Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχολιασμός επικαιρότητας-ανταλλαγή απόψεων

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • σωστός ο xeno

    δείτε και αυτό



    Originally posted by straier View Post
    Τώρα έχουμε τον Ευάγγελο που είναι και πιο πολύς.
    ειρωνείες της ιστορίας
    Star Citizen videos Star Citizen gallery

    Comment


    • Originally posted by BigBOSS View Post
      σωστός ο xeno
      άρα, γιατί θες να πάμε σε εκλογές; για να φύγει ο ένας βλακας, να έρθει ο άλλος; ή μήπως για το τζερτζελο της κατάστασης;
      Originally posted by Raf
      Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

      Comment


      • Originally posted by Somari View Post
        άρα, γιατί θες να πάμε σε εκλογές; για να φύγει ο ένας βλακας, να έρθει ο άλλος; ή μήπως για το τζερτζελο της κατάστασης;
        Απλό. Δεν θέλει και πολύ σκέψη το πράγμα πίσω από τις εκλογές. Μόνο έτσι θα ανατραπούν η κυβερνητική πολιτική και οι κατοχές. Αρκεί να ψηφίσουμε οποιονδήποτε Αριστερό για να εξαφανίσουμε από τον πολιτικό χάρτη τα 2 χουντικά κόμματα. Ολόκληρη η Ελλάδα έμαθε την αλήθεια πια.

        Υπάρχει και η μεγάλη περίπτωση να φύγουμε από την Ε.Ε. και να παρατήσουμε τους «αγενείς» ξένους πολιτικούς να ψάχνονται τις ευθύνες τους με την νεοφιλελεύθερη πολιτική τους.
        sigpic

        Comment


        • Originally posted by Tanno View Post
          Απλό. Δεν θέλει και πολύ σκέψη το πράγμα πίσω από τις εκλογές. Μόνο έτσι θα ανατραπούν η κυβερνητική πολιτική και οι κατοχές. Αρκεί να ψηφίσουμε οποιονδήποτε Αριστερό για να εξαφανίσουμε από τον πολιτικό χάρτη τα 2 χουντικά κόμματα. Ολόκληρη η Ελλάδα έμαθε την αλήθεια πια.

          Υπάρχει και η μεγάλη περίπτωση να φύγουμε από την Ε.Ε. και να παρατήσουμε τους «αγενείς» ξένους πολιτικούς να ψάχνονται τις ευθύνες τους με την νεοφιλελεύθερη πολιτική τους.
          Originally posted by Raf
          Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

          Comment


          • Originally posted by TheCursed View Post
            Εντάξει, αν για εσένα ο Παπούλιας συμβολίζει το δημοκρατικό πολίτευμα ευρύτερα, πάω πάσο.

            Η δική μου λογική μου λέει ότι είναι σύμβολο της παρούσης αστικής δημοκρατίας, του παρόντος Συντάγματος και του παρόντος πολιτικού κύκλου. Εάν επαναστατήσουμε και επαναδημοκρατίσουμε την χώρα από το μηδέν, τότε ο Παπούλιας και ο κάθε Παπούλιας δε θα συμβολίζει τίποτα.
            Αναφέρθηκα στον Παπούλια σαν Πρόεδρο της Δημοκρατίας, δηλαδή εντελώς θεσμικά. Ο Παπούλιας "και ο κάθε Παπούλιας" μου είναι παγερά αδιάφορος έξω από το ρόλο του, και ο ρόλος του ΠτΔ είναι να αντιπροσωπεύει όχι τους πολιτικούς αλλά το πολίτευμα. Έτσι διαμορφώθηκε σταδιακά από το '75 και μετά, κυρίως επί Στεφανόπουλου.

            Το "αστική δημοκρατία" περισσότερο σε "κυβέρνηση του βουνού" μου κάνει και το προσπερνώ, το "παρόν Σύνταγμα" δεν είμαι συνταγματολόγος για να μιλήσω επί της ουσίας αλλά ότι έχει γεμίσει τρύπες το δέχομαι (οπότε αυτό το αντιλαμβάνομαι ως θέληση να αποκτήσει ισχύ και να αναθεωρηθεί), το "πολιτικός κύκλος" το έχουμε κουβεντιάσει πολλές φορές και δε θα πω τα ίδια. Από εκεί και πέρα σαφών δεν είναι υποχρεωτικό μια δημοκρατία να είναι Προεδρευομένη, αλλά κάτι πρέπει να έχεις σα σύμβολο, είτε έχει ενεργό ρόλο είτε όχι. Κατά συνέπεια αυτό που λές δε δίνει ούτε σαφή λύση ούτε απάντηση στον προβληματισμό μου, πέρα από ένα κάλεσμα στα όπλα.

            Συμφωνώ με το Loggo πάνω στην ερμηνεία του (ελπίζω να μη παίρνει κι εμένα η μπάλα στα περί σεβασμού των θεσμών από τα ΜΜΕ ;)) αλλά δε μπορώ να δικαιολογήσω την εξύβριση. Όπως το βλέπω είναι σα να πας να γράψεις με σπρέι (όχι πανό, σας τσάκωσα) "Έξω η τρόικα" στα μάρμαρα της Ακρόπολης. Είναι η διαφορά ανάμεσα στη διαμαρτυρία και το βανδαλισμό.

            Τώρα, διάβασα πρόσφατα μια πολύ ενδιαφέρουσα κουβέντα σχετικά με το ποιά ιστορική περίοδος θα ήταν σημείο αναφοράς - η Δημοκρατία της Βαϊμάρης. Για το 1897 που αναφέρθηκε το θεωρώ μάλλον άστοχο γιατί κάπου εκεί μέσα υπήρχε κι ένας καταστροφικός πόλεμος που οι Τούρκοι ξανάρθανε στη Λαμία, αλλά έχει μερικές ομοιότητες με την περίοδο του Μεσοπολέμου. Από την άλλη η Δημοκρατία της Βαϊμάρης έφερε το Χίτλερ στην εξουσία, κάτι που στα καθ'ημάς δεν το θεωρώ πιθανό (ακόμα) μα είναι πολύ κοντά στην ακυβερνησία που θα προκύψει.

            Σα ρεαλιστικές πολιτικές εξελίξεις εγώ βλέπω τα ακόλουθα

            1) Εκλογές σε Χ χρονικό διάστημα, όταν μας πει η Γερμανία.
            2) Κυβέρνηση 2 μεγάλων κομμάτων με πιθανό μπαλαντέρ τον Καρατζαφύρερ, ή ακόμα χειρότερα οικουμενική κυβέρνηση. Σε κάθε περίπτωση μιλάμε για πλήρη ακυβερνησία. Εννοείται πως οι όποιες διαφωνίες, συγκρούσεις κλπ των δύο μεγάλων κομμάτων είναι για τα μάτια του κόσμου και στην πραγματικότητα δεν υπάρχει καμία διαφωνία επί της ουσίας, εξ ου και οι διάφορες κωλοτούμπες Σαμαρά.
            3) Δίνω μικρό ποσοστό στη σύμπλευση Βενιζέλου - Ντόρας, ακόμα και στο ίδιο κόμμα.
            Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

            Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

            Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

            Comment


            • Συμφωνώ με Titus,Somari,Ryu Gr.
              Carpe diem

              Comment




              • Originally posted by Raf
                Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                Comment




                • πριν που είδα για λίγο ειδήσεις εκνευρίστηκα απο την υποκρισία των δημοσιογράφων σχετικά με τα σημερινά γεγονότα, μου ήρθε να σπάσω την τηλεόραση αλλά λέω άσε καλύτερα μετά πως θα παίξω Uncharted 3.

                  βάρεθηκα τα "καταδικάζουμε την βία καταδικάζουμε την βία..." ε ρε παπαγαλάκια αμα η κυβέρνηση δεν παραιτείται με ειρηνικές συγκεντρώσεις, δεν έχει λάβει το μήνυμα πως κανείς δεν τους θέλει πλέον, υπάρχει και ο άλλος τρόπος. Αν χρειάζεται βία για να αλλάξουν κάποια πράματα ας ακολουθηθεί αυτος ο δρόμος, και οι μαύροι σκλάβοι στην Αϊτή με την βία κέρδισαν την ελευθερία τους.

                  Σχετικά με τον Παπούλια δεν ειναι στο απυρόβλητο, ναι ρε δεν καταδικάζονται μόνο οι βασιλείς και οι δικτάτορες αλλά και οι πρόεδροι της δημοκρατίας όταν εμμέσως συμμετέχουν στο αισχρό έργο της διάλυσης του κοινωνικού ιστού της χώρας και δεν παραιτούνται. Μιλάμε για πρόεδρο της ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ δηλαδή όλου του ελληνικου λαού (δήμου), ο Παπούλιας όχι μόνο δείχνει πως δεν αφουγκράζεται και νιώθει τον ελληνικό λαό αλλά σήμερα στα γεγονότα μιλησε για μειοψηφείες σαν να έλεγε πως μόνο αυτοί που προκάλεσαν την ματαίωση της στρατ.παρέλασης έχουν αγανακτήσει και ολοι οι άλλοι, τα εκατομμύρια Ελλήνων παιρνούνε μέλι γάλα. Ρε άντε απο εδώ.
                  Star Citizen videos Star Citizen gallery

                  Comment


                  • ΒigBoss αγόρι μου, μήνες ολόκληρους η τιβί μου δεν έχει αλλάξει από το κανάλι του Component... Μάθε αποχούλα...
                    Originally posted by Raf
                    Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                    Comment


                    • Αν ήμουν ακόμη λυκειόπαιδο, θα τραγουδούσα χλευάζοντας τους πολιτικούς προδότες! Έχε χάρη που δεν έγιναν τέτοια πράγματα στις εποχές μας(μία δεκαετία πριν).
                      sigpic

                      Comment


                      • Originally posted by Somari View Post
                        ΒigBoss αγόρι μου, μήνες ολόκληρους η τιβί μου δεν έχει αλλάξει από το κανάλι του Component... Μάθε αποχούλα...

                        HDMI έχουμε τώρα.
                        I'm back bitches... Version 2.0

                        Το νέο forum για το αυτοκίνητο: PetrolHeads

                        Comment


                        • Originally posted by NickTG View Post
                          HDMI έχουμε τώρα.
                          Ακριβως... Και εγω ακριβως το ιδιο κανω..

                          Comment


                          • Και επειδή είμαι και καπιτάλας με καινούρια τηλεόραση έχω 4 HDMI.
                            Και USB να βλέπω σειρές και ταινίες!


                            I'm back bitches... Version 2.0

                            Το νέο forum για το αυτοκίνητο: PetrolHeads

                            Comment


                            • Όχι ότι θα βγει κάτι,αλλά επειδή ποτέ δεν ξέρεις,ρίξτε μια υπογραφή.
                              Germany is the one who owes to Greece and NOT the other way around! Germany Should Pay its Long-overdue Obligations to Greece We petition the German
                              Carpe diem

                              Comment


                              • Όχι ότι θα βγει κάτι,αλλά επειδή ποτέ δεν ξέρεις,ρίξτε μια υπογραφή.
                                http://www.greece.org/blogs/wwii/
                                Καλά σίγουρα μόλις δουν της υπογραφές θα σκιαχτούν όπως και με κάθε online petition που γίνεται...
                                Originally posted by Squall Leonhart
                                I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                                Originally posted by 丹野
                                Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                                Originally posted by Ryu_gr
                                υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                                Comment

                                Working...
                                X