Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχολιασμός επικαιρότητας-ανταλλαγή απόψεων

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Α δηλαδή καθηγητές δέρνουν, αλλά όχι άλλους φοιτητές;
    Το edit το έκανα αμέσως μετά το post btw.

    Comment


    • Και να φανταστείτε ότι το ποτήρι που ξεχείλισε για το πανεπιστημιακό άσυλο το άρχισαν οι 300 λαθρομεταναστές που έμειναν για μέρες στα Πανεπιστήμια... ¬_¬

      LMS, από πολύ παλιά γίνεται αυτό(δεν εννοώ μέσα στα χρόνια του Πανεπιστήμιου, αλλά και μέσα στα χρόνια Δημοτικού, Γυμνάσιου και Λύκειου)... ,¬_¬
      sigpic

      Comment


      • Originally posted by Linkmastersword View Post
        Α δηλαδή καθηγητές δέρνουν, αλλά όχι άλλους φοιτητές;
        Το edit το έκανα αμέσως μετά το post btw.
        Kανείς δεν έχει δείρει κανέναν. Τσακωμοί ναι, έχουν γίνει για να σταματήσουν μαθήματα για να γίνουν γενικές συνελεύσεις αλλά μη κάνουμε την τρίχα τριχιά...δεν είναι λόγος ακύρωσης ασύλου οι ...λογομαχίες... παραταξιακών με καθηγητές / φοιτητές. Είναι σαν να μου λες ότι πλακώθηκε το Γ3 με το Β2 στο σχολείο σου και για αυτό πρέπει να πάμε στον άρειο πάγο ένα πράγμα.
        Originally posted by Raf
        Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

        Comment


        • Όχι οχι ναι δεν είπα ότι είναι ο λόγως, αλλά από αυτό κινδυνεύουν τα πανεπιστήμια, όχι απο την κατάργηση του ασύλου.

          Λόγος είναι οι αναρχικοί προπάντων.

          Comment


          • 1ον) Όπως προείπα, ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ αυτό που λες, ότι αντίκτυπο και να είχε τελος πάντων

            2ον) Τι εστί αναρχικός; Γιατί μου φαίνεται το μπερδεύεις με το "μπαχαλάκιας"

            3ον) Εγώ τόσα χρόνια εκεί μέσα δεν το έχω δει να κωλύεται από καταστάσεις δημιουργίας μπαχάλου... Πολύ περισσότερο έχει καταστραφεί από τις "νόμιμες" ΓΣ και τις αποφάσεις τους, παρά από τις (ανύπαρκτες) επιθέσεις αναρχικών.
            Originally posted by Raf
            Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

            Comment


            • Όχι δεν ενοώ τις φασαρίες των φοιτητών, μιλώ για τους κουκουλοφόρους που κάνουν τα Πανεπιστήμια "φρούρια", πετούν μολότοφ στην αστυνομια κλπ κλπ και δεν μπορουν να γινουν συλλήψεις επειδή (ίσχυε) το Πανεπιστημιακό άσυλο.

              Comment


              • Παρόλο που το άσυλο είναι μια πολύ ωραία ιδέα πιστεύω ότι πολύ απλά δεν μας αξίζει.Σαν φοιτητές αντί να εκμεταλλευτούμε το δικαίωμα αυτό που μας παρέχεται για να έχουμε ένα πανεπιστήμιο σωστό στο οποίο να γίνεται έρευνα,χρησιμοποιούμε το άσυλο για να κάνουμε τους χώρους της τριτοβάθμιας παράγκες κομματικές.Λυπάμαι πολύ που το λέω αλλά το άσυλο πραγματικά ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΞΙΖΕΙ.Εννοείται πως διαφωνώ με τα νέα μέτρα αλλά πιστεύω πως θα έπρεπε κάποια στιγμή να αναλάβουμε και τις ευθύνες μας.

                Όσον αφορά τα υπόλοιπα μέτρα πιστεύω ότι για μια ακόμα φορά θα τα κάνουν θάλασσα και δεν θα καταφέρουν απολύτως τίποτα.Για εμένα μια σωστή εκπαιδευτική μεταρρύθμιση θα άλλαζε πρώτα τον εντελώς απαράδεκτο τρόπο εισαγωγής στην τροτοβάθμια εκπαίδευση.


                Tidy!

                Do not blame me.Blame yourself or God.
                In Matsuno we trust.

                Comment


                • Κάτι τέτοιο που τα θαλάσσωσαν οι χουντικοί, ειδικά η Παλλακίδα του Παπανδρέου, η Διαμαντόπουλου, ήταν να ερμηνεύσουν ΣΩΣΤΑ το Πανεπιστημιακό Άσυλο. Αρκούσε να καταργηθεί η ασυλία από τους φοιτητές ως τον κοσμήτορα, και να παραμείνει η ασυλία στους χώρους αυτούς προκειμένου να προστατευτούν από τυχόν προβοκάτορες και αναρχικούς που θα θέλουν να τα ρημάξουν όλα. Μόνο έτσι θα προστατευόταν η παιδεία και η εκπαίδευση χωρίς ζημίες και μαύρες γάτες.

                  Στο θέμα του κομματισμού, κάτι τέτοιο θα έπρεπε να καταργηθεί, γιατί πολύ απλά ΕΜΠΟΔΙΖΟΥΝ την εκπαίδευση, έξου και το χάος(το έχω δει και στα ΤΕΙ πριν αποχωρήσω απ' εκεί) που πάνε εδώ κι εκεί οι φοιτητές και κάνουν τα κομματικά τους καμώματα, όπως σε μία περίπτωση που κάποιος είχε πιστόλι και πήγε να χτυπήσει κάποιου το κεφάλι με το κρόταφο του όπλου(!) λόγω πολιτικής διαφωνίας.

                  Δεν έχω πρόβλημα να αλλάξουν την μορφή εκλογής κοσμήτορα και άλλα που αφορά καθαρά καθηγητές και ανώτερους, αλλά αντίθετος είμαι στο θέμα πρόσληψης εξωπανεπιστημιακών, γιατί πρόκειται να μπει εκει πολιτικός και να τα κάνει σαλάτα, ενώ δεν έχει ιδέα από Πανεπιστήμιο της Ελλάδας(όπως και έγινε τέτοια περίπτωση στα νοσοκομεία). Ακόμη μέσα στα νοσοκομεία υπάρχουν και πολιτικοί ως διοικητές, κάτι που σήμαινε σκάνδαλο. Το ίδιο ανάλογα θα γίνει κι εδώ στα Πανεπιστήμια.

                  Επίσης είμαι αντίθετος στην ιδιωτικοποίηση τους, γιατί τώρα θα πάθουν και τα μελλοντικά παιδιά μας τα ίδια, όπως οι Άγγλοι.
                  sigpic

                  Comment


                  • To oplo den exei krotafo Tanno, to anthrwpino kefali exei.
                    Egw den mporw na katalavw giati tsantizeste kai endiafereste toso poly oi mh amesa endiaferomenoi.
                    "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                    But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                    Kindred, this blade and I.
                    "

                    "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                    Greek Gaming Videos
                    Greek Final Fantasy Forum

                    Comment


                    • Πρώτα είδα το σχόλιο του GZ, και γέλασα, μετά είδα του Τάννο και γέλασα περισσότερο!

                      Comment


                      • Θανάση, τσαντιζόμαστε, γιατί Α-Φ-Ο-Ρ-Α τα μελλοντικά παιδιά μας! Εγώ τώρα πια όπως έγιναν τα πράγματα θα ζητάω στα παιδιά να διαβάζουν πιο πολύ προκειμένου να τα στείλω κάπου εξωτερικό, όπου η παιδεία ΔΕΝ έχει ιδιωτικοποιηθεί και έτσι δεν θα σκάω €9000 για την εκπαίδευση τους!
                        sigpic

                        Comment


                        • Ναι σωατά,στείλτα έξω.Εκεί δεν θα σκας 9000 για την εκπαίδευσή τους αλλά 19000.Καλά το σκέφτεσαι.


                          Tidy!

                          Do not blame me.Blame yourself or God.
                          In Matsuno we trust.

                          Comment


                          • Originally posted by Deus View Post
                            Ναι σωατά,στείλτα έξω.Εκεί δεν θα σκας 9000 για την εκπαίδευσή τους αλλά 19000.Καλά το σκέφτεσαι.
                            Εσύ που το πας, ρε μαν? Απ' όσο έχω ακούσει από φίλους μου δεν πληρώνεις στο εξωτερικό για τις σπουδές σου. Αυτό όμως αλλάζει εξαιτίας της πρώτης κίνησης από τους Άγγλους. Εγώ θέλω να τα στείλω στο εξωτερικό εκεί όπου δεν χρειάζεται να πληρώνεις, γιατί το κράτος σου παρέχεται δωρεάν παιδεία(όχι όπως στην Αγγλία και στην Ελλάδα).
                            sigpic

                            Comment


                            • Ρε σκέψου λίγο προτού γράψεις,σχεδόν σε όλες τις ευρωπαικές χώρες η ζωή είναι πολύ ακριβότερη από την Ελλάδα.Ακόμα και αν η παιδεία είναι δωρεάν (κάτι για το οποίο αμφιβάλλω αλλά τέλος πάντων)θα πληρώσεις κάτι δεκαχίλιαρα για την ζωή εκεί.Εκτός αν μιλάς για κάτι χώρες όπως Βουλγαρία οπότε πάω πάσο.


                              Tidy!

                              Do not blame me.Blame yourself or God.
                              In Matsuno we trust.

                              Comment


                              • Ε τότε, από που βασίζεσαι τα 19 χιλιάρικα που μόλις είπες ?

                                edit: Νάτα μας... Τώρα οι Ανώνυμοι άρχισαν τις επιθέσεις τους και αυτή τη φορά θύματα έπεσαν τα Πανεπιστήμια. Ακόμη με το μέρος μας είναι οι Ανώνυμοι και καλά κάνουν !

                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X