Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τι dvd/ταινία είδατε σήμερα?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Scatman View Post
    Μολις ειδα την ταινια The Witcher που βασιζεται στο ομωνυμο πολωνικο βιβλιο.

    Οι περισσοτεροι θα εχετε ενδεχομενως ισχυρες αναμνησεις (και καλες/ποιοτικες) απτο Game. Η ταινια ωστοσο εχει παρα πολλα προβληματα.

    Φυσικα κι εδω πρωταγωνιστης ειναι ο Geralt, ενας hexer κυνηγος τερατων που αναλαμβανει διαφορες αποστολες.

    Αν εξαιρεσει κανεις τα τρομερα τοπια, τιποτα αλλο δεν παρουσιαζει ενδιαφερον. Τα εφε ειναι τραγικα, το σεναριο μαλλον αδιαφορο, η δραση κοβεται αποτομα, λιγες σκηνες μαχης, ασαφειες, μετριες ερμηνειες.

    Αρχικα, η εμφανιση του ηθοποιου που υποδυεται τον Geralt κλεβει τις εντυπωσεις, δυστυχως η συνεχεια δεν ειναι αναλογη. Η ερμηνεια του περιοριζεται στις κινησεις των φρυδιων του... σφιγγω φρυδια, παιρνω εκφραση λυπης ή χαρας.

    Βεβαια ειναι Πολωνικη παραγωγη κι οχι υψηλου προυπολογισμου φανταζομαι. Εχω ακουσει για τα καλα Πολωνικα τυρια, οχι για τις ταινιες ομως

    Ψιλοαπογοητευτικα μπορω να πω
    Κι εγώ έχω παίξει το παιχνίδι, αλλά δεν έτυχε της τύχης να δω την ταινία... Ίσως σε κάποιο κοντινό μέλλον να την δω(αν την έχει ακόμα το Videoclub της γειτονιάς μου)...
    sigpic

    Comment


    • Είδα χθες το Κακό 2.














































      ...
      Τι θέλετε και γνώμη; Go see it απλά γιατί είναι epicult.

      Comment


      • ειδα την Indy ταινια : Metal Gear Solid - Philanthropy

        Δειχνει εντυπωσιακη και ειναι οντως σε καποια σημεια παρολαυτα δε με συγκινησε οσο θα ηθελα.

        Indy καταρχας ειναι το fan-made,μη κερδοσκοπικο...

        Το μεγαλυτερο προβλημα της ταινιας ειναι δυστυχως η κακη εκτελεση στα πλαισια των διαλογων. Ειναι κριμα μια τετοια παραγωγη να περιεχει αρκετες ηλιθιοτητες.

        Ο Solid επιλεχθηκε ΞΕΚΑΘΑΡΑ για την φωνη που οπως μου παρατηρησε και σωστα ο Pritt ειναι ΟΛΟΙΔΙΑ με αυτη του ..original. Γενικοτερα, δεν υπαρχει κατι το ιδιαιτερα εντυπωσιακο περα απτα εφε. Σε αυτο το κομματι οι συντελεστες του εκαναν Κ-α-τ-α-π-λ-η-κ-τ-ι-κ-η δουλεια.

        Η συνολικη μου εντυπωση ειναι πως το ολο project ηταν φοβερα φιλοδοξο, τα απαραιτητα διαθεσιμα μεσα υπηρχαν αλλα οπως συμβαινει σχεδον παντα, το σεναριο το ανελαβαν ακαταλληλα ατομα

        Tεσπα, το site ειναι : http://www.mgs-philanthropy.net/ και μπορειτε ειτε να τη δειτε Online σε καλη ποιοτητα ειτε να την κατεβασετε.
        " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

        Authenticity sir, authenticity. "

        Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



        Comment


        • Για τους λάτρεις του classic horror και τους σινεφίλ.

          Απόψε στο cine+ έχει τις ακόλουθες ταινίες.

          20:40 The Devil's Bat με τον αξεπέραστο Bela Lugosi
          21:50 The House on Haunted Hill με τον θεό Vincent Prize
          23.10 Dementia 13 του Francis Ford Copolla

          Ένα είναι σίγουρο 8.30 έχω κλείσει φώτα, έχω μαζέψει ποπ κορν κτλ και στρογγυλοκάθομαι μπροστά στην ΤV. Άντε ρε γμτ βάλτε και τπτ από Hammer films να γουστάρουμε!!
          «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

          Comment


          • Πω ρε τι ειπες τωρα cine+
            απο το 2006 το περιμενουμε

            Comment


            • Ρε σείς έχει δει κανείς τον Αντίχριστο; Θέλω να το δώ, αλλά δεν ξέρω ανα αξίζει να δώσω τα λεφτά για Σινεμά ή να το δώ αραχτός στο σπίτι με παρέα. Πάντως οι κριτικές που χω διαβάσει είναι καλές, μα σε τέτοιο είδος δεν ξέρω ακριβώς πως βαθμολογούνε.

              Comment


              • Εχεις δει άλλη φορά Τρίερ; Δε θα έλεγα ότι είναι ιδιαίτερα εύκολος ή ευχάριστος. Προσωπικά το ύφος του το βρίσκω άκρως επιτηδευμένο. Το Dogville βέβαια το λάτρεψα, αλλά κάτι ταινίες τύπου "Δαμάζοντας τα κύματα" και "Οι ηλίθιοι" απαπαπαπα.

                Για τον Αντίχριστο βλέπω να γίνεται πάρα πολύς λόγος. Δώσε πιασάρικο όνομα σε ταινία και θα τη δούνε όλοι. Ο Τριερ ποτέ δεν ήταν για τις μάζες πάντως, φαντάζομαι πολλοί θα έφαγαν μεγάλο ownage. Όπως και να έχει δώσε λεφτά και πάνε στον κινηματογράφο, ΙΜΟ αξίζει πολύ περισσότερο να δίνεις λεφτά για τέτοιες ταινίες παρά για τα γνωστά blockbusters. Εγώ για τα τελευταία ποτέ δε θα έδινα ούτε 1€.

                Comment


                • Evans, την Κόκκινη Έρημο του Antonioni την έχεις δει; :bleh:
                  "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                  Comment


                  • Όχι .

                    Άσχετο αλλά χτες είδα το Ran του Kurosawa. OK είναι λιγο άσκοπο να πω πόσο τέλειο ήταν. Εντυπωσιάστηκα πάντως και από το σενάριο, αλλά και από το πόσο επιβλητικά είναι τα πλάνα του συγκεκριμένου σκηνοθέτη. Το σενάριο όπως πάντα σύνθετο. Όποιος ενδιαφέρεται ας το δει.

                    Comment


                    • Originally posted by Evans View Post
                      Όχι .
                      A, κρίμα. Την είδα χτες και είμαι σε διχογνωμία βασικά. Απ' τη μια είχε απίστευτα εκφραστικά μέσα και πολύ έντονη ατμόσφαιρα, από την άλλη μου φάνηκε και ιδιαίτερα κουραστική.

                      Θα την πρότεινα σίγουρα σαν εμπειρία, πάντως.
                      "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                      Comment


                      • Το σενάριο όπως πάντα σύνθετο
                        As einai kala o Shakespeare
                        "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                        But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                        Kindred, this blade and I.
                        "

                        "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                        Greek Gaming Videos
                        Greek Final Fantasy Forum

                        Comment


                        • Το Ran είναι ο ορισμός του έπους.

                          Εγώ τη τελευταία βδομάδα είδα τα Time of the Wolf (Haneke) και Primer.

                          Το Primer καταπιάνεται με το τετριμμένο concept του ταξιδιού στον χρόνο, ένα concept το οποίο όσο cliché κι αν είναι, πάντα καταφέρνει και μου τραβάει το ενδιαφέρον. Το συστήνω στα παιδιά που ασχολούνται με τις φυσικές επιστήμες (ειδικά αν τους αρέσει η επιστημονική φαντασία), οι οποίοι, εκτός από καθαυτή τη ταινία, ίσως βρουν ενδιαφέρον στις διάφορες φυσικές ορολογίες που χρησιμοποιούνται κατά τη διάρκεια αυτής, σίγουρα πάντως θα νιώσουν πιο οικεία. Οι υπόλοιποι θα μπερδευτούμε, αλλά γενικά τολμώ να πω ότι αξίζει τον κόπο καθώς πρόκειται για μια ιδιαίτερα καλοστημένη εμπειρία, ειδικά αναλογικά με το πολύ χαμηλό budget της.

                          Το Time of the Wolf από την άλλη, είναι η άποψη του Haneke για την αποτύπωση μιας post apocalyptic εμπειρίας. Οι ταινία απορρίπτει σχεδόν κάθε νόρμα του είδους. Δεν εξηγεί τι οδήγησε στη καταστροφή, αντίθετα σε πετάει κατευθείαν στη νέα πραγματικότητα, μια πραγματικότητα που ξετυλίγεται σταδιακά με καταπληκτικό τρόπο imo. Δεν υπεραναλύει αίτια και λύσεις, δε παρουσιάζει κατεστραμμένες ή εγκαταλελειμμένες πόλεις κλπ. Δεν υπάρχει καν ένα στιβαρό σενάριο γύρω από το οποίο περιστρέφονται τα γεγονότα.

                          Η ταινία απορρίπτει όλα τα παραπάνω εστιάζοντας αποκλειστικά στη προσπάθειά επιβίωσης του ανθρώπου στο νέο δυστοπικό αυτό περιβάλλον. Στην αναπόφευκτη επιρροή του νέου περιβάλλοντος στην συμπεριφορά του, στις καθημερινές δυσκολίες με τις οποίες καλείται να έρθει αντιμέτωπος, στη προσπάθεια του για επιβίωση, στη σταδιακή μετάλλαξη του ανθρώπου σε λύκο. Εστιάζει τον φακό της στον ίδιο τον άνθρωπο και κατά τη γνώμη μου, το κάνει εξαιρετικά. Οι ερμηνείες των πρωταγωνιστών είναι επίσης καταπληκτικές, ειδικά τα δυο πιτσιρίκια ειναι πραγματικα απίστευτα.

                          Ήρθε κι έδεσε μετά το Fallout.
                          There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                          Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                          Comment


                          • To senario tou Ran einai parmeno apo Vasilia Lyr.
                            Power to Maximum... Sugar to zero !!!
                            sigpic

                            Comment


                            • Originally posted by Evans View Post
                              Άσχετο αλλά χτες είδα το Ran του Kurosawa. OK είναι λιγο άσκοπο να πω πόσο τέλειο ήταν. Εντυπωσιάστηκα πάντως και από το σενάριο, αλλά και από το πόσο επιβλητικά είναι τα πλάνα του συγκεκριμένου σκηνοθέτη. Το σενάριο όπως πάντα σύνθετο. Όποιος ενδιαφέρεται ας το δει.
                              Βρες και δες το "Θρόνο του Αίματος", πάλι του Κουροσάβα, που είναι μεταφορά του "Μάκβεθ". Για το "Ραν" είμαι πολύ μικρός για να μιλήσω, έχει μερικά από τα πιο δυνατά κάδρα στην ιστορία του κινηματογράφου. Η σκηνή που ο τρελός πλέον βασιλιάς κατεβαίνει τις σκάλες του φλεγόμενου κάστρου του και γύρω του είναι οι δύο αντιμαχόμενοι στρατοί, καθώς και οι σκηνές που ο πιστός του αξιωματικός τον φροντίζει αργότερα, μου έχουν μείνει.

                              Από Χάνεκε θέλω να δω τη Λευκή Κορδέλα του, που παίζεται τώρα. Αγαπημένη μου ταινία το "Funny Games" (το παλιό, όχι η αρπαχτή που γύρισε για τις ΗΠΑ) και μου άρεσε πολύ και η "Δασκάλα του Πιάνου".
                              Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                              Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                              Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                              Comment


                              • Prosopika entyposiasthka poio poly apo ton throno tou aimatos, isos na mou arese poio poly h istoria, isos na ftaiei pou einai aspromavro kai paei poio poly sto klasiko, den kserw alla gia mena htan poio wow.
                                Power to Maximum... Sugar to zero !!!
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X