php?id=202
                            " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                            Authenticity sir, authenticity. "

                            Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                            Comment


                            • Originally posted by i Have no Equal View Post
                              Και καλα θα κανεις, ΑΑ τιτλοι και τα 3.
                              Ότι είπε. Και τα 3, σερί. Τα Primes είναι μέγιστες παιχνιδάρες. Μετά δες και το Zero Mission του Αdvance σε κανα emulator για κάτι πιο κοντά στο στυλ του Super Metroid που παίζεις τώρα. Μετά βάλε το Fusion και το Other M και έλα να τα θάψουμε παρέα.
                              sigpic

                              Comment


                              • Loggo thanks για το λινκ,ειχε πολλες χρήσιμες πληροφοριες.


                                Επαιξα το zero mission,το βρηκα κατωτερο του super metroid αλλα πολυ καλο, το αφησα εκει που τελειώνει και το original metroid.Το part με την zero suit το βρηκα αθλιο λογω του απιστευτου trial and error που εχει.Το προχωρησα λιγο με τα save states που εκανα για πρωτη φορα σε αυτο το σημειο παροτι το επαιξα στο normal(βασικα 10 λεπτα ηθελα να ξεμπερδεψω με αυτο το part) και μετα ειδα το υπολοιπο στο youtube γιατι μου εσπασε τα νευρα,μεγαλο dificculty spike Ισως καποια στιγμη το τελειώσω στα γρηγορα αλλα απλα ηθελα να παιξω το πρωτο πριν παω για τα prime,δεν περιμενα να ειχε και εξτρα

                                Μετα απο αυτα αρχισα το fusion(ισως επρεπε να το αφησω για μετα).Πιο ευκολο απο τα προηγουμενα να βρεις τα κρυμενα αντικειμενα ή απλα εγω εμαθα να παιζω metroid και γενικα εχει λιγοτερη εξερευνηση απο τα αλλα κατι που εχει τα υπερ και τα κατα του.Ωραιος ο χωρισμος σε sections αλλα το κανει πολυ straight forward γιατι χαλαει το βασικο συστατικο των metroid.
                                Πολυ δυσκολα bosses,ειδικα ο Nightmare που μου φανηκε broken και γενικα στην πορεια γινεται πολυ δυσκολο,ισως επρεπε να το παιξω στο easy (εαν ειχε).
                                Στο super metroid ειχε σημεια που κανανε spawn αυτα που πετανε και γεμιζες οπλα και ζωες.Εδω επαιζες τριγυρίζοντας για ποση ωρα με ενα tank και σε σκοτώνανε με 1 hit και γενικα αφηνανε ελαχιστη ζωη πισω τους.
                                Στην αρχη μου αρεσε που η samus λεει και αυτη τα δικα της αλλα δεν καταλαβα ακομα γιατι αυτο μονο στην αρχη και μετα μουγκα...
                                Το αφησα και αυτο για την ωρα,δεν μου αρεσε τοσο,ισως ειναι πολυ βαρυ να υπαρχει ενα super metroid απο πισω σαν μετρο συγκρισης.Ενδιαφερων σεναριο αλλα πολυ πιο action παρα adventure.

                                Τωρα που εχω μια ιδεα (γιαυτο επαιξα τα παλια) θα παιξω την τριλογια που θελω να την ολοκληρώσω.Το ερωτημα μου ειναι σε πιο επιπεδο δυσκολιας να το παιξω.Απο οτι ξερω το metroid prime 2 ειναι το πιο δυσκολο αλλα στο wii στα δυσκολα σημεια εχει μειωμενη δυσκολια.Αρα να παω για normal?

                                Comment

                                Working...
                                X