Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τι dvd/ταινία είδατε σήμερα?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Για το Prometheus σας βλέπω λιγότερο θετικούς από ότι εγώ. Προσωπικά μου άρεσε πάρα πολύ, χωρίς να είναι creme de la creme της επιστημονικής φαντασίας.

    Το prometheus είναι καλή ταινία και κάτι που δεν βλέπουμε συχνά, εμένα προσωπικά μου άρεσε πολύ αλλά πιστεύω το Alien dna έκανε κακό παρά καλό στην ταινία. Θεωρώ ότι αν δεν είχε την ανάγκη για την σύνδεση με τo Alien universe, που από τι μια πλευρά είναι cool και μεγάλο fan service, θα μπορούσε να αγγίξει περισσότερο τα αριστουργήματα των Kubrick και Tarkovsky που αναφέρεις και στο review σου. Kudos για το review παρεμπιπτόντως .

    Comment


    • Πέρα από πολύ προσωπικές ενοχλήσεις τύπου "μήπως είσαι ρομπότ" (ψόφα καπτάνιο), το review του Titus είναι spot on ακριβώς εδώ:

      Το μόνο σφάλμα της ταινίας βρίσκεται στον τρόπο που συμπεριφέρεται η αποστολή κατά την άφιξή της.
      Εκεί έχασε τη μπάλα για μένα. Εξού και τα τελευταία σχόλια στο αποπάνω ποστ.
      sigpic

      Comment


      • Χωρίς να έχω δει την ταινία ο ίδιος τη συζητούσα με ένα φίλο μου εδώ που την είδε και η κριτική συμπίπτει σχεδόν απόλυτα με του deus_dope.
        Από την άλλη με βάζουν σε σκέψεις αυτά που λέει ο Τίτος. Η ιδέα είναι σίγουρα πολύ ενδιαφέρουσα αλλά φοβάμαι πως τα προβλήματα της ταινίας θα με εμποδίσουν από το να την απολαύσω. Αν οι χαρακτήρες φέρονται εντελώς παράλογα, συνεχώς μάλιστα, μου φαίνεται πως θα μου είναι πολύ δύσκολο να το προσπεράσω. Επίσης δεν έχω πρόβλημα με το παρουσιάζεται κάτι που είναι επιστημονικά λάθος αλλά όταν αποφασίζουν να το υπεραναλύουν με ψευδοεπιστημονικές εξηγήσεις τότε αρχίζει να με ενοχλεί (πρόβλημα που είχα και με το Mass Effect). Ο κινηματογράφος είναι φαντασία αλλά ο τρόπος παρουσίασης παίζει μεγάλο ρόλο. Αν η ταινία με ωθεί στο να κρίνω κάτι ορθολογικά είναι δικό της λάθος και όχι δικό μου.
        Δεν περιμένω την υπέρτατη εμπειρία στο θέμα (θεωρώ σχεδόν αδύνατο να βρω κάποια ιστορία που να υπερβαίνει το Xenogears σε θεματολογία που έχει να κάνει με δημιουργισμό/γνωστικισμό κλπ) αλλά τα δύο παραπάνω θεματάκια πιστεύω θα επηρεάσουν αρνητικά το πόσο θα ευχαριστηθώ την ταινία.

        Σε άλλα νέα είδα το Βλέμμα του Οδυσσέα. Πρώτη ταινία του Αγγελόπουλου που βλέπω.
        Με αυτά που είχα ακούσει ήμουν σχετικά επιφυλακτικός αλλά εν τέλει μπορώ να πω πως την είδα αρκετά ευχάριστα αν και είναι σχεδόν 3 ώρες. Ο ρυθμός της πιστεύω πως ήταν ταιριαστός στην ταινία και ακόμα και οι σκηνές που υπάρχουν καθαρά για λόγους φωτογραφίας δένονται πολύ καλά με τη μουσική της Καραΐνδρου και δε γίνονται κουραστικές. Αυτό που δε μου άρεσε ήταν πως σε σημεία ήταν κάπως δύσκολο να παρακολουθήσεις την πλοκή λόγω του τρόπου που δένονται τα flashbacks με την υπόλοιπη ταινία ενώ και το χρονικό πλαίσιο των flashbacks είναι κάπως ασαφές. Δε μου πολυάρεσε πολύ και το γεγονός ότι ο κεντρικός χαρακτήρας είναι σκηνοθέτης και το ότι το σεναριακό εύρημα της ταινίας πάνω στο οποίο υφαίνεται η πλοκή είναι μία...ταινία. Ευτυχώς όμως αυτό δεν είναι παρά μια αφορμή για μια ταινία δρόμου (σε πολλά πλάνα μου θύμιζε ταξίδια με τρένο σε Ελλάδα και Ιαπωνία) που αναφέρεται στην πολύπλοκη ιστορία των Βαλκανίων. Παρεμπιπτόντως, αναρωτιέμαι αν μπορεί να την παρακολουθήσει ένας Αμερικάνος ή ακόμα και Ευρωπαίος. Χρειάζεται μια ελάχιστη γνώση βαλκανικής ιστορίας για να έχεις μια βασική ιδέα του τι συμβαίνει.
        Α, και μια ερώτηση. Στην αρχή της ταινίας τι ακριβώς συμβαίνει (όταν είναι στην Ελλάδα); Υποτίθεται ότι λαμβάνει χώρα το 1995 έτσι δεν είναι;
        Originally posted by Squall Leonhart
        I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
        Originally posted by 丹野
        Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
        Originally posted by Ryu_gr
        υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

        Comment


        • Εκεί έχασε τη μπάλα για μένα. Εξού και τα τελευταία σχόλια στο αποπάνω ποστ.


          Αποστολή τρισεκατομμυρίου και να διαθέτει μέλη που συμπεριφέρονται σαν first victims σε teenage horror movie; !!! ..wait..

          Το άλλο; Κορυφαίος επιστήμονας στην ανθρωπότητα του 2090 και να βγάζει το κράνος του σε έναν πλανήτη που δεν έχει πατήσει ποτέ ξανά άνθρωπος; Απο ενθουσιασμό; :p

          Comment


          • Ταινία είναι παίδες και απαιτεί suspension of disbelief, για εμένα αρνητικά της ταινίας είναι αλλού και όχι αυτά που αναφέρεται. Αντίστοιχα με αυτά που αναφέρεται μπορώ να σας πω για όλες τις ταινίες, και είναι λογικό γιατί κάθε σκηνοθέτης χρησιμοποιεί τέτοιες τεχνικές, ξεχειλώνοντας πολλές φορές το suspension of disbelief βεβαία, για να πάει την ταινία εκεί που θέλει ή για λόγους οικονομίας της αφήγησης ή να κρατήσει τον ρυθμό της ταινίας κτλ.


            Αποστολή τρισεκατομμυρίου και να διαθέτει μέλη που συμπεριφέρονται σαν first victims σε teenage horror movie; !!! ..wait..
            Αποστόλη τρισεκατομμυρίου και τα άτομα που επιλέχθηκαν δέχτηκαν να πάνε σε αποστολή σε άλλο πλανήτη χωρίς να ξέρουν τι θα πάνε να κάνουν εκεί και δέχτηκαν να ενημερωθούν αφού έχουν πάει. Για φυσιολογικά άτομα δεν τα κόβω εγώ

            Το άλλο; Κορυφαίος επιστήμονας στην ανθρωπότητα του 2090 και να βγάζει το κράνος του σε έναν πλανήτη που δεν έχει πατήσει ποτέ ξανά άνθρωπος; Απο ενθουσιασμό; :p
            Στην ταινία αναφέρεται ότι οι αισθητήρες δείχνουν ότι υπάρχει "artificial oxygen atmosphere" και μετά βγάζουν το κράνος.

            Καλά ο ανδροϊδοτυπάς πως σκατά ήξερε πως να ανοίγει όλες τις εξωγηινοπόρτες; Με cheat;
            H Weyland Corp μελετούσε για χρόνια τα ιερογλυφικά των engineers και ο David ήξερε να τα διαβάζει .

            Comment


            • Στην ταινία αναφέρεται ότι οι αισθητήρες δείχνουν ότι υπάρχει "artificial oxygen atmosphere" και μετά βγάζουν το κράνος.


              Το θυμάμαι, όμως μια στολή δε χρησιμεύει μόνο για αναπνοή. Βακτήρια, μικρόβια; Ο straier το είπε, μιας και σε βάζει να σκέφτεσαι ορθολογικά..

              Comment


              • Δεν την έχω δει, αλλά fuck βακτήρια / μικρόβια. ΚΟΣΜΙΚΗ ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΙΑ;
                Originally posted by Raf
                Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                Comment


                • Δώστε λίγο τα φώτα σας για να κάνουμε τα κουμάντα μας... Με το Prometeus σχετίζονται τα 4 alien που είχαν κυκλοφορήσει μέχρι τα 90's; Τα vs predator που είναι πιο πρόσφατα έχουν καμία σχέση;

                  Comment


                  • Με το Prometheus σχετίζονται τα Alien τα 1 - 2 - 3, με σκηνοθέτες τους Scott, Cameron και Fincher. Ο Scott έχει εκφραστεί πολύ απαξιωτικά για τα υπόλοιπα sequels και spin offs.
                    Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                    Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                    Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                    Comment


                    • ok thnx!

                      Comment


                      • Δεν την έχω δει, αλλά fuck βακτήρια / μικρόβια. ΚΟΣΜΙΚΗ ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΙΑ;
                        Ηταν μέσα στο σκάφος των engineers οι οποίοι χρειάζονται τις ίδιες συνθήκες για να επιβιώσουν.

                        edit: Και το alien resurrection είναι canon.

                        Comment


                        • Είναι, αλλά επίσης είναι κατά γενική ομολογία άθλιο
                          Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                          Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                          Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                          Comment


                          • Καλά και το Alien 3 δεν πάει και πολύ πίσω . Μάλιστα ο ίδιος ο Φιντσερ όταν αναφέρεται στην ταινία μιλάει για εφιαλτική εμπειρία, ουσιαστικά δεν ήταν ταινία του.

                            Comment


                            • Αμάν ρε Titus.Από την ώρα που έδωσες το λινκ με το άρθρο σου,έκατσα και βρήκα όλες σου τις κριτικές για ταινίες.Είχα κατεβάσει ένα σωρό και τώρα ψήνομαι να περιμένω να τις δω σε blu ray.Με κατέστρεψες.
                              Carpe diem

                              Comment


                              • Το θυμάμαι, όμως μια στολή δε χρησιμεύει μόνο για αναπνοή. Βακτήρια, μικρόβια;
                                Η αλήθεια είναι πως η πιθανότητα να υπάρχουν βακτήρια/μικρόβια που είναι παθογόνα για τον άνθρωπο σε έναν άσχετο πλανήτη είναι όχι και τόσο μεγάλη. Και πες πως η κοσμική ακτινοβολία φιλτράρεται από την ατμόσφαιρα.
                                Βέβαια όπως και να το πάρεις δεν είναι και πολύ λογική κίνηση...
                                Originally posted by Squall Leonhart
                                I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                                Originally posted by 丹野
                                Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                                Originally posted by Ryu_gr
                                υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                                Comment

                                Working...
                                X