Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχολιασμός επικαιρότητας-ανταλλαγή απόψεων

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Νομίζω ότι υπάρχει σαφής διαχωρισμός ανάμεσα στο φαίνεσθαι και το είναι, ειδικά στη σημερινή εποχή που πολλοί όροι έχουν, εσκεμμένα ή μη, χάσει το νόημά τους και ο καθένας είναι ό,τι δηλώνει.

    Λέμε δηλαδή "Αντιπροσωπευτική Δημοκρατία", ο όρος αυτός φέρει κάποια ποιοτικά χαρακτηριστικά που ορίζουν το "είναι" της Αντιπροσωπευτικής Δημοκρατίας καθεαυτό. Θα μπορούσαμε να μη το πούμε "Αντιπροσωπευτική Δημοκρατία" και να το λέγαμε "SEGA", αλλά τα ποιοτικά χαρακτηριστικά καθεαυτά θα συνέχιζαν να υπάρχουν. Μέσω αυτών θα υπήρχε ένα "είναι" καθεαυτό και θα ήταν το ίδιο ασχέτως του όρου μέσω του οποίου θα το εκφράζαμε.

    Η Δημοκρατία, φέρει επίσης κάποια ποιοτικά χαρακτηριστικά που επίσης της δίνουν ένα "είναι" καθεαυτό. Και είναι ακριβώς η απόσταση αυτή ανάμεσα στο σύνολο εκείνο των διαφορετικών ποιοτικών χαρακτηριστικών που μας επιτρέπει να κάνουμε συγκρίσεις, να δούμε αντιφάσεις, μέχρι και να φτάσουμε στην ανάγκη να εφεύρουμε νέους όρους που προσδιορίζουν τις ποιοτικές διαφορές όταν οι όροι που χρησιμοποιούνταν μέχρι πρότινος εκφυλίζονται, παραποιούνται κλπ. Εξου και στη περίπτωση της Δημοκρατίας η εμφάνιση του όρου Άμεση Δημοκρατία λόγω της ανάγκης να εκφραστεί το σύνολο των διαφορετικών ποιοτικών χαρακτηριστικών. Το ίδιο και στο Κομμουνισμό.

    Πράγματα "καθεαυτά" υπάρχουν στο πλαίσιο του ότι κάτι, υλικό (πχ καρεκλά) ή "πνευματικό" (ένα τραγούδι), φέρει συγκεκριμένα ποιοτικά χαρακτηριστικά. Αυτή τη στιγμή εγώ, ως Loggo, ανοιχτά σε όλο το forum δηλώνω υποστηρικτής του Νεοφιλελευθερισμού. Δε λέει κάτι όμως, γιατί το σύνολο των ποιοτικών χαρακτηριστικών όσων πιστεύω και εκφράζω, έρχονται σε τεράστια αντίφαση με το σύνολο των ποιοτικών χαρακτηριστικών που εκφράζουμε μέσω του όρου Νεοφιλελεύθερος κοκ.

    Είναι ακριβώς αυτός ο λόγος που κάτι πρέπει να κρίνεται βάσει των ποιοτικών χαρακτηριστικών του κι όχι μέσω απλών όρων (που ειδικά σήμερα έχει χαθεί τελείως η μπάλα). Τα ποιοτικά χαρακτηριστικά είναι το σημείο εκείνο στο οποίο εστιάζεται όλο το νόημα μιας θεωρίας, μιας πολιτικής, ενός αντικείμενου, μιας πράξης κλπ.

    Γι' αυτό και δε μπορώ να βγάλω συμπέρασμα για τον Κομμουνισμό καθεαυτό μέσω του ανατολικού μπλοκ ή της καπιταλιστικής Κίνας. Τα ποιοτικά χαρακτηριστικά, για x-y λόγους, αποκλίνουν σε τρομακτικό βαθμό, ασχέτως του αν, τυπικά, χρησιμοποιούν τον ίδιο όρο.

    Για τη Δημοκρατία καθεαυτή (το "είναι" της ως σύνολο των ποιοτικών χαρακτηριστικών της δηλαδή), δε θα βγάλω συμπέρασμα από τις σημερινές ολιγαρχίες που παρασιτούν στο όνομά της, χωρίς να φέρουν σχεδόν κανένα κοινό σε καθαρά ποιοτικό επίπεδο.

    Για τον Σοσιαλισμό καθεαυτό, επίσης, δε θα βγάλω συμπέρασμα από το...Σοσιαλιστικό ΠΑΣΟΚ και τον μέγα Σοσιαλιστή Θαπατέρο κοκ. Ας χρησιμοποιούν ό,τι όρο θέλουν, τα ποιοτικά χαρακτηριστικά είναι αυτά που θα κρίνουν το "είναι" τους, όπως και το δικό μου όσες φορές κι αν δηλώσω νεοφιλελεύθερος.

    Τέλος πάντων, πήγε λίγο μακριά η όλη φάση αλλά πλάκα είχε lol:cheers:.
    There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
    Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

    Comment




    • Ο πιο στούμπος άνθρωπος του κόσμου. Έχουμε κανέναν πολιτικό να είναι πιο στούμπος κι απ' αυτόν να τον γεμίσουμε λεφτά και να τον δείξουμε ως το πιο λαμόγιο στον κόσμο ?
      sigpic

      Comment


      • Originally posted by Tanno
        http://www.enet.gr/?i=news.el.kosmos&id=283918

        Ο πιο στούμπος άνθρωπος του κόσμου. Έχουμε κανέναν πολιτικό να είναι πιο στούμπος κι απ' αυτόν να τον γεμίσουμε λεφτά και να τον δείξουμε ως το πιο λαμόγιο στον κόσμο ?

        "Είμαστε περήφανοι γι αυτόν" είπε η μητέρα του. Ο γιος της περπατά με δυσκολία και δεν μπορεί να μένει όρθιος αρκετή ώρα, αλλά παίρνει την πρωτιά (με 59,93 εκατοστά) αντικαθιστώντας τον Χαγκέντρα Τάπα Μαγκάρ από το Νεπάλ που με ύψος 67,08 εκατοστών ήταν στην κορυφή της λίστας από τον Οκτώβριο του 2010.
        αλλά παίρνει την πρωτιά (με 59,93 εκατοστά) αντικαθιστώντας τον Χαγκέντρα Τάπα Μαγκάρ από το Νεπάλ που με ύψος 67,08 εκατοστών ήταν στην κορυφή της λίστας από τον Οκτώβριο του 2010.
        αλλά παίρνει την πρωτιά (με 59,93 εκατοστά) αντικαθιστώντας τον Χαγκέντρα Τάπα Μαγκάρ από το Νεπάλ
        Χαγκέντρα Τάπα Μαγκάρ
        Τάπα
        That
        Originally posted by Raf
        Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

        Comment




        • Τυχαίο το ότι αυτό αποφασίζεται στη δεδομένη χρονική στιγμή;
          "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

          Comment


          • Originally posted by Loggo View Post
            Νομίζω ότι υπάρχει σαφής διαχωρισμός ανάμεσα στο φαίνεσθαι και το είναι, ειδικά στη σημερινή εποχή που πολλοί όροι έχουν, εσκεμμένα ή μη, χάσει το νόημά τους και ο καθένας είναι ό,τι δηλώνει.

            Λέμε δηλαδή "Αντιπροσωπευτική Δημοκρατία", ο όρος αυτός φέρει κάποια ποιοτικά χαρακτηριστικά που ορίζουν το "είναι" της Αντιπροσωπευτικής Δημοκρατίας καθεαυτό. Θα μπορούσαμε να μη το πούμε "Αντιπροσωπευτική Δημοκρατία" και να το λέγαμε "SEGA", αλλά τα ποιοτικά χαρακτηριστικά καθεαυτά θα συνέχιζαν να υπάρχουν. Μέσω αυτών θα υπήρχε ένα "είναι" καθεαυτό και θα ήταν το ίδιο ασχέτως του όρου μέσω του οποίου θα το εκφράζαμε.

            Η Δημοκρατία, φέρει επίσης κάποια ποιοτικά χαρακτηριστικά που επίσης της δίνουν ένα "είναι" καθεαυτό. Και είναι ακριβώς η απόσταση αυτή ανάμεσα στο σύνολο εκείνο των διαφορετικών ποιοτικών χαρακτηριστικών που μας επιτρέπει να κάνουμε συγκρίσεις, να δούμε αντιφάσεις, μέχρι και να φτάσουμε στην ανάγκη να εφεύρουμε νέους όρους που προσδιορίζουν τις ποιοτικές διαφορές όταν οι όροι που χρησιμοποιούνταν μέχρι πρότινος εκφυλίζονται, παραποιούνται κλπ. Εξου και στη περίπτωση της Δημοκρατίας η εμφάνιση του όρου Άμεση Δημοκρατία λόγω της ανάγκης να εκφραστεί το σύνολο των διαφορετικών ποιοτικών χαρακτηριστικών. Το ίδιο και στο Κομμουνισμό.

            Πράγματα "καθεαυτά" υπάρχουν στο πλαίσιο του ότι κάτι, υλικό (πχ καρεκλά) ή "πνευματικό" (ένα τραγούδι), φέρει συγκεκριμένα ποιοτικά χαρακτηριστικά. Αυτή τη στιγμή εγώ, ως Loggo, ανοιχτά σε όλο το forum δηλώνω υποστηρικτής του Νεοφιλελευθερισμού. Δε λέει κάτι όμως, γιατί το σύνολο των ποιοτικών χαρακτηριστικών όσων πιστεύω και εκφράζω, έρχονται σε τεράστια αντίφαση με το σύνολο των ποιοτικών χαρακτηριστικών που εκφράζουμε μέσω του όρου Νεοφιλελεύθερος κοκ.

            Είναι ακριβώς αυτός ο λόγος που κάτι πρέπει να κρίνεται βάσει των ποιοτικών χαρακτηριστικών του κι όχι μέσω απλών όρων (που ειδικά σήμερα έχει χαθεί τελείως η μπάλα). Τα ποιοτικά χαρακτηριστικά είναι το σημείο εκείνο στο οποίο εστιάζεται όλο το νόημα μιας θεωρίας, μιας πολιτικής, ενός αντικείμενου, μιας πράξης κλπ.

            Γι' αυτό και δε μπορώ να βγάλω συμπέρασμα για τον Κομμουνισμό καθεαυτό μέσω του ανατολικού μπλοκ ή της καπιταλιστικής Κίνας. Τα ποιοτικά χαρακτηριστικά, για x-y λόγους, αποκλίνουν σε τρομακτικό βαθμό, ασχέτως του αν, τυπικά, χρησιμοποιούν τον ίδιο όρο.

            Για τη Δημοκρατία καθεαυτή (το "είναι" της ως σύνολο των ποιοτικών χαρακτηριστικών της δηλαδή), δε θα βγάλω συμπέρασμα από τις σημερινές ολιγαρχίες που παρασιτούν στο όνομά της, χωρίς να φέρουν σχεδόν κανένα κοινό σε καθαρά ποιοτικό επίπεδο.

            Για τον Σοσιαλισμό καθεαυτό, επίσης, δε θα βγάλω συμπέρασμα από το...Σοσιαλιστικό ΠΑΣΟΚ και τον μέγα Σοσιαλιστή Θαπατέρο κοκ. Ας χρησιμοποιούν ό,τι όρο θέλουν, τα ποιοτικά χαρακτηριστικά είναι αυτά που θα κρίνουν το "είναι" τους, όπως και το δικό μου όσες φορές κι αν δηλώσω νεοφιλελεύθερος.

            Τέλος πάντων, πήγε λίγο μακριά η όλη φάση αλλά πλάκα είχε lol:cheers:.
            Όχι, δε πήγε μακριά, έχω δει εγώ να πάνε μακριά φάσεις, ουυυ, εξάλλου υπήρξε πρόοδος. Για να είμαι ειλικρινής, η άποψη μου έχει το θετικό πως μπορεί φιλοσοφικά να ακυρώσει οποιαδήποτε αιτιώδη (συνεπή) συνάφεια ανάμεσα σε θεωρία και πράξη, αλλά από την άλλη είναι δύσκολο να υποστηριχθεί πάντα, καθώς είναι σχεδόν ισοπεδωτική(ουσιαστικά φαίνεται να ακυρώνει κάθε ιδεολογική διεργασία που καταλήγει σε μια πράξη, που είναι παράδοξο καθώς φαινομενικά προυποθέται κατάργηση του εγκεφάλου!). Άλλωστε η αναφορά σου σε "ποιοτικά χαρακτηριστικά", με την πρώτη ματιά μοιάζει ως καινούριος παράγοντας στην εξίσωση που ξεβαλτώνει την επιχειρηματολογία και είναι ικανός να υποστηρίξει το διαχωρισμό(σου) που συζητήθηκε πιο πριν, αρκετά πειστικά.

            Comment


            • Δεν το πίστευα μέχρι που πήρα τηλέφωνο το 800 500 1277 και νοίκιασα ένα υπουργείο μόνο με 23,42 €/ μήνα*. Μπείτε και εσείς σε ένα Ελλάδα μέλλοντος.

              *Συμπεριλαμβάνεται πάγιο ΟΤΕ και Φόρος Προστιθέμενης Αξίας
              Cheap t-shirts and shoes at < y o u r :whip:>

              Comment


              • ΑΥΤΟ ΜΕ ΠΕΘΑΝΕ ΟΜΩΣ! Δάκρυσα ρε φίλε απίστευτο...

                Comment


                • Το έντιτ το χάλασε όμως.
                  Originally posted by Squall Leonhart
                  I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                  Originally posted by 丹野
                  Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                  Originally posted by Ryu_gr
                  υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                  Comment


                  • Originally posted by Imrahil View Post
                    Όχι, δε πήγε μακριά, έχω δει εγώ να πάνε μακριά φάσεις, ουυυ, εξάλλου υπήρξε πρόοδος. Για να είμαι ειλικρινής, η άποψη μου έχει το θετικό πως μπορεί φιλοσοφικά να ακυρώσει οποιαδήποτε αιτιώδη (συνεπή) συνάφεια ανάμεσα σε θεωρία και πράξη, αλλά από την άλλη είναι δύσκολο να υποστηριχθεί πάντα, καθώς είναι σχεδόν ισοπεδωτική(ουσιαστικά φαίνεται να ακυρώνει κάθε ιδεολογική διεργασία που καταλήγει σε μια πράξη, που είναι παράδοξο καθώς φαινομενικά προυποθέται κατάργηση του εγκεφάλου!). Άλλωστε η αναφορά σου σε "ποιοτικά χαρακτηριστικά", με την πρώτη ματιά μοιάζει ως καινούριος παράγοντας στην εξίσωση που ξεβαλτώνει την επιχειρηματολογία και είναι ικανός να υποστηρίξει το διαχωρισμό(σου) που συζητήθηκε πιο πριν, αρκετά πειστικά.
                    Γενικά πάντως θα έλεγα ότι η συζήτηση είναι ωραία.
                    Originally posted by SpamBot666 View Post
                    Δεν το πίστευα μέχρι που πήρα τηλέφωνο το 800 500 1277 και νοίκιασα ένα υπουργείο μόνο με 23,42 €/ μήνα*. Μπείτε και εσείς σε ένα Ελλάδα μέλλοντος.

                    *Συμπεριλαμβάνεται πάγιο ΟΤΕ και Φόρος Προστιθέμενης Αξίας
                    lol

                    Azrael?
                    There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                    Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                    Comment


                    • Σωστος ο Straier, edit απο bot?
                      Do a barrel roll!

                      Comment


                      • Το Μάτριξ είναι εδώ, τα bots αυτοδιορθώνονται.
                        Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                        Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                        Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                        Comment


                        • Μη σβησετε τα ποστς απο τα μποτς.

                          Loggo, οχι αλλα το εψησα για μια στιγμη
                          Ground_Zero:

                          Kathomoun san hsyxo provato kai etrwga to sano mou edw kai posa xronia kai ksafnika emfanizontai atoma kai lene pws opoios trwei xortari tha souvlizetai apo edw kai pera epeidh to swsto einai na trws grasidi giati den ponaei sta matia otan to koitas (ontas prasino).

                          Comment




                          • "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                            Comment


                            • Mάλιστα. Και σκεφτόμουν να ψηφίσω και ΚΚ, τρομάρα μου. Από εκεί μέσα μόνο Κανέλλη,και ας έχει αλλάξει και 100 κόμματα, όλοι οι υπόλοιποι είναι ηλίθιοι και καβαλημένοι. Με σφραγίδα.
                              Originally posted by Raf
                              Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                              Comment


                              • Sorry, αλλά, άδικο έχει; Μεγάλο μέρος αυτών που κατεβαίνουν έχει ψηφίσει στο παρελθόν Ν.Δ. και ΠΑ.ΣΟ.Κ (αρκετοί μάλιστα επανελλημένα) γι'αυτό άλλωστε επιθυμούν τόσο πολύ το "ακομμάτιστο". Την πάθανε και μάθανε.

                                Επίσης όντως το ΠΑ.ΣΟ.Κ, καθώς και η Ν.Δ θα προσπαθήσουν να δημιουργήσουν νέες συμμαχίες μέσα από 'κει, προσπαθώντας να στείλουν τους "αγανακτισμένους" στα σπίτια τους. Όπως έκανε ο Γιωργάρας με τη δήλωση για οικουμενική κυβέρνηση, και με τον ανασχηματισμό.

                                Ήδη διάφορα Μ.Μ.Ε προσπαθούν να προσεγγίσουν την όλη κατάσταση φιλικά λέγοντας πόσο καλό είναι που είναι ακομμάτιστο και πόσο καλό είναι που είναι ειρηνικό και μπράβο, καλά κάνουν τα παιδιά και συγκεντρώνονται και σε αυτό το σημείο να μείνουν, μην πάνε παραπέρα και έχουμε πρόβλημα.
                                "All art is at once the surface and symbol. Those who go beneath the surface do so at their peril."

                                Comment

                                Working...
                                X