Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχολιασμός επικαιρότητας-ανταλλαγή απόψεων

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ΕDIT: Έκλεισα το βίντεο στο 1.30, ήδη είχαν καταπατήσει 4 νόμους της φυσικής...οι "επιστήμονες"


    Πρώτον χαλάρωσε, δε χρειάζονται οι χαρακτηρισμοί.
    Δεύτερον θα με ενδιέφερε προσωπικά αν ανέλυες ένα παράδειγμα από το παραπάνω.

    Originally posted by BigBOSS
    Επίσης Raphael μιλάς γενικόλογα και αόριστα εγώ μιλώ συγκεκριμένα με παραδείγματα και όχι φαντάσματα.


    Είναι πολύ εύκολο να μιλάς "συγκεκριμένα". Μπορώ και εγώ να πω ό,τι θέλω, μα ό,τι θέλω, και να προσθέσω στο τέλος: "Σύμφωνα με έρευνα που πραγματοποιήθηκε στο πανεπιστήμιο του Hettinsburg το 1997" και τσουπ, δημιουργήθηκε μία πλάνη.
    Οι άνθρωποι είναι μυθομανείς, προσπάθησε να φιλτράρεις αυτά που ακούς και διαβάζεις και σίγουρα μη κατηγορείς τον άλλον που κάνει αυτό ακριβώς το πράγμα.
    Επίσης δε καταλαβαίνω υπό ποια ακριβώς έννοια "μιλάω αόριστα και γενικόλογα". Νόμιζα πως η quoted φράση είναι ακριβώς μία γενικολογία.

    Comment


    • Πάντως έχω παρατηρήσει πως όταν ψεκάζουν τα καρφάκια μου δε πέφτουν και χρειάζομαι λιγότερο ζελε, μήπως έχει και λίγο λακ?

      Comment


      • Aυτό που λες εξαφανίζεται σε λίγα δευτερόλεπτα-λεπτά. Δεν κρατά ώρες.

        “CHEMTRAILS:H πρώτη επίσημη επιστημονική επιβεβαίωση για τους χημικούς αεροψεκασμούς.”

        http://www.youtube.com/watch?v=r90ZnoOoOT4



        Σχετικά με τον αν έπρεπε η αρβύλα να δείξουν μερος της τσόντας:
        Ούτε για αστείο δεν πρέπει να επιτεθεί ΚΑΝΕΝΑΣ στους "Ράδιο Αρβύλα" που ΆΝΟΙΞΑΝ τα μάτια κόσμου. Χωρίς πλάκα. Η αποχαύνωση που είχαμε πάθει όλη από την βλακεία των μεσημεριανών και την...ηρωποίηση της Τζούλιας ήταν τεράστια μέχρι να δούμε ΌΛΗ την αλήθεια. Όλα στην φόρα. Άλλωστε το dvd είναι στο εμπόριο και το πωλούν έναντι αδράς αμοιβής. Η τηλεόραση έχει καταντήσει να προωθεί ξεκάθαρα την λογική της πορνείας με μια μάσκα για να μην καταλαβαίνει ο κόσμος τι κρύβεται από πίσω. Προσκαλώντας την Τζούλια, την Σοφία την ξαπλωτή και άλλες...

        κοπέλες να διαφημίζουν την πραμάτεια τους τι προωθείς; Όταν κάποιες συλλαμβάνονται πέφτουν όλοι από τα σύννεφα. Αφού κάνετε τα κορόιδα και προβάλλετε σαν ...άστρο την Τζούλια Αλεξανδράτου καλά έκανε ο Κανάκης και η ομάδα του και μας ξύπνησαν από το λήθαργο. Ένα τέτοιο...σοκ το χρειαζόμασταν.
        Και αφήστε την ψευτοηθική όλοι οι μεγαλοδημοσιογράφοι-κάφροι που παραπληροφορείτε καθημερινά τον κόσμο και επιτρέπετε να πηγαίνει στο studio σας η Τζούλια Αλεξανδράτου. Όλοι την εκμεταλλεύεστε για την τηλεθέαση και προσφάτως την έφερε στην εκπομπή του και ο ξεπεσμένος Μάκης.
        http://troktiko.blogspot.com/2010/03/video_9131.html
        Star Citizen videos Star Citizen gallery

        Comment


        • Ok...να μιλήσουμε λίγο με πράγματα που έχω ΔΕΙ ΚΑΙ ΜΕΛΕΤΗΣΕΙ και όχι που έχω "ακούσει/διαβάσει" από "έγκυρες" πηγές;

          Στην σχολή (φυσικό αθήνας) είμαι στον τομέα περιβάλλοντος, και μέσα στα εργαστήρια έχουμε συνοπτική μετεωρολογία και μελέτη ατμοσφαιρικού οριακού στρώματος.Αρχικα για το τι ειναι τα contrails (το νερακι που αφήνουν τα αεροπλάνα) δειτε στη wikipedia και για οποιαδηποτε απορια ρωτήστε με.

          2ον: Να αλλάξουν το jet stream;Αλήθεια; Θεμελιώδης καταπατούμενος νόμος φυσικής: Θεωρια του Χάους.

          Α και ούτε μέταλλα υπάρχουν στην ατμόσφαιρα -για να ειμαι πιο σαφής- που δεν είναι το φυσικό τους να είναι εκεί (και για μια στιγμή τι εννοούμε μέταλλα -υπάρχουν 91 μέταλλα,από το ελαφρύ ασβέστιο μέχρι το ασταθές Ουράνιο- μηπως έχει το χρόνο να εξηγήσει ο μέγας μετεωρολόγος (που ω! δεν εχει πουθενα πληροφοριες για αυτον το internet περι ακαδημαικής του εκπαιδευσης), μελετημένο με ραδιοβολίσεις. Αλλά ναι πιστεύω οι συνομωσιολόγοι έχετε πιο μαγικούς τρόπους να τα αποδείξετε αυτά από εμάς που έχουμε μελετήσει την ανώτερη ατμόσφαιρα ( και για να μη μιλάω στον αέρα, το βράδυ που θα γυρίσω από το γραφείο του Βαρώτσου θα του ζητήσω να μου δώσει και το λινκ της εργασίας να το ποστάρω)

          Και όχι,κρατά ώρες.

          ΕDIT:Συμφωνώ περί του αποσπάσματος περι Τζούλιας.
          Originally posted by Raf
          Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

          Comment


          • Πολύ επικαλείσε την wikipedia ως "αξιόπιστη πηγή"......και μιλάς για επιστήμονες απαξιωτικά που καν δεν ξέρεις.

            Δεν είναι πολύ δύσκολο να καταλάβει κανείς τι είναι contrails. Δεν είμαστε βλάκες ούτε στόκοι, και εμείς βγάλαμε πανεπιστήμιο

            Επίσης έχουν ΠΑΡΑΔΕΧΤΕΙ την ύπαρξη του φαινομένου, οπότε δεν μιλάμε για συνωμοσίες. Ο Κατσαρός είναι στόκος; Εσύ υποστηρίζεις τα αντίθετα από αυτόν, οπότε ή κάποιος λέει ψέματα ή κάποιος δεν τα λέει καλά.

            Έπίσης δεν σημαίνει πως ότι μαθαίνουμε στο πανεπιστήμιο είναι και σωστό ή ότι έχουμε μάθει τα πάντα. Κάθε επιστημονική γνώση δέχεται κριτική και αν δεν στέκεται πια απορρίπτεται.
            Star Citizen videos Star Citizen gallery

            Comment


            • Originally posted by Somari View Post
              ΕΙΣΑΙ ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ ΣΤΟΚΟΣ. ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ
              Αυτό θα μπορούσε να λείπει. Μέχρι στιγμής, παρόλη τη διαφωνία και την ένταση, δεν είχαμε τέτοια. Και δε θέλω να αποχτήσουμε.
              Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

              Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

              Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

              Comment


              • Πραγματι αυτο με τη Τζουλια ειναι μεγαλη αληθεια, τωρα που το δανε ολοι (οσοι δε το χαν βρει στο ιντερνετ δηλαδη) μπορουν να βγαλουν τα συμπερασματατα τους. Κι εχεις το καθε μαλακα στα μεσημεριανα να λεει "το ειδαν καποιοι φιλοι μου και μου ειπαν..." ασε μας ρε φιλε, ολη η τηλεοραση ειναι ηθικη δηλαδη και ολοι οι υπολοιποι που τρεξαμε να το κατεβασουμε ειμαστε ανωμαλοι ηδονοβλεψιες...
                Do a barrel roll!

                Comment


                • Originally posted by BigBOSS
                  Έπίσης δεν σημαίνει πως ότι μαθαίνουμε στο πανεπιστήμιο είναι και σωστό ή ότι έχουμε μάθει τα πάντα. Κάθε επιστημονική γνώση δέχεται κριτική και αν δεν στέκεται πια απορρίπτεται.


                  Σαφώς, τα πάντα ρει, μόνο που ο άλλος σπούδασε το θέμα, ενώ εσύ παραθέτεις Χαρδαβέλλα και Λιακόπουλο, για να το θέσω πεζά.

                  Comment


                  • Εγώ φίλε έκανα διπλωματική πάνω σε θέμα κλιματολογίας-μετεωρολογίας και έχω παρακολουθήσει μαθήματα μετεωρολογίας-κλιματολογίας στο αστεροσκοπείο του ΑΠΘ. Ο Κατσαρός και οι υπόλιποι (αμερικάνος κτλ) δεν είναι λιακόπουλοι, και γενικά μη μιλάς για λιακόπουλο, γιατί ασχέτως εάν λέει μαλακίες ή οχι, δεν έχεις ιδέα τι υποστηρίζει και κυρίως ΓΙΑΤΙ. Πρόσεξε, δεν λέω πως ασπάζομαι αυτά που λέει, αλλά σε μερικά συμφωνώ.
                    Star Citizen videos Star Citizen gallery

                    Comment


                    • Originally posted by BigBOSS View Post
                      Πολύ επικαλείσε την wikipedia ως "αξιόπιστη πηγή"......και μιλάς για επιστήμονες απαξιωτικά που καν δεν ξέρεις.

                      Δεν είναι πολύ δύσκολο να καταλάβει κανείς τι είναι contrails. Δεν είμαστε βλάκες ούτε στόκοι, και εμείς βγάλαμε πανεπιστήμιο

                      Επίσης έχουν ΠΑΡΑΔΕΧΤΕΙ την ύπαρξη του φαινομένου, οπότε δεν μιλάμε για συνωμοσίες. Ο Κατσαρός είναι στόκος; Εσύ υποστηρίζεις τα αντίθετα από αυτόν, οπότε ή κάποιος λέει ψέματα ή κάποιος δεν τα λέει καλά.

                      Έπίσης δεν σημαίνει πως ότι μαθαίνουμε στο πανεπιστήμιο είναι και σωστό ή ότι έχουμε μάθει τα πάντα. Κάθε επιστημονική γνώση δέχεται κριτική και αν δεν στέκεται πια απορρίπτεται.
                      Δεν είπα ότι διάβασα τη wikipedia.ΓΝΩΡΙΖΩ τι γίνεται,το ΕΧΩ ΣΠΟΥΔΑΣΕΙ, διάβασα τη wikipedia,είδα ότι είναι σωστά,σας τα προτείνω.

                      Ναι ου,μεγάλη παραδοχή...

                      Και αγόρι μου,τι δε καταλαβαίνεις όταν σου λέω ότι δεν ειναι κατι που ΔΙΑΒΑΣΑ σε βιβλιο πανεπιστημίου,είναι κάτι που είδα με τα μάτια μου σαν πειραματικό αποτέλεσμα;;;

                      Α ναι,ο Κατσαρός είναι ούφο.
                      Originally posted by Raf
                      Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                      Comment


                      • Ρε αφηστε τις πετρες και τους εξωγηινους στον Αρη, αλλο ειναι το θεμα σημερα.

                        ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ

                        ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ
                        ΚΑΙ ΛΕΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΤΑ ΠΑΡΟΥΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ

                        ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΤΙ ΑΛΛΑΞΕ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ Ή ΜΠΟΡΕΙ ΑΠΛΑ ΝΑ ΞΕΧΑΣΑΝ Ή ΠΙΣΤΕΨΑΝ ΟΤΙ ΘΑ ΞΕΧΑΣΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ...
                        Do a barrel roll!

                        Comment


                        • Originally posted by BigBOSS View Post
                          Εγώ φίλε έκανα διπλωματική πάνω σε θέμα κλιματολογίας-μετεωρολογίας και έχω παρακολουθήσει μαθήματα μετεωρολογίας-κλιματολογίας στο αστεροσκοπείο του ΑΠΘ.

                          Εμ...what? Από ότι ξέρω ΜΟΝΟ φυσικοί έχουν μετεωρολογική εκπαίδευση...μπορείς να μου δώσεις τον τίτλο της εργασίας ή/και τι εννοείς μαθήματα μετεωρολογίας από το αστεροσκοπείο;;; (μήπως εννοείς σεμινάρια; )
                          Originally posted by Raf
                          Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                          Comment


                          • Originally posted by Somari View Post
                            Εμ...what? Από ότι ξέρω ΜΟΝΟ φυσικοί έχουν μετεωρολογική εκπαίδευση...μπορείς να μου δώσεις τον τίτλο της εργασίας ή/και τι εννοείς μαθήματα μετεωρολογίας από το αστεροσκοπείο;;; (μήπως εννοείς σεμινάρια; )
                            Σπούδασα Γεωλογία και ο τομέας Μετεωρολογίας-Κλιματολογίας ανήκει στο τμήμα Γεωλογίας του ΑΠΘ. Οι μαθηματικοί-φυσικοί, μετεω-κλιματολογία μαθαίνουν από αυτό το τμήμα που ανήκει στο γεωλογικό. Όταν λέω μαθήματα εννοώ, εφαρμοσμένη-δυναμική κλιματολογία και μετεωρολογία, παλαιοκλιματολογία, μελέτη ατμοσφαιρικών ρύπων κτλ Εγώ έκανα μια εργασία σχετικά με τα ύψη των βροχοπτώσεων στην δυτική Ελλάδα.
                            "Xωροχρονική μελέτη των βροχοπτώσεων στην Δυτική Ελλάδα" για στοιχεία από 1959-2000.
                            Star Citizen videos Star Citizen gallery

                            Comment


                            • Και στη δυναμική κλιματολογία δεν έμαθες γιατί είναι αδύνατον να υπάρχουν chemtrails?

                              ΕΔΙΤ: Τελικα αυτο με τους Φυσικους ισχυει μονο στο ΕΚΠΑ...οι αλλοοι χρειαζονται εξειδικευση στο φυσικο,αντιθετα γινεται εκει πανω...γτπ διαδικαστικα δλδ...
                              Originally posted by Raf
                              Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                              Comment


                              • Ραμπίδη λεφτά υπάρχουν.Εμείς τα έχουμε,από μας θα τα πάρουν/στερήσουν.Γστ πρέπει να κόψω τα bargains με τα νέα μέτρα.
                                Carpe diem

                                Comment

                                Working...
                                X