Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχολιασμός επικαιρότητας-ανταλλαγή απόψεων

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Σωστο σε βρισκω συνδροφε Σωτηριε.
    Ολοι ειδατε και παυλωσατε με το V for vendetta, και ξυπνησε το αγωνισυνδροφικο πνευμα μεσα σας.
    Ας βαλουμε ολοι μασκες του V, και ας παμε για μια συνδροφικη και αγωνιστικη αυτοδοιηκουμενη αγορα!

    Εγω λιγο ποιο πισω βεβαια. Με το ποπ κορν στα χερια.
    Ned Stark

    A man draws his sword in order to protect the small wound deep in his heart.
    It was inflicted in the days long past,at the farthest reach of his memories.
    A man wields his sword in order to depart life with a smile.
    In the days far ahead,beyond the reach of his memory.
    Ειναι ανθρωπος, κι ομως δεν εχει αδυναμιες.
    Εχει υλικη υποσταση, κι ομως δεν υπαρχει.
    Ειναι ο Getta Robo.

    Comment


    • Αυτή τη στιγμή υπάρχουν εργαζόμενοι που διαφωνούν με το μετρό και έχει πέσει πάνω τους όλος ο επικοινωνιακός μηχανισμός να τους φάει.[/b]
      Όχι είναι η απάντηση που έχω λάβει πολλάκις γιατί ΕΣΥ επέλεξες να υπηρετήσεις την Ιατρική.Με την ίδια λογική θα έπρεπε να απαντήσω κι εγώ λοιπόν σε κάθε εργαζόμενο που νιώθει να τον εκμεταλλεύονται(πως το επάγγελμα ήταν επιλογή του).[/b]
      Λινκ να στο βάλω διαφορετικά. Έστω ότι υπάρχει ένα 30% των εργαζομένων που δέχεται να δουλέψει υπερωρίες γενικά και αόριστα, ανεξαρτήτως ωραρίου. Αν αυτός ο αριθμός καλύπτει τις θέσεις που απαιτούνται για την επέκταση του ωραρίου, γιατί να μη γίνει? Και αυτό πάντα υπό την προϋπόθεση ότι δε θα γίνουν νέες προσλήψεις, κάτι επιθυμητό από όλους. Εγώ έτσι κι αλλιώς είμαι υπέρ του μέτρου, στο βαθμό που δε θίγει τα δικαιώματα των εργαζομένων, και όχι το βόλεμά τους ή το βόλεμα των συνδικαλισταράδων. Από τη στιγμή που το οχτάωρο είναι εξασφαλισμένο (και μην ξεχνάτε ότι πρόκειται για δουλειά με βάρδιες που βγαίνουν από υπηρεσία, ο καθένας ξέρει πότε και πόσο θα δουλέψει, δεν είναι τύπου "μείνε δυο ώρες παραπάνω σήμερα να βγει η δουλειά"), δεν έχουν κανένα λόγο να αντιδρούν στο μέτρο.

      Με το Μπουράι δε διαφωνώ. Άλλο όμως η εκμετάλλευση και η εξόντωση και άλλο η φύση ενός επαγγέλματος. Όπως ένας γιατρός ξέρει ότι θα κάνει ενέσεις, έτσι κι ένας οδηγός λεωφορείου ή μετρό ξέρει ότι θα εργαστεί νύχτα. Και μη μου πει κανείς ότι 11 η ώρα το βράδυ είναι μέρα, γιατί δε ζούμε στη Λαπωνία.

      Και σα moderator, δε θα ήθελα να κάνω edit κάποια posts, επειδή καταλαβαίνω πως είναι παθιασμένη η συζήτηση. Σας παρακαλώ πολύ όμως να προσπαθήσετε να είστε κοσμιότεροι ;)
      Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

      Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

      Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

      Comment


      • Με το Μπουράι δε διαφωνώ. Άλλο όμως η εκμετάλλευση και η εξόντωση και άλλο η φύση ενός επαγγέλματος. Όπως ένας γιατρός ξέρει ότι θα κάνει ενέσεις, έτσι κι ένας οδηγός λεωφορείου ή μετρό ξέρει ότι θα εργαστεί νύχτα. Και μη μου πει κανείς ότι 11 η ώρα το βράδυ είναι μέρα, γιατί δε ζούμε στη Λαπωνία.[/b]
        Γενικεύεις κάπως αλλά οκ,got the point.Ούτως ή άλλως είμαι κατά τέτοιων συζητήσεων γιατί εύκολα ξεφεύγουν όπως έχει αποδειχτεί πολλάκις στο παρελθόν.
        Απλά να διευκρινήσω πως το έφερα σαν παράδειγμα λάθος αντιμετώπισης του άλλου(επιλογή σου κτλ.).Προφανώς και δεν μπορώ να συγκρίνω με τα ίδια μετρα και σταθμά δύο ανόμοια πράγματα,πολλώ δε μάλλον επαγγέλματα.
        «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

        Comment


        • Νομίζω ξεκαθάρισα πως το πρόβλημά μου.

          Επίσης επειδή πολλοί εδώ έβγαλαν γρήγορα συμπεράσματα και μίλησαν αποκλειστικά για συμφέροντα συνδικάτων αγνοώντας τυχών μερίδα εργαζομένων που διαφωνεί με το μέτρο (η οποία δεν ήξεραν καν πως υπάρχει) πριν βγάλει λοιπόν τόσο γρήγορα πόρισμα ας το ψάξει λίγο παραπάνω πριν πει το οτιδήποτε.

          Ελπίζω να έγινα κατανοητός, όσο αντιδραστικός κι αν φάνηκα σε μερικούς. Καλό πάντως θα είναι πριν γραφτούν πράγματα σαν μερικά από αυτά που γράφτηκαν στο παρόν θέμα, αρκετά παιδιά να βάλουν έστω και υποθετικά τον εαυτό τους στη θέση του αντίστοιχου εργαζόμενου.
          There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
          Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

          Comment


          • Καλό πάντως θα είναι πριν γραφτούν πράγματα σαν μερικά από αυτά που γράφτηκαν στο παρόν θέμα, αρκετά παιδιά να βάλουν έστω και υποθετικά τον εαυτό τους στη θέση του αντίστοιχου εργαζόμενου.
            [/b]
            Προσωπικά τον έβαλα, για αυτό και απάντησα για το κοινωνικό καλό ή μάλλον για την κοινωνική προσφορά..
            Εξακολουθώ να το θεωρώ απαράδεκτο, να μην εφαρμοστεί έστω και σε πιλοτικό επίπεδο, με αμοιβαίες υποχωρήσεις και μετά εκ νέου να τεθεί το θέμα στο τραπέζι...
            Nintendo must have created a virtual Eternal Darkness game that has engorged reality. The sanity meter right now is maxed out x 10000 so we're experiencing some weird stuff.

            Let's just all say the magic words and go back to reality.

            THIS CAN'T BE HAPPENING!!!!!

            Comment


            • Δε μιλούσα για σένα Βασίλη.
              There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
              Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

              Comment


              • Το ξέρω Σωτήρη, απλώς πάντα προβάλλω το ιδεατά ποθητό... B)
                Nintendo must have created a virtual Eternal Darkness game that has engorged reality. The sanity meter right now is maxed out x 10000 so we're experiencing some weird stuff.

                Let's just all say the magic words and go back to reality.

                THIS CAN'T BE HAPPENING!!!!!

                Comment


                • gently hold our heads,
                  gently hold our heads on high

                  Comment


                  • Τη διαβαζω και εγω αυτη την εφημεριδα.. B) B)

                    Comment


                    • Τη διαβαζω και εγω αυτη την εφημεριδα.. B) B)
                      [/b]

                      Ou Ou Fotia Fotia !! :icon_twisted:

                      Comment


                      • Ο Χριστόδουλος ετάφη ανάποδα!!!!

                        http://blogs.sync.gr/videos/youtube.com/b1qxgTVaKO0
                        Originally posted by Raf
                        Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                        Comment


                        • Giati eiparxei sosta kai anapoda? ego pantos sta nekrotafia an thimame kala tous vlepo na tous thavoun opos na nai..

                          Comment


                          • Giati eiparxei sosta kai anapoda? ego pantos sta nekrotafia an thimame kala tous vlepo na tous thavoun opos na nai..
                            [/b]
                            Όχι ο προσανατολισμός είναι από την ανατολή προς την δύση πάντα.Αλλά και πάλι,τον θάψαν "ανάποδα" στο αιώνιο κρεβάτι του.Δλδ βάλαν τα πόδια του στην μεριά της ταφόπλακας αντί για το κεφάλι (μμμππρρ ανατρίχιασα από όλη την μακάβρια ανάλυση)
                            Originally posted by Raf
                            Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                            Comment



                            • [/b]
                              Το ότι οι μπάτσοι είναι φασιστόσποροι, το ξέρουμε. Σχεδόν αποκλείω το ενδεχόμενο κάποιο όργανο να αγόρασε το παλιόχαρτο της φωτογραφίας, για να ενημερωθεί -για λόγους καταστολής και πρόληψης- για τα γεγονότα και τις δραστηριότητες των... ελλήνων.

                              Τη διαβαζω και εγω αυτη την εφημεριδα.. B) B)
                              [/b]
                              Ελπίζω να κάνεις πλάκα. Πραγματικά, ελπίζω να κάνεις πλάκα... Έλα, πες μου ότι κάνεις πλάκα! Ε; Ε; Ε;
                              OniBocho Η Θέα μέσα από ένα Ζωντανό Κουτί

                              Σ.Π.Ι.Χ. Productions Όραμα, Ιδέες, Αγάπη

                              Why do they blame me for all their little failings? They use my name as if I spent my entire day sitting on their shoulders, forcing them to commit acts they would otherwise find repulsive. "The Devil made me do it." I have never made one of them do anything. Never. I need no souls. And how can anyone own a soul? No, they belong to themselves. They just hate to face up to it... - Lord Lucifer Morningstar

                              Comment


                              • http://www.skai.gr/master_story.php?id=73024

                                Δύσκολες ώρες για την πρώην υπουργό Παιδείας Μαριέτα Γιαννάκου, η οποία υποβάλλεται σε λεπτή χειρουργική επέμβαση για τον ακρωτηριασμό του δεξιού ποδιού της από το μέσο της κνήμης και κάτω.
                                gently hold our heads,
                                gently hold our heads on high

                                Comment

                                Working...
                                X