Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τι dvd/ταινία είδατε σήμερα?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • 7 σαμουράι και τα μυαλά στα κάγκελα. Επίσης πάρα πολύ καλός ο Θρόνος. Ειλικρινά μου άρεσε πάρα πολύ. Να προτείνω και το Χαρακίρι του Κομπαγιάσι. Απίστευτη ταινία απλά...
    «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

    Comment


    • UP(1080p) της μίας και μοναδικής Pixar , πολύ ωραία ιστορία που σε αγγίζει(παραλίγο να κλάψω σε 1-2 σκηνές) και τέλειο soundtrack.

      Comment


      • Είδα χθες το Watchmen... Καλή προσαρμογή αλλά μέχρι εκεί. Επιβεβαιώθηκε για μία ακόμη φορά ο Moore. Λειψή η υπόθεση- μόνο τα βασικά υπήρχαν, λειψοί χαρακτήρες, λειψοί διάλογοι... Αισθητικά έπεσε τρελή δουλειά. Σκηνοθετικά το βρήκα πολύ μέτριο. Αλλά πώς να γινόταν διαφορετικά όταν είχαν να χωρέσουν υλικό για 12 ταινίες σε μία? Επίσης δεν κατάλαβα κάποιες ελεύθερες αποδόσεις των χαρακτήρων, όπως το ψυχολογικό σπάσιμο του Rorschach το οποίο ήταν εντελώς εκτός χαρακτήρα. Καλά για αναλύσεις, συναισθήματα κτλ δεν το συζητάμε περιορίστηκαν όλα πάρα πολύ. Αν δεν είχα διαβάσει το novel τόσες φορές, σε πολλά σημεία θα πατούσα το rewind ή θα κοίταζα την οθόνη απορημένος( αποφορτίστηκε πολύ ρε γμτ και το κυρηγμα του Manhattan στον Άρη...)

        Ευχάριστα πέρασα την ώρα μου, σε σημεία ένιωσα πολύ όμορφα- πολύ σωστή η επιλογή των κομματιών ειδικά του Dylan, οι ηθοποιοί ήταν πολύ σωστά επιλεγμένοι και εικαστικά οι ομοιότητες με το comic ήταν τρομακτικές. Όπως και να έχει σέβομαι την προσπάθεια του σκηνοθέτη αλλά σαν θεατή δε μου άφησε κάτι το παραπάνω από αυτό- μια καλή προσπάθεια. Υπήρχε ωστόσο αγάπη για το αρχικό υλικό- του το αναγνωρίζω- και έγινε μεγάλη προσπάθεια το όλον να γίνει πιο κινηματογραφικό( τιτάνιο έργο αν λάβουμε υπόψην πως τα novels του Μoore είναι πολύ δυσπρόσιτα) Αν το είχε κάνει σειρά πολύ πιθανό να μπορούσε να αποδοθεί περισσότερο σωστά. Alan Moore- Holywood 4 - 1 ( γκολ με πέναλτι για το watchmen άρα μισό γκολ και άλλο μισό γκολ για το v for vendetta )

        Ωστόσο άκουσα πως θα κυκλοφορήσει σε Βlu-Ray με 25 επιπλέον λεπτά πρπ, ενώ θα παρεμβάλλεται κανονικά και η ιστορία του Black Freighter... Αν μετράνε τα Motion Comics πείτε το μου ρε παιδιά να πάω να τσιμπήσω αυτό καθώς και το Watchmen.

        Απόψε το πρόγραμμα έχει Braindead του Jackson. Ω ρε γλέντια
        «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

        Comment


        • This Is It!

          Μολις γυρισα απτον κινηματογραφο. Σαν φαν του Μιχαλακη δε θα μπορουσα να μη δω την ταινια και πηγα σημερα, 2 μερες πριν φυγει η ταινια απτο Ηρακλειο.

          Ενδεχομενως, οι περισσοτεροι θα εχετε διαβασει αρνητικα σχολια. Η ουσια ειναι οτι αυτοι που τα κανουν δεν εχουν καταλαβει το σκοπο της ταινιας που ειναι καθαρα ..εγκυκλοπεδικος/back stage view.

          Γιατι λοιπον αξιζει?

          - Βλεπουμε ξανα τον MJ!
          - Βλεπουμε τον επαγγελματια/καλλιτεχνη/τελειομανη MJ κι εχει αξια πραγματικα να δει κανεις πως δουλευε αυτος ο ανθρωπος. Δεν ηταν τυχαια το Νο1.
          - Ακουγονται Live καποιες πολυ σημαντικες επιτυχιες του.
          - Δειχνει μερικα απιστευτα remakes κλασσικων του videoclips (Thriller 3D, Smooth Criminal ~μοναδικο~).
          - Bλεπουμε πως γινοταν το στησιμο γυρω απτον MJ.
          - Καταρριπτει καποιους μυθους γυρω απο αυτον κι επισης φιμωνει τις κακες γλωσσες που τοσα ειπαν κι εγραψαν.
          - Περναει μηνυματα αγαπης (για τον συνανθρωπο και το περιβαλλον).

          " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

          Authenticity sir, authenticity. "

          Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



          Comment


          • Η ουσια ειναι οτι αυτοι που τα κανουν δεν εχουν καταλαβει το σκοπο της ταινιας που ειναι καθαρα ..εγκυκλοπεδικος/back stage view.
            Originally posted by Raf
            Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

            Comment


            • Γιατι ολες οι αλλες ας πουμε εχουν διαφορετικο κινητρο

              Αναφερομαι στην επικριτικη σταση για την ποιοτητα του film. Εχει καθαρα εγκυκλοπεδικο σκοπο κι οχι διασκεδαστικο, το ανεφερα και πιο πανω.
              " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

              Authenticity sir, authenticity. "

              Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



              Comment


              • Originally posted by Somari View Post

                Γιατρέ όοολα καλά;
                Γκαμώτο...
                (και όποιος καταλάβει, κατάλαβε...)

                Comment


                • Γκαμωτο!Γαμω τις προφορες ο Δημητρης!Μεγαλυτερο νουμερο απ'
                  τον γιατρο ομως δεν υπαρχει...

                  Comment


                  • Επειδή την ξαναείδα πρόσφατα και κυκλοφορεί αρκετή κουλτούρα στο forum, έχει δει κανείς μια από τις πρώτες ταινίες του Dogma 95, το "Festen" του Βίντεμπεργκ? Πώς σας φάνηκε?
                    Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                    Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                    Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                    Comment


                    • Originally posted by Scatman View Post
                      This Is It!

                      Μολις γυρισα απτον κινηματογραφο. Σαν φαν του Μιχαλακη δε θα μπορουσα να μη δω την ταινια και πηγα σημερα, 2 μερες πριν φυγει η ταινια απτο Ηρακλειο.

                      Ενδεχομενως, οι περισσοτεροι θα εχετε διαβασει αρνητικα σχολια. Η ουσια ειναι οτι αυτοι που τα κανουν δεν εχουν καταλαβει το σκοπο της ταινιας που ειναι καθαρα ..εγκυκλοπεδικος/back stage view.

                      Γιατι λοιπον αξιζει?

                      - Βλεπουμε ξανα τον MJ!
                      - Βλεπουμε τον επαγγελματια/καλλιτεχνη/τελειομανη MJ κι εχει αξια πραγματικα να δει κανεις πως δουλευε αυτος ο ανθρωπος. Δεν ηταν τυχαια το Νο1.
                      - Ακουγονται Live καποιες πολυ σημαντικες επιτυχιες του.
                      - Δειχνει μερικα απιστευτα remakes κλασσικων του videoclips (Thriller 3D, Smooth Criminal ~μοναδικο~).
                      - Bλεπουμε πως γινοταν το στησιμο γυρω απτον MJ.
                      - Καταρριπτει καποιους μυθους γυρω απο αυτον κι επισης φιμωνει τις κακες γλωσσες που τοσα ειπαν κι εγραψαν.
                      - Περναει μηνυματα αγαπης (για τον συνανθρωπο και το περιβαλλον).

                      Κι εγώ την είδα την ταινία με τον μεγάλο αδερφό του Vuzzi και 2 κοπέλες μαζί. Μερικοί δεν πιστεύω να καταλάβουν τι προσπαθούσε ο άνθρωπος να κάνει για να δώσει τέλεια μουσική υπόκρουση σε σχέση και αρμονία με το Live Performance του.

                      Μετά από την ταινία που είδα, κατάλαβα αμέσως γιατί όλοι οι φανατικοί έξω τον έχουν σαν είδωλο.

                      Προσωπικά σαν μουσικός παραγωγός, είδα ότι έχει συνδυάσει τον Σεριαλισμό και τη χαλαρή, μα και σκοτείνή, ατμόσφαιρα στο είδος Pop(περίπου σαν τον Νότη Σφακιανάκη), ως και τα φωνητικά έχει προσθέσει. Μην πω ότι κάνανε καλή δουλειά οι κινηματογραφίστες και για τις Music Videos. Σε κάποια σημεία ήθελε επίτηδες να ανακατέψει τα BPM tempo των οργάνων για να ταιριάζει στο Live Performance του...

                      Χωρίς να θέλω να θίξω τους πάντες εδώ, ειλικρινά στην αρχή που δήλωσε ότι η συναυλία του στο Λονδίνο θα είναι η τελευταία φορά που θα εμφανιστεί, ένοιωσα λες και ήξερε ότι ερχόταν να τον πάρει ο Χάρος, και δεν ήθελε να το μάθει το κοινό. Φαίνεται ότι τον πρόλαβε ο Θάνατος πριν την συναυλία στο Λονδίνο. Αλλά ο MJ τον πρόλαβε τον θάνατο ζητώντας στο studio να ηχογραφήσει τις πρόβες του και να τις συνδυάσει με το Music Video...

                      Αυτά είχα να πω...
                      sigpic

                      Comment


                      • Eίδα το saw vi την προηγούμενη βδομάδα.Μου δημιούργησε πολλά ερωτηματικά η ταινία και έψαξα ακόμη και στο internet να βρω απαντήσεις.Σε αυτό τον τομέα είμαι ικανοποιημένος.Κατά τα άλλα κλασσικό saw και για όσους έχουν δει τα προηγούμενα πρέπει να δουν και αυτό.Θα βγει κι άλλο...
                        Nintendo I.D.: paixtis
                        3ds friend code: 2664-2347-7128

                        Comment


                        • Originally posted by paixtis View Post
                          Eίδα το saw vi την προηγούμενη βδομάδα.Μου δημιούργησε πολλά ερωτηματικά η ταινία και έψαξα ακόμη και στο internet να βρω απαντήσεις.Σε αυτό τον τομέα είμαι ικανοποιημένος.Κατά τα άλλα κλασσικό saw και για όσους έχουν δει τα προηγούμενα πρέπει να δουν και αυτό.Θα βγει κι άλλο...
                          Έλεος ! Πόσα SAW θα βγάλουν ? Λες και ο σκηνοθέτης τους είναι φανατικός Death Μετάλλας... Εγώ ως το 5 έχω δει, δεν ήξερα βγάλανε κι άλλα...
                          sigpic

                          Comment


                          • Πριν δυο βδομάδες βγήκε το 6.Γι'αυτό μιλάω πιο πάνω.Τρέχα να το δεις.Ή κατέβασε το αν δεν θες να πληρώσεις.Εγώ πάντως σαν fan του saw το είδα σε cinema αν και το είχα κατεβάσει.Αυτές τις ταινίες πρέπει να τις βλέπεις σε όλο τους το μεγαλείο.Κάτι λένε ότι από του χρόνου θα είναι και 3d.Ας ελπίσουμε να μην χαλάσει η υπόθεση και η όλη αισθητική για χάρη μεγαλύτερης βίας.Να πω ότι το πρώτο saw είναι με διαφορά το καλύτερο που έχει βγει.Το έχουν χαλάσει κάπως στα επόμενα.
                            Nintendo I.D.: paixtis
                            3ds friend code: 2664-2347-7128

                            Comment


                            • Παίδες, μην δείτε το New Moon.

                              Ναι, ΟΥΤΕ με γκόμενα.

                              Comment


                              • ChrisTop πήγες και το είδες ; :O

                                Comment

                                Working...
                                X