Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχολιασμός επικαιρότητας-ανταλλαγή απόψεων

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Μην μιλήσεις ούτε για Σημιτινισμό. Μου θυμίζει τον πορνόγερο που μας κατέστρεψε φέρνοντας την Ελλάδα στην Ε.Ε. με τα ψεύτικα στοιχεία που τους έδωσε αποκρύπτοντας το πραγματικό χρέος.

    Και επίσης δεν καταγόμαστε ούτε ένα δείγμα από τους άλλους λαούς. Καταγόμαστε καθαρά από την Αρχαία Ελλάδα και πάει τελείωσε. Αν η Ιστορία είχε άλλο δρόμο να μας δείξει, τότε θα λεγόμασταν από την γέννηση μας Τούρκοι, ή ακόμα χειρότερα, Ινδοί ή Αφρικανοί ή και Αλβανοί.
    sigpic

    Comment


    • Originally posted by Somari View Post

      Εκνευρίζομαι (και θέλω να το κάνω ξεκάθαρο) με το ανόητο κοκόρεμα του νεοέλληνα σχετικά με τη λαμπρή αρχαία μας ιστορία.
      αυτό υπάρχει λίγο η πολύ σε κάθε λαό, για το δικό του λόγο ο καθένας, οι αμερικάνοι πχ δεν παιζονται σε αυτο αν και δεν έχουν ουτε 300 χρονια ιστορία.

      Σχετικά με τους Ινδοευρωπαίους κτλ πλέον όλα αυτά αμφισβητούνται καθώς η θεωρία μπάζει απο παντού.

      Επίσης σομαρι αν εμεις μιλάμε τουρκο-ιταλικα όπως λες, οι αγγλοσαξωνικοι λαοι τι μιλάνε; γερμανο-γαλλο-ελληνο-κελτικά; εγώ ποτέ δεν άκουσα κανέναν άγγλο να κατηγορεί και να μειώνει τον λαο του για αυτό και να θεωρεί πως ως λαός είναι ένα τίποτα δίχως ταυτότητα.

      Γενικά ως Έλληνες βγάζουμε τα μάτια μας. Με αυτά που γράφεις ουσιαστικά θες να πεις πως είμαστε ένα σύνολο ανθρώπων δίχως ταυτότητα, διχως παρόν παρελθόν και μέλλον, οτι όλα τα κλέψαμε και δεν κάναμε τιποτα απο μονοι μας.

      Όπως σωστά είπε ο Ραφαέλ ένας λαός σμιλεύεται στο πέρασμα του χρόνου, δεν γινεται εμεις να ειμαστε 100% ίδιοι σε κάθε πτυχή με τους αρχαιους Έλληνες ή οι Γερμανοί με τους αρχαιους Γερμανούς αλλά αυτό δεν σημαινει πως δεν υπάρχει ιστορική συνέχεια. Ναι μπορει να χρησιμοποιούμε κάποιες τουρκικές λέξεις, όπως και οι αρχαιοι Έλληνες χρησιμοποιούσαν κάποιες περσικές λέξεις και αυτο ειναι απολύτως φυσιολογικο οταν δυο λαοι ειναι σε άμεση γειτνίαση.
      Star Citizen videos Star Citizen gallery

      Comment


      • Se genikes grammes symfwnw me Somari panw sto thema.
        Eimai perhfanos pou eimai Ellhnas, alla kapoia pragmata prepei na legontai.
        "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
        But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
        Kindred, this blade and I.
        "

        "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
        Greek Gaming Videos
        Greek Final Fantasy Forum

        Comment


        • Originally posted by BigBOSS View Post
          Επίσης σομαρι αν εμεις μιλάμε τουρκο-ιταλικα, οι αγγλοσαξωνικοι λαοι τι μιλάνε; γερμανο-γαλλο-ελληνο-κελτικά;

          Ναι δε διαφωνώ, απλά θυμάμαι κάτι παλιές κουβέντες περί καθαρότητας (dna και έτσι, βλέπε ταννοβλακείες στο παραπάνω ποστ)

          Για μένα για να μην παρεξηγείτε τις διαθέσεις μου:

          Ο καθένας μπορεί να είναι περήφανος πολιτισμικά για ότι θέλει -έχει να κάνει με τι αξίες/παιδεία/εκπαίδευση μεγάλωσε (όπως το παράδειγμα με τους τρίτης γενιάς Αλβανούς που έθεσα παραπάνω, ή όπως μπορεί να νιώσει ένας Έλληνας που έχει μεγαλώσει στην Αμερική για την εκεί κουλτούρα), εννοείται θεωρώ γελοίο να νομίζουμε πως είμαστε α-μπάσταρδοι βιολογικά από άλλες φυλές- αλλά επίσης θεωρώ γελοίο η περηφάνεια να μένει μόνο στα λόγια έτσι ώστε απλά να την λέω στους Τούρκους του youtube.

          (με την τελευταία πρόταση εννοώ πως αν είσαι περήφανος Έλληνας, δείξε τό μου στην πράξη, διαβάζοντας τις θέσεις του Σωκράτη, γνωρίζοντας καλή ορθογραφία, ελληνική ποίηση, ή Ευκλείδια γεωμετρία και όχι απλά να μου κωλοχαίρεσαι σε ένα forum μπασταρδεμένης αμερικάνικης και ιαπωνικής videogaming κουλτούρας επειδή είχες την κωλοφαρδία να γεννηθείς στα νότια και όχι βόρεια ενός βαλκανικού συνόρου, ενώ ταυτόχρονα δεν ξέρεις πως η ελληνική σωστή έκφραση είναι "όπως ο διάολος το λιβάνι", και όχι το "λιβάδι" )


          ΟΥΦ
          Originally posted by Raf
          Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

          Comment


          • (με την τελευταία πρόταση εννοώ πως αν είσαι περήφανος Έλληνας, δείξε τό μου στην πράξη, διαβάζοντας τις θέσεις του Σωκράτη, γνωρίζοντας καλή ορθογραφία, ελληνική ποίηση, ή Ευκλείδια γεωμετρία και όχι απλά να μου κωλοχαίρεσαι σε ένα forum μπασταρδεμένης αμερικάνικης και ιαπωνικής videogaming κουλτούρας επειδή είχες την κωλοφαρδία να γεννηθείς στα νότια και όχι βόρεια ενός βαλκανικού συνόρου, ενώ ταυτόχρονα δεν ξέρεις πως η ελληνική σωστή έκφραση είναι "όπως ο διάολος το λιβάνι", και όχι το "λιβάδι" )


            Τα είπες πολύ όμορφα.

            Comment


            • Ο Ταννο απο βιασύνη έκανε το λάθος.

              Υπάρχουν ειλικρινά πολλοί τροποι για να δειξεις την αγάπη για την χώρα σου και δεν χρειάζεται να ξέρεις ορθογραφία ποιηση, μαθηματικά κτλ. Αυτός ο τόπος απελευθερώθηκε απο ξυπόλητους και αγράμματους.
              Star Citizen videos Star Citizen gallery

              Comment


              • Originally posted by BigBOSS View Post
                Ο Ταννο απο βιασύνη έκανε το λάθος.
                Οκ, να το θέσω αλλιώς τότε. Δε μπορείς να λες την φράση " να πεθάνουν οι βρωμό-Τουρκοι και οι βρωμο-Αλβανοί", αλλά ταυτόχρονα να θεωρείς τον εαυτό σου φίλο της αρχαίας Αθηναϊκής κουλτούρας, και να την αναφέρεις οπουδήποτε σαν επιχείρημα.


                Αυτός ο τόπος απελευθερώθηκε απο ξυπόλητους και αγράμματους.
                ???
                edit: lol, διαβασα "τροπος"
                Originally posted by Raf
                Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                Comment


                • Υπάρχουν ειλικρινά πολλοί τροποι για να δειξεις την αγάπη για την χώρα σου και δεν χρειάζεται να ξέρεις ορθογραφία ποιηση, μαθηματικά κτλ.


                  Νομίζω πως κάτι τέτοιο συμπεραίνεται εάν επεκτείνεις τα λεγόμενα του somari, ο οποίος στοχευμένα το έθεσε έτσι. Αν υπερασπίζομαι φρενήρης κάτι, οφείλω να διαθέτω και το αντίστοιχο γνωστικό/συναισθηματικό υπόβαθρο, αλλιώς τα επιχειρήματά μου καταλήγουν στο κενό. Ο μέσος κοκορεύων νεοέλληνας δε διαθέτει συνείδηση αυτών που ευθρασώς προτείνει ως επιχειρήματα.
                  Μπορεί να θέλω να απολαμβάνω ελεύθερος τη μυρωδιά της πασχαλιάς που φυτρώνει στο βουνό και να παλέψω γι' αυτό. Βρίσκομαι σε παράλληλο φάσμα.

                  Comment


                  • Αυτός ο τόπος απελευθερώθηκε απο ξυπόλητους και αγράμματους.
                    Kai thn vohtheia tou ekswterikou pou akomh den mporoume na kseplhrwsoume.
                    "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                    But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                    Kindred, this blade and I.
                    "

                    "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                    Greek Gaming Videos
                    Greek Final Fantasy Forum

                    Comment


                    • Originally posted by Raphael View Post
                      Ο μέσος κοκορεύων νεοέλληνας δε διαθέτει συνείδηση αυτών που ευθρασώς προτείνει ως επιχειρήματα.
                      o μέσος έλληνας συνήθως δεν ξέρει την ιστορία του οπότε ισχύει αυτο που λες.
                      Star Citizen videos Star Citizen gallery

                      Comment


                      • δεν θελω να γραψω τιποτα αν και κανετε ενδιαφερον κουβεντα, γιατι βαριεμαι θανασιμα τα σεντονια σε συζητησεις τετοιας εκτασης αλλα σε γενικες γραμμες συμφωνω με αυτα που εχει γραψει ο somari ο raphael και και με το επικο post του imrahil , για τους γερμανους εχει δικαιο ο cursed , απο random προσωπικη εμπειρια (take it or not) επειδη τυγχανει να εχω βρεθει σε ενα festival μουσικης στο leipzig συγκεκριμενα, η εντυπωση που αποκομισα ειναι οι γερμανοι στην χειροτερη ειναι αδιαφοροι για τους ελληνες

                        imrahil πες και αλλα γι αυτο το μαθημα...

                        Comment


                        • Originally posted by Somari View Post
                          Εγώ πιστεύω το αντίθετο. Πως διαθέτουμε μία πολύ πλούσια παράδοση σα λαός, μουσική-χορευτική-εθιμική, μία γλώσσα που παρά τις αλλοιώσεις διαθέτει μία ξεχωριστή δυναμική, πληθώρα διαλέκτων και προφορών, πράγματα που μπορούν να μας κάνουν περήφανους αν τα αφήσουμε να περάσουν από μέσα μας και τα θησαυρίσουμε.

                          Τα γαμάμε; Ναι. Κάθε μέρα που περνάει τα γαμάμε. Τα κλωτσάμε μακριά. Γινόμαστε ολοένα πιο ανόητοι με το πέρασμα του χρόνου, αφήνουμε τις σκοτεινές πτυχές μας να μας καταβάλλουν.

                          Εκνευρίζομαι (και θέλω να το κάνω ξεκάθαρο) με το ανόητο κοκόρεμα του νεοέλληνα σχετικά με τη λαμπρή αρχαία μας ιστορία. Ρήσεις όπως δώσαμε τα φώτα, όταν φιλοσοφούσαμε τρώγανε μπανάνες κ.τ.λ έχουν καταντήσει γραφικές. Gyros, feta, syrtaki, zorbas.
                          Αρχίδια ξέρουμε από το πώς ζούσαν και σκέφτονταν κάποιοι άνθρωποι 2500 χρόνια πριν στην ίδια γεωγραφική περιοχή που τυχαίνει να ζούμε και εμείς.


                          ΤΗΑΤ
                          +1000000

                          Comment


                          • α)Ground zero μην αγχώνεσαι,αν δεν την έχουμε ήδη ξεπληρώσει τη βοήθεια των ξένων,σύντομα θα γίνει κι αυτό.Δεν το κάνανε για καλύτερο κάρμα,για το συμφέρον τους το κάνανε.
                            β)Crpl Nooberd copy paste έκανα από imdb το quote.
                            γ)Προς Raphael:Φυσικά και δεν το πιστεύω (θα ήμουν αφελής αν το έκανα),χαριτολογώντας το έγραψα.
                            δ)Vaynard μαζί μου έπρεπε να συμφωνείς γιατί πάντα εγώ έχω δίκιο.Οι άλλοι είναι ανθέλληνες και νεοναζί.
                            Carpe diem

                            Comment


                            • IHNE

                              Tou Raphael einai vasika, ksexasa to quote
                              Originally posted by Raf
                              Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                              Comment


                              • α)Ground zero μην αγχώνεσαι,αν δεν την έχουμε ήδη ξεπληρώσει τη βοήθεια των ξένων,σύντομα θα γίνει κι αυτό.Δεν το κάνανε για καλύτερο κάρμα,για το συμφέρον τους το κάνανε.
                                Fysika kai to kanane gia to symferon tous, twra gia to kseplhrwma den prokeitai pote na kselhrwsoume tipote.
                                "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                                But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                                Kindred, this blade and I.
                                "

                                "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                                Greek Gaming Videos
                                Greek Final Fantasy Forum

                                Comment

                                Working...
                                X