Announcement

Collapse
No announcement yet.

Retro Gaming Today

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Εδώ άρχισα το Tales of Phantasia για GBA.
    sigpic

    Comment


    • Πριν 2-3 μερες τελειωσα το NSMB Wii για 1η φορα. Δεν ειχα ασχοληθει οταν βγηκε λογω στρατου, αν και επαιξα 4πλο μερικες φορες, αλλα τωρα επιτελους το τελειωσα. Αξιολογο παιχνιδι αλλα ως εκει. Καμια προκληση σαν single player game, οχι πως περιμενα βεβαια και κατι διαφορετικο. Το ενδιαφερον ειναι το οτι μου ανοιξε την ορεξη να κλεισω και αλλες Mario-related υποχρεωσεις.

      Ετσι προχωρησα σε ενα παιχνιδι που ποτε δεν πιστεψα πως θα το παρω στα σοβαρα. Super Mario: The Lost Levels (Super Mario All Stars - SNES version) aka Super Mario Bros 2 JPN. Αν εχει ασχοληθει κανεις μαζι τους οοβαρα ας το γραψει, ειμαι περιεργος να ακουσω κι αλλες γνωμες. Το παιχνιδι ειναι αρρωστημενα δυσκολο, θα μπορουσε ευκολα να ναι καποιο unofficial hack του original SMB (η πραγματικοτητα δεν απεχει και πολυ απ' αυτο βεβαια). Πρεπει να ειναι το πιο δυσκολο παιχνιδι που εχω τελειωσει, οποτε η ικανοποιηση ειναι αρκετα μεγαλη. Σε καποιες πιστες εχασα κυριολεκτικα πανω απο 100 φορες... Σε μια φαση επισης πετυχα warp pipe που με πηγε πισω στον 1ο κοσμο.. Μαζοχιστικη εμπειρια (τα αντι-μανιταρια που τα παιρνεις και πεθαινεις ειναι αστειακι μπροστα στα αλλα περιεργα που συναντας).

      Μετα απο λιγο παντως επαιζα ολες τις πιστες χωρις μανιταρια και σαν να κανω speed run, αφου απο τα απειρα game overs εφτανε η ωρα που μαθαινα την πιστα απ' εξω. Παραλληλα επαιζα και Super Mario World (SNES) αυτες τις μερες. Μεγαλο καψιμο, αλλα το SNES ειχε την τιμητικη του. Εκει ακομα απολαμβανω το ασυλληπτο level design και ακομα με εκπλησσει το οτι βρισκω μυστικα που ποτε δεν ειχα βρει παλιοτερα. Κριμα που τωρα μας σερβιρουν NSMB με το κιλο, η σειρα ειχε ενα ασυλληπτα υψηλο επιπεδο για παρα πολλα χρονια και τωρσ πανε γυρευοντας παροτι με τα SMG αγγιξαν και παλι την κορυφη.

      Comment


      • Τωρα που πηρα φορα ειπα να ολοκληρωσω το εργο μου οσον αφορα τα Mario. Τελειωσα και το SMB για πρωτη φορα χωρις warp pipes. Ολο το παιχνιδι ηταν περιπατος, αλλα πλακα πλακα στην προτελευταια πιστα ζοριστηκα αρκετα και μου θυμησε λιγο απο lost levels.

        Επειτα ξεπεταξα και το SM World τελειωνοντας και ολο το Star Road. Στο τελος εχει και ενα special zone, αυτο ακομα εκκρεμει, αλλα δεν προλαβαινω μιας και σε λιγες ωρες την κανω παλι για εξω. Αφηνουμε λοιπον και κατι για την επομενη φορα... σε δουλεια να βρισκομαστε.

        Comment


        • Ξεκίνησα Max Payne 3 βαρέθηκα την ζωή μου με τα κωλοcutscenes και την ρουτινιάρικη δράση και κατέβασα από ps store το έπος...

          Comment


          • Έπος δε λες τίποτα. Νομίζω είναι και σε τιμή bargain στο PS Store σε σχέση με άλλα παιχνίδια. Πάλι καλά βασικά που το έχει διαθέσιμο για αγορά, εδώ δεν έχουν βάλει άλλα κι άλλα.

            PK World - Τα πάντα για Disney comics!

            Comment


            • 4 ευρώ αν δεν απατώμαι. Eχω κατεβάσει και Kula World και Mickey's Wild Adventure και την έχω βγάλει μια χαρά. Θα τσιμπήσω και Klonoa.

              Comment


              • Originally posted by Enpsty
                4 ευρώ αν δεν απατώμαι. Eχω κατεβάσει και Kula World και Mickey's Wild Adventure και την έχω βγάλει μια χαρά. Θα τσιμπήσω και Klonoa.
                Δεν το είχα δει το Klonoa, μόλις το τσίμπησα

                Comment


                • Originally posted by Xeno View Post
                  Πριν 2-3 μερες τελειωσα το NSMB Wii για 1η φορα. Δεν ειχα ασχοληθει οταν βγηκε λογω στρατου, αν και επαιξα 4πλο μερικες φορες, αλλα τωρα επιτελους το τελειωσα. Αξιολογο παιχνιδι αλλα ως εκει. Καμια προκληση σαν single player game, οχι πως περιμενα βεβαια και κατι διαφορετικο. Το ενδιαφερον ειναι το οτι μου ανοιξε την ορεξη να κλεισω και αλλες Mario-related υποχρεωσεις.

                  Ετσι προχωρησα σε ενα παιχνιδι που ποτε δεν πιστεψα πως θα το παρω στα σοβαρα. Super Mario: The Lost Levels (Super Mario All Stars - SNES version) aka Super Mario Bros 2 JPN. Αν εχει ασχοληθει κανεις μαζι τους οοβαρα ας το γραψει, ειμαι περιεργος να ακουσω κι αλλες γνωμες. Το παιχνιδι ειναι αρρωστημενα δυσκολο, θα μπορουσε ευκολα να ναι καποιο unofficial hack του original SMB (η πραγματικοτητα δεν απεχει και πολυ απ' αυτο βεβαια). Πρεπει να ειναι το πιο δυσκολο παιχνιδι που εχω τελειωσει, οποτε η ικανοποιηση ειναι αρκετα μεγαλη. Σε καποιες πιστες εχασα κυριολεκτικα πανω απο 100 φορες... Σε μια φαση επισης πετυχα warp pipe που με πηγε πισω στον 1ο κοσμο.. Μαζοχιστικη εμπειρια (τα αντι-μανιταρια που τα παιρνεις και πεθαινεις ειναι αστειακι μπροστα στα αλλα περιεργα που συναντας).

                  Μετα απο λιγο παντως επαιζα ολες τις πιστες χωρις μανιταρια και σαν να κανω speed run, αφου απο τα απειρα game overs εφτανε η ωρα που μαθαινα την πιστα απ' εξω. Παραλληλα επαιζα και Super Mario World (SNES) αυτες τις μερες. Μεγαλο καψιμο, αλλα το SNES ειχε την τιμητικη του. Εκει ακομα απολαμβανω το ασυλληπτο level design και ακομα με εκπλησσει το οτι βρισκω μυστικα που ποτε δεν ειχα βρει παλιοτερα. Κριμα που τωρα μας σερβιρουν NSMB με το κιλο, η σειρα ειχε ενα ασυλληπτα υψηλο επιπεδο για παρα πολλα χρονια και τωρσ πανε γυρευοντας παροτι με τα SMG αγγιξαν και παλι την κορυφη.
                  Χμμ, με πήγες 20 χρόνια πίσω με το Super Mario: All Stars και SMW.

                  Είναι δυσκολάκια, ειδικά τα απομεινάρια του SMB, δλδ το The Lost Levels όπως πολύ σωστά λές. Αλλά ήταν κάτι που, με σωστή προσέγγιση, το πέρναγες.

                  Μιλάμε επίσης για τα ΚΑΛΥΤΕΡΑ SMB games που έχουν βγει, με αποκορύφωμα το 3.

                  Όσο για το NSMB Wii, θα συμφωνήσω. Σχετικά μηδαμινή πρόκληση, αλλά δε με πτόησαι από το να κάνω 3 γεμάτα πλέυθρου, μιας και είμαι περισσότερο fan των 2Δ Μάριο από τα 3Δ. Για την ώρα, το καλύτερο NSMB. Αναμένω με ενδιαφέρον το NSMB U.

                  My Street Fighter 4 FanFiction Project: fav.me/d3k2f2f

                  Comment


                  • Παίζω το majoras mask στον Project64 και μπορώ να πω άνετα ότι ειναι το καλύτερο zelda ever.

                    Πάω για το 3ο temple και ήδη έχω σπαταλήσει πάνω απο 10 ώρες για sidequests και items

                    Comment


                    • Fallout 1...And its still awesome!!!!!!!


                      Comment


                      • Retro attack. Κατεβάζω την Enhanced Edition του Baldur's Gate!
                        Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                        Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                        Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                        Comment


                        • Xenogears στον ePSXe! Είπα να δοκιμάσω τη τύχη μου σε άλλο ένα σπουδαίο ιαπωνικό rpg, ειδικά σε αυτό που λέγεται πως το "ψάχνει" αλλιώς με το σενάριό του...

                          Comment


                          • Originally posted by Raf View Post
                            Xenogears στον ePSXe! Είπα να δοκιμάσω τη τύχη μου σε άλλο ένα σπουδαίο ιαπωνικό rpg, ειδικά σε αυτό που λέγεται πως το "ψάχνει" αλλιώς με το σενάριό του...

                            best (and most complicated) στορυ ever σε jrpg και ισως στο gaming γενικοτερα thumbs up για την επιλογη σου και μερικα ασματα για δωρο



                            Comment


                            • Diafwnw, proswpika pistevw oti Tactics Ogre LUCT kai FFT exoun best story se JRPG kai gaming genikotera
                              Amesws meta erxetai Xenogears kai Legacy of Kain.
                              "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                              But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                              Kindred, this blade and I.
                              "

                              "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                              Greek Gaming Videos
                              Greek Final Fantasy Forum

                              Comment


                              • στο best story ενταξει μπορω να το καταλαβω ειναι υποκειμενικο αλλα στο most complicated ομως?, στο δευτερο cd το φυσας και δεν κρυωνει

                                πλακα πλακα best 5 stories θα εβαζα xenogears,xenosaga,fft,tactics ogre luct το πεμπτο το συζηταω δεν νομιζω να εβαζα legacy of cain, μαλλον την τριλογια του mass effect η baldurs gate 2 με planescape torment αλλα αυτα δεν ειναι jrpgs γιατι μετα θα πλακωσουνε και κατι metal gear saga και δεν συμμαζευεται

                                Comment

                                Working...
                                X