Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τι dvd/ταινία είδατε σήμερα?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • FiOth που κράζεις το fantastic four δες το catwoman και μετά έλα να τα ξαναπούμε.
    τι άσχετο ήταν αυτό με το dark knight ρε συνονόματε;
    Carpe diem

    Comment


    • Δε βλέπετε καμιά καλή ταινία λέω γω, σήμερα έχει 4, για παράδειγμα.

      Ascanseur pour l' echefaud (Louis Malle) - ΕΤ1 στις 21:15
      Il sorpasso (Dino Risi) - NET στις 24:00
      High Plains Drifter (Clint Eastwood) - ALTER στις 2:00
      The Day after Tomorrow (Roland Emmerich) - ANTENNA στις 21:00

      Υποκουλτούρα .

      Comment


      • H kaliteres tenies ths marvel kata th gnomh mou pane kapws etsi:

        Iron-man >> Spiderman 1(storywise)Spiderman 2(battlewise) > X-men 1-2 >>>>> Daredevil

        Tis ypolypes efxome na mhn tis eixa dei kai idika thn catwoman kai thn electra kai isos kai to fantastick 4 to 2.
        "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
        But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
        Kindred, this blade and I.
        "

        "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
        Greek Gaming Videos
        Greek Final Fantasy Forum

        Comment


        • η catwoman είναι της dc.
          Carpe diem

          Comment


          • Φιλε Altair και το Catwoman το εχω δει και ναι,ειναι ακομα πιο αθλιο ομως δε νομιζω τη στιγμη που υπαρχουν τοσες ποιοτικες δημιουργιες υπαρχει ο παραμικρος λογος να βλεπουμε τετοια σαβουρα (εκτος κι αν το κανεις για να μπορεις να εκφερεις βασιμη αποψη οπως κι εγω).

            UEG εκτος απο την "ψευτοκουλτουρα" υπαρχει και πραγματικη κουλτουρα,την οποια ισως αγνοεις.

            Αυτα.
            <div align="center">

            "Strive For Improvement Through Every Day To Become The Best You Can"</div>

            Comment


            • UEG εκτος απο την "ψευτοκουλτουρα" υπαρχει και πραγματικη κουλτουρα,την οποια ισως αγνοεις.

              Αυτα.
              [/b]
              Απο μερικες που εχω δει με το ζορι ευτυχως που την αγνοω τελικα....

              Απο περιεργεια για πες μου μερικες ταινιες που θεωρεις εσυ οτι ειναι πραγματικη κουλτουρα..?

              Comment


              • όχι το κάνω επειδή απλά με ενδιαφέρει το ζήτημα.πλέον πολύ δύσκολα παρακολουθώ κινηματογράφο ή ταινίες παρά μόνον ότι παίζει η τηλεόραση,ότι έχει σχέση με κόμικς και τέλος ότι έχω ξαναδεί.υπάρχουν και εξαιρέσεις βέβαια αλλά είναι λίγες.
                Carpe diem

                Comment


                • Κουλτούρα, ξεκουλτούρα, πόσο ηλίθιο είναι να βάζουμε τέτοιες ταμπέλες. Ξεκολλάτε επιτέλους από αυτή τη μονομέρια της σκέψης. Θα μπορούσε ο καθένας να αναδείξει σε "κουλτούρα" οτιδήποτε του αρέσει προσωπικά και να θεωρήσει την "κουλτούρα" των άλλων σκουπίδι και δήθεν. Τα πράγματα, μάλιστα, έχουν γίνει τόσο τραγικά που όποιος ασχολείται λίγο παραπάνω θεωρείται "κουλτουριάρης" και, κατά συνέπεια, δήθεν και επιδειξιομανής. Κατ&#39; εμέ δεν είναι θέμα καλών και κακών ταινιών, αλλά απίστευτης αμάθειας και προκατάληψης, τόσο από τους μεν (τους δήθεν "κουλτουριάρηδες") όσο και από τους δε (τους "βλέπω χαλαρά γιατί δε μου αρέσει το βαρύ δήθεν").

                  Αν δε σου αρέσει κάτι δεν ασχολείσαι με αυτό, αν ασχολείσαι περισσότερο με ένα χώρο, τότε μπορείς να κρίνεις κάποια πράγματα πολύ καλύτερα. Επίσης, όταν η βάση του κινηματογράφου είναι αυτό που εσύ θεωρείς χαζό (η "κουλτούρα") τότε κάτι άλλο παίζει από πίσω, κάτι που εσύ δεν μπορείς να δεις. Αν πιστεύεις ότι ο κινηματογράφος "ξύπνησε" από αυτά που βλέπεις εσύ, κάνεις λάθος. Ένα παράγωγο μίας γενικότερης μόδας είναι και αυτό το ξέρεις και εσύ. Προσωπικά τη θεωρώ σκουπίδι, για αυτό και δεν κάθομαι ούτε να ασχοληθώ ούτε να κρίνω τις δικές σας γνώμες/λεγόμενα, όχι όταν αυτά δεν αγγίζουν αυτό το οποίο εγώ παρακολουθώ.

                  Τέλος πάντων, πολλά έγραψα και δεν υπάρχει νόημα. Ας ήταν αυτή η κατάσταση μόνο στον κινηματογράφο και τι στον κόσμο...

                  Comment


                  • Εμένα δε με χαλάνε ταινίες ούτε από τη μία πλευρά(eg pop corn movies)ούτε από την άλλη.(eg Fireworks)

                    Απλά να πω πως το ζήτημα είναι,όταν κάποιος βλέπει κάτι "ψαγμένο" να το κάνει επειδή πραγματικά του αρέσει και όχι για να θέτει εαυτόν εκτός "απαίδευτης" πλειοψηφίας και να προσποιείται το "γνώστη".Δυστυχώς η δεύτερη εκδοχή είναι η συχνότερη,από ταινίες μέχρι μουσική και τηλεόραση και,φυσικά,games.

                    Το ζήτημα είναι πως ο ευρωπαϊκός κινηματογράφος κοιμάται τον ύπνο του δικαίου εδώ και μία δεκαετία και βάλε,με ψευτοκουλτουρέ παραγωγές και φωτεινές αναλαμπές.Ο αμερικανικός από την άλλη είναι καλώς ή κακώς αυτός με τον οποίο όλοι μεγαλώσαμε κάτι απόλυτα φυσιολογικό.Στον ασιατικό κάτι πάει να γίνει αλλά η γλώσσα είναι μεγάλο εμπόδιο όπως και τα θέματα που προσεγγίζει αλλά αυτό είναι τεράστια κουβέντα και μάλλον δεν καταλήγει κάπου.

                    Το Iron Man θέλω πολύ να το δω,ωστόσο,δύο ταινίες περιμένω με αγωνία;το νέο Indy και φυσικά το The Dark Knight.Cheers&#33;&#33;
                    «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                    Comment


                    • Πολυ καλα το εθεσαν οι Evans και Burai.Υπαρχουν ομως μερικες σταθερες σε τετοιου ειδους ζητηματα...Ναι,μπορει ο καθενας να βλεπει ο,τι θελει "στο χαλαρο" (για να χρησημοποιησω και την κοινοτυπη φραση) ομως αυτο δε του δινει απαραιτητα και αξια.

                      Να βλεπουμε κατι που κατανοουμε κι απολαμβανουμε κι οχι για να το παιξουμε δηθεν:100 σωστο.

                      Να βλεπουμε συνεχως σαβουρες και να εξακουλουθουμε να κανουμε κριτικη:100% αφελες.Ολα τα προβληματισμενα και δυσπεπτα δημιουργηματα (ειτε προκειται για video games,κινηματογραφο,λογοτεχνια,
                      μουσικη) απαιτουν σε βαθος ενασχοληση και πιστωση χρονου.Χρειαζεται πνευματικη προεργασια για να παμε απο το "Fantastic Four" στο "Casablanca" κι απο το "V for Vendetta" στο "π".Δε μπορει καποιος ασχετος με ενα αντικειμενο να κατανοησει τα πιο βαθυστοχαστα και συνθετα μερη του.Αυτο αρεσει δεν αρεσει σε μερικους αποτελει αναποσταστο κομματι της καθημερινοτητας καθε ανθρωπου.

                      Το θεμα με τις τεχνες ειναι πως αποτελουν ενα πολυ μεγαλο και σημαντικο μερος των ερεθισματων που αναπτυσουν και τρεφουν τη σκεψη μας.Περιττο να πω πως ο εγκεφαλος,οπως και καθε αλλος μυς ή μερος του σωματος,εχει αναγκη απο ασκηση.Δεν ειναι δυνατο να ζητησει καποιος απο εμενα να σηκωσω το ιδιο βαρος με καποιον που εχει φαει τη ζωη του στα γυμναστηρια,οπως δε μπορουμε να απαιτουμε κι απο καποιον που εχει μεγαλωσει με το The fast and the furious να μπορει να εκτιμησει ποιοτικο κινηματογραφο.Το ζητημα ειναι πως προκειται για ενα τοσο mainstream μεσο ψυχαγωγιας/διασκεδασης που δινει την εντυπωση σε καθε...πως να το θεσω;..."Μη ενασχολουμενο με το αντικειμενο" πως μπορει να κανει κριτικη.Αυτο φυσικα,δεν ισχυει.

                      Τελος,αν σε ενδιαφερει οντως να δεις κατι καλο νομιζω πως δε θα σε δυσκολεψουν τα "Seven","Η τριλογια του Bourne" ή το προαναφερθεν "V for Vendetta"...θα μπορουσα να σου παραθεσω εκατονταδες ακομα αλλα δε πιστευω οτι θα μπεις στον κοπο να δεις καποια,so whats the point?

                      ΥΓ.Δεν υπηρξε καμια προθεση ειρωνειας στα γραφομενα μου,αν και πρεπει να παραδεχτω πως για να καταληξουν ετσι χρειαστηκαν μερικες "διορθωσεις".
                      <div align="center">

                      "Strive For Improvement Through Every Day To Become The Best You Can"</div>

                      Comment


                      • αν αναφέρεσαι σε μένα φίλε FiOth να σε πληροφορήσω πως τις έχω δει τις ταινίες που αναφέρεις όπως και άλλες αρκετά πιο "ποιοτικές".
                        βλέπε Πολίτης Κέιν,Ο Τζώνυ πήρε τ&#39;όπλο του,Ο κύκλος των Χαμένων ποιητών (που είναι και από τα αγαπημένα μου-βλέπε sig),2001: Η Οδύσσεια του Διαστήματος(το είχα δει σε βιντεοκασσέτα μάλιστα,καθώς και Το Κουρδιστό Πορτοκάλι)και άλλα που δεν μου έρχονται αυτή τη στιγμή.η αλήθεια είναι ότι μου άρεσαν αρκετά αλλά δεν μπορώ να κάτσω να τις ξαναδώ.προτιμώ κάτι πιο εύπεπτο,αυτόν τον καιρό τουλάχιστον.
                        Carpe diem

                        Comment


                        • Η ταινια V for Vendetta σε σχεση με το comic ηταν gtp. Καλη μεν, αλλα τπτ σε σχεση με το comic. Ελπιζω να αναφερεσε μονο στην ταινια φιλε Fioth

                          Με τα γραφομενα του Evans συμφωνω 100% Η πρωτη παραγραφος δινει ρεστα. Αν δεν ειχα το πιο κακο προτυπο της αμερικανικης τηλεορασης για υπογραφη, θα εβαζα την πρωτη παραγραφο του Evans.

                          Εμενα παλι μου αρρεσουν αυτες οι "κουλτουριαρικες" ταινιες, χωρις ομως να λεω πως τις καταλαβαινω παντα. Δεν ξερω με συνεπερνουν και πιστευω πως εκεινη την στιγμη νιωθω αυτο που ηθελε ο σκηνοθετης να νιωσω, νομιζω πως καταλαβαινω που το πηγαινε, χωρις παντα να μπορω να το εκφρασω με λογια.

                          Δεν ξερω αν η ταινια πχ Broken Flowers ηταν ποιοτικου κινηματογραφου. Εμενα με συνεπειρε. Ναι, οι φιλοι μου με εβριζαν κι ελεγαν πως εχασαν μιαμιση ωρα απο τη ζωη τους, αλλα εγω ανετα την ξαναβλεπω.

                          Τωρα για το Casablanca, το ειδα, μου αρεσε, το ξαναβλεπω. Δεν ξερω βεβαια απο ποιες οπτικες γωνιες θα ηταν καλο να το δω για να καταλαβω την αξια του. Πιθανως να χρησιμοποιει ευρηματα σκηνοθετικα που να ηταν "επαναστατικα" για τον καιρο εκεινο, οπως ο πολιτης Κειν. Παντως το τελος ηταν τρομερο "We&#39;ll always have Paris"

                          Δεν λεω οχι ομως και σε ταινιες ποπ-κορν. Αγαπημενες οι κωμωδιες, ειδικα αυτες οι τραβηγμενες, αηδιαστικες αμερικανιες. Δεν μπορω-τις λατρευω.

                          Τελος, να πω πως πολλες ταινιες σε κανουν να αναζητησεις και λιγο το ιστορικο υποβαθρο απο πισω, νοηματα, συμβολα κτλ. Κατι σαν το Xenosaga ενα πραγμα. Τωρα που το σκεφτομαι ισως αυτο να ηταν το εναυσμα για τις κινηματογραφικες περιπετειες του Evans


                          My blog:Doppel&#39;s Den

                          Comment



                          • Τελος,αν σε ενδιαφερει οντως να δεις κατι καλο νομιζω πως δε θα σε δυσκολεψουν τα "Seven","Η τριλογια του Bourne" ή το προαναφερθεν "V for Vendetta"...θα μπορουσα να σου παραθεσω εκατονταδες ακομα αλλα δε πιστευω οτι θα μπεις στον κοπο να δεις καποια,so whats the point?

                            ΥΓ.Δεν υπηρξε καμια προθεση ειρωνειας στα γραφομενα μου,αν και πρεπει να παραδεχτω πως για να καταληξουν ετσι χρειαστηκαν μερικες "διορθωσεις".
                            [/b]
                            Αν αναφερεσαι σε εμενα τις εχω δει τις ταινιες που λες, το seven ειναι απο τις αγαπημενες μου ever και το V for Vendetta μου αρεσε αρκετα, η τριλογια του bourne μου αρεσε αλλα δε βρισκω γιατι και δεν ειναι και αυτη "pop-corn movie" κρυβει καποιο βαθυτερο νοημα που αγνοω..?

                            Γιατι πιστευω οτι ειναι καθαρα action flick με το φλωρο το mad daymon να προσπαθει να μας πεισει οτι ειναι badass secret agent.. ωραιες ταινιουλες δρασης ειναι που τις ειδα ευχαριστα στο σινεμα αλλα δε βρισκω κατι το τρομερο ουτε εχω πιασει κανα βαθυτερο μηνυμα, ισως η κουλτουρα μου και η εξυπναδα μου να μη φτανουν μεχρι εκει βεβαια.. never mind i can live with that.. ;) B)

                            Comment


                            • Αυτό που πρέπει να αποφεύγεται γενικά είναι η σύγχυση μεταξύ "ποιότητας" και "βάθους" / "κουλτούρας". Το πόσο εύκολη στην παρακολούθηση και στην σύλληψη είναι μια ταινία, δεν επηρεάζει άμεσα το πόσο ποιοτική είναι.

                              Παραδείγματος χάρη, ο Doppel έγραψε το εξής:

                              Η ταινια V for Vendetta σε σχεση με το comic ηταν gtp. Καλη μεν, αλλα τπτ σε σχεση με το comic. Ελπιζω να αναφερεσε μονο στην ταινια φιλε Fioth
                              [/b]
                              ...Το οποίο, αν δεν κάνω λάθος, σημαίνει πως θεωρείς ότι αδικεί το comic, σε περίπτωση που αναφέρεται και σ&#39; αυτό; Ναι, αλλά ο FiΟth, επίσης αν δεν απατώμαι, δεν σύγκρινε τα V for Vendetta και π από άποψη ποιότητας, αλλά άποψη βάθους, δηλαδή από το πόσο εύκολα γίνεται η σύλληψη των νοημάτων και των ιδεών των ταινιών αυτών.

                              Συγχωρέστε με αν κατάλαβα κάτι λάθος, απλά ήταν και καλό παράδειγμα για να εξηγήσω καλύτερα τι εννοούσα με το σχόλιό μου πιο πάνω.

                              Συνεχίζοντας, όντως ο Evans έχει δίκιο, αλλά κατ&#39; εμέ όχι απόλυτο. Η χρήση όρων όπως "κουλτούρα", "δήθεν", "light" και λοιπά, εξυπηρετεί και μάλιστα πολύ όταν γίνεται συμβιβαστικά και με σκοπό να προσδιορίσει το που κινείται το εκάστοτε έργο.

                              Ξέρετε πολλά παιδιά που να βλέπουν "κουλτουριάρικες" ταινίες; Εγώ κανένα. Ίσως εκ των πραγμάτων είναι αδύνατον ένα μικρό παιδί να απολαύσει μια "βαριά" ταινία, εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων. Αυτό δεν δίνει κάποιο νόημα στον διαχωρισμό; Όχι ότι υπάρχει κάποια σαφής γραμμή, βέβαια...

                              Ούτε κι εμένα μου άρεσαν στην παιδική μου ηλικία. Από μια ηλικία και μετά, όμως, έκανα μια συνειδητή προσπάθεια να τις απολαύσω και τελικά σταδιακά άρχισα να τις βλέπω εξίσου ευχάριστα με τις πιο "ελαφρές". Πολύ συχνά, μάλιστα, σε φιλικές συζητήσεις κυρίως, όταν το θέμα είναι μια "κουλτουριάρικια" ταινία, μπαίνω στον κόπο να αναφέρω ή να ρωτήσω πόσο κουλτουριάρικια είναι&#33; Ναι, έστω και συμβιβαστικά κι όσο γελοίο και ηλίθιο κι αν είναι επί της ουσίας.

                              Αυτός ο (επαναλαμβάνω, ενδεχομένως ηλίθιος, αλλά αναμφίβολα βολικός) συμβιβασμός, οδηγεί και σε έξαρση σαρκασμού και αυτοσαρκασμού από πλευράς μου. Όταν κάποιος κάποτε με ρώτησε για το Elephant του Gus Van Sant, που είναι σίγουρα μεταξύ των δέκα αγαπημένων μου ταινιών, του είπα κάτι του στυλ: "Δεν χασμουριέσαι απλώς, κόβεις φλέβα μπας και μείνεις ξύπνιος&#33;". Μετά από ένα τέτοιο σχόλια, εύλογα προκύπτει το ερώτημα: "Μαζόχα είσαι και κάθεσαι και το βλέπεις και σ&#39; αρέσει κιόλας;". Όχι, γιατί, απλούστατα, δεν βίωσα έτσι την διαδικασία παρακολούθησής του&#33; Χρησιμοποιώ, όμως, τέτοιες εκφράσεις για να δείξω στον συνομιλητή πως δείχνει η συγκεκριμένη ταινία στα μάτια του μέσου θεατή (κι εδώ χωράει συζήτηση, καθώς θα μπορούσε κάποιος να πει: "Και που ξέρεις εσύ τι γνώμη έχει ο τρίτος;" αλλά εκεί πάμε σε άλλο επίπεδο) και συνεπώς να τον κατατοπίσω περί τίνος πρόκειται. Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός...

                              Από εκεί και πέρα, όμως, όντως δεν θεωρώ πως δεν έχει ο οποιοσδήποτε δικαίωμα να με ειρωνευτεί επειδή κάθισα και είδα την τάδε "(συμβιβαστικά ) κουλτουριάρικη" ταινία, όπως αντίστοιχα δεν έχει δικαίωμα να με ειρωνευτεί επειδή ξέρω τον πληθυσμό της Χιλής π.χ., αλλά αυτό είναι ένα άλλο, γενικότερα κοινωνικό πρόβλημα. Είναι λυπηρό το γεγονός ότι ο κάθε άσχετος κάνει πλάκα με το άτομό σου σαν να σε ξέρει από χτες, επειδή όταν οι φίλοι σου λένε κάτι ανάλογο γελάς κι ο ίδιος.

                              Τελοσπάντων, έφτασα πολύ βαθιά και οι λέξεις από ένα σημείο και μετά απλώς δεν αρκούν.
                              "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                              Comment


                              • Ξεκίνησα nip/tuc --2ο επεισόδιο -- να βλέπω παράλληλα με το HouseMD --4η σεζόν 5ο επεισόδιο--.

                                Δεν με έχει ενθουσιάσει ακόμα πολύ σε σχέση με ΤΟΝ Doctor, θα δω μερικά ακόμα κι αν δν γίνει κάτι καλό θα το παρατήσω.

                                /target House /bow

                                Ο τύπος είναι super uber&#33;
                                Είναι Θεός&#33;
                                Είναι τρελός&#33;
                                κτλ....
                                κτλ....



                                "...You can have all the faith you want in spirits, and the afterlife, and heaven and hell, but when it comes to this world, don't be an idiot. Cause you can tell me you put your faith in God to put you through the day, but when it comes time to cross the road, i know you look both ways..."

                                Comment

                                Working...
                                X