Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τι πιστεύετε για τον Θεό?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Kai exeis poly anagh na peiseis ton ksaderfo sou giafta pou pisteveis esy?
    "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
    But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
    Kindred, this blade and I.
    "

    "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
    Greek Gaming Videos
    Greek Final Fantasy Forum

    Comment


    • Επειδή ο άνθρωπος από την φύση του είναι περίεργος και θέλει να δίνει ερμηνείες σε όλα έτσι και ο Θεός είναι η ερμηνεία ή το όνομα μιας ανώτερης γενικευμένης ελπίδας. Ο άνθρωπος ηθελημένα ή όχι θέλει να πιστεύει σε κάτι ανώτερο ώστε να μπορεί να έχει αισιοδοξία, ελπίδα και να αφήνει για λίγο τις δυσκολίες της ζωής. Δεν είναι λίγες φορές που αρκετοί άνθρωποι όταν πιστεύουν ειλικρινά βγάζουν μία ηρεμία, μια καλοσύνη προς τα έξω. Θα μου πείτε δεν ισχύει μόνο σε τέτοιες περιπτώσεις αλλά η Χριστιανική πίστη ας πούμε ότι θεωρείται σαν κινητήριο δύναμη σε αυτό το σύνολο των ανθρώπων.

      Χονδρικά έτσι το βλέπω εγώ. Πιθανόν να λέω και χαζομάρες αλλά δεν έχει και πολλή σημασία.

      Comment


      • Comment


        • Πλάκα πλάκα ποιος είδε το Wesker και δεν φοβήθηκε; Και Χριστός και αλήτης. TASOSOLE fire us in the hole.
          Υ.Γ. Αγορίνα έχω χάσει το μπούσουλα με τα Gamertags σου.

          Comment


          • Originally posted by Vetus View Post
            Το "πίστευε και μην ερεύνα" αποτελεί το πιο χαρακτηριστικό γνώρισμα των θρησκευόμενων ατόμων
            Όχι αυτό δεν ισχύει, γενικεύεις. Υπάρχουν πολλοί μορφωμένοι (άρα έχουν ψάξει κάποια πράματα) άνθρωποι που πιστεύουν χωρίς απαραίτητα να πηγαίνουν συχνά στην εκκλησία όπως εγώ. Το βλέπω σε φίλους μου, συγγενείς και γενικά έξω στον κόσμο.

            Και η ομοφυλοφυλία δεν είναι κάτι το φυσιολογικό. Ακόμη και αν συναντάτε στην φύση (δεν το έχω ψάξει πολύ) είναι εξαίρεση στον κανόνα. Άρα το φυσιολογικό είναι αυτό που ισχύει κατά 99,5 %. Φυσιολογική λοιπόν δεν την λες, για να μην την πω ανωμαλία την λέω πιο κομψά εξαίρεση στον κανόνα της φύσης.
            Star Citizen videos Star Citizen gallery

            Comment


            • Επειδή το "πίστευε και μη ερεύνα" αποτελεί δομικό χαρακτηριστικό της εκκλησιάς όμως. Εσύ, ως σκεπτόμενος θρησκευόμενος και φίλος του "πίστευε και μη, ερεύνα" αμφισβητείς, διαφωνείς, στέκεσαι κριτικά απέναντι, τουλάχιστον σε σημεία, του θεωρητικού υποβάθρου της Εκκλησιάς και των "προκάτ" απαντήσεών του; Αν ναι που; Έχει ενδιαφέρον.
              There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
              Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

              Comment


              • Originally posted by BigBOSS View Post
                Όχι αυτό δεν ισχύει, γενικεύεις. Υπάρχουν πολλοί μορφωμένοι (άρα έχουν ψάξει κάποια πράματα) άνθρωποι που πιστεύουν χωρίς απαραίτητα να πηγαίνουν συχνά στην εκκλησία όπως εγώ.
                LOL
                Originally posted by Raf
                Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                Comment


                • Originally posted by Loggo View Post
                  Επειδή το "πίστευε και μη ερεύνα" αποτελεί χαρακτηριστικό της εκκλησιάς όμως. Εσύ, ως σκεπτόμενος θρησκευόμενος και φίλος του "πίστευε και μη, ερεύνα" αμφισβητείς, διαφωνείς, στέκεσαι κριτικά απέναντι, τουλάχιστον σε σημεία, του θεωρητικού υποβάθρου της Εκκλησιάς και των "προκάτ" απαντήσεών του; Αν ναι που; Έχει ενδιαφέρον.
                  ε πχ δεν πιστεύω ότι δεν πρέπει να κάνεις σεξ πριν παντρευτείς εντάξει αν το θεωρεί η εκκλησία αυτό κακό υπάρχουν δις χειρότερα εγκλήματα.
                  Star Citizen videos Star Citizen gallery

                  Comment


                  • Χαχαχα win τίποτε άλλο;
                    There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                    Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                    Comment


                    • Originally posted by Ren_of_Heavens
                      Πλάκα πλάκα ποιος είδε το Wesker και δεν φοβήθηκε; Και Χριστός και αλήτης. TASOSOLE fire us in the hole.
                      Υ.Γ. Αγορίνα έχω χάσει το μπούσουλα με τα Gamertags σου.
                      rei of nanto tha mino me afto ke an gini kati vlepo ti tha kano

                      Comment


                      • Originally posted by Ren_of_Heavens View Post
                        Επειδή ο άνθρωπος από την φύση του είναι περίεργος και θέλει να δίνει ερμηνείες σε όλα έτσι και ο Θεός είναι η ερμηνεία ή το όνομα μιας ανώτερης γενικευμένης ελπίδας. Ο άνθρωπος ηθελημένα ή όχι θέλει να πιστεύει σε κάτι ανώτερο ώστε να μπορεί να έχει αισιοδοξία, ελπίδα και να αφήνει για λίγο τις δυσκολίες της ζωής. Δεν είναι λίγες φορές που αρκετοί άνθρωποι όταν πιστεύουν ειλικρινά βγάζουν μία ηρεμία, μια καλοσύνη προς τα έξω. Θα μου πείτε δεν ισχύει μόνο σε τέτοιες περιπτώσεις αλλά η Χριστιανική πίστη ας πούμε ότι θεωρείται σαν κινητήριο δύναμη σε αυτό το σύνολο των ανθρώπων.

                        Χονδρικά έτσι το βλέπω εγώ. Πιθανόν να λέω και χαζομάρες αλλά δεν έχει και πολλή σημασία.
                        Καθόλου χαζομάρες, σωστά τα λες. Και να προσθέσω εδώ ότι η πιο ουσιώδης προσφορά της πίστης είναι η γαλήνη ψυχής που έχει βοηθήσει αρκετά άτομα που είχαν προβλήματα στην ζωή τους. Για παράδειγμα, η γιαγιά μου είχε εξομολογηθεί ότι είχε περάσει διάφορα στην ζωή της κι η ενασχόλησή της με τον Θεό την βοήθησε ν' αποκτήσει μια καλύτερη στάση στην ζωή της. Φυσικά, όπως είχα συζυτήσει με την γιαγιά μου, από 'κει και πέρα αρκετοί άνθρωποι έχουν την ψευδαίσθηση ότι με τις συνεχείς προσευχές αυτές θα εισακουστούν κι ο Θεός θα τους βοηθήσει όπως και δήποτε. Δηλαδή, περιμένουν ότι με τις προσευχές και μόνο θα λύσουν όλα τα προβλήματα της ζωής τους. Αλλά συν Αθηνάς και χείρα κίνει που λέει κι η παροιμία. Δηλαδή, δε φτάνει να επικαλείσαι βοήθεια από τα θεία αλλά οφείλεις να καταβάλεις και τις απαιτούμενες προσπάθειες.

                        Originally posted by BigBOSS View Post
                        Όχι αυτό δεν ισχύει, γενικεύεις. Υπάρχουν πολλοί μορφωμένοι (άρα έχουν ψάξει κάποια πράματα) άνθρωποι που πιστεύουν χωρίς απαραίτητα να πηγαίνουν συχνά στην εκκλησία όπως εγώ. Το βλέπω σε φίλους μου, συγγενείς και γενικά έξω στον κόσμο.
                        Σαφώς εννοείται ότι θα υπάρχουν και μορφωμένοι (όχι από άποψης σπουδών αλλά από άποψη παιδείας) που πιστεύουν χωρίς να πηγαίνουν εκκλησία ή να νηστεύουν ή δεν ξέρω εγώ τι. Όπως επίσης υπάρχουν και κομμουνιστές που δεν έχουν κατεβεί ούτε σε μια πορεία στην ζωή τους και νοσταλγοί της Χούντας που είναι ευγενικά άτομα και συζυτήσημα (και στις δύο περιπτώσεις έχω πετύχει τέτοια άτομα). Για όλα υπάρχουν εξαιρέσεις στον κανόνα. Ή για να το θέσω πιο σωστά, επειδή ένα αντιπροσωπευτικό δείγμα είναι πορωμένοι δεν σημαίνει ότι όλοι είναι έτσι.

                        Originally posted by BigBOSS View Post
                        Και η ομοφυλοφυλία δεν είναι κάτι το φυσιολογικό. Ακόμη και αν συναντάτε στην φύση (δεν το έχω ψάξει πολύ) είναι εξαίρεση στον κανόνα. Άρα το φυσιολογικό είναι αυτό που ισχύει κατά 99,5 %. Φυσιολογική λοιπόν δεν την λες, για να μην την πω ανωμαλία την λέω πιο κομψά εξαίρεση στον κανόνα της φύσης.
                        Σαφώς κι η ομοφυλοφυλία είναι ανωμαλία. Αυτό που ήθελα να πω αλλά κακώς δεν το διευκρίνισα είναι ότι επειδή κάτι είναι μη φυσιολογικό δεν σημαίνει ότι είναι κι αμαρτία. Ειδάλλως και τα ζώα που τείνουν προς την ομοφυλοφυλία θα έπρεπε να θεωρούνται αμαρτωλά και να πηγαίνουν στην κόλαση. Ως επιχείρημα ακούγεται ηλίθιο και παιδαριώδες, το ξέρω, αλλά ελπίζω να καταλαβαίνετε τι εννοώ.

                        Για να το θέσω πιο σαφές, αμαρτία υποτίθεται ότι είναι η παράβαση του θρησκευτικού νόμου από τον άνθρωπο. Κι οι νόμοι θεσπίζονται ώστε οι πράξεις των ανθρώπων να μην βλάπτουν τους συνανθρώπους τους κι ώστε να μην υπάρχει η απόλυτη αναρχία όπου ο καθένας κάνει ό,τι του καπνίζει αδιαφορώντας για το περιβάλλον του. Κι από την στιγμή που η ιδιαιτερότητα των σεξουαλικών μας προτιμήσεων όπως η ομοφυλοφυλία δεν επιβαρύνουν τους άλλους δεν βλέπω τον λόγο γίατι πρέπει να κρίνεται ως αμάρτημα ή ως παρανομία. Προς αποφυγή παρεξηγήσεων για να μην νομίζετε ότι τα ισοπεδώνω κι όλα εννοείται ότι υπάρχουν και σεξουαλικές ιδιαιτερότητες που βλάπτουν τους άλλους όπως η παιδεραστία. Διότι στην περίπτωση της παιδεραστία βλάπτει φυσικά το μικρό παιδάκι που χωρίς την θέλησή του ασελγείς στο κορμί του κι οι επιπτώσεις σωματικά και ψυχιολογικά στο παιδάκι είναι βαρύτατες και το ακολουθούν ενδεχομένως ακόμα και στην ενηλικίωσή του.

                        Αν ο άλλος τώρα δεν τους αρέσει να βλέπει άνδρες να φιλιούνται μεταξύ τους σε δημόσιο χώρο ή να βλέπει σε τηλεοπτικές σειρές ή εκπομπές άνδρες να φιλιούνται μεταξύ τους επειδή κατά την γνώμη τους προσβάλουν την δημοσία αιδώ ή δεν ξέρω έγω τι πρόβλημά τους. Σ' αυτήν την περίπτωση τότε θα έπρεπε και τα σαλιαρίσματα των φυσιολογικών ζευγαριών σε δημόσιους χώρους να θεωρείται προσβολή δημοσίας αιδώ (που ήδη θεωρείται σε ορισμένες κοινότητες) που μόνο τα ρούχα τους δεν βγάζουν για να κάνουν σεξ. "Get a room!" που λένε κι οι αμερικάνοι.


                        Ας με συγχωρήσετε αν ξέφυγα από το αρχικό θέμα της συζύτησης.

                        Originally posted by wesker View Post
                        ΒLASPHEMY! I AM YOUR GOD! NOW OBEY ME OR BURN TO HELL!

                        (Αστιευόμεθα, βεβαίως βεβαίως )

                        Originally posted by BigBOSS View Post
                        ε πχ δεν πιστεύω ότι δεν πρέπει να κάνεις σεξ πριν παντρευτείς εντάξει αν το θεωρεί η εκκλησία αυτό κακό υπάρχουν δις χειρότερα εγκλήματα.
                        Δεν ξέρω τι λέτε αλλά η χρήση προφυλακτικού είναι η μεγαλύτερη αμαρτία. Δεν το λέω εγώ αλλά η φουκαριάρα η Λουκά:
                        Enjoy the videos and music that you love, upload original content and share it all with friends, family and the world on YouTube.
                        - Anime based on videogames list -

                        Comment


                        • Όταν του ανέφερα ότι η ομοφυλοφυλία υπάρχει και στην φύση και με ρώτησε που το ξέρω του απάντησα ότι το διάβασα στο Focus που είναι γνωστό κι έγκυρο επιστημονικό περιοδικό.
                          ??? To Focus είναι επιστημονικό περιοδικό; Από πότε;
                          Originally posted by Squall Leonhart
                          I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                          Originally posted by 丹野
                          Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                          Originally posted by Ryu_gr
                          υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                          Comment


                          • Xaxa σωστόοοοοοοοοοοοοος
                            Originally posted by Raf
                            Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                            Comment


                            • Originally posted by Vetus View Post
                              Σαφώς εννοείται ότι θα υπάρχουν και μορφωμένοι (όχι από άποψης σπουδών αλλά από άποψη παιδείας)
                              Πάντα το δεύτερο ισχύει, άλλο τα πτυχία και άλλο η καλλιέργεια και παιδεία;)

                              Δεν έχω καμιά όρεξη τώρα για τετοιες φιλοσοφικές συζητήσεις (επειδή ρώτησε ο Loogo), που ουσιαστικά δεν βγάζουν πουθενά καθώς στην τελική ο καθένας είναι θεμιτό να πιστεύει ότι θέλει. Προτιμώ να πάω για Shogun 2;)
                              Star Citizen videos Star Citizen gallery

                              Comment


                              • Originally posted by straier View Post
                                ??? To Focus είναι επιστημονικό περιοδικό; Από πότε;

                                Mε επιστημονικά θέματα δεν ασχολείται; Πάντως με τα κουτσομπολία δεν ασχολείται.
                                - Anime based on videogames list -

                                Comment

                                Working...
                                X