Announcement

Collapse
No announcement yet.

TV Series

Collapse
This is a sticky topic.
X
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Για όσους βλέπουν το Witcher...

Comment

• Εδώ και κάνα 3μηνο έχω αρχίσει να μαζεύω τις σειρές που είχα αρχίσει και δεν είχα τελιώσεις, αυτές που είχα στο νου μου χρόνια και δεν είχα καν ξεκινήσει, και τέλος, πρόσφατες σειρές.
      Είμαστε τυχεροί που ζούμε σε μια πραγματικά άριστη εποχή για τηλεόραση που σε χτυπάει στα μούτρα γιαυτό και θα δείτε πολύ ψηλές βαθμολογίες από κάποιον που δεν δίνει εύκολα ψηλές βαθμολογίες.

Witcher:
      Όταν το άρχισα, και ενώ ήξερα πως θα το τελιώσω, βρήκα μια σειρά που είχε χίλια προβλήματα. Καστινγκ 2ας διαλογής, κακό σκριπτ, και γενική έλλειψη polishing που έχει να κάνει είτε με μέτρια σκηνοθεσία ή περιορισμένο budget ή και τα δύο. Κατά παράδοξο τρόπο, η σειρά μετά το 4ο επεισόδιο με κέρδισε αρκετά για να την δω μέχρι το τέλος ευχάριστα. Είτε εγώ συνήθισα τον ο,τινανισμό που διέπει την σειρά είτε αυτός σερβίρεται αρκετά καλύτερα μετά από κάποιο σημείο και σε συνδυασμό με τις ωραίες μάχες, γρήγορο ρυθμό και το οτι έχω παίξει τα games και είμαι λιγότερο punishing γούσταρα.
      6,5/10

Bojack Horseman:
      Το συγκεκριμένο το βλέπω σεζόν-σεζόν κάθε χρόνο και το θεωρώ (και όλοι οι άλλοι) από τα κορυφαία δράματα της δεκαετίας. Η προτελευταία σεζόν μας προετοιμάζει για το κλείσιμο που κυκλοφορεί μέσα στον Ιανουάριο (νομίζω) και ως προπαρασκευαστική ήταν αρκετά μέτρια σε σχέση με ό,τι μας είχαν συνηθίσει.
      7/10

Watchmen:
      O Lindelof είναι πλέον τοπ3 δημιουργός τηλεόρασης. Το Watchmen θα μπορούσε να διδάσκεται στα σχολεία για το πώς να πάρεις ένα αριστούργημα και με τα υλικά του να δημιουργήσεις κάτι τελείως δικό σου. Μάλλον ό,τι καλύτερο θα παίξει σε "υπερηρωική" σειρά για αρκετά καιρό.
      9/10

Fleabag:
      Αριστούργημα. Δεν ξέρω πόσο χρόνο χρειάστηκε η Phoebe Waller-Bridge για να δημιουργήσει αυτό το πράμα, αλλά φαντάζομαι πολύ γιατί δεν υπάρχει λέξη στις 2 σεζόν του Fleabag που να 'ναι περιττή. Σε συνδυασμό με το all-star καστ του είναι νομίζω μία από τις καλύτερες σειρές που 'χω δει και η μοναδική σειρά που πιστεύω οτι θα άρεσε στο 95% του κόσμου που θα την πρότινα.
      10/10

The Deuce:
      Η πιο δύσπεπτη σειρά που παρακολούθησα είναι αυτή που ασχολείται με το πορνό και βλέπεις σεξ κάθε 15 λεπτά. Ενώ έχω αρχίσει το The Wire 3 φορές χωρίς να περάσω το 2ο επεισόδιο την συγκεκριμένη την κατέβασα με πόνο καρδιάς σε δύο βδομάδες. Για την ακρίβεια το τελευταίο επεισόδιο το είδα πριν ένα μισάωρο και με γάμησε αρκετά ωστέ να κουνηθώ να γράψω για το τί κυκλοφορεί εκεί έξω στο φορουμάκι μας. Όταν σε μια σειρά 25 επεισοδίων καταφέρνεις να εξερευνήσεις 25~ χαρακτήρες στον βαθμό που το κάνει το Deuce ώστε σε κάθε κομβική στιγμή του κάθε χαρακτήρα σου σφέγγεται η καρδιά και στο τέλος θέλεις να κλείσεις την τηλεόραση για να μην κλάψεις, ξέρεις οτι έχεις μπροστά σου ένα διαμάντι. Σίγουρα θα κάτσω να δω και το The Wire μετά από αυτό το πράμα, αλλά θα χρειαστεί να μαζέψω δυνάμεις γιατί τραβάς και αυτοκτονία με τον τύπο.
      9+/10 γενικά, 10/10 character development

Comment

• Ρε ChrisTop, τι κάστιγκ δευτέρας διαλογής στο Witcher; Κακή ηθοποιία δεν είδαμε, και ο πρωταγωνιστής ήταν απίστευτος. Εντύπωση μου κάνει αυτό που λες.

Το Fleabag και το Deuce είναι σοβαρά στα υπόψη, αν κι από,τι διαβάζω θα με ρίξει πολύ το δεύτερο.
        Θα περιμένω να βγει στο Switch.

Comment

• Τι να σου πω φίλε εμένα μόνο ο Jaskier μ' αρέσει ιδιαίτερα και μετά από κάποιο σημείο με κέρδισε και ο Cavil. Όλους τους άλλους τους είχα πάρει με κακό μάτι από το πρώτο επεισόδιο που ενώ έπεφτε κάστρο και όλοι έπρεπε να αυτοκτονήσουν δεν ένιωσα ένταση ποτέ. Αλλά τώρα που το σκέφτομαι αυτόν το μήνα είδα και την τριλογία του άρχοντα για μόλις δεύτερη φορά στην ζωή μου οπότε αναπόφευκτα έκανα και σύγκριση και καταλαβαίνεις.
          Κατά τα άλλα δεν είναι κακοί, απλά δεν είναι το επίπεδο του Casting στα λέβελς παραγωγών HBO/Amazon κτλ. με τίποτα.

Comment

• Λοιπόν, να γράψω κι εγώ για δυο σειρές που είδα. Η πρώτη είναι το Messiah: σκάει ένας περίεργος τύπος στη Μέση Ανατολή που συνοδεύεται από αμμοθύελες, θεραπείες κτλ. 10 επεισόδια, καθόλου κακή, τελειώνει ξεκρέμαστη και με την προοπτική είτε φόλας είτε ιδιοφυούς τροπής.

Η άλλη είναι το Dracula, απ'τους δημιουργούς του Sherlock, τρία μεγάλα επεισόδια. Το πρώτο πολύ καλό, το δεύτερο οκ, το τρίτο μια μαλακία. Ωραίο χιούμορ όμως. Δείτε τουλάχιστον το πρώτο.
            Θα περιμένω να βγει στο Switch.

Comment

• Μαλλον θα αγνοηθει αλλα πραγματικα πιστευω οτι αξιζει να δειτε το The Gift (Atiye) στο netflix. Τουρκικο δραμα με supernatural θεματολογια. 8 επεισοδια τα ξεπεταξα σε δυο μερες.
              Do a barrel roll!

Comment

Working...
              X