Announcement

Collapse
No announcement yet.

Braid

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Το τελειωσα λοιπον και εγω...η αληθεια ειναι πως μετα το τελος και αφου καταλαβα εν τελει τι γινοταν διαβαζοντας τα οσα εχετε παραθεσει στο topic, ενας κομπος παρουσιαστηκε στο λαιμο μου...ο ολος τιτλος καθως και ο τροπος με τον οποιο τον βιωσα ηταν κατι ξεχωριστο για μενα, ειχα μπει πραγματικα στον κοσμο του παιχνιδιου και τα μηνυματα που ερχοντουσαν στο live καθως γινοταν το playthrough (evans-ferryman) απλα επιβεβαιοναν τα πραγματα που εβλεπα εκεινη τη στιγμη. Η τελικη σκηνη ηταν κατι το απιστευτο (οι υποψιες που υπηρχαν κατα τη διαρκεια του τιτλου γινοταν πραγματικοτητα με το γυρισμα του χρονου στο τελος) οπου και εβλεπες οτι τελικα η princess προσπαθουσε να σε εμποδισει και οχι να σε βοηθησει...τα δε κειμενα που παρουσιαζονταν (κρυφα και μη) ηταν εξαιρετικα ενω η θεωρια της ατομικης βομβας ηταν και το απολυτο χτυπημα στο στομαχι. Θεωρω οτι ειναι οτι πιο αριστουργηματικο εχω παιξει, το πιο τρανο παραδειγμα οτι το ειδος μπορει να παραγει τεχνη και ενας τιτλος που ο καθε ανθρωπος που ασχολειται με το μεσο πρεπει να δοκιμασει.

    Gameplaywise, με platform στοιχεια που συνυπαρχουν και πολλες φορες ταυτιζονται με δομες των mindgames ενω παραλληλα απιστευτος οπτικος τομεας και ενα καταπληκτικο soundtrack.

    Βαρυ και ουσιωδες σε βαθμο που αλλοι απλα ονειρευονται...Μετα το Braid τι?

    Comment


    • #47
      Μετα το Braid τι;
      Έλα ντε, μετά το Braid τι; Άδικα το έχω στην πρώτη θέση του ΤΟΡ 10 μου; Ευτυχώς υπάρχουν πολλές ομάδες ανεξάρτητων παραγωγών που δίνουν απάντηση σε αυτό το ερώτημα. Η αλήθεια είναι ότι έχω ασχοληθεί μόνο σε "θεωρητικό" επίπεδο με τις ομάδες αυτές, αλλά που θα πάει, θα μπω στη διαδικασία να παίξω πολλά από τα παιχνίδια τους.

      Τα έχω πει πάρα πολλές φορές, θα αποφύγω μία ακόμα επανάληψη. Θα αρκεστώ στο να εκφράσω τη χαρά μου βλέποντας το post σου. Δεν αμφέβαλλα ούτε στιγμή ότι θα το λάτρευες.

      Πάντως θα διηγηθώ και την ιστορία ενός φίλου μου. Πρόκειται για παιδί που είναι ιδιαίτερα διαβασμένο. Με το που φτάνει στο σημείο της "αποκάλυψης" με παίρνει αμέσως τηλέφωνο ενθουσιασμένος όσο δεν πάει και αρχίζει να μου λέει "ΡΕ αυτό μιλάει για το Manhattan Project." Είχε πλάκα να βλέπω κάποιον να το καταλαβαίνει "on the fly."

      Αύριο θα το παίξω ξανά, τώρα που μου ήρθε το Xbox 360. Έχω πάρα πολύ καιρό να το τερματίσω .

      Comment


      • #48
        Λοιπόν το τελείωσα και εγώ. Πολύ θα ήθελα να το παίξω μάγκας αλλά δυστυχώς όταν εγώ πήγαινα εσείς ερχόσασταν!

        Τα πράσινα βιβλιαράκια στο τέλος από ότι λέτε δεν μπορούν να διαβαστούν. Σε αυτό το οδηγό του Braid ο τύπος συμπληρώνει τις πληροφορίες που σου δίνονται στο τέλος του παιχνιδιού, λες και μπορούσε να διαβάσει τα υπόλοιπα βιβλία. Αυτές τις extra πληροφορίες τις βγάζει απ' το μυαλό του ή τις έχει βρει κάπου; By the way, από προγραμματιστικής άποψης, μπορεί κάποιος να δώσει εξήγηση στα κενά βιβλιαράκια. Τα έβαλαν εκεί για να εξαφανίσουν το κείμενο από τα κόκκινα βιβλία ώστε να μη μείνει στην οθόνη, αντικαθιστώντας το με ένα null κείμενο που έχουν τα πράσινα βιβλία. Τώρα αν συμβολίζουν και τίποτα άλλο δεν κατάφερα να το σκεφτώ.

        Εεε ντάξει παιδιά παιχνιδάρα και τα λοιπά και τα λοιπά. Το παιχνίδι με τη μουσική και το κείμενό του απλά σε αναγκάζει να το θαυμάσεις, δεν γίνεται να κάνεις διαφορετικά. Στον τομέα των puzzles δίνει ρέστα, αλλά και στο platforming δεν αστειεύεται καθόλου, καθώς απαιτεί αρκετές φορές ακριβείς χειρισμούς των κινήσεων.

        Κρίμα που έχασα το save (πάτησα new game καταλάθος στη βιασύνη μου να κάνω restart ένα speed run). Κανένα πρόβλημα βεβαίως, ένα replay του braid μόνο αγγαρεία δεν είναι!
        The illusion of free will is an illusion.

        Comment


        • #49
          Υπάρχουν κρυφά μηνύματα που τα βλέπεις μόνο όταν πας σε κάποιες περιοχές της οθόνης, ενώ το κόκκινο βιβλίο είναι ανοιχτό. Ακούγεται και μία γυναικεία φωνή.

          Comment


          • #50
            Παίζω πάλι Braid, spoilers:




            3ος κόσμος, τελευταίο βιβλίο:

            Off in the distance, Tim saw a castle where the flags flutter even when the wind has expired, and the bread in the kitchen is always warm. A little bit of magic.

            Στο τέλος του παιχνιδιού όντως υπάρχει μία σημαία που κυμματίζει, ενώ δεν υπάρχει καθόλου άνεμος :xp: (ένα σύννεφο μένει στάσιμο).

            Comment


            • #51
              Κάποιος δε συμφωνεί με τη NASA.

              Comment


              • #52
                Originally posted by Evans View Post
                Παίζω πάλι Braid, spoilers:




                3ος κόσμος, τελευταίο βιβλίο:

                Off in the distance, Tim saw a castle where the flags flutter even when the wind has expired, and the bread in the kitchen is always warm. A little bit of magic.

                Στο τέλος του παιχνιδιού όντως υπάρχει μία σημαία που κυμματίζει, ενώ δεν υπάρχει καθόλου άνεμος :xp: (ένα σύννεφο μένει στάσιμο).
                Ωραίος!
                Να ρωτήσω. Στον επίλογο πολλές φορές το κόκκινο βιβλίο είναι ανάμεσα σε 2 πράσινα, οπότε είναι φύσει αδύνατο να πας στα σημεία όπου εμφανίζεται το κρυφό κείμενο χωρίς να το κλείσεις (αν εξαιρέσουμε το σημείο όπου υπάρχει ένας μοχλός και μια πλατφόρμα, οπότε κάνεις ένα γνωστό τρικ με το χρόνο). Πώς εμφανίζουμε το κρυφό κείμενο σε αυτές τις περιπτώσεις;
                The illusion of free will is an illusion.

                Comment


                • #53
                  Στην πρώτη οθόνη ανοίγεις το κόκκινο βιβλίο και πας δεξιά, στη δεύτερη οθόνη ανοίγεις το κόκκινο βιβλίο και κάνεις rewind ώστε να βρεθείς ξανά στην πλατφόρμα από την οποία πέφτεις, στο τρίτο βιβλίο περνάς στην επόμενη οθόνη, κάθεσαι πάνω στην πράσινη πλατφόρμα, κάνεις rewind μέχρι να κλείσουν τα πράσινα βιβλία που άνοιξες τελευταία και να ανοίξει το κόκκινο και επιστρέφεις στην προηγούμενη οθόνη, ενώ στο τέταρτο βιβλίο κάνεις ένα παιχνίδι με το μοχλό και την πλατφόρμα που πετάει. Αυτά . Youtube αλλιώς.

                  Comment


                  • #54
                    Από πού μπορώ να κατεβάσω free το game?
                    Nintendo I.D.: paixtis
                    3ds friend code: 2664-2347-7128

                    Comment


                    • #55
                      Originally posted by Evans View Post
                      στο τρίτο βιβλίο περνάς στην επόμενη οθόνη, κάθεσαι πάνω στην πράσινη πλατφόρμα, κάνεις rewind μέχρι να κλείσουν τα πράσινα βιβλία που άνοιξες τελευταία και να ανοίξει το κόκκινο και επιστρέφεις στην προηγούμενη οθόνη
                      Ωωωω ωραίος, αυτό ήθελα! Τι κρίμα που δεν το σκέφτηκα μόνος μου, αλλά ντάξει όταν έφθασα στο epilogue κατέβασα στροφές γιατί νόμιζα ότι είχα τελειώσει με τους γρίφους! Ρε συ Evans επίσης, πόσο μπροστά είναι το quest με τα αστεράκια. Ειδικά σε αυτό που κάθεσαι πάνω στο σύνεφο και περιμένεις να γυρίσει πίσω! Τα έχεις βρει όλα; Κάποια στιγμή λέω να το αρχίσω!

                      Paixtis εδώ είναι το Braid: http://www.mininova.org/tor/2494264

                      Αν έχεις paypal αγόρασέ το, αξίζει. Δυστυχώς δεν κυκλοφορεί στα καταστήματα σε συσκευασία retail.
                      The illusion of free will is an illusion.

                      Comment


                      • #56
                        Mε οδηγό το βρήκα αυτό το μυστικό μήνυμα, όπως κι όλα τα αστεράκια .

                        Comment


                        • #57
                          Καλα ρε συ τα αστεράκια εννοείται, υπάρχει άτομο που προέβλεψε τις τοποθεσίες του;
                          The illusion of free will is an illusion.

                          Comment


                          • #58
                            Mε οδηγό το βρήκα αυτό το μυστικό μήνυμα, όπως κι όλα τα αστεράκια .
                            Ποιο μήνυμα;
                            Originally posted by Squall Leonhart
                            I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                            Originally posted by 丹野
                            Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                            Originally posted by Ryu_gr
                            υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                            Comment


                            • #59
                              Τα extra μηνύματα που εμφανίζονται στον τελευταίο κόσμο/επίλογο:

                              Originally posted by Evans View Post
                              Υπάρχουν κρυφά μηνύματα που τα βλέπεις μόνο όταν πας σε κάποιες περιοχές της οθόνης, ενώ το κόκκινο βιβλίο είναι ανοιχτό. Ακούγεται και μία γυναικεία φωνή.
                              The illusion of free will is an illusion.

                              Comment


                              • #60
                                Νουμπς, εγώ τα είδα μόνος μου εκτός από 1 (αυτό που έπρεπε να πας στην επόμενη οθόνη).
                                Originally posted by Squall Leonhart
                                I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                                Originally posted by 丹野
                                Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                                Originally posted by Ryu_gr
                                υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                                Comment

                                Working...
                                X