Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχολιασμός επικαιρότητας-ανταλλαγή απόψεων

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by sub_zero View Post

    Οι 3 δεν σου φταναν; Ηθελες περισσοτερους; Αλλα ξεχασα εφταιγε η κακοκαιρια τοτε...


    Καποιοι σκοτωθηκαν επειδη καποιοι αλλοι παιζαν πολιτικα παιχνιδια στην πλατη τους και εμεις κανουμε πλακα...
    Μπαρδόν; Ήταν reference στους 350.000 νεκρούς των Ιμίων του tanno.
    Γιατί μου κολλάς συνέχεια; Άσε με ήσυχο.

    Comment


    • Μπαρδόν; Ήταν reference στους 350.000 νεκρούς των Ιμίων του tanno.
      Sorry tο ειχα ξεχασει το συγκεκριμενο

      Comment


      • Tη Φουκοσιμα εννοει προφανως και δεν εχει και τοσο αδικο.
        LOLWAT τι σχέση έχει η Φουκοσίμα με το Τσερνόμπυλ;
        Originally posted by Raf
        Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

        Comment


        • Lol... wat?

          Somari, μετά τον σεισμό, το τσουνάμι και τον τυφώνα, γαμήθηκε ο Δίας με την Fukushima και έτσι έγινε η έκρηξη εκεί μ' αποτέλεσμα η Fukushima να κηρυχθεί 2ο Chernobyl. Το γνωστό ήταν πυρηνικό εργοστάσιο, και η Fukushima πυρηνικό εργοστάσιο είναι. Σου λέει τίποτα? Αρκετοί άνθρωποι πέθαναν και οι ηλίθιοι πολιτικοί τους το μόνο που ενδιαφέρθηκαν ήταν να αφήσουν τον αντιδραστήρα να συνεχίσει αντί να κλείσει. Οπότε μάθε και λίγο ιστορία, παιδί μου...

          sub_zero + Imrahil, τους 350.000 των Μ. Ασιών εννοώ. Τέσπα.

          Και μην δίνετε σημασία στον Imrahil, γιατί αυτός είναι γερμανόφιλος, ή καλύτερα Ναζιστόφιλος.
          sigpic

          Comment


          • Ελα ρε Τάννο μάθε μου πυρηνικά εργοστάσια, γιατί δε ξέρω...

            oh wait...

            Εκτός του γεγονότος ότι είναι και τα 2 πυρηνικά εργοστάσια παραγωγής ενέργειας, κατα τ'άλλα τα ατυχήματα δεν είχαν καμμία σχέση μεταξύ τους. Το ένα έγινε από σεισμό ΚΑΙ τσουνάμι combo hit, το άλλο από πείραμα ασφαλείας (lolwat) που εκτελέσανε ηλίθια οι Σοβιετικοί επιστήμονες. Τώρα αν ο Πρετεντέρης το κύρηξε 2ο Τσερνόμπυλ, μπράβο του.

            Αγόρι μου.

            @Sub
            Επειδή ξέρω πως είσαι εν δυνάμει επιστήμονας, πρόσεχε λίγο την ευκολία με την οποία ακυρώνεις μερικά πράγματα,πριν τα ψάξεις τουλάχιστον. Αυτή τη στιγμή, (με την σημερινή τεχνολογία) η πυρηνική ενέργεια είναι ασφαλέστερη από οποιοδήποτε εργοστάσιο εσωτερικής καύσης (απλά είναι πάρα πολύ βρώμικη ακόμα).
            Η Φουκοσίμα είχε εργοστάσιο του 1971.
            Originally posted by Raf
            Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

            Comment


            • Originally posted by Somari View Post

              Εκτός του γεγονότος ότι είναι και τα 2 πυρηνικά εργοστάσια παραγωγής ενέργειας, κατα τ'άλλα τα ατυχήματα δεν είχαν καμμία σχέση μεταξύ τους. Το ένα έγινε από σεισμό ΚΑΙ τσουνάμι combo hit, το άλλο από πείραμα ασφαλείας (lolwat) που εκτελέσανε ηλίθια οι Σοβιετικοί επιστήμονες. Τώρα αν ο Πρετεντέρης το κύρηξε 2ο Τσερνόμπυλ, μπράβο του.
              Βασικά δεν ξέρω πως πιάσαμε συζήτηση με τα πυρηνικά εργοστάσια αλλά για ποιο λόγο δε συγκρίνονται τα 2 περιστατικά; Ασχέτως την αιτία της καταστροφής το αποτέλεσμα δεν είναι το ίδιο; (διαρροή μεγάλου ποσοστού ραδιενέργειας; )
              The illusion of free will is an illusion.

              Comment


              • Originally posted by sub_zero View Post
                Καποιοι σκοτωθηκαν επειδη καποιοι αλλοι παιζαν πολιτικα παιχνιδια στην πλατη τους και εμεις κανουμε πλακα...
                εκει όπου ο αέρας πήρε την σημαία;

                πέρα απο την πλάκα τότε δόθηκε εντολή στους βατραχάνθρωπους να κάψουν την σημαια αλλα αυτοί δεν άντεχαν να κάνουν κάτι τέτοιο και τελικά με το ενα και τον άλλο τρόπο την έκρυψαν και την πήραν μαζί τους. Την ελληνική σημαία των Ιμίων την έδειξε ο Χαρδαβέλας σε μια εκπομπή του. Του την έδωσε ένας βατραχάνθρωπος που εκεινη την νύχτα βρίσκονταν πάνω σε μια από τις δύο βραχονησίδες. Πληροφοριακά να θυμίσω πως σε ξένους στρατούς τουλάχιστον αν στη μάχη πχ χαθεί η πολεμική σημαία του τάγματος μετά τον πόλεμο αυτο το τάγμα διαλύεται και παύει να υπάρχει.
                Star Citizen videos Star Citizen gallery

                Comment


                • tanno, δεν είμαι γερμανόφιλος, είμαι ποδολάγνος γαλλόφιλος και καταπίνω φουντούκια ολόκληρα για να διασκεδάζω κυρίες της υψηλής κοινωνίας

                  Comment


                  • A, Χαρδαβέλλας, η επιτομή της αντικειμενικότητας.

                    @ryu η συζήτηση έγινε επειδή εμφανίστηκε ο τρόμος των πυρηνικών εργοστασίων κάπου (σε κάποιο ποστ). Οπότε όταν μιλάμε για εργοστάσιο που πρόκειται να χτιστεί, με σημερινή τεχνολογία, πρόκειται να είναι ασφαλέστατο. Οπότε όχι, δεν είναι το ίδιο πράγμα, το ένα ήταν ανθρώπινη ηλιθιοτητα, το άλλο σεισμός, μη τα τσουβαλιάζουμε όλα σε φράσεις "αααααα, τσερνομπυλ, φουκοσίμα, όχι άλλα θα πεθάνουμε"

                    tanno, δεν είμαι γερμανόφιλος, είμαι ποδολάγνος γαλλόφιλος και καταπίνω φουντούκια ολόκληρα για να διασκεδάζω κυρίες της υψηλής κοινωνίας
                    Το ήξερα ότι τα καταπίνεις
                    Originally posted by Raf
                    Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                    Comment


                    • Είμαι μια τελευταία

                      Comment


                      • @Somari, άσχετα των αιτιών έκρηξης τους, δεν παύει να υπάρχει το γεγονός ότι και τα 2 είναι ραδιένεργα. Στο Τσέρνομπιλ κάνανε τουλάχιστον 15 χρόνια για να καθαρίσουν την ραδιενέργεια από την χώρα τους με γενναίους επιστήμονες που φορούσαν ΠΟΛΥ ΧΟΝΤΡΑ ρούχα αντιραδιενέργειας για να πάνε να κλείσουν ένας-ένας εναλλάξ τον αντιδραστήρα(Το έχουν δείξει και στο ντοκυμάντερ πριν λίγα χρόνια). Στην ιαπωνία, θέλουν τουλάχιστον 25 χρόνια για να φύγει ό΄λη η ραδιενέργεια. Χειρότερο είναι που εξαπλώθηκε και στα παράλια της Φουκούσιμα. Οπότε δεν διαφέρουν. Είναι το ίδιο, έξου και ο λόγος που όλοι το βαφτίσαμε και 2ο Τσέρνομπιλ.

                        @Ρyu_gr, πέσαμε στην συζήτηση με τα πυρηνικά, γιατί ο άλλος στο βίντεο είπε για όπλα και φρεγάτες ως και πυρηνικά μεταξύ Ελλάδας και Τουρκίας και έτσι θυμήθηκα αυτό που πάνε να χτίσουν οι Τούρκοι, και μάλιστα ΠΑΝΩ σε σεισμογενή περιοχή(!), και αν γίνει σεισμός δεν θα πληγεί ΜΟΝΟ η Τουρκία, αλλά και σχεδόν ένα τμήμα της Ελλάδας.
                        sigpic

                        Comment


                        • αλλά και σχεδόν ένα τμήμα της Ελλάδας
                          qft
                          Originally posted by Raf
                          Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                          Comment


                          • Star Citizen videos Star Citizen gallery

                            Comment


                            • Originally posted by Somari View Post
                              Ελα ρε Τάννο μάθε μου πυρηνικά εργοστάσια, γιατί δε ξέρω...

                              oh wait...

                              Εκτός του γεγονότος ότι είναι και τα 2 πυρηνικά εργοστάσια παραγωγής ενέργειας, κατα τ'άλλα τα ατυχήματα δεν είχαν καμμία σχέση μεταξύ τους. Το ένα έγινε από σεισμό ΚΑΙ τσουνάμι combo hit, το άλλο από πείραμα ασφαλείας (lolwat) που εκτελέσανε ηλίθια οι Σοβιετικοί επιστήμονες. Τώρα αν ο Πρετεντέρης το κύρηξε 2ο Τσερνόμπυλ, μπράβο του.

                              Αγόρι μου.

                              @Sub
                              Επειδή ξέρω πως είσαι εν δυνάμει επιστήμονας, πρόσεχε λίγο την ευκολία με την οποία ακυρώνεις μερικά πράγματα,πριν τα ψάξεις τουλάχιστον. Αυτή τη στιγμή, (με την σημερινή τεχνολογία) η πυρηνική ενέργεια είναι ασφαλέστερη από οποιοδήποτε εργοστάσιο εσωτερικής καύσης (απλά είναι πάρα πολύ βρώμικη ακόμα).
                              Η Φουκοσίμα είχε εργοστάσιο του 1971.

                              Η ουσια ειναι οτι και στις 2 περιπτωσεις εγινε ζημια. Το πως και το γιατι λιγη σημασια εχουν μπροστα στις επιπτωσεις. Δεν ξερω αν σαν μεγεθος καταστροφης η Φουκοσιμα συγκρινεται με το Τσερνομπιλ αλλα σιγουρα ειναι πολυ σοβαρο σαν γεγονος.
                              Απο εκει και περα σχετικα με την ασφαλεια, το προβλημα ειναι οτι ενα ατυχημα σε εργοστασιο πυρηνικης ενεργειας η ανθρωποτητα το κουβαλαει για χρονια. Επισης στην θεωρια τουλαχιστον δεν νομιζω μια χωρα σαν την Ιαπωνια οτι θα αφηνε να λειτουργει κατι πιστευοντας οτι δεν ειναι πληρως ασφαλες, ασχετα απο ημερομηνιες κατασκευης κτλ. Και γενικως απο την στιγμη που δεν μπορεσαν να του διαχειριστουν αυτοι, δεν μπορω να εμπιστευτω ουτε Ελληνες ουτε Τουρκους, να χειριστουν κατι αναλογο σε μια επισης σεισμογενη περιοχη.

                              Comment


                              • Επισης στην θεωρια τουλαχιστον δεν νομιζω μια χωρα σαν την Ιαπωνια οτι θα αφηνε να λειτουργει κατι πιστευοντας οτι δεν ειναι πληρως ασφαλες, ασχετα απο ημερομηνιες κατασκευης κτλ. Και γενικως απο την στιγμη που δεν μπορεσαν να του διαχειριστουν αυτοι, δεν μπορω να εμπιστευτω ουτε Ελληνες ουτε Τουρκους, να χειριστουν κατι αναλογο σε μια επισης σεισμογενη περιοχη.
                                Δηλαδή αν έπεφτε τέτοιο Ιαπωνικό



                                θα σε έκανε να φοβάσαι να μπεις σε αυτό;

                                Originally posted by Raf
                                Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                                Comment

                                Working...
                                X