Announcement

Collapse
No announcement yet.

metal music \m/

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • metal music \m/

    Είπα να κάνω το ποδαρικό του θέματος..

    Λοιπόν, 2 cdάκια που αγόρασα πρόσφατα και τα σπάνε άσχημα, το Souvenirs d'un autre monde των Alcest και το No world for tomorrow των Coheed and Cambria.

    Το Alcest είναι ιδανικό για να το ακούς ενώ χαζεύεις τη βροχή απτο παράθυρο, πίνοντας ζεστή σοκολάτα. Τρελό συναίσθημα.

    Το nwft πάλι, είναι περίεργη φάση. Post prog το έχουν βαφτίσει, νομίζω ότι όσοι λατρεύουν τους Rush θα γουστάρουν και τους Coheed.
    gently hold our heads,
    gently hold our heads on high


  • #2
    Metal και χαζομάρες η εμπορευματοποίηση του πεσιμισμού με εκλάμψεις ποιοτητας, από τότε που το γύρισα στα νησιώτικα ελληνικά βρήκα την υγειά μου και τη καλή μου διάθεση.

    Comment


    • #3
      Metal και χαζομάρες η εμπορευματοποίηση του πεσιμισμού με εκλάμψεις ποιοτητας, από τότε που το γύρισα στα νησιώτικα ελληνικά βρήκα την υγειά μου και τη καλή μου διάθεση.
      [/b]
      Είναι ολοφάνερο ότι δεν έχεις ιδέα τι εστί Metal. Αυτό που λες ισχύει μόνο για συγκεκριμένα, ασφαλώς μη-αντιπροσωπευτικά ρεύματα της μουσικής αυτής.
      "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

      Comment


      • #4
        Don't waste your time...
        Παροτι πλεον απεχω απ τη metal σκηνη παλευω να μπω στο κλιμα των PoS.

        Ειχα παρει παλιοτερα το Be αλλα τοτε ημουν σε τελειως αλλη φαση και δεν ασχοληθηκα σοβαρα. Πλεον εχω στην κατοχη μου και το Scarsick...

        Καμια ιδεα του απο που να αρχισω κτλ;

        Υ.Γ.

        Η πιο metal-alike μουσικη που ακουσα σοβαρα τα τελευταια χρονια ειναι οι TooL.
        Απο τις πιο "παραδοσιακες" ριζες εχω ξεκοψει προ πολλου.

        Comment


        • #5
          Παροτι πλεον απεχω απ τη metal σκηνη παλευω να μπω στο κλιμα των PoS.

          Ειχα παρει παλιοτερα το Be αλλα τοτε ημουν σε τελειως αλλη φαση και δεν ασχοληθηκα σοβαρα. Πλεον εχω στην κατοχη μου και το Scarsick...

          Καμια ιδεα του απο που να αρχισω κτλ;[/b]
          Το Be είναι πολύ δύσκολο για αρχή. Το Scarsick άστο στην άκρη, έχει μια μικρή "μαγκιά"...

          Πάρε άκου το The Perfect Element I, λιώσε το, νιώσε τους στίχους και μετά συνέχισε με τα Be και Scarsick. ;) Επίσης καλό γι' αρχή είναι το Remedy Lane, αλλά νομίζω ότι το The Perfect Element I είναι απλά το καλύτερο.
          "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

          Comment


          • #6
            Αν υποπτευθώ πως θα ξεκινήσουν πάλι διαμάχες σε metal topic για το αν είναι ώριμη ή όχι ή σατανιστική μουσική...Θα πεθάααανω...
            «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

            Comment


            • #7
              Είναι ολοφάνερο ότι δεν έχεις ιδέα τι εστί Metal. Αυτό που λες ισχύει μόνο για συγκεκριμένα, ασφαλώς μη-αντιπροσωπευτικά ρεύματα της μουσικής αυτής.
              [/b]

              Έχω πολύ μεγάλη δισκογραφία από μεταλ, ασχολήθηκα με αυτό το είδος μουσικής για περίπου 6 χρονιά και άκουσα σχεδόν τα πάντα, προσωπική μου άποψη είναι πως η καθαρή μεταλ φέρνει την επανάσταση η οποία απορρέει από το περιθώριο το μεταφυσικό και το θρησκευτικό, είναι ίσως ένα από τα ποιοτικότερα είδη μουσικής σήμερα, μιας και συγγενεύει πολλές φορές με τη ποίηση τη κλασσική μουσική και τα ethnic στοιχεία.

              Ο Σατανάς χρησιμοποιείτε κατά κόρον ως εμπορικό προϊόν στη μεταλ, πολλά συγκροτήματα το παίζουν σκοτεινοί και κολασμένοι στο βωμό του Image και του κέρδους, πολλά συγκροτήματα με αντιπροσωπεύουν ακόμα νομίζω και εμμένω πως αν εξαιρέσουμε συγκροτήματα τύπου Blind Guardian σε όλα τα υπόλοιπα η βάση είναι ο θυμός ο πεσιμισμός και η οργή, εξου και οι ηλεκτρικές και οι κραυγές κλπ.

              Να κλείσω πως το αγαπημένο μου συγκρότημα ήταν και θα είναι οι Virgin Steele που ακόμα όμως δε μπορώ να ξεχάσω το ξύλο που έπεφτε στη συναυλία?(ανωριμότητα και χαζομάρα για άλλη μια φορά, χτυπιούνται στις συναυλίες και αυτό είναι διασκέδαση?...τα μωρά στη πίστα είναι διασκέδαση?)


              Comment


              • #8
                (ανωριμότητα και χαζομάρα για άλλη μια φορά, χτυπιούνται στις συναυλίες και αυτό είναι διασκέδαση?...τα μωρά στη πίστα είναι διασκέδαση?)
                [/b]
                Ετοιμάστηκα να ρωτήσω γιατί ασχολήθηκες με το είδος μόνο 6 χρόνια και το παράτησες, αλλά εντάξει, απάντησες. Ευτυχώς που υπάχουν ακόμα κάποιοι "χαζοί κι ανώριμοι" στον χώρο και ευτυχώς που κάτι "έξυπνοι και ώριμοι" παρατάνε τον χώρο και ασχολούνται με τα μωρά στην πίστα.
                gently hold our heads,
                gently hold our heads on high

                Comment


                • #9
                  Aσχολούμαι 11 χρόνια με το μουσικό αυτό ιδίωμα και έχω να πω τα εξής:
                  Xeno ξεκίνα με Remedy Lane και μετά συνέχισε με τα The Perfect Element Pt1, Be & Scarsick.
                  Fandango και ΦΥΓΕ114 σεβαστές οι απόψεις και των 2 αλλά επειδή προβλέπω να αρχίζει διαμάχη λύστε το με πμ, μη χαλάσουμε το θέμα.

                  Αυτό τον καιρό έχω φάει πάλι κόλλημα με Moonspell.Λιώνω από την αρχή τη δισκογραφία τους για να προετοιμαστώ για το Under Satanae.Ναι, το ξέρω ότι δεν είναι ο καινούριος δίσκος αλλά και πάλι μια προετοιμασία πρέπει να τη ρίξω... ;)
                  Carpe diem

                  Comment


                  • #10
                    Να κλείσω πως το αγαπημένο μου συγκρότημα ήταν και θα είναι οι Virgin Steele που ακόμα όμως δε μπορώ να ξεχάσω το ξύλο που έπεφτε στη συναυλία?(ανωριμότητα και χαζομάρα για άλλη μια φορά, χτυπιούνται στις συναυλίες και αυτό είναι διασκέδαση?...τα μωρά στη πίστα είναι διασκέδαση?)
                    [/b]
                    Οι λόγοι που άκουγες ή σταμάτησες να ακούς αυτή τη μουσική δεν έχουν καμία σχέση με την ποιότητά της. Καταλαβαίνω ότι το άκουγες μόνο σε μια περίοδο όπου πολλά πράγματα ήταν μέσα σου μπλεγμένα (η προσέγγιση του αντίθετου φύλλου π.χ.) αλλά μην τα ισοπεδώνεις όλα. Θα σου άρεσε να γυρίσει κάποιος να σου πεί ότι τα μπουζούκια και οι πίστες είναι εμπορευματοποίηση της λίμπιντο και της κλαψουρο-νταλκαδο-καψουρο-επιδειξιομανικής διάθεσης που τόσο επιτηδευμένα έχουν περάσει στην νεολαία όλοι αυτοί οι "φωστήρες" της νεοελληνικής λαικής σκηνής για να κρύψουν την δημιουργική ανυπαρξία τους;
                    Insert Coin

                    Comment


                    • #11
                      Οι λόγοι που άκουγες ή σταμάτησες να ακούς αυτή τη μουσική δεν έχουν καμία σχέση με την ποιότητά της. Καταλαβαίνω ότι το άκουγες μόνο σε μια περίοδο όπου πολλά πράγματα ήταν μέσα σου μπλεγμένα (η προσέγγιση του αντίθετου φύλλου π.χ.) αλλά μην τα ισοπεδώνεις όλα. Θα σου άρεσε να γυρίσει κάποιος να σου πεί ότι τα μπουζούκια και οι πίστες είναι εμπορευματοποίηση της λίμπιντο και της κλαψουρο-νταλκαδο-καψουρο-επιδειξιομανικής διάθεσης που τόσο επιτηδευμένα έχουν περάσει στην νεολαία όλοι αυτοί οι "φωστήρες" της νεοελληνικής λαικής σκηνής για να κρύψουν την δημιουργική ανυπαρξία τους;[/b]
                      Αυτο ακρηβως ειναι, και επισης ενα διεξοδο απο την καθημερηνοτητα, δεν ισχυρηστηκα οτι τα μπουζουκια ειναι ποιοτηκοτερα απο τη μεταλ σκηνη, αν ειναι δυνατον ετσι? και το οτι χαραχτηρησα τη μεταλ πεσημιστικη ή οτι βγαζει οργη και αυτο δεν σημαινει πως ειναι κακη μουσικη, απλα θεωρω οτι δεν με εκφραζει πια, ξερεις και η επανασταση της ηλικιας ειναι... αυτα βασικα.

                      ΥΓ εψαχνα τελευταια τη limited edition του Thornography (ετσι να ξαναθυμηθω λιγο τα παλια ) αλλα δεν την εχω βρει στα πολυκαταστηματα (media markt κλπ) στο κεντρο υπαρχει?

                      Comment


                      • #12
                        Λοιπον, εγω θα συμφωνισω με τον ΦΥΓΕ 114 (καποια σχεση με Γκραφιτι εχεις σιγουρα) αλλα και με τους υπολοιπους υπερασπιστες της Metal. παιδια καθε μια μουσικη δημιουργει διαφορετικα συναισθηματα, ετσι οταν καποιος θελει να ανεβει λιγακι θα ακουσει κατι ανεβαστικο πχ ελληνικα ξεφτυλικια (αφου αυτα πουλανε σ'αυτη τη χωρα τι να κανουμε) ή Trance ή Ηοuse κλπ, οταν θελει κατι αλλο ισως το ριξει και στο Metal για να σκεφτει και προβληματιστει λιγακι, ή ακομα να νιωσει οτι ξεσπαει και γιατι οχι και να "χτυπηθει" κι ολας (εννοωντας headbanging κι οχι κυριολεκτικα χτυπηθει).

                        Εγω ακουο σχεδον τα παντα ξεκινωντας απο Black Metal και φτανωντας μεχρι Uplifting Trance απο Israel, EBM, Speedcore, και φυσικα ελληνικο Hip Hop και Rap οπως και Rock (ξεχωριζωντας τον θεο Πανουση) και ισως ελαχιστο Punk. το καθε ενα ειδος αναλογα με τη διαθεση που εχω, και δεν βαζω κανενα παραπανω! τα μονα που δεν αντεχω ειναι τα ελληνικα ξεφτυλικια τυπου Βανδη / Βισση / Κοκκινου κλπ οπως εγραψα γιατι τα βρισκω καταντια!

                        Περνωντας στη μουσικη αυτη καθαυτη, προτεινω σε οποιους γουσταρουν Alcest τους Amesoeurs με το ΕΡ Ruines Humaines το οποιο περιεχει 3 μονο κομματια αλλα στο ιδιο υφος (ελπιζω συντομα να κυκλοφορισουν αλμπουμ) και το αλλο συγκροτημα της Neige τους Peste Noire (σε πιο Black Metal φαση ομως).. Απο κει και περα ακουω τελευταια τα αλμπουμς των Νορβηγων Manes με τιτλο How the World came to an End και Vilosophe αντιστοιχα, οι οποιοι βρισκω ειναι οτι πιο "πειραματικο" κυκλοφορισε τελευταια στο ειδος. και για τους πιο ψαγμενους τα Mutiilation - Sorrow Galaxies και Havoc Unit - H.iv+ παντα απο το χωρο του Black Metal.

                        Comment


                        • #13
                          Ίσως θα άξιζε τον κόπο να ακούσετε μια μπάντα εν ονόματι Twelve Tribes. Παίζουν ένα μυστήριο post hard core / mathcore και μόλις τους ανακάλυψα. Έχουν βγάλει δύο δίσκους και εγώ ακούω τον πρώτο (Rebirth of Tragedy). Ακόμα δεν έχω άποψη, αλλά τσεκάρετέ τους. Και ασφαλώς, τα ΠΜ είναι πάντα ευπρόσδεκτα.

                          ΥΓ. Fandango το Blankets δεν ήταν όλο ασπρόμαυρο? Πού βρήκες το άβαταρ?
                          Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                          Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                          Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                          Comment


                          • #14
                            Εγώ πάντως θα πρότεινα σε όσους έχουν σιχαθεί την μαυρίλα και το σκοτάδι, να αφήσουν για λίγο την Black/Death σκηνή και να ακούσουν Judas Priest. Αφηρημένα concept, ποιοτικός ήχος, καταπληκτικοί εκτελεστές και πολύ μα πολύ δύναμη και βάρος.
                            Insert Coin

                            Comment


                            • #15
                              ΥΓ. Fandango το Blankets δεν ήταν όλο ασπρόμαυρο? Πού βρήκες το άβαταρ?
                              [/b]
                              To αβαταρ που λες είναι από το Bleach, αλλά μια που το ανέφερες,
                              ΠΟΣΟ ΘΕΙΚΟ ΑΛΜΠΟΥΜ ΕΙΝΑΙ ΤΟ BLANKETS ΡΕ ΓΑΜΩ???

                              Το ξαναδιάβασα ανήμερα Πρωτοχρονιά, συγκινήθηκα πάλι..
                              gently hold our heads,
                              gently hold our heads on high

                              Comment

                              Working...
                              X