Announcement

Collapse
No announcement yet.

Donkey Kong Country Returns

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Και πίστευα ότι οι FF Fans είναι για μπάτσες και αφήνουν το nostalgia factor να επηρεάσει την κριτική τους . Από όσα διαβάζω δε διακρίνω κανένα αρνητικό πέραν του ότι δε θυμίζει τα παλιά DKC, κάτι που προφανώς και δεν είναι καν αρνητικό.

    Comment


    • #62
      Originally posted by Evans View Post
      Και πίστευα ότι οι FF Fans είναι για μπάτσες και αφήνουν το nostalgia factor να επηρεάσει την κριτική τους . Από όσα διαβάζω δε διακρίνω κανένα αρνητικό πέραν του ότι δε θυμίζει τα παλιά DKC, κάτι που προφανώς και δεν είναι καν αρνητικό.
      Μα πόσο περισσότερο να συμφωνήσω.Δεν είμαστε πια στα 90's,νιώστε και απλά ευχαριστηθείτε τον τίτλο.
      Carpe diem

      Comment


      • #63
        Δηλαδή μόνο στα 90's βγαίναν πίστες με νερό και ambient μουσική; (logic?)
        Originally posted by Raf
        Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

        Comment


        • #64
          Ο συνειρμός σου είναι fail.Πόσο δύσκολο είναι να καταλάβετε ότι τα DKC που βγήκαν τότε δεν μπορούν να είναι τα ίδια με το σημερινό.Απλά παίξτε το και απολαύστε το.Γκρινιάζετε για πράγματα τα οποία ειλικρινά δεν έχουν σημασία από τη στιγμή που ένας τίτλος είναι καλός.Εκτός βέβαια κι αν αφήνετε το Nostalgia factor να κάνει κουμάντο,οπότε πάω πάσο.
          Carpe diem

          Comment


          • #65
            Οκ, βγήκαμε μερικοί και γκρινιάξαμε που δεν έχει ambient μουσικές και underwater πίστες και μας λες ότι δεν είμαστε στα 90's. Συνεχίζεις λέγοντας πως δεν μπορεί να είναι το ίδιο με τότε (γιατί;). Ε, αν εγώ έχω fail συνειρμό στο παρακάτω flowchart συνειρμών τότε τι να πω, να σκίσω τα πτυχία μου που λένε:

            παράπονο ambient/underwater---> reply "δεν είμαστε 90's" --> μόνο τα 90's είχαμε ambient/underwater.
            Originally posted by Raf
            Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

            Comment


            • #66
              Τα σχόλια μου δεν πήγαιναν σε σένα βασικά,απλά εσύ απάντησες.
              Να ξαναπώ εδώ όμως,πως από τη στιγμή που ο τίτλος είναι καλός,μην γκρινιάζετε χωρίς καν να τον έχετε παίξει,για πράγματα όπως η μουσική,οι υποβρύχιες πίστες και δεν ξέρω 'γω τι άλλο.
              Τα πτυχία σου μην τα σκίσεις,κράτησέ τα.Έρχονται δύσκολοι καιροί.

              edit:Κι επειδή σ'αρέσει να παίζεις με τις λέξεις να σου απαντήσω γιατί έγραψα για τα 90's.Γιατί τότε βγήκαν τα προηγούμενα μέρη της σειράς και έχετε στο μυαλό σας κάτι εξιδανικευμένο,δεν πάει να πει,ότι είναι απαραίτητο,να είναι και τώρα έτσι.Just play the goddamn game και μετά γκρινιάξτε ελεύθερα.
              Carpe diem

              Comment


              • #67
                Η πλάκα είναι πως από την Ε3 είχαν πει πως οι underwater stages ήταν εκτός. Το δοκίμασαν και θεώρησαν πως δεν κολλάγανε με το game.

                edit:
                Nintendo manager Kensuke Tanabe also states that King K. Rool and his alligator cronies will be absent from the upcoming Wii title.

                Kensuke Tanabe is a Nintendo manager working with Retro on the title and stated that the old water stages "felt slow... It just wasn't the kind of gameplay we were looking for."
                «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                Comment


                • #68
                  Ειχα κι εγω την απορια γιατι ανεβηκε η κινηση στο συγκεκριμενο θεμα αλλα να το γιατι...
                  Μιας και το γυρισαμε αλλου πλεον να πω πως προφανες ειναι σε τετοιες επαναφορες ξεχασμενων franchises να υπεισερχεται ο παραγοντας της νοσταλγιας.

                  Δε χρειαζεται καθε τι να το τεκμηριωνουμε με επιχειρηματα και λογικη σκεψη, μερικες φορες η απαντηση ειναι γιατι ετσι μαθαμε και ετσι γουσταρουμε.

                  Τουτεστιν λογικο ειναι ολοι να απορουν εκ πρωτης για την απουσια της αισθητικης και της αναλογης μουσικης που ειχαν συνηθισει, οπως και για την αλλαγη σε level design, εχθρους κτλ.
                  Το θεμα ειναι η γνωμη που θα διαμορφωσει στην πορεια καποιος και μακαρι αυτη η γνωμη να ειναι θετικη.

                  Εγω χαιρομαι παντως που οσο προχωραω το level design βελτιωνεται αισθητα και η δυσκολια αυξανεται κατακορυφα.

                  Κατα τ' αλλα οι συγκρισεις ειναι αναποφευκτες και ο καθενας εχει τη γνωμη του και οταν εχει ασχοληθει με μια σειρα εκτενως, τοτε μπορει και να εκφραζεται ελευθερα.

                  Evans λογικο αυτο που λες μεν, αλλα οκ αν σου εδιναν Sonic 4 που δε θυμιζε εναν διαδοχο των 3 πρωτων δε θα ξενερωνες εκ πρωτης;
                  Το τελικο αποτελεσμα θα μπορουσε να ειναι καλυτερο απ ολες τις προηγουμενες προσπαθειες μαζι, αλλα οκ ολοι περνανε απο τη φαση του τι ηθελαν και τι πηραν εν τελει. Mπορα ειναι και θα περασει.

                  Το νεο DKC εκ πρωτης θα ξενισει σιγουρα οσους πιστευουν πως θα δουν ενα DKC4.
                  Σε τετοια εγχειρηματα ομως ή αυτη την οδο θα ακολουθησεις, ειτε τη σιγουρη λυση που ακολουθησε η Nintendo με τα NSMB, ενα εξ' ορισμου revival του SMB.

                  Το τελικο αποτελεσμα μπορει να ειναι καλο στην καθε περιπτωση, αλλα οκ αν ασχολουμαστε με καποιον που γκρινιαζει τοτε τι να λεμε οταν καποιος γκρινιαζει για τη γκρινια του αλλου .

                  Να πω τελος πως δεν τα πηρα προσωπικα αυτα, αλλωστε ηδη εχω ασχοληθει αρκετα με τον τιτλο για να μπορω να μιλαω ελευθερα. Επισης ουτε τα παραπανω απευθυνονται αυστηρα σ' εσας που γραψατε πιο πανω, απλα οκ, το χουμε ξαναδει το σκηνικο περι γκρινιας και αντιδρασεων με καποια παιχνιδια.

                  Comment


                  • #69
                    Originally posted by Xeno View Post


                    Το τελικο αποτελεσμα μπορει να ειναι καλο στην καθε περιπτωση, αλλα οκ αν ασχολουμαστε με καποιον που γκρινιαζει τοτε τι να λεμε οταν καποιος γκρινιαζει για τη γκρινια του αλλου .
                    Carpe diem

                    Comment


                    • #70
                      Originally posted by Altair View Post
                      Just play the goddamn game και μετά γκρινιάξτε ελεύθερα.
                      Δε γκρίνιαξε κανείς για το παιχνίδι, ούτε αμφισβήτησε τη ποιότητά του. Τα «παράπονα» εστίαζαν αποκλειστικά σε ζητήματα αισθητικής τα οποία και, προφανώς, δεν είναι θέμα 90’s vs μοντέρνου.

                      Συν τοις άλλοις, όπως και να το κάνουμε, τα Donkey Kong Country είναι συνδεδεμένα με μια πολύ ιδιαίτερη οπτικοακουστική προσέγγιση η οποία και αποτελεί σήμα κατατεθέν της σειράς. Δεν είναι καθόλου παράλογο να τη ζητά κανείς από ένα sequel. Πόσω μάλλον όταν αυτό έχει καθαρά fan service λογική.
                      There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                      Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                      Comment


                      • #71
                        Δεν έχεις άδικο,όμως μου βάρεσε άσχημα η όλη υπερβολή.Γιατί οκ,δεκτή και η γκρίνια,αλλά γράψε και κάτι να την γλυκάνεις,πχ:
                        Γαμώτο δεν έχει υποβρύχια επίπεδα,ούτε ambient μουσική,αλλά θα το παίξω να δω τι λέει,γιατί φαίνεται πολύ καλό ακόμα κι έτσι.

                        Ενώ όταν γράφεις πχ μόνο:
                        Απουσιάζουν οι υποβρύχιες πίστες,δεν έχει και ambient μουσική...τι να πω.Θα το παίξω μία,να δω τι λέει.

                        Στον άλλο μένει μόνο η γκρίνια.Καθαρά θέμα ψυχολογίας.
                        Carpe diem

                        Comment


                        • #72

                          Συν τοις άλλοις, όπως και να το κάνουμε, τα Donkey Kong Country είναι συνδεδεμένα με μια πολύ ιδιαίτερη οπτικοακουστική προσέγγιση η οποία και αποτελεί σήμα κατατεθέν της σειράς. Δεν είναι καθόλου παράλογο να τη ζητά κανείς από ένα sequel. Πόσω μάλλον όταν αυτό έχει καθαρά fan service λογική.
                          Μπράβο ρε Λογγε σε κάτι τέτοια θέματα μπορείς να γράψεις ακριβώς αυτά που έχω σαν σκόρπιες αντιδράσεις στο κεφάλι μου (θεωρητικός γαρ )
                          Originally posted by Raf
                          Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                          Comment


                          • #73
                            Originally posted by Evans View Post
                            Από όσα διαβάζω δε διακρίνω κανένα αρνητικό πέραν του ότι δε θυμίζει τα παλιά DKC, κάτι που προφανώς και δεν είναι καν αρνητικό.
                            Για τα δικα σου κρητηρια προφανως οχι αλλα μπορεις ευελπιστω να κατανοησης πως απο την στιγμη που ο τιτλος λεει donkey kong country και σου βαζει το returns σημινει πως παταει σε οτι εκαναν οι προκατοχοι και την λαχταρα οσων εμεναν τοσο καιρο με τοις αναμνησεις.
                            Oποτε πολυ πιθανο αφου το παιχνιδι οπως φαινετε διιαφερη αρκετα ειναι πως σε καποιους δεν αρεσει.

                            Το ποιος ειναι για μπατσες το αφηνω στην κριση σου λαμβανωντας ομως υποψιν πως εχω πει οτι αν το παιχνιδι δεν ηταν COUNTRY θα το εκρινα αλλιως


                            Originally posted by Altair View Post
                            Δεν είμαστε πια στα 90's,νιώστε και απλά ευχαριστηθείτε τον τίτλο.
                            1ον καποιοι ειχαν πει πριν καπoια χρονια(δεν θυμαναι ποσα) πως τα 2D fighters πεθαναν και οχι μονο διαψευτηκαν αλλα γυριζουν και οι ιδιοι στα 2D

                            2ον Για να νιωσεις πρεπει να υπαρχει και καποια ατμοσφαιρα που παιζει ρολο η προδιαθεση του gamer και το τι δινει ο developer.Προφανως για καποιους αυτα δεν ειναι σε αρμονια

                            3ον Ο καθενας διασκεδαζει με το δικο του τροπο και το καθε στοιχειο αλlο αντικτυπο εχει στον καθενα

                            Originally posted by Altair View Post
                            Γκρινιάζετε για πράγματα τα οποία ειλικρινά δεν έχουν σημασία από τη στιγμή που ένας τίτλος είναι καλός.Εκτός βέβαια κι αν αφήνετε το Nostalgia factor να κάνει κουμάντο,οπότε πάω πάσο.
                            Δεν γκρινιαξα ποτε εκτος αν την διατυπωση στο σχολιο μου την ονομαζεις γκρινια,εκφερω την προσωπικη μου αποψη που οπως φαινετε σε καποια σημεια εχει απηχηση και σε αλλους.

                            Κανε πασο και δες και τα ρεστα οταν εχω πει πως αν το παιχνιδι δεν ηταν COUNTRY θα το εκρινα αλλιως.
                            Μπλοφα,καηκες

                            Originally posted by Altair View Post
                            Να ξαναπώ εδώ όμως,πως από τη στιγμή που ο τίτλος είναι καλός,μην γκρινιάζετε χωρίς καν να τον έχετε παίξει,για πράγματα όπως η μουσική,οι υποβρύχιες πίστες και δεν ξέρω 'γω τι άλλο.
                            Δηλαδη επειδη γνωριζω τον ευατο μου και ξερω πως οταν κατι δεν μου αρεσει οπτικα και δεν μου αλλαζει η γνωμη παιζωντας το πρεπει να ανησυχω γιατι μου συμβαινει αυτο το "παραξενο" φαινομενο?

                            Απο σημερα οτι αρεσει σε εσενα θα γινετε το σημειο αναφορας και δεν θα δεινω σημασια στην μουσικη που βρισκετε στο ιδιο τμημα του εγκεφαλου με τοις αναμνησεις ουτε και στην πιστα που ειναι μερος της λεξης "νιωθω" που ανεφερες

                            Originally posted by Altair View Post
                            Δεν έχεις άδικο,όμως μου βάρεσε άσχημα η όλη υπερβολή.Γιατί οκ,δεκτή και η γκρίνια,αλλά γράψε και κάτι να την γλυκάνεις,πχ:
                            Γαμώτο δεν έχει υποβρύχια επίπεδα,ούτε ambient μουσική,αλλά θα το παίξω να δω τι λέει,γιατί φαίνεται πολύ καλό ακόμα κι έτσι.

                            Ενώ όταν γράφεις πχ μόνο:
                            Απουσιάζουν οι υποβρύχιες πίστες,δεν έχει και ambient μουσική...τι να πω.Θα το παίξω μία,να δω τι λέει.

                            Στον άλλο μένει μόνο η γκρίνια.Καθαρά θέμα ΠΡΩΣΟΠΙΚΗΣ ψυχολογίας.
                            fixed ;)

                            Διαβσε τι λεει ο αλλος μην αφηνεις την οποια παρορμηση εχεις εκεινη την στιγμη να σβηνει λεξεις και να εισαι ετοιμος να απαντησεις,αν και αδιαφορω πως φαινετε στην ατομικη αισθητικη του καθενα γιατι εκφραζομαι οπως το σκεφτομαι αρκη να μην ερχεται σε ρηξη με τους κανονες
                            του forum


                            Υ.Σ Συμπερασμα πως αν καποιος δει κατι αρνητικο και το εκφερει αυτοματως ειναι γκρινια
                            Street Fighter IV Series Κύπρος(Cyprus)+Ελλάδα(Hellas) Group On Facebook

                            Comment


                            • #74
                              @][gognito: Αυτά που είπα για μπάτσες είχαν μία, ελπίζω, καθαρά χιουμοριστική διάθεση, δεν ήθελα να κρίνω κανέναν ;) . Απλώς οι εντυπώσεις σας μου θυμίζουν τα όσα διάβαζα περί FF XII και RE 4, ότι δηλαδή αν δεν ονομάζονταν FF και RE θα ήταν παιχνιδάρες και δε θα είχε κανένας πρόβλημα, αλλά το γεγονός και μόνο ότι φέρουν αυτά τα ονόματα οδηγούν σε αρνητική κριτική, εξαιτίας της διαφορετικής προσέγγισής τους, τόσο στον αισθητικό τομέα, όσο και στο gameplay. Κατανοώ το ότι περίμενε ο εκάστοτε fan του DKC ένα όμοιο sequel-revival, αλλά αντίστοιχα μου φαίνεται περίεργο να κατακρίνεται κάτι επειδή δε θυμίζει τα παλιά. Άσε που ειδικά σε αυτήν την κοινότητα υπάρχει η τάση να υποστηρίζεται το νέο και μάλιστα από άτομα που συμμετέχουν σε αυτό το topic. Και τώρα περνάω στον Xeno .

                              @Χενο: Ξεκινώντας να πω ότι το Sonic 4 δε μου θύμισε τα παλιά. Υπάρχουν πολλές αναφορές, αλλά ο τρόπος που παίζεις είναι τελείως διαφορετικός, κάτι που το καθιστά, πρακτικά, ένα νέο 2D Sonic και όχι το Sonic 4 που ίσως περιμέναμε. Απαντώντας στην ερώτησή σου, όχι, αυτό δε με ενόχλησε, δυσκολεύτηκα να προσαρμοστώ επειδή είχα στο μυαλό μου άλλο control style, αλλά εν τέλει, και όπως έγραψα στο αντίστοιχο topic, μιλάμε για μία νέα προσέγγιση, διαφορετική από τα παλιά, με πολλές δυνατότητες εξέλιξης.

                              Από εκεί και πέρα θα επιμείνω στο ότι ανά καιρούς άκουσα και από το δικό σου στόμα (και από άλλους) να υποστηρίζεται η εξέλιξη (και η αλλαγή) σε περιπτώσεις σειρών όπου τα πράγματα έφτασαν σε ένα τέλμα, ή απλώς πέρασαν. Προφανώς θα μου πεις ότι τα DKC δεν έφτασαν σε ένα τέλμα (όπως τα RE), αλλά και πάλι μία προσπάθεια αλλαγής - ανανέωσης θεωρώ ότι δε θα έπρεπε να αποδοκιμάζετε, εφόσον πάντα η συνταγή που προσπαθεί η ομάδα ανάπτυξης να περάσει είναι επιτυχημένη και προσφέρει κάτι καλό. Στην αντίθετη περίπτωση, δε βρίσκω το λόγο άλλες προσπάθειες αλλαγής να κατακρίνονται τόσο έντονα, δεδομένου ότι και σε εκείνες τις περιπτώσεις υπάρχει έντονος ο παράγοντας της νοσταλγίας.

                              ΥΓ: Για να μην μπερδευτούμε, δεν κατακρίνω κανέναν και δεν κατηγορώ για ανούσια γκρίνια. Δεν ανέφερα καν τη λέξη στην τελική . Συζήτηση κάνω χωρίς αρνητικές προθέσεις. Προσωπικά μάλιστα χαίρομαι που διαβάζω τις απόψεις που διαβάζω και, εν μέρει, κατανοώ τη δυσαρέσκειά σας, ασχέτως που δε συμφωνώ με το όλο "nostalgia factor" που λειτουργεί ως παράγοντας αρνητικής κριτικής.

                              Comment


                              • #75
                                Δε το δοκιμασα ακομη απλα θελω να πω οτι απο τη στιγμη που διαφερει τοσο απο τα παλια καλυτερα να το ονομαζαν αλλιως τελειως πχ Donkey Kong World (lol), δε νομιζω αλλωστε οτι μετα απο τοσα χρονια εχει σημασια το ονομα Country εμπορικα, μονο συναισθηματικα.
                                Do a barrel roll!

                                Comment

                                Working...
                                X