Announcement

Collapse
No announcement yet.

Demon's Souls

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Έπειτα από ένα διάλλειμα ξαναπιασα το demons.

    Kαταγραφής προόδου συνέχεια...Έβγαλα όλα τα βασικά bosses και από arcdemons τους stormruler,dragon god και old monk.Οι πρώτοι 2 βατοί ενώ ο τρίτος μου φάνηκε εύκολος για κάποιον λόγο.Τον νίκησα χρησιμοποιώντας κυρίως melee επιθέσεις.

    Σε γενικές γραμμές έριξα κάμποσο grinding,να ναι καλά το 4-2 σε pure black wd σε συνδιασμό με ring of avarice και silver gauntlets.Soul level 116 λοιπόν δίνοντας έμφαση κυρίως σε intelligence,magic και vitality.

    Τα τελευταία bosses μου φάνηκαν σχετικά εύκολα,μέχρι και τον maneater έβγαλα με την πρώτη.Τα ευκολότερα όλων πάντως ήταν αυτά του πέμπτου κόσμου,πραγματικά πανεύκολα.Το πρώτο βγήκε με βέλη από μακριά ενώ το δεύτερο με τρέξιμο γύρω από αυτό και fire spray.

    Το valley of defilement πανεύκολο από άποψη εχθρών (με εξαίρεση τους τεράστιους depraved και το black phantom με το χασαπομάχαιρο)αλλά εφιαλτικό όσον αφορά την περιήγηση.Ο βάλτους στο 5-2 είναι εύκολα η πιο σπαστική περιοχή του παιχνιδιού.

    Το crescent falchion είναι καταπληκτικό όπλο για mage build καθώς το attack του αυξάνεται όσο ανεβαίνει το magic.Με 50 magic έχω 320 attack power.

    Τώρα ασχολούμαι με pure black/white events και θα πάω για το τέλος.

    Παιδιά αν κάποιος έχει pure darkmoonstone και pure bladestone για ανταλλαγή θα του ήμουν ευγνώμων,έψαξα τα drop rates τους στο ιντερνετ και είναι τραγικά,μιλάμε για trapezoedron φάση.Αν ψηθεί κανείς για τράμπα πείτε το να το κανονίσουμε,το soul level μου είναι περίπου 116.


    Tidy!

    Do not blame me.Blame yourself or God.
    In Matsuno we trust.

    Comment


    • θυμαμαι οτι εχω σιγουρα 2-3 bladestone αλλα δεν θυμαμαι τι lvl θα τσεκαρω να σου πω

      ποιο trapezoedron? 0,5% chance εχει το pure bladestone

      Comment


      • Εγώ έχω όπλα από pure bladestone και darkmoonstone (sharp spiked shield και crescent uchitanga-το καλύτερο darkmoonstone όπλο) αλλά είμαι αρκετά μεγαλύτερο level από σένα οπότε δε γίνεται αν ανταλλάξουμε. Ρώτα σε κάνα gamefaqs.
        Καλά ρε τι level είναι αυτό για πρώτο playthrough; Λογικό να μη σε δυσκόλεψε ο Maneater.
        Χαίρομαι που και κάποιος άλλος εκτός από μένα παίζει ως μάγος. Ποιο είναι το βασικό σου ξόρκι;
        Originally posted by Squall Leonhart
        I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
        Originally posted by 丹野
        Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
        Originally posted by Ryu_gr
        υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

        Comment


        • (Τώρα είδα το ποστ σου)

          Χαχα,όντως γλυκάθηκα από τα πολλα xp που σου δίνουν στο 4-2 και το παρακανα λίγο.

          Στον maneater δεν ήμουνα τόσο υψηλό λεβελ πάντως,ήμουν γύρω στο 80.

          Από ξόρκια χρησιμοποιώ εκείνο το μπλε που είναι σαν ακόντιο και διαπερνά τους εχθρούς,το fire spray,warding,gods wrath.

          Ο μάγος φοβερή κλάση πάντως και πολύ πιο ωραίο gameplay κατά την γνώμη μου από τον fighter.

          Τώρα προσπαθώ να ολοκληρώσω όλα τα events στον πέμπτο κόσμο αλλά δυσκολεύομαι λόγω των black phantom depraved.Πολύ δύσκολα και ο βάλτος δεν αφήνει περιθωρια για ελιγμούς.

          Αν ψηθεί κανείς πάντως για ανταλλαγές,το soul level μου είναι 116.Χρειαζομαι ένα pure darkmoonstone και ένα pure bladestone.


          Tidy!

          Do not blame me.Blame yourself or God.
          In Matsuno we trust.

          Comment


          • Τώρα προσπαθώ να ολοκληρώσω όλα τα events στον πέμπτο κόσμο αλλά δυσκολεύομαι λόγω των black phantom depraved.Πολύ δύσκολα και ο βάλτος δεν αφήνει περιθωρια για ελιγμούς.
            Η Selene είναι το δυσκολότερο black phantom, ειδικά για μάγο. Ξέχνα τα μαγικά ή τα Crescent όπλα και πιάσε κάποιο όπλο με fire attribute (dragon-κάτι) 2-handed. Το όπλο που έχει αγνοεί τις ασπίδες.
            Από ξόρκια χρησιμοποιώ εκείνο το μπλε που είναι σαν ακόντιο και διαπερνά τους εχθρούς,το fire spray,warding,gods wrath.
            Fire spray for the win! Για ανθρώπινους εχθρούς δοκίμασε και το Homing Soul Arrow, φοβερή ζημιά. Δεν καταλαβαίνω γιατί πήρες God's Wrath αντί για Firestorm πάντως.
            Originally posted by Squall Leonhart
            I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
            Originally posted by 丹野
            Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
            Originally posted by Ryu_gr
            υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

            Comment


            • καλα εκανε και πηρε god's wrath να τρωει και τα gecko εκει που ειναι μαζεμενα ολα μαζι στο 2-2

              Comment


              • Γιατί δε μπορεί με Firestorm; Ίσως είναι και καλύτερο.
                Originally posted by Squall Leonhart
                I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                Originally posted by 丹野
                Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                Originally posted by Ryu_gr
                υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                Comment


                • Παιδιά, καθώς άρχισα το Demon's Souls, κατάλαβα προς τι ο βαθμός δυσκολίας. Κάποιοι δαίμονες στην αρχή είναι λίγο overpowered με αποτέλεσμα να πεθαίνεις συχνά.

                  Ως ξιφομάχος, άρχισα με Knight. Τον έχω αναβαθμίσει ως Soul Level 12.Νίκησα το 1ο boss, την γλίτσα Phalanx. Αναβάθμισα αρκετά όχι μόνο τα όπλα, αλλά και τις ασπίδες. Έχω και κάποιες απορίες, καθώς ζητάω και λίγα tips απ'εσάς.

                  Όταν προσπάθησα να βάλω πιο δυνατή ασπίδα, μου έβγαλε ότι δεν έχω αρκετή δύναμη για να το κουβαλάω. Ως εδώ κατανοητό. Τι εννοεί όμως με το skill? Δεν βλέπω να υπάρχει μέσα και κάποιο είδος λίστας απαιτήσεως.

                  Είδα ότι το επόμενο αφεντικό είναι ένας τιτάνας Ιππότης με πανοπλία και φαντάζομαι πρέπει να αναβαθμίσω λίγο ακόμα τον χαρακτήρα μου και περισσότερο το Mail Rapier.

                  Επίσης αγόρασα και κάποια μαγικά, αλλά δεν υπάρχει κάποιο πλήκτρο για να τα χρησιμοποιήσω. Τι παίζει εδώ?

                  Ακόμα αρνητικό, τι στα διαλά γίνεται με το merchandise? Μπορώ να αγοράσω, αλλά ΔΕΝ μπορώ να πουλήσω! Αυτό ήταν μεγάλο fail και υπάρχουν όπλα που καθαρά είναι για πούλημα!
                  sigpic

                  Comment


                  • Στην πορεία που είμαι καθάρισα τον 2ο κόσμο με τον Dragon God νεκρό(Αν υπάρχει κι άλλος κόσμος, πείτε μου).

                    Τώρα είμαι 52 επίπεδο και από μεγάλη μου τύχη νίκησα τον Penetrator με την βοήθεια κάποιου "αγνώστου" που χρησιμοποίησε το Fireball απάνω του, χωρίς να κάνω τίποτα εγώ.
                    Η αστεία υπόθεση ήταν ότι μου κάνανε ντου 3 αδύνατα Red Phantoms και τα διέλυσα και τα 3.

                    Φρόντισα όμως να αναβαθμίσω τον χαρακτήρα και τα συναφή για να δυναμώσω, γιατί βλέπω έχω κι άλλο έπος να δω στο Κάστρο της Βολετάριας. Το Κάστρο της Βολετάριας είναι το καλύτερο farming μέρος για να μαζέψω όσο πιο πολλές ψυχές μπορώ.
                    sigpic

                    Comment


                    • Τερμάτισα το Demon's Souls. Τώρα κάνω 2ο playthrough για να μαζέψω τις ψυχές των Δαιμόνων αφεντικών για να ξεκλειδώσω και να μάθω τα μαγικά και τα θαύματα. Έχω κάποιες απορίες...

                      1) Μέσα στα Trophy βλέπω ότι υπάρχουν κι άλλοι δαίμονες, όπως ο Flying Blue Dragon. Πως τον νικάω και που βρίσκεται ? Το ίδιο ισχύει και για τους άλλους που δεν παίζει να διέλυσα.

                      2) Τι γίνεται με την 6η Archstone ? Αυτή που στο παιχνίδι φαίνεται κατεστραμμένη, λες και κάποιος δαίμονας την γκρέμισε με την σπάθα του στο Nexus.

                      3) Στο Κάστρο της Βολετάριας, έχω πετύχει μία κλειδωμένη πόρτα στον αριστερό πύργο πριν τον Δαίμονα Phalanx. Πως την ξεκλειδώνω ? Δεν έχω βρεί ούτε ένα κλειδί!

                      4) Τελικώς, ξέρετε ποία τέρατα ρίχνουν τις upgrading πέτρες ? Τις χρειάζομαι για να αναβαθμίσω τα όπλα που θέλω. Είναι και για τα trophies. Ήδη ξεκλείδωσα το Sharpstone και αναβάθμισα το Mail Breaker στο +10 και είναι το καλύτερο μου όπλο που με βοηθάει να σουβλίσω κάποιον από πίσω !

                      Ευχαριστώ !

                      Γα οποίον απορεί για το επίπέδο μου, είναι 118!
                      sigpic

                      Comment


                      • 1) Μέσα στα Trophy βλέπω ότι υπάρχουν κι άλλοι δαίμονες, όπως ο Flying Blue Dragon. Πως τον νικάω και που βρίσκεται ? Το ίδιο ισχύει και για τους άλλους που δεν παίζει να διέλυσα.
                        Ο Flying Blue Dragon είναι αυτός που σου ρίχνει φωτιές στα σκαλιά του παλατιού της Boletaria (1-4 πίστα). Ο Red Dragon είναι αυτός που σου ρίχνει φωτιές στους διαδρόμους της 1-2.
                        2) Τι γίνεται με την 6η Archstone ? Αυτή που στο παιχνίδι φαίνεται κατεστραμμένη, λες και κάποιος δαίμονας την γκρέμισε με την σπάθα του στο Nexus.
                        Τίποτα δε γίνεται, μένει σπασμένη.
                        3) Στο Κάστρο της Βολετάριας, έχω πετύχει μία κλειδωμένη πόρτα στον αριστερό πύργο πριν τον Δαίμονα Phalanx. Πως την ξεκλειδώνω ? Δεν έχω βρεί ούτε ένα κλειδί!
                        Λογικά εννοείς εκεί που βρίσκεις τον Old King. Παίρνεις το κλειδί από τον Οστράβα.
                        4) Τελικώς, ξέρετε ποία τέρατα ρίχνουν τις upgrading πέτρες ? Τις χρειάζομαι για να αναβαθμίσω τα όπλα που θέλω. Είναι και για τα trophies. Ήδη ξεκλείδωσα το Sharpstone και αναβάθμισα το Mail Breaker στο +10 και είναι το καλύτερο μου όπλο που με βοηθάει να σουβλίσω κάποιον από πίσω !
                        Δε νομίζω πως το Mail Breaker είναι και η καλύτερη επιλογή για όπλο αλλά περί ορέξεως...
                        Ψάξε στο γουικι για το πού θα βρεις τις διάφορες πέτρες. Θέλει αρκετό grinding και μερικά playthrough πάντως.
                        Originally posted by Squall Leonhart
                        I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                        Originally posted by 丹野
                        Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                        Originally posted by Ryu_gr
                        υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                        Comment


                        • Originally posted by straier View Post
                          Ο Flying Blue Dragon είναι αυτός που σου ρίχνει φωτιές στα σκαλιά του παλατιού της Boletaria (1-4 πίστα). Ο Red Dragon είναι αυτός που σου ρίχνει φωτιές στους διαδρόμους της 1-2.
                          Κατάλαβα. Ένα παλικάρι μου είπε ότι για να τους νικήσω χρειάζομαι ένα καλό τόξο για να τους νικήσω. Ανακάλυψα ότι τα τόξα στο επίπεδο μου τους χτυπάνε 10HP κάθε βέλος, οπότε θέλω κάποιο δυνατό για να τους βαρέσω δυνατά.

                          Originally posted by straier View Post
                          Τίποτα δε γίνεται, μένει σπασμένη.
                          wat? Οπότε γιατί παραμένει ως και στο World Tendency ως κατεστραμμένη? Αν δεν ήταν αυτό, θα ήταν απλά ως σπασμένη.

                          Originally posted by straier View Post
                          Λογικά εννοείς εκεί που βρίσκεις τον Old King. Παίρνεις το κλειδί από τον Οστράβα.
                          Ναι, εκεί εννοώ. Την φυλάει ένας τυπάς με τρελό soul point πάνω από 2000. Τώρα που το παίζω 2ο playthrough, μου φτύνει πάνω από 4.000 ψυχές!

                          wat? Τον έσωσα 2 φορές και δεν μου έδωσε το κλειδί με τίποτα! Τον έσωσα μία στο δρόμο για τον διακόπτη που ανοίγει την πυλή του Phalanx και μία κάτω από τον δρόμο όπου φτύνει φωτιές ο Flying Red Dragon.

                          Originally posted by straier View Post
                          Δε νομίζω πως το Mail Breaker είναι και η καλύτερη επιλογή για όπλο αλλά περί ορέξεως...
                          Έχω μαζέψει διάφορα όπλα, αλλά περί ορέξεως είναι κάπως αδύνατα. Κάποια όπλα για να κάνεις τρελό upgrade θέλεις όχι μόνο τις πέτρες, αλλά και τις ψυχές. Μάλιστα το 内刀 θέλει 2000 ψυχές για κάθε αναβάθμιση του...

                          Originally posted by straier View Post
                          Ψάξε στο γουικι για το πού θα βρεις τις διάφορες πέτρες. Θέλει αρκετό grinding και μερικά playthrough πάντως.
                          http://demonssouls.wikidot.com/weapons
                          Μάλιστα. Είναι pain in the butt, κοινώς...

                          ___________________________


                          Παρέλειψα να σας πω ότι είναι και επίσης κάπως buggy. 2 φορές έπεσα "εκτός" παιχνιδιού από τα glitches, ειδικά στο Stonefang tunnels με τα γιγάντιαια lava armadillos. ΜΝην σας πω ότι ακόμη και online να ήμουν, πάλι ακόμα υπάρχει το bug με την εξαφάνιση των signs(μηνυμάτων και μπλε), το οποίο προφανώς οι δημιουργοί του δεν αντιληφθηκαν, όταν το δημιούργησαν και το έκαναν τεστ.
                          sigpic

                          Comment


                          • wat? Τον έσωσα 2 φορές και δεν μου έδωσε το κλειδί με τίποτα! Τον έσωσα μία στο δρόμο για τον διακόπτη που ανοίγει την πυλή του Phalanx και μία κάτω από τον δρόμο όπου φτύνει φωτιές ο Flying Red Dragon.
                            Πρέπει να τον σώσεις τρεις φορές και να του μιλήσεις για τέταρτη φορά πριν κάνει χαρακίρι για να σου δώσει το κλειδί. Ρώτα τον Έβανς για περισσότερες πληροφορίες που ξέρει.

                            Δε θυμάμαι κάποιο bug που να σε πετάει από το παιχνίδι. Ίσως σε καμιά αποσύνδεση...
                            Originally posted by Squall Leonhart
                            I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                            Originally posted by 丹野
                            Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                            Originally posted by Ryu_gr
                            υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                            Comment


                            • Originally posted by straier View Post
                              Πρέπει να τον σώσεις τρεις φορές και να του μιλήσεις για τέταρτη φορά πριν κάνει χαρακίρι για να σου δώσει το κλειδί. Ρώτα τον Έβανς για περισσότερες πληροφορίες που ξέρει.

                              Δε θυμάμαι κάποιο bug που να σε πετάει από το παιχνίδι. Ίσως σε καμιά αποσύνδεση...
                              Το glitch εννοώ. Ο χαρακτήρας μου κόλλησε στον τοίχο δίπλα από το lava armadillo με την προσπάθεια μου να αποφύγω την γλώσσα του, ενώ το βαράω. Έπειτα με πέταξε "εκτός πίστας" που σημαίνει "εκτός" παιχνιδιού στο ΚΕΝΟ... -_- Εξαιτίας αυτού, έχασα 80k ψυχές!

                              Αν απαντήσει ποτέ ο Evans στο θέμα αυτό, ΟΚ.
                              sigpic

                              Comment


                              • Λοιπόν, μαλάκες. Βασανίστηκα για να διαβάσω ολόκληρο 10σέλιδο για να βρω μερικές πληροφορίες για το παιχνίδι, ώστε να αξιωθώ σωστά. Δεν ήξερα για κάποια πράγματα. Θα σας απαντήσω όλα τα παρακάτω...

                                Originally posted by nooto View Post
                                Καλά ρε φίλε. Ιδέα μου είναι ή αυτός ο χαρακτήρας μοιάζει πολύ στον Hatake Kakashi(Naruto)? :xp:

                                Originally posted by Evans View Post
                                Ο Ostrava είναι ένα πρόβλημα, τίποτα παραπάνω . Όλοι οι NPCs που συναντάς έχουν μία επικότητα, ο Ostrava είναι ένας φλώρος που πρέπει να τον σώζεις. Το θέμα είναι ότι στο 1-4 ο φλώρος αυτός σου δίνει ένα κλειδί για να ανοίξεις την πόρτα που βρίσκεται πίσω από τον red eyes knight στο 1-1 (εκεί που σου είπα να μην πας). Μέσα στην πόρτα αυτή βρίσκεις ένα σούπερ σπαθί (το Demonbrandt), το οποίο για κάθε θετικό Character Tendency παίρνει αναβάθμιση σε Physical και Magical dmg. Εγώ αυτή τη στιγμή είμαι σε +100% CT και το όπλο αυτό ανεβάζει το attack power μου (physical+magical) στο 440 . Πέραν όλων αυτών, στην πόρτα αυτή βρίσκεις έναν ειδικό εχθρό, που αν τον σφάξεις (δεν τον έσφαξα) παίρνεις ένα trophy και την πανοπλία του.

                                Τέλος πάντων, αυτά στα λέω για να ξέρεις τι θα χάσεις αν πεθάνει ο Ostrava. Τώρα για να μην πεθάνει... Κάνε ό,τι είναι να κάνεις στο 1-1 άφοβα, εγώ τον άφησα στη μοίρα του άπειρες φορές και δεν ψόφησε ποτέ. Τελείωσε το όμως όσο πιο γρήγορα μπορείς, για καλό και για κακό. Όταν το τελειώσεις, ο Ostrava θα μεταφερθεί στο 1-2. Εκεί θα είναι φυλακισμένος και πρέπει ΠΑΛΙ να τον σώσεις. Ακου τώρα τι γίνεται. Με το που ξεκινάει το 1-2, μπαίνεις μέσα σε ένα δωμάτιο με slimes. Κάπου στα αριστερά υπάρχει ένα μονοπάτι που κατεβαίνει προς τα κάτω και καταλήγει σε κάτι κάγκελα. Πίσω από αυτά τα κάγκελα είναι ο αποτυχημένος μας Ostrava και σου ζητάει να τον βοηθήσεις. Λίγο αργότερα στο 1-2 θα αναγκαστείς να κατέβεις στο εσωτερικό μονοπάτι του τοίχου, όπου μπορείς να πας είτε προς τα πίσω και να σώσεις τον Ostrava, είτε προς τα μπροστά και να συνεχίσεις κανονικά το παιχνίδι. Συμβουλή μου είναι να παίξεις κανονικά το 1-2, να φτάσεις στο τέλος, να πειραματιστείς με τον Tower Knight, ώστε να ξέρεις πώς να τον βγάλεις, αλλά να μην τον σκοτώσεις έστω και αν μπορείς. Ψόφα, ξεκίνα το 1-2 από την αρχή, σφάξε τον κόκκινο δράκο, σφάξε ό,τι κινείται στο 1-2, σώσε Ostrava, πάνε στον Tower Knight, σφάξε τον και είσαι complet, ο Ostrava θα μεταφερθεί στο 1-3 και θα σε περιμένει να τον σώσεις.

                                Εγώ έσωσα τον Ostrava με το που μπήκα στο 1-2 και παρόλα αυτά δε μου πέθανε. Επειδή όμως υπάρχει πιθανότητα να πεθάνει, αφιέρωσε λίγο χρόνο στα παραπάνω για να είσαι σίγουρος. Ελπίζω στο ενδιάμεσο να μη διάβασες τον οδηγό και να τα έγραψα όλα αυτά τσάμπα . Αν κοιτάξεις 2-3 σελίδες πίσω θα με δεις να γκρινιάζω επειδή είχα την υποψία ότι μου πέθανε ο Ostrava. Ο δε Burai τι γκρίνια άκουσε μέσω μηνυμάτων στο PSN δεν περιγράφεται. Είχα ξενερώσει τη ζωή μέχρι που κάποια στιγμή βλέπω τον Ostrava να περιφέρεται άσκοπα! Ε πήγα, ταπείνωσα τον Tower Knight και ηρέμησα.:xp: .
                                Ρε φλώρε, με βασάνισες να πάω να διαβάσω ολόκληρο θέμα για να βρω αυτή την απάντηση που ήθελα απλά να μάθω από σένα! Τώρα μάλιστα. Πρέπει να σφάξω τον Tower Knight και μετά άντε να τον βρω αυτόν τον φλώρο!

                                Originally posted by Evans View Post
                                Τα γεγονότα στο 5-3 ήταν όντως φοβερά, ο Garl Vinland όμως ταπεινώθηκε άσχημα . Εγώ την Selen την έβγαλα πολύ δύσκολα, κουράστηκα πάρα πολύ για να την καταφέρω. Το όπλο που άφησε όμως είναι έπος, για ένα dexterity build είναι ό,τι καλύτερο υπάρχει.
                                Εδώ τον νίκησα με ευκολία, γιατί είχα το Mail Breaker +10 και τον σούβλισα 3-4 φορές από πίσω ΜΟΝΟΣ μου!

                                Originally posted by deus_d0pe View Post
                                Με έχει πετσώσει ένας black knight με το spear σε μια γέφυρα στο πρώτο επίπεδο. 2 hit με έχει!
                                ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

                                Τα ίδια έχω πάθει, αλλά ανακάλυψα ως τώρα 2 τρόπους και ΧΩΡΙΣ να χρησιμοποιήσεις το Soul Arrow. Έχεις το Mail Breaker +10 και την οποιαδήποτε ασπίδα και πράττεις τα παρακάτω, αν έχεις τα κότσια ! :xp:

                                1) Αμύνεσαι και τον αφήνεις να σε επιτεθεί μία φορά. Όταν τον δεις να παραλύεται για λίγο, τον σουβλίζεις από μπροστά μία φορά και κάνεις πίσω! Ξανακάνεις την διαδικασία μέχρις να πεθάνει. Αν τον βρεις να θεραπεύεται αμέσως σουβλάκι να τον κάνεις!

                                2) Κάνεις κύκλο γύρω του με την ασπίδα σε ετοιμότητα. Όταν τον δεις να προσπαθεί να σε σουβλίσει, ενώ εσύ το απέφυγες χωρίς να κάνεις evading κινήσεις, πας πίσω του και αρχίζεις να τον σουβλίζεις!

                                Μόνο φλώροι και κότες βαράνε με Soul Arrow.

                                Originally posted by Evans View Post
                                Για τον κόκκινο δράκο εξοπλίσου με ένα τόξο και με 200 βέλη και ανέβα στην πρώτη πολεμίστρα που θα βρεις. Κάθε φορά που κατεβαίνει και φτύνει φωτιά, χτύπα τον με ένα βέλος. Κάποια στιγμή θα τον σκοτώσεις (θα σου πάρει πάνω από μισή ώρα). Μετά ξέχνα τον κόκκινο δράκο . Το ίδιο μπορείς να κάνεις και με τον μπλε δράκο στο 1-1, αν τον φορτώσεις με πολλά βέλη θα σηκωθεί και θα φύγει και θα μπορέσεις να πάρεις τα αντικείμενα που βρίσκονται στο σημείο που χτυπάει η φωτιά του. Μπορείς να τα πάρεις φυσικά και με καλό τρέξιμο, αλλά οι πιθανότητες είναι κατά σου .

                                Με το thief's ring δε γίνεσαι τόσο εύκολο αντιληπτός από τους εχθρούς, αλλά αυτό συμβαίνει έτσι κι αλλιώς όταν είσαι σε soul form. Θα έχεις παρατηρήσει ότι όταν είσαι σε body form κάνεις απίστευτο θόρυβο με κάθε σου βήμα, ενώ σε soul form δεν κάνεις καθόλου θόρυβο. Λογικά το thief's ring προσθέτει περισσότερο πάνω σε αυτό το στοιχείο, αλλά ίσως να είναι καλύτερα να το αντικαταστήσεις με κάτι άλλο.

                                Οπωσδήποτε να έχεις το cling ring όσο είσαι σε soul form. Αυξάνει τα ΗΡ που έχεις (σε 0% CT από 50% τα πάει σε 75% νομίζω), οπότε και ζεις περισσότερο. Στο περισσότερο παιχνίδι θα το έχεις εξοπλισμένο, εκτός και αν θέλεις να έχεις τη μεγαλύτερη δυνατή πρόκληση.

                                Γενικά να έχεις στο μυαλό σου ότι οι επιλογές που έχεις σε εξοπλισμούς, όπλα και δαχτυλίδια καθορίζουν πλήρως το play style σου και δεν υπάρχει μία τέλει φόρμουλα. Σίγουρα κάποια πράγματα είναι ανώτερα άλλων, αλλά το βασικό είναι να δεις πώς σου αρέσει εσένα να παίζεις και να κινηθείς ανάλογα. Επίσης καλό είναι να έχεις μόνιμα ένα με δύο εναλλακτικά όπλα στην κατοχή σου και να τα αλλάζεις με το δεξιά-αριστερά. Και πάνω από όλα να έχεις στο μυαλό σου κάποιους συνδυασμούς εξοπλισμών, όπως την ασπίδα με το Spear που κατά τη γνώμη μου απλά σπέρνει (έχεις σηκωμένη ασπίδα και μπορείς ταυτόχρονα να βαράς με το spear, δηλαδή άμυνα + επίθεση μαζί). Με τον πειραματισμό θα τα συνηθίσεις όλα αυτά, θα δεις ότι άλλοι εχθροί παλεύονται καλύτερα με piercing (όπως τα τέρατα στο 2-1 και 2-2), άλλοι με blunt, άλλοι με μαγικά κτλ.

                                Επίσης δώσε καλύτερα βαρύτητα στο να έχεις ένα καλό dodge και μία λιγότερο καλή πανοπλία, παρά στο να έχεις ένα γεμάτο εξοπλισμό και να μην μπορείς να κινηθείς. Και επειδή είναι νωρίς ακόμα, ψάξε σε faqs και wikis που αφορούν το παιχνίδι, είναι γεμάτο με μυστικά που μπορείς να βρεις και με πράγματα που μπορείς να κάνεις.

                                Τέλος, η διαδρομή που ακολούθησα εγώ είναι η εξής:

                                1-1 -> 1-2 -> 2-1 -> 2-2 -> 3-1 -> 3-2 -> 4-1 -> 4-2 -> 2-3 -> 1-3 -> 3-3 -> 4-3 -> 5-1 -> 5-2 -> 5-3 -> 1-4
                                Πολύ χρήσιμα αυτά.

                                Εγώ ακολούθησα την διαδρομή

                                1-1>2-1>1-2>2-2>2-3>3-1>4-1>4-2>4-3>5-1>5-2>5-3>3-2>3-3

                                Ακολουθώντας πάντα τους δρόμους προς τα αφεντικά. Τα πιο δύσκολα αφεντικά ήταν ο Παλιός Βασιλιάς Άλλαντ, ο Ανθρωποφάγος(Το πράσινο Gargoyle) και ο Γηραίος Καλόγερος(Old Monk). Είχα μία μικρή βοήθεια από ξένους που με βοήθησαν να τα νικήσω τα αφεντικά. Όλα τα άλλα τα κανόνισα μόνος μου.

                                Ο Παλαιός(Old One) ήταν ο Βασιλιάς Άλλαντ σε δαιμονισμένη μορφή? Τον διέλυσα με Fire Arrow και αυτός ο φλώρος δεν κινήθηκε καν για να μ' επιτεθεί!

                                Originally posted by deus_d0pe View Post
                                Για τα items της 1-1 που τα φυλάνε οι 2 δράκοι, τα πήρα χωρίς κόπο μόλις τέλειωσα την 1-1. Πήγα στην 1-2, ψόφησα, ξαναγύρισα στην 1-1 για souls και οι δράκοι ήταν άφαντοι, απλά δεν ήταν εκεί. Έτσι πήρα την fire resistance ασπίδα και ανεβάζω strength για να τη φορέσω. Το κολπάκι με τον red δύσκολο το βλέπω να το κάνω εκτός κι αν δεν βαριέμαι να φαρμάρω souls για τα βέλη.

                                Φοράω πάντα το ring που ανεβάζει item burden και συνήθως το cling ring που εναλλάσω με το fire resist όποτε χρειάζεται. Από όπλα, βρήκα πρόσφατα το Winged Spear και δεν το 'χω ξαναβγάλει, ο συνδυασμός με την ασπίδα είναι win. Faqs δεν κοιτάζω εκτός κι αν κολλήσω άσχημα κάπου.

                                Τώρα έβγαλα την Armor Spider του 2-1. Εύκολο επίπεδο γενικά, τίποτα ιδιαίτερο από mobs εκτός των fire mages. Η αράχνη μου πήρε 6 tries μέχρι να μάθω το pattern της σε melee. Βοήθησαν τα μηνύματα που είχαν αφήσει παίχτες στο αριστερό πόδι της όπου ήταν safe για να κάνω heals με την ησυχία μου. Τώρα farming γιατί έχω μαζέψει ένα κάρο stones για upgrades στο 2-1.
                                Σε κάποιες φάσεις εγώ χρησιμοποίησα το Regeneration Ring και το Fragnant Ring, όταν τα απέκτησα. Άλλες φορές είχα ειδικές περιπτώσεις που χρησιμοποίησα το Thief Ring, όπως στο να διαλύσω τον Παλιό Ήρωα(Old Hero), γιατί ήταν καρατυφλός και δεν μπορούσε να με δει! Ανακάλυψα ότι βασίζεται στους ήχους και έτσι χρησιμοποίησα το Thief Ring και τον διέλυσα με fire arrow!

                                Originally posted by Evans View Post
                                Με duals έχει πλάκα, αλλά προτιμώ να έχω shild. Άσε που προς το τέλος του παιχνιδιού παίρνεις μία shield όνειρο, Darksilver Shield με θεϊκά στατιστικά, ό,τι πρέπει για μικρή ασπίδα (με 100% damage reduction σε magical και physical στο +5 αν δεν κάνω λάθος).

                                Dope IMO δοκίμασε και διαφορετικά builds να δεις που θα καταλήξεις, υπάρχουν πάρα πολλοί συνδυασμοί. Όπως ανέφερα βέβαια, το βασικό είναι να γουστάρεις εσύ έτσι όπως παίζεις, αν οι εξοπλισμοί που έχεις σε καλύπτουν τότε super.

                                Δοκίμασε να εξοπλίσεις το ring που ανεβάζει το equip burden μπας και δεις διαφορά. Επίσης μην έχεις εξοπλισμένο το ring of avarice στα bosses, δεν αξίζει να έχεις λιγότερο ΗΡ για λίγα παραπάνω souls.

                                Η Doll δε με δυσκόλεψε καθόλου, με την πρώτη την έβγαλα με soul arrow. Αποκλείεται μετά την 3-1 να μην έχεις πολλά θεραπευτικά για ΜΡ .
                                Doll = Fool's Doll? <--- Αν εννοείς το 3-1 boss, τότε ήταν καραεύκολη. Ήθελε evade και fire arrow στην αληθινή και καθάρισες!

                                Όσο για το δαχτυλίδι προφανώς εννοούσες το Ring of Herculean Strength.

                                Originally posted by Burai_Fighter View Post
                                Deus μην τον ακούς μαζί σε co-op τη βγάλαμε την Doll
                                Φλώροι ! Εγώ μόνος μου την έβγαλα.

                                Originally posted by deus_d0pe View Post
                                Ψιλοβλακειούλα αυτό, φτιάχνουν ξεχωριστή ατμόσφαιρα τα messages αν εξαιρέσω μόνο το σπαστικό "im in trouble please recommend my message", έχω βρει και μερικά πολύ πετυχημένα για το σημείο που γράφτηκαν.
                                Όντως... Κάποια ήταν πετυχημένα ανάλογα το περιβάλλον τους. Κάποια σου έδιναν και tips για να νικήσεις τους εχθρούς. Εδώ μάλιστα δεν τα έβλεπες λόγω του bug.

                                Originally posted by Evans View Post
                                Aυτό το message είναι ό,τι πιο true μπορεί να υπάρξει btw και να το κάνεις αμέσως recommend. Όταν κάνεις recommend ένα μήνυμα που άφησε κάποιος, γεμίζει ενέργεια. Σκέψου τώρα να είσαι ένα βήμα πριν το ψόφο στο μέσω μίας πίστας, να μην έχεις τίποτα πάνω σου, να υπάρχει κίνδυνος μπροστά ή πίσω (για να επιστρέψεις στο archstone) και να χρειάζεσαι health. Αφήνοντας αυτό το μήνυμα μπορεί κάποιος που περνάει από εκείνο το σημείο να σε βοηθήσει με ένα απλό recommend (AKA full health με τη μία). Αρχικά και μένα spam μου φαινόταν, όταν όμως συνειδητοποίησα τα παραπάνω άλλαξα γνώμη .
                                Αυτό δεν το ήξερα. Δεν έβαλα ποτέ τέτοιο μήνυμα και συνέχιζα μόνος μου !

                                Πραγματικά όλοι κοτέψατε στα αφεντικά που δεν μπορέσατε να τα ξεφορτωθείτε κανονικά.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X