Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τι dvd/ταινία είδατε σήμερα?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Είναι λίγο αδερφόφατσα! Αυτό έλεγα και γώ μέσα στην αίθουσα! Πάντως έπαιξε καλά ο τύπος. Είχε και την περισσότερη ώρα στην οθόνη πιστεύω.


    ARIVEDEEEEERCHI!

    Comment


    • O Germanos "kakos" tha pareo Oscar re
      "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
      But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
      Kindred, this blade and I.
      "

      "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
      Greek Gaming Videos
      Greek Final Fantasy Forum

      Comment


      • Μη κάνει κανείς τη μαλακία και δει ποτέ, για οποιανδήποτε λόγο, το Waterworld. Είχα διαβάσει κάπου ένα description και μου φάνηκε ενδιαφέρον το όλο concept, αλλά μιλάμε για το απόλυτο fail. Η ταινία είναι σα να βλέπεις επί 2 ώρες Ηρακλή στο Star, ούτε καν Xena, Ηρακλή λέμε!
        There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
        Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

        Comment


        • Ηρακλής OWNS.

          Και μιας και είπαμε για ταινίες προς αποφυγήν, μην πάει να δεί κανείς το Drag me to Hell που βγήκε χθες στους κινηματογράφους και πρόκεται για ένα Wannabe Thriller και πολύ προβλέψιμο μάλιστα.

          Comment


          • Originally posted by Loggo View Post
            Μη κάνει κανείς τη μαλακία και δει ποτέ, για οποιανδήποτε λόγο, το Waterworld. Είχα διαβάσει κάπου ένα description και μου φάνηκε ενδιαφέρον το όλο concept, αλλά μιλάμε για το απόλυτο fail. Η ταινία είναι σα να βλέπεις επί 2 ώρες Ηρακλή στο Star, ούτε καν Xena, Ηρακλή λέμε!
            Αν εννοείς αυτό με τον Κέβιν Κόστνερ, το είχα δει όταν είχε βγει στον κινηματογράφο
            Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

            Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

            Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

            Comment


            • Αν εννοείς αυτό με τον Κέβιν Κόστνερ, το είχα δει όταν είχε βγει στον κινηματογράφο
              Κρύβε χρόνια Τίτε θα μας πάρουν με τις πέτρες :bleh: Τρελή φλόμπα το Waterworld πάντως... Nομίζω ήταν η αποτυχία της χρονιάς ( εισπρακτικά). Παίζει να το έχει ξεπεράσει το Cutthroat Island( εδώ ξανακρύβουμε χρόνια xD)

              Η παρομοίωση με Ηρακλή είναι άκρως επιτυχημένη.
              «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

              Comment


              • Originally posted by Titus View Post
                Αν εννοείς αυτό με τον Κέβιν Κόστνερ, το είχα δει όταν είχε βγει στον κινηματογράφο
                Ω δυστυχώς ναι.
                There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                Comment


                • Inglourious Basterds.

                  Δεν εχω τιποτα αρνητικο να προσαψω σε αυτην την ταινια. Ο Tarantino δειχνει να εχει πλεον ωριμασει αν και βοηθαει και η ολη θεματολογια σιγουρα. Πολυ δυνατη ταινια και πραγματικα αμεση, σπανια νιωθω πως ζω μια ταινια, αλλα εδω ειχα μπει για τα καλα στο κλιμα που επικρατουσε.

                  Περαν της πολυ καλης σκηνοθεσιας, αξιζει μια αναφορα στο πολυ καλο acting των περισσοτερων ηθοποιων, ενω καποιοι οπως ο Hans Landa (Christoph Waltz) πραγματικα ξεχωρισαν (ευκολα η καλυτερη ερμηνεια στην ταινια και χαλαρα αξιζει κι αλλες διακρισεις περα απο το best actor @ Cannes 2009).

                  Αναμφιβολα η πιο ωριμη οπως ειπα αλλα και μεστη ταινια του Tarantino και μαλλον και η καλυτερη - για εμενα τουλαχιστον.

                  P.S.
                  Παροτι δεν παιξανε τοσο πολλα κομματια κατα τη διαρκεια της ταινιας, ολα ηταν ενα κι ενα - πολυ καλες επιλογες πραγματικα... Πως να χει παραπονο κανεις οταν ακουει απο Moriccone μεχρι Bowie αλλωστε;

                  Comment


                  • Εγω απο το trailer περιμενα κατι σε στυλ Kill Bill με αιματα, βια κτλ καθολη τη διαρκεια της ταινιας... και ξενερωσα.

                    Μου αρεσαν ο Brad Pit, ο αρχηγος των Es Es (κα-τα-πλη-κτι-κος οντως), οι μουσικες επιλογες, η σκηνοθεσια και φυσικα οι ξεκαρδιστικες σκηνες (ειδικα εκει με τα ιταλικα του Brad:xp

                    Αλλα, οπως ειπα, αλλο περιμενα, αλλο ειδα. Και εμεινα μαλακας στον κινηματογραφο. Ισως να την εκτιμησω αν την ξαναδω, αλλα θα περιμενω για καλο και για κακο το dvd για νοικιασμα.

                     
                    Καλα αυτος ο τυπος με το μαχαιρι, ο Γερμανος... σε ολη την ταινια τον εδειχνε γαματο, ετοιμο να ξεσκισει τους παντες, εκει στο μπαρ ετοιμο να σηκωθει αν τους γα***** αναποδα..., δειχνει και σκηνη με βασανηστηρια και.... πεθαινει. ΤΙ ΣΚΑΤΑ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟ; ΜΟΥ ΛΕΤΕ;
                    My blog:Doppel's Den

                    Comment


                    •  
                      Καλα αυτος ο τυπος με το μαχαιρι, ο Γερμανος... σε ολη την ταινια τον εδειχνε γαματο, ετοιμο να ξεσκισει τους παντες, εκει στο μπαρ ετοιμο να σηκωθει αν τους γα***** αναποδα..., δειχνει και σκηνη με βασανηστηρια και.... πεθαινει. ΤΙ ΣΚΑΤΑ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟ; ΜΟΥ ΛΕΤΕ;


                      Εμ κλασικός Tarantino
                      «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                      Comment


                      • Κι εγώ το είδα και αν και μου άρεσε πολύ πρέπει να το ξαναδώ γιατί τη μέρα που το είδα ήμουν κομμάτια και ώρες ώρες με ψιλοέπαιρνε ο ύπνος...
                        Carpe diem

                        Comment


                        • Το είδα κι εγώ το Inglorious Bastards και θα συμφωνήσω πως φάνηκε ότι ο Tarantino έχει ωριμάσει (και αυτό εγώ το εντοπίζω κυρίως στις σκηνές δράσης), αλλά, κατά τη γνώμη μου, σε καμία περίπτωση δεν είναι η καλύτερη ταινία του, λογικά δεν είναι καν στην τριάδα.
                          "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                          Comment


                          • Όσοι πιστοί προσέλθετε!

                            Σε όσους αρέσει η ελληνική trash καλταδούρα που ξέρουμε κι αγαπάμε, τρέξτε να δείτε το "Ο γιος του Τσάρλυ". Ο πιτσιρικάς σκηνοθέτης Κάρολος Ζωναράς, που ξέρει πολύ καλά το γκαγκστερικό είδος, έχει στήσει μια ΥΠΕΡΚΑΛΤ ΤΑΙΝΙΑΡΑ που είναι σοβαρή στο μη σοβαρό που κάνει. Δε θέλει να γυρίσει το νέο "Νονό" ή τη νέα "Έβδομη σφραγίδα" ή το νέο μπλοκμπάστερ. Θέλει να φτιάξει μια Trash ταινία με Trash χαρακτήρες και φτηνή αλλά όχι gtp παραγωγή, με ΤΕΛΕΙΕΣ ερμηνείες και σινεφίλ αναφορές. Αντιγράφω από την κριτική του Δανίκα στα "Νέα", την οποία προσυπογράφω σε αυτή την περίπτωση 100% (αν δεν εμπιστέυεστε το Δανίκα εμπιστευτείτε εμένα".

                            Με έναν λόγο, το «Γιος του Τσάρλι» εντελώς trash. Εξ όσων ταινιών έχω δει, το μοναδικό αυθεντικό σκουπίδι από συστάσεως ελληνικού σινεμά. Τι πάει να πει αυτό; Τα πρόσωπα, οι ρόλοι, το στόρι και οι χώροι συγκροτούν μια μεγαλειώδη και απωθητική πινακοθήκη τεράτων. Νονοί της νύχτας, νταβατζήδες, πόρνες, κουμπουροφόροι, μπουκαδόροι, τραβεστί και πάσης φύσεως ρεμάλια μπαινοβγαίνουν άλλοτε υποταγμένοι και άλλοτε σαν άγρια τσακάλια. Όποιος αντέχει, καλώς να έρθει. Ακόμα, trash είναι το χυδαίο, το χαλασμένο, το περιθωριακό και το φτηνό. Όλα μαζί. Σε μικρές διαστάσεις. Το «Νονός», η τοιχογραφία της μαφίας και της εξουσίας. Το «Γιος του Τσάρλι», τα αποφάγια και η γόπα του Ντον Κορλεόνε. Καταλάβατε;
                            Το δεύτερο σημείο υπεροχής του Κάρολου Ζωναρά είναι η αντιστροφή των αγγελικών τεράτων του Πιέρ Πάολο Παζολίνι. Παρέα με δάνεια και επιρροές από τον Φασμπίντερ, βυθίζεται στην κόλαση χωρίς να επενδύει, σε κανένα από τα ζωντανά σκουπίδια του, ούτε μισό ελαφρυντικό. Ίσως μόνο στους τραβεστί. Ελεγχόμενο κι αυτό. Του ξέφυγε; Το έκανε επίτηδες; Το σχεδίασε; Μου είναι αδιάφορο. Στην κόλαση μπαίνει, διαβόλους φέρνει. Πάει, τελείωσε!
                            Και εδώ ολόκληρη η κριτική



                            ΔΕΝ κάνω πλάκα, δείτε το. Αρκεί να μην πιστέψετε ότι πει να πει καμιά μεγάλη σοφία ή να κάνει κουλτουροκινηματογράφο με ""άποψη"" και ""μούρη"". Ιδού και το τρέιλερ.

                            Τρέϊλερ 90' της ταινίας Ο ΓΙΟΣ ΤΟΥ ΤΣΑΡΛΥ του Κάρολου Ζωναρά
                            Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                            Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                            Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                            Comment


                            • Ωχ ρε αυτός που έπαιζε στη Καλημέρα Ζωή..!
                              Και ο Γαργαμπίκας...και ο Βουτσάς...
                              Ο δεξιά στο 1:19 ποιος είναι;;

                              Comment


                              • Μολις ειδα την ταινια The Witcher που βασιζεται στο ομωνυμο πολωνικο βιβλιο.

                                Οι περισσοτεροι θα εχετε ενδεχομενως ισχυρες αναμνησεις (και καλες/ποιοτικες) απτο Game. Η ταινια ωστοσο εχει παρα πολλα προβληματα.

                                Φυσικα κι εδω πρωταγωνιστης ειναι ο Geralt, ενας hexer κυνηγος τερατων που αναλαμβανει διαφορες αποστολες.

                                Αν εξαιρεσει κανεις τα τρομερα τοπια, τιποτα αλλο δεν παρουσιαζει ενδιαφερον. Τα εφε ειναι τραγικα, το σεναριο μαλλον αδιαφορο, η δραση κοβεται αποτομα, λιγες σκηνες μαχης, ασαφειες, μετριες ερμηνειες.

                                Αρχικα, η εμφανιση του ηθοποιου που υποδυεται τον Geralt κλεβει τις εντυπωσεις, δυστυχως η συνεχεια δεν ειναι αναλογη. Η ερμηνεια του περιοριζεται στις κινησεις των φρυδιων του... σφιγγω φρυδια, παιρνω εκφραση λυπης ή χαρας.

                                Βεβαια ειναι Πολωνικη παραγωγη κι οχι υψηλου προυπολογισμου φανταζομαι. Εχω ακουσει για τα καλα Πολωνικα τυρια, οχι για τις ταινιες ομως

                                Ψιλοαπογοητευτικα μπορω να πω
                                " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                                Authenticity sir, authenticity. "

                                Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                                Comment

                                Working...
                                X