Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχολιασμός επικαιρότητας-ανταλλαγή απόψεων

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Somari View Post
    Τι εννοείς; Η ιστορία δεν είναι τα πρόσωπα; Τί είναι;
    Η ιστορία δεν είναι μόνο τα συγκεκριμένα πρόσωπα, βεβαίως. Αφορά και ιστορικές συγκυρίες, αλληλεπιδράσεις μεταξύ λαών, επικρατούσες τάσεις, επικρατούντα πολιτιστικά στοιχεία και πολλά άλλα τέτοια.
    "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

    Comment


    • Απαντήσανε για μένα τα παιδιά,σόρρυ δεν πρόλαβα.Cursed σε ποια ερώτηση θες να σου απαντήσω;
      Carpe diem

      Comment


      • Originally posted by BigBOSS View Post
        οχι διοτι αν δεν υπήρχε αρχαια Ελλάδα δεν θα υπήρχε Ευρώπη η οποία μεχρι τον 12 μ.Χ. δεν ήξερε την τύφλα της κυριολεκτικά.
        Δηλαδή πριν τον Μεσαίωνα, εκτός από τον ελληνικό, δεν υπήρχαν άλλοι σοβαροί πολιτισμοί στην ευρύτερη περιοχή...



        ...μάλιστα...

















        Originally posted by Raf
        Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

        Comment


        • Originally posted by Altair View Post
          Cursed σε ποια ερώτηση θες να σου απαντήσω;
          "Οι απόψεις του Nietzsche, που αδιαμφισβήτητα διέπραξε σε ένα βαθμό λογοκλοπή εις βάρος πολλών αρχαίων Ελλήνων σε πολλά από τα έργα του, γιατί δεν αφορίζονται ως προερχόμενες από φιλέλληνα;"
          "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

          Comment


          • Τα φτιάξανε εξωγήινοι.Ή αυτό,ή είχαν πάει κι εκεί Έλληνες.
            Και ναι,το παραπάνω είναι trolling.

            edit:
            Πότε ασπάστηκα εγώ τον Νίτσε και πρέπει να απαντήσω κιόλας;
            Αλλά αφού επιμένεις να σου απαντήσω.Άλλες εποχές τότε.Συγχωρείται.Και ναι είναι κι αυτό trolling.
            Carpe diem

            Comment


            • Originally posted by Altair View Post
              edit:
              Πότε ασπάστηκα εγώ τον Νίτσε και πρέπει να απαντήσω κιόλας;
              Αλλά αφού επιμένεις να σου απαντήσω.Άλλες εποχές τότε.Συγχωρείται.Και ναι είναι κι αυτό trolling.
              Απλώς ήθελα να δω αν έχεις να πεις κάτι επί του θέματος. ;)
              "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

              Comment


              • Εδιτ, με πρόλαβες
                Originally posted by Raf
                Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                Comment


                • Πολλά έχω να πω,αλλά μιας και με κατηγόρησες για τρόλλιν και μετά με παίνεψες για το πόσο περίτεχνα το απέφυγα,λέω να μη στο χαλάσω και απαντήσω σοβαρά.
                  Carpe diem

                  Comment


                  • Originally posted by Altair View Post
                    Πολλά έχω να πω,αλλά μιας και με κατηγόρησες για τρόλλιν
                    Ντρίμπλαρα για λογαριασμό σου χαζούλη, περιμένεις να γράψεις ότι η Γερμανία δεν έχει ιστορία και να μη φας ντομάτες; ;)

                    Διάβασε ιστορία του γερμανικού έθνους από τον 9ο αιώνα (ναι, τι να κάνουμε, από εκεί ξεκινάνε οι κακόμοιροι) μέχρι τον Δεύτερο Παγκόσμιο και ξαναέλα. Είναι από τους λαούς του οποίου η πορεία ανά τους αιώνες είναι εντελώς ομιχλώδης στο μέσο Έλληνα και εξ' ου και είναι λογικές αντιδράσεις τύπου "Ποια ιστορία; Τον Β'ΠΠ λες;".
                    "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                    Comment


                    • Πουθενά δεν έγραψα ότι δεν έχουν ιστορία.Θυμάσαι άραγε σε 3 μέρες τι εθνική εορτή έχουμε;Αυτή είναι η ιστορία που ξέρω εγώ όσον αφορά τους Γερμανούς.Χαζούλη.
                      Φέρε τώρα τις ντομάτες,γιατί με τα φιλαράκια σου να μας τα πρήζουν θα πεινάσουμε.
                      Carpe diem

                      Comment


                      • Τρελαίνομαι όταν με επιβεβαιώνετε. Κρίνετε μια ιστορία 15 αιώνων με γνώμονα μόνο μια δεκαετία απόλυτης σαπίλας (την οποία μάλιστα κοιτάτε και ξεκομμένα, μέγα σφάλμα στην συγκεκριμένη περίπτωση), δεν καταλαβαίνω λοιπόν γιατί αυτοί να μην κρίνουν τους 45 αιώνες δικής μας ιστορίας από τρεις δεκαετίες απόλυτης σαπίλας. ;)
                        "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                        Comment


                        • Originally posted by Altair View Post
                          Πουθενά δεν έγραψα ότι δεν έχουν ιστορία.

                          Τι ιστορία έχουν οι Γερμανοί;Τον Β' Παγκόσμιο;Ωραία ιστορία.
                          Originally posted by Raf
                          Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                          Comment


                          • Γιατί εμείς μάγκα μου δεν είμαστε υπεύθυνοι για εκατόμβες θυμάτων.Γιατί εμείς δεν είμαστε υπευθυνοι για το Ολοκαύτωμα.Γιατί εμείς δεν είμαστε υπευθυνοι για τον μεγαλύτερο πόλεμο που έχει γίνει ως τώρα.Γι'αυτά.

                            Σομάρι τι;Ιστορία δεν είναι ο Β'ΠΠ;
                            Carpe diem

                            Comment


                            • Για τον Raphael που με λέει αμετακίνητο, το μόνο που έχω να πω είναι ότι όταν κάτι το έχεις ζήσει, τότε ό,τι και να γράψει το οποιοδήποτε blog και ό,τι και να σου πει το οποιοδήποτε άτομο (με τα συχνά τυχαία / ανυπόστατα / ανύπαρκτα κριτήριά του) προφανώς και δεν έχει καμία σημασία.


                              Αυτό το καταλαβαίνω απόλυτα! Γι' αυτό ανέφερα και τη φράση "σκατένια επιχειρήματα" στο προηγούμενο post μου. Αυτό όμως δε πάει να πει πως δε διατηρείς αμετακίνητα μία συγκεκριμένη στάση x. Φυσικά και δε περίμενες από κανένα ρηχό επιχείρημα να σε πείσει, αλλά απέναντι και σε δυνατότερα επιχειρήματα (τεκταινόμενα, για παράδειγμα) νομίζω πως υιοθετείς μία ξενόφιλη προσέγγιση λίγο παραπάνω απ'όσο υποδεικνύει η πραγματικότητα. Αυτή είναι η δικιά μου θεώρηση των πραγμάτων, υπογραμμίζω!

                              Comment


                              • Originally posted by Altair View Post
                                Γιατί εμείς μάγκα μου δεν είμαστε υπεύθυνοι για εκατόμβες θυμάτων.Γιατί εμείς δεν είμαστε υπευθυνοι για το Ολοκαύτωμα.Γιατί εμείς δεν είμαστε υπευθυνοι για τον μεγαλύτερο πόλεμο που έχει γίνει ως τώρα.Γι'αυτά.

                                Σομάρι τι;Ιστορία δεν είναι ο Β'ΠΠ;

                                1)







                                Ναι αλλά εγραψες κάπου, ότι δεν έχουν ιστορία (εκτός από τον ΒΠΠ)
                                Originally posted by Raf
                                Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                                Comment

                                Working...
                                X