Announcement

Collapse
No announcement yet.

I just finished

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Εχει κοσμο ακομα το 4, το αγαπημενο μου CoD και ειναι Solid 9/10

    Comment


    • Να πω και γω ότι τα Call of Duty είναι τρομερές παραγωγές στο single player.

      Όποιος δεν έχει παίξει έστω και ένα χάνει πραγματικά!

      Τα σκηνικά που παίζουν είναι wow όπως είπε και ο Altair, τόσο σε action όσο και σε γραφικά (60 fps με πληρέστατο περιβάλλον, αυτό το πέτυχαν φαντάζομαι κόβοντας από την ανάλυση, είναι κάτω από 720p νομίζω, και περιορίζοντας το πεδίο εξερεύνησης, δηλαδή δεν μπορείς να ξεφύγεις πολύ από την πορεία σου, αλλά ό,τι βλέπεις είναι τέντα!

      Ντάξει δε λέω να πάρει σβάρνα όλα τα Call, το στυλ παραμένει ίδιο.

      Σκηνάρα από Black Ops, όταν σε αιχμαλωτίζουν:



      Six and eight o'clock!

      Πιθανόν καταλάβατε από πριν τι θα κάνουν, αλλά και πάλι ήταν δυνατή σκηνή!
      The illusion of free will is an illusion.

      Comment


      • Το είπα ότι αν το είχα παίξει τότε θα έβαζα παραπάνω.Πλέον που έχω ξαναδεί κάποια σκηνικά σε άλλους κατώτερους τίτλους (Homefront-2011) δε μου κάνανε την ίδια εντύπωση που θα μου είχαν κάνει τότε.Επίσης η αίσθηση απουσίας βάρους του όπλου (α ρε ΚΖ) και κάποια αυτιστικά σημεία με χρόνο κόβουν επιπλέον βαθμούς.Με αγχώνουν και σπάζομαι that's all.
        Αλλά για να μην παρεξηγηθώ ακόμα θυμάμαι πολύ έντονα κάποιες ΓΑΜΑΤΕΣ στιγμές.Ακολουθούν σπόιλερς.
         
        Η πυρηνική έκρηξη στο τέλος του Act 1 και που σε δείχνει να αργοπεθαίνεις μετά το πυρηνικό ολοκαύτωμα.
        Η σκηνή που πιάνεις το gatling gun του πεσμένου ελικοπτέρου στην πίστα Safehouse.Οκ δεν ήταν κάτι που δνε έχουμε ξαναδεί,αλλά η υλοποίηση ήταν απίστευτη.Επειδή έπαιζα βράδυ είχα και χαμηλά τον ήχο και πάλι ακουγόταν τούμπανο.
        Η καταδίωξη προς το τέλος με το ελικόπτερο να σκορπάει το χάος παντού.
        Η δολοφονία που κάνεις στο Τσέρνομπυλ και μετά που πυροβολείς τον πιλότο του ελικοπτέρου για να πέσει.
        Η πίστα που πρέπει να παίξεις με stealth.

        Έχετε δίκιο μάλλον το 7 είναι λίγο.Άντε 8/10.

        edit:RyuGR δεν την βλέπω τη σκηνή ακόμα,θέλω να παίξω το παιχνίδι.
        Carpe diem

        Comment


        • Τελειωσα επιτελους το Dead Rising 2 με S ending.. Αξιζε το παιχνιδι, ισως δεν ηταν τοσο καλο οσο το πρωτο αλλα και παλι μου αρεσε παρα πολυ.. Τελειωσα και operation raccoon city και μαλλον θα ξεκινησω American nightmare και Downpour συντομα..

          Comment


          • teliosa to neverdead ixe polli kales idees alla stin praxi den litourgisan exi polla provlimata sto xirismo.genika ine metrio

            Comment


            • Tέλος το ninja gaiden sigma 2.

              Περισσότερα σε πιο κατάλληλο θέμα.


              Tidy!

              Do not blame me.Blame yourself or God.
              In Matsuno we trust.

              Comment


              • Killzone 2

                Οχι δεν ειναι typo. Το 2 τελειωσα.

                Εαν θα επρεπε να πω μονο μια λεξη για αυτο το παιχνιδι θα το χαρακτηριζα generic.

                Εαν θα επρεπε να πω κατι παραπανω θα ελεγα οτι οι καλυτερες στιγμες του ειναι χαλαρα στις δυο τελευταιες αποστολες - chapters. Εκει που εχει βαρυτητα και το σεναριο και η ψυχολογια του παικτη-χαρακτηρα.

                Απο εκει και περα δεν μπορω να πω οτι ειναι ασχημο, καθε αλλο. Πολυ καλο single player fps, απειρως καλυτερο σχεδιαστικα απο CoD: MW1 και 2 (τερματισμενα και τα 2 προσωπικα, I know what I am talking about so stfu).

                Καποια στιγμη μελλοντικα σαφως θα παιξω και το Killzone 3, διοτι ξερω οτι "απλωνεται" πολυ καλυτερα σαν παιχνιδι τοσο σχεδιαστικα οσο και σαν ποικιλια (Killzone 2 και ποικιλια περιβαλλοντως ειναι κατι μεταξυ meh και meeeeeeeeeeeh). Σεναριακα who gives a damn βασικα, υπερgeneric αλλα παει στο διαολο, δεν παιζεις fps για να νιωσεις πονο και καημο.

                7/10 αυστηρα, 8αρι αν εισαι και λιγο πιο Sony Defence Force.
                :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                Comment


                • Κάτσε ρε συ, το 2 δεν το είχες τελειώσει προ 2ετίας??

                  Επίσης οκ την καταλαβαίνω τη σύγκριση με τα CoD αλλά στο online κομμάτι τι κάνει καλύτερα?
                  EDIT:
                  Oops my bad, μιλάς για single player.
                  «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                  Comment


                  • Generic ως προς τι?
                    Στο gameplay σε καμια περιπτωση.Story κτλ οκ ναι.

                    Βαρος οπλων,αισθηση στο shooting κομματι,ειναι πολυ διαφορετικα απο τον μεσο ορο.
                    Μπορω να καταλαβω οτι δεν σου αρεσει αλλα δυσκολα θα το χαρακτηριζα generic.

                    Comment


                    • το 3 εχει χαραχτηρα παντως στο story και script πακακαλω (του κωλου) απλα ο τροπος που παρουσιαζεται ειναι γελειος


                      αν κανει κατι καλα το killzone 3 (εκτος απο τα OMG graphics) ειναι αυτο που ειπε ο hideο βαρος οπλων~αισθηση στο shooting , επισης το online του ειναι για λιωσιμο αν εχεις τον χρονο και σιγουρα δεν το λες generic σε art για game του ειδους

                      Comment


                      • Δε μιλαμε για online προφανως, που χρονος για online εδω...

                        Sinclair το ειχα ΑΓΟΡΑΣΕΙ και τελειωσει στην easy δυσκολια προ διετιας, fail εκ μερους μου που δεν ανεφερα οτι το εβαλα στο hard (οχι στο elite).

                        Για μενα ειναι generic διοτι σχεδιαστικα τα set pieces του τα εχω δει και παιξει και σε αλλα παιχνιδια με τον ενα ή τον αλλο τροπο (μιλαμε παντα για την ιδια περιοδο, οχι αργοτερα). Οπως ειπα τα πιο ενδιαφεροντα Set pieces του ερχονται στα δυο τελευταια chapters του, με αποκορυφωμα το τελικο boss. Εκει ναι, εχει ενδιαφερον και σχεδιαστικα και σαν gun play.

                        Επισης εχει αβλεπι το χειροτερο control scheme της τελευταιας δεκαετιας για το ειδος (ειδικα το cover system ειναι απαραδεκτο) και τελειως counter intuitive. Αποτελεσμα αυτου ολοι να λενε πως ενα απο τα καλα του Killzone 3 ειναι το γεγονος οτι το control scheme του επανερχεται σε φυσιολογικα gaming δεδομενα.

                        Δε μπορω να πω οτι δεν περασα καλα, αλλα εχω περασει και καλυτερα.
                        :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                        Comment


                        • οταν λες generic εννοουσες τα set pieces? πασο δεν το θυμαμαι καθολου το campaign του 2 πλεον εγω νομιζα αναφερεσαι στο art

                          Comment


                          • Ok no offence, απλώς μου έκανε εντύπωση γιατί είχαμε τότε την έντονη συζήτηση( που ήσουν συγκρατημένος και επιφυλακτικός ελέω KZ 2 για το hype του Killzone 3)στο thread του Killzone 3 και λέω wtf τώρα έσκασε ανάλυση για το 2?

                            Πάντως κι εγώ το 2 που προσπάθησα να το παίξω, με ξένισε πάρα πολύ ο πιο βαρύς χειρισμός του και είχα και άλλα στο backlog οπότε το άφησα. Οπτικά πάντως μάζευα τότε τα σαγόνια μου από το πάτωμα, αλλά οκ δεν είμαι και κανάς fpsάς οπότε...
                            «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                            Comment


                            • Εμένα πάλι,μέχρι και πριν χάσω τα saves και το παρατήσω () μου άρεσε πάρα πολύ.Η ιστορία generic μεν,αλλά οι Helghast δεν είναι γαμάτοι εχθροί;Κατά τ'άλλα κατηγορώ το ΚΖ2 που προσέθεσε βάρος στα όπλα κι έτσι μου φάνηκε πως είναι ψεύτικο το CoD 4 MW.
                              Carpe diem

                              Comment


                              • Τέλος και το GoW: Ghost of Sparta. Τρία sessions και βγήκε ο τίτλος. Τι να πω ΑΑΑ game για το PSP, άνετα ανώτερο imo του Chains of Olympus. Γενικά ολοκληρωμένος τίτλος. Το μόνο αρνητικό ή θετικό όπως το δει ο καθένας είναι πως δεν ξεκουνάει καθόλου από τη φόρμουλα των υπόλοιπων τίτλων. Οι μάχες δεν ήταν κάτι το διαφορετικό από ό,τι μας έχει συνηθίσει η σειρά. Το μόνο ενδιαφέρον ήταν τα όπλα των Σπαρτιατών( ασπίδα δόρυ) αλλά πραγματικά δε συναγωνίζονται με τπτ την αποτελεσματικότητα των Blades( τα οποία μάλιστα με το Thera's Bane θερίζουν τα πάντα) Το game ήταν rollercoaster, με το που ξεκινάει δε σε αφήνει λεπτό... Πραγματικά υπέροχος τίτλος και όπως είχα πει στο Vita φαίνεται επίσης πολύ όμορφος. Το σενάριο ήταν επίσης καλό, imo πάλι, καλύτερο του Chains μιας και έριχνε φως σε κάτι που περιμέναμε από το πρώτο GoW.
                                Ευελπιστώ το Ascension να φέρει μια ανάσα φρεσκάδας πάντως και να μη βασίζεται απλώς σε ακόμη πιο εντυπωσιακά setpieces.
                                «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                                Comment

                                Working...
                                X