Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχολιασμός επικαιρότητας-ανταλλαγή απόψεων

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ennoo KAI ALLA epipleon
    Originally posted by Raf
    Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

    Comment


    • Ε μην φανταστεις δεν έχουν και πάρα πολλοί σχόλια. Αυτά πρέπει να είναι όλα τα καλύτερα.

      Comment


      • Για να μαστε δικαιοι, η ΠΑΣΠ εχει ιδιες λιστες. Και το λεω βαζοντας το χερι μου στη φωτια (την ειχα δει ο ιδιος).
        Do a barrel roll!

        Comment




        • Μια ενδιαφέρουσα εργασία για τις τελευταίες εξελίξεις σε Τυνησία και Αίγυπτο, μεταξύ άλλων.

          Comment


          • Και όλως τυχαίως,αυτά τα διαστημόπλοια(Τα 2+1=5)θα έρθουν στην Γη?Και μάλιστα στις 21/12/2012?

            Comment


            • H εβδομάδα που ακολουθεί (και όχι μόνο) θα είναι ιδιαίτερα ταλαιπωριακή. Με μια κίνηση ανωριμότητας, η κυβέρνηση κατέθεσε το νομοσχέδιο αναδ...


              Σύμφωνα με τις μέχρι τώρα πληροφορίες, η εβδομάδα που ακολουθεί (και όχι μόνο) θα είναι ιδιαίτερα ταλαιπωριακή. Με μια κίνηση ανωριμότητας, η κυβέρνηση κατέθεσε το νομοσχέδιο αναδιάρθρωσης των αστικών συγκοινωνιών ΠΡΙΝ τελειώσει ο διάλογος με τους εργαζομένους, κοροϊδεύοντας τους, ουσιαστικά, ότι είχαν δήθεν δυνατότητα να το συζητήσουν με τον υπουργό.

              Έτσι, τα σωματεία εργαζομένων της ΑΜΕΛ (Γραμμές μετρό 2 & 3) εξήγγειλαν 48ωρη απεργία για την Δευτέρα και την Τρίτη και της ΗΣΑΠ (Γραμμή μετρό 1) 24ωρη για την Δευτέρα.

              Παράλληλα, οι εργαζόμενοι στην ΕΘΕΛ (λεωφορεία) θα πραγματοποιήσουν συνέλευση τη Δευτέρα 11:00 με 16:00 για να αποφασίσουν για το μέλλον των κινητοποιήσεων τους.

              Σύμφωνα με το site των εργαζομένων της ΕΘΕΛ, το πρόγραμμα κινητοποιήσεων τους έχει ως εξής:

              ► 31-1-2011 στάση εργασίας 11.00 - 16.00 ( και γενική συνέλευση )
              ► 1-2-2011 και 2-2-2011 48ωρη απεργία... ( 1-2-2011 συγκέντρωση στην ομόνοια και πορεία )
              ► 4-2-2011 στάση εργασίας 11.00 - 15.30
              ► 7-2-2011 στάση εργασίας 11.00 - 15.30
              ► 9-2-2011 στάση εργασίας 11.00 - 15.30
              ► 11-2-2011 στάση εργασίας 11.00 - 15.30
              ► 14-2-2011 στάση εργασίας 11.00 - 16.00 ( και γενική συνέλευση )
              ► 24ωρη απεργία όταν θα πάει το νομοσχέδιο για ψήφιση

              Ως γνωστόν, οι διοικήσεις των συγκοινωνιακών εταιρειών θα καταγγείλουν τις απεργίες στην δικαιοσύνη, επομένως να είστε συνεχώς συντονισμένοι για αλλαγές της τελευταίας στιγμής!

              Όλες οι κινητοποιήσεις, βέβαια, δεν έχουν κανένα απολύτως νόημα πλέον, αφού η κατάθεση του νομοσχεδίου στην Βουλή σημαίνει ότι δεν υπάρχει σκέψη τροποποιήσης του και είναι θέμα χρόνου να γίνει νόμος του κράτους. Άλλωστε, πως να υπάρχει σκέψη τροποποίησης του, όταν φήμες κυκλοφορούν ότι ο πλέον αποτυχημένος οργανισμός του πλανήτη (και τον καλούμε αποτυχημένο γιατί ως τώρα δεν έχει καταφέρει ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ αυτό που υποτίθεται οτι κάνει) που τιτλοφορείται ως "Διεθνές Νομισματικό Ταμείο - ΔΝΤ" θα προτείνει με τον ερχομό αυτή την εβδομάδα, την μερική ιδιωτικοποίηση των αστικών συγκοινωνιών;
              Εγω τωρα ειλικρινα φταιω να σταματησω να αγοραζω εισητηρια;
              Εν τω μεταξυ ειχα σκοπο να παρω μια καρτα γι αυτο το μηνα (ναι 45€ με τη νεα τιμη) γιατι χρησιμοποιω μεσα καθε μερα και αν υπολογισω τις μετακινησεις μου με συμφερει πολυ περισσοτερο απο. Το θεμα ειναι οτι αν τις μισες μερες του μηνα εχει απεργεια να τη χεσω και τη καρτα. Αλλα πλεον ετσι οπως ειναι η κατασταση δε γουσταρω ουτε εισητηριο να παρω, εχω βαρεθει να νιωθω οτι με κοροιδευουν και απλα να συμβιβαζομαι. Ελπιζω μαζικα και ενεργα να αρχισει ο κοσμος να μη πληρωνει στα ΜΜΜ ετσι οπως τα καταντησανε.
              Do a barrel roll!

              Comment


              • Ρε χτυπάς ακόμη εισητήρια; Εγώ τα έχω κόψει από όταν έφαγα τις μεγάλες νίλες που χειρουργημένος περπατούσα όλη την αθήνα για να πάω σπίτι μου από την δουλειά. Δεκέμβριο Ιανουάριο έφαγα πάνω κάτω 200ε σε ταξί, αν θέλουν να μου κάνουν έλεγχο εισητηρίου ας φέρουν μπλοκάκι επιταγών μαζί τους. Πραγματικά παρακαλώ να πετύχω ελεγκτή τον τελευταίο καιρό.
                Μέχρι το τέλος του ακαδημαικού έτους ούτε ένα δε θα χτυπήσω.
                Originally posted by Raf
                Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                Comment


                • μπλοκ επιταγών;
                  Originally posted by Squall Leonhart
                  I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                  Originally posted by 丹野
                  Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                  Originally posted by Ryu_gr
                  υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                  Comment


                  • Nai.Ας μου δώσουν τα χρήματα που έσκασα σε ταξί και μετά ας με ελέγξουν
                    Originally posted by Raf
                    Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                    Comment


                    • ΕΓώ κάθε φορά που κατεβαίνω στην Αθήνα με Μετρό και κάθε φορά που περιτριγυρίζω στην Θεσσαλονίκη με τα αστικά, δεν χτυπάω ούτε ένα εισιτήριο. Αφού τους αρέσει να κλέβουν κόσμο, τότε εγώ ως λογικός άνθρωπος δεν πρόκειται να χτυπήσω ούτε ένα. Καλύτερα λαθρεπιβάτης παρά να πληρώσω χοντρό αντίτιμο κάθε φορά που ανεβαίνω στο λεωφορείο ή στο Μετρό.
                      sigpic

                      Comment


                      • Κάτι τέτοιοι σαν κι εσένα υπάρχουν και ανεβαίνουν κι άλλο τα εισιτήρια.Αλλά οκ,δε σκοτίζομαι πια.Ξέρω ότι η εληνική νοοτροπία είναι ως επί το πλείστον για το πέος,οπότε γιατί εδώ μέσα να υπάρχουν εξαιρέσεις.
                        Carpe diem

                        Comment


                        • Θες σιγουρα να ανοιξουμε το κεφαλαιο των ΔΕΚΟ; Αυτοι που λες ειναι οι τελευταιοι που φταινε πραγματικα.

                          Comment


                          • Θα μας μιλήσεις εσύ για τις ΔΕΚΟ;Μάλιστα.
                            Δεν διαφωνώ σε αυτό που λες,ΟΜΩΣ εμείς οι υπόλοιποι που είμαστε νομοταγείς είμαστε μαλάκες;
                            Πάρτε εδώ ένα άρθρο που βρήκα και μην το υπεραναλύουμε.
                            Carpe diem

                            Comment


                            • Κοιτα να δεις Altair κι εγω πληρωνω για χρονια ομως δε μπορω να ανεχτω να ανεβαζουν τα εισητηρια επειδη εχουν ζημιες λογω κακοδιαχειρισης. Δεν ειναι δικο μου θεμα αν δε μπορουν να κανουν κατι για τη λαθρεπιβατευση τοσα χρονια ή αν καποιοι πληρωνονται λες και ειναι αστροναυτες στη ΝΑΣΑ. Βρηκαμε την ευκολη λυση να ανεβαζουμε τις τιμες. Οχι δε θα κοβω εισητηριο πια, δε θα τους δωσω τη χαρα να μπαλωσουν τα δικα τους λαθη με δικα μας χρηματα. Ελπιζω περισσοτεροι να σταματησουν να χτυπανε εισητηρια και τελικα η αυξηση των τιμων να οδηγησει σε μειωμενα κερδη. Ή θα σοβαρευτουν ή θα συνεχιστει η κατρακυλα.

                              Ηδη πολλες φορες μπαινω χωρις εισητηριο, μονο στο μετρο δε το ρισκαρω.

                              Originally posted by Altair View Post
                              Θα μας μιλήσεις εσύ για τις ΔΕΚΟ;Μάλιστα.
                              Καλα σου λεει ρε Xeno, θα μιλησεις εσυ για τις ΔΕΚΟ;;;

                              (περα απο τη πλακα, νιωθω οτι μου διαφευγει κατι εδω)
                              Do a barrel roll!

                              Comment


                              • Καλά λύσεις υπάρχουν δε διαφωνώ.Στην Κρήτη για παράδειγμα,ανοίγει μόνο η μπροστινή πόρτα και κόβει το εισιτήριο ο οδηγός.Χωρίς εισιτήριο δεν ανεβαίνεις καν.
                                Αλλά εγώ δεν μιλάω για την αύξηση στην τιμή.
                                Μιλάω για τις απεργίες που αναφέρθηκαν πιο πάνω.
                                Επειδή είστε άσχετοι,να σας πω κάτι;Οι άνθρωποι κάνουν ότι μπορούν για να διαφυλάξουν διακιαώματα τα οποία πάλευαν 20+ χρόνια,τα οποία εντός λίγων μηνών τους τα έχουν πηδήξει.Και αυτό ισχύει για όλες τις ΔΕΚΟ.Οκ ούτε εμένα μου αρέσει,κι εγώ έχω αφήσει κάποιες δουλειές μου να πάνε πίσω λόγω των απεργιών,όμως αυτοί τουλάχιστον παλεύουν για κάτι.Οι υπόλοιποι τι στο διάολο κάνουν;Κάνουν 1-2 μέρες απεργία και κάτι τρέχει στα γύφτικα.Το θέμα θεωρείται λήξαν.
                                Carpe diem

                                Comment

                                Working...
                                X