Announcement

Collapse
No announcement yet.

Dark Souls

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by straier View Post
    Τι λβλ είναι;
    Είναι 40 level.
    Κατάφερα και σκότωσα τον Hellkite Dragon στην γέφυρα λίγο πριν το Undead Pariah στο New Game+. Παρόλο που είμαι 151 level ο δρακουλίνος με καψάλισε όταν τον πολέμησα 3 φορές melee και είδα το Gameover. Πλέον τον πέτυχα στην περίπτωση που δεν γιατρεύτηκε πολλές φορές και αφού του έριξα κάτω από τη γέφυρα 300 standard arrows & 100 heavy τον έφτασα στο νυχάκι της ζωής του οπότε ανέβηκα πάνω και τον σπαθόκοψα. Πήρα και το Drake Sword από την ουρά του (άχρηστο όπλο πλέον) και μου έδωσε 50.000 ψυχές. Ξέχασα να βάλω το Silver Serpent Ring να πάρω άλλες 10.000. Μου αρέσει πάρα πολύ ο τίτλος που ακόμα κι αν είσαι τούμπανο ένας αξιόμαχος αντίπαλος μπορεί να σε γονατίσει.
    Θέλω να παίξω Skyrim αλλά το Dark Souls καταφέρνει με τον τρόπο του κάθε φορά που παίζω να με κρατάει στον κόσμο του. Έχω παίξει 244 ώρες που φύγανε σαν νερό και πραγματικά εύχομαι οι developers να φτιάχνουν περισσότερους τίτλους που να αντέχουν στο χρόνο.

    Comment


    • Είναι 40 level.
      Περίμενε να πάρει καμιά εκατοστή λβλ και το ξανασυζητάτε. Υπάρχει level limit στο coop +-10%.

      Έντιτ: Συνάντησα και ένα ενδιαφέρον bug. O Griggs, παρόλο που έχω ήδη σκοτώσει την Hollow Μορφή του στο Sen's Fortress ξαναεμφανίστηκε στο δωμάτιο που τον βρίσκεις αρχικά... Αν και δε μπορώ να του μιλήσω, μπορώ να του επιτεθώ και μάλιστα του έκλεψα ό,τι humanity είχε. Το συνάντησε κανείς άλλος;
      Originally posted by Squall Leonhart
      I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
      Originally posted by 丹野
      Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
      Originally posted by Ryu_gr
      υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

      Comment


      • Originally posted by straier View Post
        Περίμενε να πάρει καμιά εκατοστή λβλ και το ξανασυζητάτε. Υπάρχει level limit στο coop +-10%.

        Έντιτ: Συνάντησα και ένα ενδιαφέρον bug. O Griggs, παρόλο που έχω ήδη σκοτώσει την Hollow Μορφή του στο Sen's Fortress ξαναεμφανίστηκε στο δωμάτιο που τον βρίσκεις αρχικά... Αν και δε μπορώ να του μιλήσω, μπορώ να του επιτεθώ και μάλιστα του έκλεψα ό,τι humanity είχε. Το συνάντησε κανείς άλλος;
        Σε ένα φίλο μου του συνέβη το άλλο με τον Griggs. Τον έσωσε όπως γίνεται κανονικά στα κάτω μέρη του Undead Burg και αφού ο NPC έφυγε για το Firelink Shrine είχε και το αντίγραφο του εαυτού του στο Burg με αποτέλεσμα το παλλικάρι να χρειαστεί να σκοτώσει το αντίγραφο ώστε να μπορέσει να αγοράσει μαγικά από τον μαγούλη. Τέσπα, είμαι 171 level στα μισά του new game+ και το ρολόι καταγράφει 266 ώρες. Στο επόμενο playthrough θα παίξω αποκλειστικά με την Sunlight Covenant του Solaire αφού πλέον πληρώ τις προϋυποθέσεις και θέλω να πάρω την αστραπάρα του Gwyn-Zeus.

        Πολύ κάψιμο...

        Comment


        • Μάλλον το ίδιο με εμένα συνέβει απλά δεν το είχα προσέξει πριν. Μου πούλαγε μαγεία πάντως, μήπως έφταιγαν τα στατιστικά του;
          Επειδή ήθελα να το τερματίσω αλλά δεν είχα τελειοποιήσει πλήρως τον χαρακτήρα μου στο πρώτο playhtrough έκανα έναν δεύτερο για speedrun προσπερνώντας τα περισσότερα bosses και χρησιμοποιώντας το Kiln glitch για να μη χρειαστεί να σκοτώσω τους τέσσερις αφέντες. Τελικά χθες το βράδυ ένωσα τη φωτιά στο λβλ 53. Ομολογώ πως τέλος παρά ήταν μινιμαλιστικό.
          Ο δεύτερος χαρακτήρας που έκανα ήταν pure faith build και το περισσότερο παιχνίδι βγήκε με ένα Divine Claymore+5 (δεν είχα άλλα εμπέρια για παραπάνω) και Pyromancer's Flame+13. Στο New Game+ πήγα στα γρήγορα στο Sunlight Altar (χωρίς να νικήσω αρχηγούς φυσικά) πήρα τα Great Lightning και Sunlight Spears και ανέβασα το faith στο 50 για να χρησιμοποιήσω το Sunlight. Ντάξει δε λέω καλή ζημιά και ΠΟΛΥ καλό knockback αλλά με 2 slots και 5 casts δεν αξίζει τον κόπο. Και γενικά δυστυχώς τα Lightning Spears είναι μετρίως χρήσιμα στο PvE και παντελώς άχρηστα στο PvP λόγω του τεράστιου casting time. Όταν τα πάρεις θα καταλάβεις.
          Originally posted by Squall Leonhart
          I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
          Originally posted by 丹野
          Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
          Originally posted by Ryu_gr
          υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

          Comment


          • Δεν είναι δίκαιο να μου σκίζει τα βάρδουλα ο αντίπαλος gayoυλας επειδή με βαράει με τα soul δόρατα κι εγώ να μην έχω κάτι ανάλογο να τον κοπανήσω τλχ. μέχρι να τον πλησιάσω. Μιλάω πάντα ως ΝιαουροAlvina Covenanτιος όπου κάθε φορά που έπαιζα σαν Φαντομάς ερχόταν ο trespasser με τα μαγικούλια του και κανά αρχοντόπαιδο για βοήθεια και με χόρευαν στο ταψί. Οπότε λέω, αφού είστε τέτοιοι θα περιμένω να με κάνουν invade για να τους κόβω εγώ.

            Όχι ότι χάνεις souls και humanities αλλά για να κρατήσουμε τα προσχήματα.

            Comment


            • Ή μπορείς απλά να παίξεις offline.
              Carpe diem

              Comment


              • Αν παίζεις offline δε μπορείς να κάνεις invade. Εξάλλου, νομίζω πως αξίζει τον κόπο το online και αν θες να αποφύγεις αναμετρήσεις είναι πολύ εύκολο (όταν δεν είσαι άνθρωπος δε μπαίνει κανείς ενώ πλέον δε χάνεις τη μισή σου ζωή).

                Τα Soul Spears δεν είναι ιδιαίτερα χρήσιμα στο PvP. Όχι ότι είναι αδύνατο να χτυπηθείς με αυτά αν κάνεις βλακεία αλλά είναι πολύ εύκολο να τα αποφύγεις. Τα Lightning Spears είναι ακόμα πιο άχρηστα γιατί έχουν μεγαλύτερο casting time και μηδενικό tracking. Κοινώς, το πιο πιθανό είναι να αφήσεις τον εαυτό σου ανοιχτό σε αντεπίθεση.
                Πάντως το θέμα με τα αρχοντόπαιδα νομίζω όλο και χειροτερεύει. Τις τελευταίες φορές που έπαιξα στο δάσος πάνω από 50% ήταν με παρέα. Ελάχιστες μάχες ήταν τίμιες. Φαντάζομαι κάνουν farming αλλά πραγματικά δε βρίσκω το νόημα. Στο Kiln είχα βάλει άσπρη πέτρα κάτω, με κάλεσε κάποιος και περίμενα να πάμε να αρχίσουμε το Gwyn. Καθόταν και περίμενε στην αρχή της πίστας και τελικά κάλεσε ένα κόκκινο φάντασμα. Περίμενα για λίγο να δω αν θα φύγει να με αφήσει να παλέψω με τον κόκκινο αλλά δεν έφευγε, οπότε τον παράτησα και έφυγα εγώ και πήγα να σκοτώσω τον Black Knight πιο κάτω. Στο τέλος τον έφαγε ο κόκκινος και πήγα σπίτι στον κόσμο μου και για να είμαι ειλικρινής το ευχαριστήθηκα...
                Originally posted by Squall Leonhart
                I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                Originally posted by 丹野
                Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                Originally posted by Ryu_gr
                υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                Comment


                • Ναιιιιιιιιι είμαι 199 level και με λίγα souls ακόμα 200σαρίζω και κάνω γενέθλια.
                  Έγινα Sunlight Covenantιος πήρα όλα τα αστραποδόρατα, έφαγα και 2 σερί darkwraiths warrior-pyromancer types και προχωράμε δυνατά. Έχω ενεργά 37 humanity, 79 humanity items & 3 twin humanities. Ξεκίνησα NG++ και προχωράμε στο ψυχομάζεμα. ΦΑΡΜΑ ΓΕΥΣΗ

                  Comment




                  • Εξαιρετικό βίντεο που έχει εφαρμογή σε οποιοδήποτε παιχνίδι θέλουμε να γίνει Port στα PC. ειδικά το σημείο για την ψηφιακή διανομή και το Steam είναι πολύ εύστοχο.

                    Ακούει κανείς????
                    Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                    Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                    Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                    Comment


                    • Μαζί σας να βγει και στα PC και θα ταίριαζε (στοχω πει Τίτε θεωρώ δεδομένο πως θα σου άρεσε) αλλά τα επιχειρήματα του τύπου είναι αστεία. Επίσης πόσα παιχνίδια της Namco έχουν βγει σε PC τα τελευταία χρόνια;
                      Originally posted by Squall Leonhart
                      I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                      Originally posted by 丹野
                      Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                      Originally posted by Ryu_gr
                      υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                      Comment


                      • Για τη Namco πάσο, αλλά ποιά ακριβώς επιχειρήματα ήταν αστεία? Οι διαρκείς πωλήσεις λόγω ψηφιακής διανομής ή το σίγουρο κοινό που μεγάλωσε στη hardcoreίλα με το grinding και το Diablo? Και τα δύο είναι πραγματικότητα, ενώ τα περί τεχνικής υστέρησης στις κονσόλες είναι δεδομένο αλλά μπορεί να μην ενδιαφέρει καθόλου τους developers.
                        Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                        Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                        Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                        Comment


                        • Καλά όχι και hardcorίλα το Diablo.Στα internet cafe οι περισσότεροι που παίζουνε το έχουν δει από κάποιον που ξέρει και παίζουν.
                          Carpe diem

                          Comment


                          • Οι διαρκείς πωλήσεις λόγω ψηφιακής διανομής ή το σίγουρο κοινό που μεγάλωσε στη hardcoreίλα με το grinding και το Diablo?
                            Πλέον και στις κονσόλες υπάρχει ψηφιακή διανομή για τα περισσότερα παιχνίδια. Για να μην αναφερθώ σε τίτλους PS1/SNES κλπ...
                            Η χαρντκορίλα (όπως και αν την ορίζει κανείς) επίσης δεν είναι προνόμιο των πισιών. Έχω να σου δείξω grinding σε JRPG να παίζεις για την υπόλοιπη ζωή σου.
                            ενώ τα περί τεχνικής υστέρησης στις κονσόλες είναι δεδομένο αλλά μπορεί να μην ενδιαφέρει καθόλου τους developers.
                            Αυτό προφανώς και ισχύει αλλά όπως είπες δεν ενδιαφέρει τους developers, γι'αυτό και δεν αποτελεί σοβαρό επιχείρημα. Εξάλλου, τι να το κάνει άλλωστε το draw distance το Dark Souls; Να σχεδιάζει 20 χιλιόμετρα μπροστά ενώ λόγω σκοτεινιάς δε βλέπεις ούτε 5 μέτρα μπροστά;
                            Originally posted by Squall Leonhart
                            I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                            Originally posted by 丹野
                            Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                            Originally posted by Ryu_gr
                            υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                            Comment


                            • Originally posted by Altair View Post
                              Καλά όχι και hardcorίλα το Diablo.Στα internet cafe οι περισσότεροι που παίζουνε το έχουν δει από κάποιον που ξέρει και παίζουν.
                              ασε τι ξερεις απο τα net cafe, κοψε μια βολτα απο το d2jsp , η αλλιως ελα να σου πω τι εκανα τα 4-5 χρονια στο battle net εκει γυρω στα 00s


                              θα ειναι σιγουρα καλη κινηση αν γινει χλωμο φυσικα, αλλα παρολαυτα ειναι τραγικο να περιμενει κανεις ενα pc version αυτου του παιχνιδιου για να το παιξει ειδικα αν ειναι fan αυτης της νοοτροπιας dungeon crawling, ενα xbox μεταχειρισμενο η εστω δανεισμενο απο καποιον θα κανει την δουλεια του και ο ποιο ορκισμενος pc gamer, τιτε εσενα κοιταω

                              ren=470 ωρες και συνεχιζει ακαθεκτος

                              Comment


                              • Μα δεν έχω πρόβλημα με το 360, με το γαμωcontroller έχω πρόβλημα και μεγάλο μάλιστα, δε μπορώ να παίξω ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ με αναλογικούς και shoulder buttons Θα περιμένω να βγει emulator απ'ό,τι φαίνεται.

                                Όταν μίλησα για harcoreίλα προφανώς δεν έκανα σύγκριση και δεν απαξίωσα κάτι. Απλά στο συγκεκριμένο gameplay τα PC έχουν τεράστια παράδοση. Επίσης ναι, οι κονσόλες έχουν και αυτές ψηφιακή διανομή (προφανώς) αλλά έχει φτάσει τα επίπεδα του Steam, του direct to drive ή αλλων online stores? Ειδικά σε θέματα retro ή cross platforming δε νομίζω πως υπάρχει σύγκριση.
                                Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                                Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                                Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                                Comment

                                Working...
                                X