Announcement

Collapse
No announcement yet.

Dark Souls 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • A ok thanks, οποτε δεν κανω +6 τιποτα και περιμενω για end game gear. το φανταστικα οτι καπως ετσι θα γινεται η δουλεια, το κακο ειναι οτι οταν φας boss εξαφανιζεται το summon..

    Παντως δεν ξερω τι λετε για τη νεα console version αλλα και στο pc με sweetFX και mods @ 60fps ειναι πανεμορφο και τρεχει φοβερα το παιχνιδι, και με τη μουφα σχετικα GPU που εχω(ελαφρως καλυτερη απο ps4 ειναι.).

    Comment


    • A ok thanks, οποτε δεν κανω +6 τιποτα και περιμενω για end game gear.
      Καλα ειπαμε οχι και τιποτα , θα εχεις αρκετα chunks για να τερματισεις εναν αριθμο οπλων απλα μην ξοδευεις ξερω γω οπου να ναι (απο +6 και πανω δινε σε πραγματα που πραγματικα ταιριαζουν στο playstyle σου, στο σημειο που εισαι τωρα ειναι οντως νωρις για κατι τετοιο). Post game (αφου νικησεις και το τελικο boss) εχεις προσβαση σε απειρα chunks απο εναν ventor (για 6κ το ενα). Ειναι αρκετα ακριβα αλλα χρησιμευει σε περιπτωση που θες να πας με καλυτερο gear στο NG+

      Comment


      • Απλα δεν θελω να επενδυσω σε κατι που δεν κανει καλο scale, πχ να εχει C/D σε INT δεν μου παει να χαλασω αλλα resources οποτε με βλεπω να τη βγαζω ετσι οσο παει.. Ναι προς το τελος θα ριξω και ενα γερο farming σε souls να παω οσο το δυνατον καλυτερα γινεται.

        Comment


        • Απλα δεν θελω να επενδυσω σε κατι που δεν κανει καλο scale, πχ να εχει C/D σε INT δεν μου παει να χαλασω αλλα resources οποτε με βλεπω να τη βγαζω ετσι οσο παει..
          Ναι σωστα το σκεφτεσαι. Γενικα θα καταλαβεις ποτε εχει ερθει η στιγμη για beyond +6 και τοτε θα εχεις παρει οπλα που θα το αξιζουν.

          Παντως δεν ξερω τι λετε για τη νεα console version αλλα και στο pc με sweetFX και mods @ 60fps ειναι πανεμορφο και τρεχει φοβερα το παιχνιδι, και με τη μουφα σχετικα GPU που εχω(ελαφρως καλυτερη απο ps4 ειναι.).
          Ναι αυτο ειπα και εγω πιο πανω, στην τρεχουσα PC εκδοση υπαρχουν mods που κανουν το παιχνιδι πολυ πιο ομορφο απο το original build που εφαγε το nerf και μαλιστα σε 60αρι και για midtier συστηματα. Υπαρχουν πολλα βιντεο και στο youtube αν θελει κανεις να τσεκαρει, πιθανοτατα οι console versions των νεων συστηματων δεν θα αγγιζoυν τετοια ποιοτητα δυστυχως (στην συνεντευξη που εβαλε ο Straier λενε οτι στοχος ειναι αποδοση της default PC εκδοσης).

          Comment


          • Originally posted by nooto
            Ναι αυτο ειπα και εγω πιο πανω, στην τρεχουσα PC εκδοση υπαρχουν mods που κανουν το παιχνιδι πολυ πιο ομορφο απο το original build που εφαγε το nerf και μαλιστα σε 60αρι και για midtier συστηματα. Υπαρχουν πολλα βιντεο και στο youtube αν θελει κανεις να τσεκαρει, πιθανοτατα οι console versions των νεων συστηματων δεν θα αγγιζoυν τετοια ποιοτητα δυστυχως (στην συνεντευξη που εβαλε ο Straier λενε οτι στοχος ειναι αποδοση της default PC εκδοσης).
            Tο θεμα που ειχα απο την αρχη ειναι τα καπως ξεπλυμενα χρωματα και το lighting του τιτλου, αν και δεν χρησιμοποιω ποτε sweetFX γιατι "καιει" το contrast σχεδον παντα το DS ειναι το μοναδικο παιχνιδι που δεν μπορω χωρις.. Υπαρχουν αρκετα presets απο users να δοκιμασει κανεις και πραγματικα αξιζει γιατι το κανει αλλο παιχνιδι πραγματικα. Εγω εχω ενα default τωρα αλλα θα δοκιμασω να βαλω αυτο που το κανει σαν το pre-nerf και εχει φοβερο lighting οπως βλεπω.



            Εδω ειναι το mod για οποιον θελει http://www.nexusmods.com/darksouls2/mods/7/? εχει και παρα πολλα διαφορετικα το συγκεκριμενο site ορεξη να εχεις να ασχοληθεις.. Αλλα ξεχασα μιλαω με peasants.. :troll:

            Comment


            • Στο 0.33 του βίντεο του ΙΗΝΕ που είναι Νοοτο; Δεν το θυμάμαι.

              Αλλα ξεχασα μιλαω με peasants.. :troll:
              Όπως έχω πει έχω την PC έκδοση αλλά προτίμησα να το παίξω στο PS3.

              Ναι ειναι λιγο οποιος προλαβει η φαση αλλα θελω να πω οτι μπορεις να συννενοηθεις με τον αλλον οτι πχ θα βαλω εκει το soap stone (σε ενα σημειο ξερω γω που δεν γινεται χαμος) και να τον καλεσεις. Το gamertag του αλλου το βλεπεις απο το summon sign οποτε ξερεις ποιον καλεις καθε φορα. Το μονο κακο ειναι οτι μπορει να προλαβει καποιος ασχετος και να καλεσει τον εναν απο εσας, γι'αυτο λεω να τοποθετεις το sign καπου πιο ησυχα (ξερω γω οχι στο bonfire που συνηθως γινεται της ταναπου )
              Με ένα δαχτυλίδι μπορείς να το κάνεις ώστε αφενός να χαλαρώσεις τα level requirements, αφετέρου να μπορεί να σε δει μόνο όποιος έχει την ίδια θεότητα με σένα.

              Με τα shards, chunks κλπ δεν πειράζει να κάνεις κάποιες βλακείες, αν σου αρέσει το όπλο αξίζει. Σε πανοπλίες θα έλεγα να αποφύγεις το upgrade πάντως παρά μόνο επιλεκτικά στο endgame. Στο Dark Souls είναι πάντα καλύτερο να αποφεύγεις/μπλοκάρεις τις επιθέσεις και να κάνεις καλή ζημιά παρά να έχεις καλή άμυνα.
              Originally posted by Squall Leonhart
              I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
              Originally posted by 丹野
              Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
              Originally posted by Ryu_gr
              υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

              Comment


              • Originally posted by straier
                Στο 0.33 του βίντεο του ΙΗΝΕ που είναι Νοοτο; Δεν το θυμάμαι.
                 
                Με το Undead Purgatory μου μοιάζει.

                Comment


                • Originally posted by straier
                  Με τα shards, chunks κλπ δεν πειράζει να κάνεις κάποιες βλακείες, αν σου αρέσει το όπλο αξίζει. Σε πανοπλίες θα έλεγα να αποφύγεις το upgrade πάντως παρά μόνο επιλεκτικά στο endgame. Στο Dark Souls είναι πάντα καλύτερο να αποφεύγεις/μπλοκάρεις τις επιθέσεις και να κάνεις καλή ζημιά παρά να έχεις καλή άμυνα.
                  Αρα δηλαδη στο level up να μην ασχοληθω αρκετα να ανεβασω το vigor αλλα να παω για int? Μου φαινεται οτι χανω αρκετα ευκολα hp οποτε ελεγα να ανεβασω λιγο vigor η vitality μπας και βαλω κανα καλυτερο armor αλλα τωρα σκεφτομαι να τα βαλω ολα int..

                  Comment


                  • Στο 0.33 του βίντεο του ΙΗΝΕ που είναι Νοοτο; Δεν το θυμάμαι.
                    Straier ναι το ειπε και ο Napster, ειναι στο Undead Purgatory. Πω ρε παιδες αυτο το βιντεο τα σπαει, μετανειωνω που ειμαι peasant . Εχει πολυ pixel art αυτο το game ρε γαμωτο και αυτος ο οπτικος τομεας το απογειωνει στο θεο.
                    Αρα δηλαδη στο level up να μην ασχοληθω αρκετα να ανεβασω το vigor αλλα να παω για int? Μου φαινεται οτι χανω αρκετα ευκολα hp οποτε ελεγα να ανεβασω λιγο vigor η vitality μπας και βαλω κανα καλυτερο armor αλλα τωρα σκεφτομαι να τα βαλω ολα int..
                    Εχει να κανει πιο πολυ με τον τροπο που παιζεις, προσωπικα συμφωνω με αυτο που λεει ο Straier. Αν εχω καταλαβει καλα σου αρεσει και εσενα ο γρηγορος τροπος παιξιματος οποτε μπορεις και να μην ανεβασεις το Vigor ιδιαιτερα. Εγω οταν τελειωσα το NG νομιζω ειχα γυρω στο 20 (και 40 dex-40 int τα μεγιστα stats μου). Vitality λεει μεχρι ενα σημειο για να μπορεις να βαλεις κατι πιο αξιοπρεπες σε επιπεδο πανοπλιας, σε αυτο το παιχνιδι παντως εχεις μεγαλυτερη ευελιξια ως προς αυτο. Btw αν παιζεις με dodges λεει πολυ να δωσεις σε adaptability γιατι ανεβαζει το agility (δηλαδη τα i frames που εχεις οταν κανεις dodge).

                    Comment


                    • Ωχ ναι, πραγματικά χωρίς το boss δε μου ήρθε στο μυαλό, μου θύμιζε πιο πολύ πρώτο Dark Souls (Lower Undead Burg).

                      Αρα δηλαδη στο level up να μην ασχοληθω αρκετα να ανεβασω το vigor αλλα να παω για int? Μου φαινεται οτι χανω αρκετα ευκολα hp οποτε ελεγα να ανεβασω λιγο vigor η vitality μπας και βαλω κανα καλυτερο armor αλλα τωρα σκεφτομαι να τα βαλω ολα int..
                      Κοίτα στα Demon's και Dark Souls ήμουν με default HP. Εδώ το ανέβασα στα expansions για λόγους που είχα αναφέρει πιο πάνω. Το κανονικό παιχνίδι το έπαιζα με τα default HP του μάγου (συν τα λίγα που παίρνεις σε κάθε level up). Για PvP σίγουρα το Vigor είναι πολύ σημαντικό αλλά για PvE, στην αρχή τουλάχιστον, θεωρώ πιο σημαντικό να αυξήσεις τη ζημιά που κάνεις. Αν ξέρεις πως θέλεις μάγο σίγουρα δε θα πάνε χαμένοι οι πόντοι που θα βάλεις στο int (μέχρι το 50 τουλάχιστον), ομοίως για strength/dexterity/faith. Σίγουρα μερικά παραπάνω ΗΡ θα κάνουν τη ζωή σου πιο απλή αλλά μια που είσαι και νέος στη σειρά δεν είναι κακό να καταλάβεις καλά πως evade και ασπίδα είναι η κύρια άμυνά σου.

                      Γενικα υπαρχει κανενα BIS staff/sword για sorcerer που πρεπει να προσεξω μην χασω? Τωρα εχω το firesword +5 και το Bone staff +5 επισης.
                      Νομίζω τα μόνα missables του παιχνιδιού έχουν να κάνουν με NPC quests και είναι περισσότερο για fashion souls/achievements παρά για χρησιμότητα.
                      Originally posted by Squall Leonhart
                      I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                      Originally posted by 丹野
                      Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                      Originally posted by Ryu_gr
                      υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                      Comment


                      • Καλα διαβασα λιγο reddit και λενε ολοι να παιξεις χωρις ασπιδα, δεν ξερω αν τρολλαρει τοσο πολυ το community του DS(αν κρινω και απο τα in game μηνυματα).. Μαγο διαλεξα και εχω κανει investment σε INT/spells, το εχω παει 40 για να μπορω να χρησιμοποιησω το soul spear αν και εχει μονο 2 uses atm. Το κακο με το μαγο ειναι οτι δεν μπορω να χρησιμοποιησω τα τεραστια swords και ασπιδες τα οποια φαινονται απιστευτα οπτικα τουλαχιστον

                        Comment


                        • Εγώ όταν άρχισα να παίζω τα "Souls" games έπαιζα πάντα με ασπίδα αλλά μετά άρχισα να βελτιώνομαι στα evade, κολωτούμπες κτλ. και σταμάτησα να χρησιμοποιώ shields. Οι χαρακτήρες μου στα "Souls" ήταν πάντα ninja-samurai με dex και ultra glass build.

                          My main DS2 character στο πρώτο μήνα (NG+).
                           


                          Comment


                          • Καλα διαβασα λιγο reddit και λενε ολοι να παιξεις χωρις ασπιδα, δεν ξερω αν τρολλαρει τοσο πολυ το community του DS(αν κρινω και απο τα in game μηνυματα).. Μαγο διαλεξα και εχω κανει investment σε INT/spells, το εχω παει 40 για να μπορω να χρησιμοποιησω το soul spear αν και εχει μονο 2 uses atm. Το κακο με το μαγο ειναι οτι δεν μπορω να χρησιμοποιησω τα τεραστια swords και ασπιδες τα οποια φαινονται απιστευτα οπτικα τουλαχιστον
                            Κοίτα εξαρτάται σε τι αναφέρονται. Καταρχήν οι περισσότεροι από αυτούς είναι βετεράνοι οπότε έχουν την ευχέρεια να το κάνουν. Κατά δεύτερον άλλο PvP άλλο PvE. Στο PvE όταν πας σε περιοχή που δε ξέρεις τη θεωρώ αρκετά σημαντική για να διαχειρίζεσαι surprise attacks, ξεκάρφωτα βέλη κλπ. Όταν αποκτήσεις λίγη εξοικείωση με τη σειρά θα δεις τι σου αρέσει.
                            Strength και dexterity θα ανεβάσεις μέχρι κάποιου σημείου ούτως ή άλλως αν θες να χρησιμοποιείς κάποιο σοβαρό όπλο (που είναι υποχρεωτικό, δε μπορείς να τη βγάλεις μόνο με μαγεία ειδικά στα expansion, για το PvP δεν το συζητάω καν). Ακόμα και το Moonlight Greatsword, που είναι καθαρά magic weapon, χρειάζεται 18 str/dex (ή 12 str 2-handed) για να το χρησιμοποιήσεις.
                            Originally posted by Squall Leonhart
                            I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                            Originally posted by 丹野
                            Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                            Originally posted by Ryu_gr
                            υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                            Comment


                            • Καλα σε νεα περιοχη παντα με το shield up παω μονιμα, εχω γλυτωσει αρκετα ambush ετσι. Το moonlight sword τι επος που φαινεται, αξιζει και μονο για τα looks να ανεβασω str/dex αν και οπως διαβασα με blue flame θα παιξω μαλλον..

                              Comment


                              • Ναι το blue flame λεει παρα πολυ, λειτουργει και ως catalyst οποτε εχεις 2 σε 1. Προσωπικα δεν το εχω δοκιμασει εκτενως ακομα διοτι δεν μου αρεσει τοσο το moveset του, αλλα παιζει να το τσεκαρω τωρα που ασχολουμαι με power stance dex playstyle (sun+dark fume swords). Το Moonlight Greatsword δεν το εχω αποκτησει ακομα, το κακο ειναι οτι μπορεις να το παρεις σε NG+ και πρεπει να διαλεξεις αναμεσα σε αυτο και crystal soul spear (που το θες και για το trophy). Μαλλον θα παω για το σπαθι βεβαια μιας και παραδοσιακα ειναι απο τα αγαπημενα μου οπλα.

                                Το int μπορεις να το πας μεχρι το 50, μμμ μετα νομιζω υπαρχει ενα soft cap και η αναβαθμιση δεν προσφερει τοσα πολλα. Υπαρχουν ξορκια και beyond αλλα θα βρεις αντικειμενα που μειωνουν τα requirements. Anyway θα δεις και εσυ αν και γενικα οπως εχω ξαναπει υπαρχει ευελιξια στο τι θες να κανεις.

                                Βtw για spell uses θα βρεις καποια hoods που τα αυξανουν κατα 1. Νομιζω επισης οτι το attunement επισης αυξανει τα uses (δεν ειμαι σιγουρος πανω σε αυτο). Παντως με τα hoods το καλο ειναι οτι βαζοντας 2 soul spears στα slots ανεβαζεις τα uses στα 6 προσφεροντας ετσι μπολικο πονο. Τσεκαρε επισης και pyromancy, μου φαινεται πολυ χρησιμη λογω και του scaling απο τα stats σου.

                                Comment

                                Working...
                                X