Announcement

Collapse
No announcement yet.

Demon's Souls

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Μάλιστα τώρα κατάλαβα. Προφανώς εσύ δεν σκοτώνεις το sting ray μόλις βγεις από την πόρτα. Λοιπόν αν έχεις catalyst και soul ray με το που φορτώνει το level τρέχεις έξω lockάρεις στο sting ray, του σκας ένα soul ray και στη συνέχεια πας για τον Reaper. Έτσι κερδίζεις +1500 souls σε κάθε runthrough. Πολύ έυκολο και αποτελεσματικό.

    EDIT:
    Όχι WWT έχω.
    «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

    Comment


    • Οκ αυτό είναι, με τα σαλάχια όντως δεν ασχολούμαι καν.
      sigpic

      Comment


      • Soul lvl 60 και για να ανεβάσω κάποιο stat θέλει πλέον 20κ+ souls oπότε πρέπει να βρω καλύτερο grind spot από την 4-2.
        Ω δε παιζω, εμένα μου δίνει 5.5κ souls Πρέπει να βρω το bracelet για το +10% στην 3-1, τη πρώτη φορά που το έκανα δεν το βρήκα κάπου. Εκτός κι αν το βρίσκεις σε τίποτα WT event οπότε χέσε μέσα
        Ξέχνα το δεν υπάρχει καλύτερο farming spot στο πρώτο playthrough. Οι ψυχές που παίρνεις αυξάνονται όσο πιο μαύρη είναι η τάση του κόσμου. Συνεπώς, αν αποκτήσεις PBWT στον κόσμο αυτό θα παίρνεις πιο πολλές ψυχές. Δες εδώ μήπως σε βοηθάει που να βρεις το Silver Bracelet: http://www.gamespot.com/ps3/rpg/demo...755&pid=954345
        Mια διευκρίνηση.... Για να κάνω invade στο realm άλλου παίχτη πρέπει να είμαι σε body form και να κάνω use την black-eye stone....πού ακριβώς; Σε spots που έχουν αφήσει άλλοι παίχτες με την Blue-eye;
        Το πας ανάποδα. Πρέπει να είσαι σε ψυχική μορφή για να εισβάλεις (Black Phantom). Μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις στα ίδια σημεία που μπορείς και τις μπλε πέτρες (πολλές φορές θα δεις να έχουν μήνυμα που λέει You can summon here) αλλά δεν είναι απαραίτητο να υπάρχει μπλε πέτρα ήδη κάτω. Σε διάφορα σημεία των πιστών γίνεται, δοκίμασε και θα βρεις. Πάντα γίνεται λίγο μετά τις Archstone πάντως. Αυτό που σου λέει ο Evans είναι βλακεία. Είναι για την κόκκινη πέτρα με την οποία εισβάλεις μόνο αν θέλει ο άλλος παίχτης (τη βλέπει όπως την μπλε πέτρα) και αν χάσεις χάνεις και ένα soul level. Με τη μαύρη πέτρα χάνεις soul level μόνο αν πεθάνεις από το περιβάλλον. Αν σε σκοτώσει ο άλλος παίκτης χάνεις μόνο όσες ψυχές έχεις πάνω σου αν θυμάμαι καλά. Στο πρώτο playthrough IMO καλύτερα να δεις το καλό τέλος, σου δίνει καλύτερα πράγματα.
        Το χαζό της υπόθεσης είναι πως δεν γουστάρω μια τους Paladin based χαρακτήρες και κατέληξα να παίζω Paladin
        Καλά και διάλεξες Temple Knight που φωνάζει Παλαντινιλίκι; Τέσπα, οι Paladins δεν είναι όσο Paladin φαίνονται αρχικά σύμφωνα με την ιστορία του παιχνιδιού...
        Aπό όπλα, έχω διαλέξει ένα σε κάθε κατηγορία και το κάνω upgrade. Από blunts π.χ. έχω πάει το Morning Star +6 και για +7 θέλει ένα Pure κάτι ενώ μου δίνει επιλογές να το αλλάξω τελείως, σε Moon Morning Star και Blessed Morning Star.
        Τα Blessed όπλα προσθέτουν μαγική ζημιά που αυξάνεται ανάλογα με το Faith stat μαζί με ΗΡ regen ενώ τα Moon προσθέτουν μαγική ζημιά που αυξάνεται ανάλογα με το Magic stat (παρόμοια με τα Crescent με καλύτερο Physical attack αλλά χωρίς MP regen).
        Βρίσκω ένα σημείο κοντά σε μια πολεμίστρα, βάζω και το water veil( αν και η fire breath στο συγκεκριμένο σημείο δε με πετύχαινε) και άρχισα τα soul arrow
        Μπορείς να βαράς το δράκο χωρίς να πας από κάτω του; Μπορείς και κάνεις lock-on; Σε ποιο σημείο στάθηκες;
        Δυστυχώς χάρη στις βλακείες της hol δεν έχω online οπότε αναγκαστικά πάω single player offline και έχω ξενερώσει λίγο...
        Τ'ακούς Evans;
        Originally posted by Squall Leonhart
        I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
        Originally posted by 丹野
        Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
        Originally posted by Ryu_gr
        υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

        Comment


        • Μπορείς να βαράς το δράκο χωρίς να πας από κάτω του; Μπορείς και κάνεις lock-on; Σε ποιο σημείο στάθηκες;
          Τρίτη ή δεύτερη κολόνα πριν τη μεγάλη πύλη που βρίσκεται ο δράκος. Δεν με πετύχαινε η fire breath, αλλά ίσως αυτό να οφειλόταν στο ότι την είχε στρέψει προς τον Biorr. Δεν ξέρω ακριβώς τι είχε παιχτεί. Η δεύτερη μέθοδος είναι σαφώς πιο αποτελεσματική και λιγότερο ριψοκίνδυνη.
          «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

          Comment


          • Eγώ αμέσως έτσι τον έβγαλα το δράκο, τρέξιμο, με χτυπάει η φωτιά, μένω με ελάχιστα ΗΡ, σηκώνομαι, τρέξιμο ξανά, κάθομαι από κάτω του και βέλη + soul arrow + αναπλήρωση μαγείας από ειδικά δαχτυλίδι. Με την πρώτη τον έβγαλα, μετά ανέβηκα στον False King και με έδιωξε, μαζί με τα 100k souls και τα τέσσερα levels.

            Comment


            • Eγώ αμέσως έτσι τον έβγαλα το δράκο, τρέξιμο, με χτυπάει η φωτιά, μένω με ελάχιστα ΗΡ, σηκώνομαι, τρέξιμο ξανά, κάθομαι από κάτω του και βέλη + soul arrow + αναπλήρωση μαγείας από ειδικά δαχτυλίδι. Με την πρώτη τον έβγαλα,
              Και γω σχεδόν έτσι μέχρι ενός σημείου. Τρέξιμο, με χτυπάει η φωτιά, πεθαίνω...πάμε από την αρχή τρέξιμο, με χτυπάει η φωτιά, πεθαίνω κλπ... Μετά κατάλαβα πως υπάρχει κάτι σαν ασφαλής διάδρομος στα δεξιά και κατάφερα και πέρασα και τον άρχισα στα Soul Ray. Ο False King δε μου έχει κάνει ούτε μια φορά Soulsuck, νομίζω δεν έχει προσπαθήσει καν. Απορώ πως σε πέτυχε, είναι απίστευτα αργή κίνηση.
              Originally posted by Squall Leonhart
              I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
              Originally posted by 丹野
              Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
              Originally posted by Ryu_gr
              υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

              Comment


              • Souls Survivor

                Director Hidetaka Miyazaki discusses the origins and ideology behind From Software's masterpiece
                «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                Comment


                • Πολύ ενδιαφέρον αυτό με τα αυτοκίνητα.
                  Είμαι της άποψης όμως πως το παιχνίδι κάθε άλλο παρά old school είναι. Αν ήταν πραγματικό old school θα πέθαινες με πολύ πιο άκυρους και εκνευριστικούς τρόπους. Και το level design δείχνει πως έχει φτιαχτεί από ανθρώπους που έχουν χωνέψει τις πρόσφατες εξελίξεις στον τομέα.
                  Originally posted by Squall Leonhart
                  I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                  Originally posted by 丹野
                  Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                  Originally posted by Ryu_gr
                  υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                  Comment


                  • Έχω την αίσθηση πως με το old school εννοούν πως το game σε εισάγει στον κόσμο και σολυ εξηγεί τα απολύτως απαραίτητα- ίσως ούτε καν αυτά... Σαν σχεδιασμός δεν είναι old school σε καμμία περίπτωση. Δεν τίθεται καν θέμα "φτηνών" θανάτων, τα πάντα σχεδόν είναι στο χέρι του παίκτη. Ίσα ίσα που θεωρώ πως είναι από τα καλύτερα δείγματα για τίτλο του είδους. Τα πάντα είναι μελετημένα. Λέει στη συνέντευξη πως το παιχνίδι δεν είναι τέλειο, ωστόσο, για μένα, το Demon's Souls προσεγγίζει το απόλυτο.
                    «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                    Comment


                    • ξεχασμενο θεμα αλλα προσφατα επαιξα το demons souls
                      (το ειχα και καθοτανε απο τον οκτωμβριο shame on me)
                      το platinum μου πηρε γυρω στις 80 ωρες

                      μου πεσανε 2 pure bladestone μεσα σε 15 runs

                      με δυσκολεψανε τα chunks στα marrowstones λιγο (4-5 ωρες για 6) αλλα ενταξει παλευτηκαν

                      assassin build ακολουθησα αρκετα imbah πραγματα για pvp me thief ring+grave robber ring+ uchigatana+5,sticky compound longbow+5, white silver shield+5, με poison cloud kai plague+one time revival soul lvl 200kati 99dex 99vit, δεν μπορω να πω εσφαξα αρκετο κοσμο

                      ενα τελευταιο εχω να πω....ο κοσμος 5-2....απλα πονος....και να με πληρωσουνε δεν ξαναπαταω εκει

                      το δυσκολοτερο boss ητανε μακραν τα gargoyles στο 3-2 ειδικα στα new game++

                      τρομερη εμπειρια το game απλα επος

                      τελος να συζησω ενα μεγαλο ευχαριστω στον κυριο black phantom dual katana black skeleton που μονιμως μου ειχε γυρισμενη την πλατη οταν τον φαρμαρα με τον συνδυασμο των δυο soulspells

                      Comment


                      • μου πεσανε 2 pure bladestone μεσα σε 15 runs
                        Σε μισώ.
                        Σε τι NG++... σταμάτησες;

                        το δυσκολοτερο boss ητανε μακραν τα gargoyles στο 3-2 ειδικα στα new game++
                        Συμφωνώ, αν και η πρώτη μου φορά ήταν χειρότερη. Αλήθεια ως assassin με τι στρατηγική τον έβγαλες;

                        ενα τελευταιο εχω να πω....ο κοσμος 5-2....απλα πονος....και να με πληρωσουνε δεν ξαναπαταω εκει
                        Αν και την πρώτη φορά ήταν αρκετά εκνευριστικός νομίζω πως δεν ήταν τόσο άσχημος στα NG+... τουλάχιστον δε σε απασχολούσε πλέον το poison αφού είχες άπειρα herbs. Περισσότερο μπερδεύομαι στην 5-1 πλέον μπορώ να πω.
                        Originally posted by Squall Leonhart
                        I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                        Originally posted by 丹野
                        Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                        Originally posted by Ryu_gr
                        υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                        Comment


                        • σταματησα στο NG++ εκανα στην ουσια 2μιση playthroughts ισα ισα για να παρω ολα τα weapons ολα τα miracles+spells με την βοηθεια του save exploit στον blacksmith kai χρησιμοποιησα καποιες demons souls 2 φορες ταυτοχρονα για να παρω και spell ή miracle και να φτιαξω unique weapon ωστε να γλυτωσω ενα νεο new game+++

                          στο pvp ειχα τα spells που ανεφερα παραπανω
                          στο pve ειχα warding+cursed weapon με shard uchigatana +5 και 99dex (εχουνε S rank σε dexterity growth τα οπλα με το sharp modifier) και το sticky compound long bow επισης

                          στο 3-2 boss στα δυο super gargoyles αρχιζα τη μαχη με το bow και μετεφερα τη μαχη στο κεντρο για να μπορω να κανω evade ευκολοτερα και εβγαζα purple flame shield+το uchigatana+warding+cursed weapon, επεφτε γρηγορα το ενα πριν ερθει και το αλλο, περισσοτερο πεθανα μερικες φορες απο τα evades που εκανα και επεφτα στο κενο

                          στα περισσοτερα bosses χρησιμοποιουσα το bow και σε αυτα που δεν με επαιρνε πχ flamelurker τον παραπανω συνδυασμο

                          α ναι στο 1-4 χρησιμoποιησα και της 2 φορες τον πανευκολο τροπο με το poison cloud...δεν χρειαστηκε να δω ποτε τι attacks ειχε το boss

                          Αν και την πρώτη φορά ήταν αρκετά εκνευριστικός νομίζω πως δεν ήταν τόσο άσχημος στα NG+
                          ναι ισχυει αυτο αλλα απο την στιγμη που χρειαστηκε να φαρμαρω τις μυγες για τα κολοchunks of marrowstones η πιστα αυτοματος εγινε μισητη στο μυαλο μου ακομα περισσοτερο

                          αλλωστε το παιχνιδι ειναι αρκετα μικρο σε διαρκεια απο την στιγμη που ξερεις τους κοσμους πιστευω μπορει να τερματιστει ενα playthrought μεσα σε 8-10 ωρες

                          γενικα ενταξει να μην φανει οτι το παιζω και εξυπνος ειχα διαβασει 2563467568 οδηγους πριν και ειχα λιωσει το demon souls wikia πριν αρχισω το game, ειμαι μεγαλος λατρης των στατιστικων σε τετοια games αλλωστε και τα ξεψαχνιζω μεχρι αηδιας μερικες φορες οποτε δεν μπορω να πω οτι δυσκολευτικα ιδιαιτερα στο game

                          βεβαια αμα παιξεις το game χωρις προεργασια βοηθεια και πληροφοριες θα μετρας ποσες φορες μεσα σε μια εβδομαδα μπορει ενας ανθρωπος να αλλαξει pad επειδη το τελευταιο εφυγε σε κατι τζαμαριες

                          πχ η προκλιση των hardcore modes του diablo 2 lod σε closed battle.net με τους pks που παραμονευαν+ καποια mobs στο hell difficulty μου εiχανε προσφερει πολυ δυνατοτερες συγκινησεις και μεγαλυτερη αδρεναλινη

                          αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι το demon's souls δεν ειναι παιχνιδαρα στα ματια μου, γιατι ειναι
                          μονο και μονο απο το γεγονος οτι αναβιωσε αυτο το ειδος gameplay που λατρεψα στα hack and slash rpgs
                          χωρια ολα τα υπολοιπα ατου του φυσικα (setting,γραφικα,ατμοσφαιρα,fluid animation κτλπ)

                          πχ την πρωτη φορα που αντικρυσα τα ποντικια που σου κανουνε plague στο 5-1 ανατριχιασα απο αηδια...την τελευταια φορα που εγινε αυτο ητανε οταν ειδα την μεταλλαξη ενος ποντικου στο parasite eve

                          btw εξαιρετικα δυσκολος ητανε και ο black phantom ιπποτης που βγαινει στο τελος του 5-3 σε PWWT
                          (τι κριμα που και αυτος πεφτει για πλαkα με το poison cloud)

                          Comment


                          • btw εξαιρετικα δυσκολος ητανε και ο black phantom ιπποτης που βγαινει στο τελος του 5-3 σε PWWT
                            (τι κριμα που και αυτος πεφτει για πλαkα με το poison cloud)
                            Το 5-3 (ουσιαστικά ίδιο με το BP) παίζει να είναι το πιο εύκολο boss στο παιχνίδι. Απλά θέλει αρκετή ώρα να πέσει. Η αδερφή του είναι ΠΟΛΥ πιο δύσκολη. Χαλαρά το πιο δύσκολο BP.
                            Originally posted by Squall Leonhart
                            I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                            Originally posted by 丹野
                            Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                            Originally posted by Ryu_gr
                            υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                            Comment


                            • αν κατσεις πανω στη ραμπα με ενα bow και την αρχισεις στα βελη πεφτει η selen χωρις να ρισκαρεις τιποτα το μονο που πρεπει να προσεξεις ειναι οταν healarei να την κοψεις

                              ενταξει αν δεν εχεις bow (κακος) και αναγκαστεις να πας σε close combat μεσα στο swamp που δεν μπορεις να κανεις εvade και να κουνηθεις φανταζομαι θα ειναι δυσκολη

                              αντιθετως τον black phantom Garl δεν καθονται καλα οι γωνιες εκει που βρισκεται για να τον φας με bow επιπλεον εχει ασπιδα και αποκρουει σχεδον τα παντα

                              εντελει μαλλον η δυσκολια εχει να κανει με to build του καθενος

                              Comment


                              • Ας γραψω κι εγω απλα για να πω πως εβγαλα εστω το 1ο boss. Οντως το παιχνιδι σου προκαλει πρωτογνωρα συναισθηματα και σε αναγκαζει να παιξεις με πολυ αργους ρυθμους για να μη βρεθεις προ εκπληξεων.

                                Δε θυμαμαι να χω παιξει αλλο παιχνιδι και να κινουμαι τοσο αργα και διστακτικα, το σκατο ειχε παει στην καλτσα για τα καλα . Τυφλα να χουν τα survival horrors κτλ, εδω πιο πολυ τα χρειαστηκα και αυτη ηταν μονο η αρχη.

                                Τουλαχιστον στο τελος μου εμεινε το αισθημα της ικανοποιησης γιατι περασα την πιστα και εχασα μολις 1 φορα και αυτη στο boss το οποιο ενω ηταν γελοιο, απλα την πρωτη φορα δεν καταλαβα πως πρεπει να επιτεθω. Την αλλη φορα που επαιξα πριν 2-3 μερες ειχα χασει 3-4 φορες μαζεμενες στην αρχη αρχη και τοτε απλα εκλεισα την κονσολα και πηγα για υπνο .

                                Επισης ειναι απιστευτη η μαυριλα που επικρατει στον οπτικοακουστικο τομεα και αυτο προσθετει παρα πολυ στο κλιμα του τιτλου. Τωρα οκ τι σας λεω, τελευταιος και καταιδρωμενος το παιζω, αλλα οκ, just my $0.02.

                                Μαυριλα με το κιλο που λετε, τι αρρωστο soundtrack ειναι αυτο, αναρωτιεμαι αν πρεπει να βαλω ενα Epic Yarn τωρα για να κοιμηθω ηρεμος .

                                Οπως καταλαβα θελει αρκετη ωρα να αφιερωνεις καθε φορα που παιζεις μιας και αν το κλεισεις στα μισα, ακομα και αν εχεις ανοιξει shortcuts δε θα γλυτωσεις καποιους εχθρους που θα εχουν κανει respawn κτλ κτλ.

                                Τωρα που περασα τα βασικα πρεπει να αρχισω να αντιλαμβανομαι τι γινεται στο παιχνιδι μιας και δε σου εξηγει τιποτα εκει και πρεπει να ανατρεξω σε manuals κτλ γιατι δεν εχω ιδεα τι παιζει με τα WT κτλ.
                                Επισης θα πρεπει να ασχοληθω με το leveling των stats, με τον εξοπλισμο του χαρακτηρα κτλ.

                                Στην πορεια φανταζομαι μονο καλυτερο μπορει να γινει ενα τετοιο παιχνιδι, απλα δεν εχω πολλες ευκαιριες για "extended sessions", αλλα εστω και σχετικα αραια πιστευω πως θα ασχολουμαι μαζι του.
                                Τις επομενες μερες θα το προχωρησω, αλλα για την ωρα ισως να δοκιμασω και ενα ακομα playthrough της 1-1 - δεν ξερω αν εχει νοημα, αλλα οκ ισως βρω τιποτα αντικειμενα που δε μαζεψα κτλ κτλ, ενω ειδα πως εχει και optional κομματια στα οποια πρεπει να ψας σε υψηλοτερο level.

                                Comment

                                Working...
                                X