Announcement

Collapse
No announcement yet.

Γενική συζήτηση περί Zelda

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Άσε ρε Straier, όσα ξέρει ο νοικοκύρης δεν τα ξέρει η αλεπού, που όσα δεν φτάνει πηδάει και τα φτάνει, το 'να χέρι νίβει τ'άλλο και τα 2 παίζουν μπιλλιάρδο, κύλησε ο dangerous και βρήκε το παπάκι κ.λ.π.
    Insert Coin

    Comment




    • Ντάξει το amine είναι ολοφάνερο τυπογραφικό λάθος εξυπνάκια.

      Το suomi μου ξέφυγε γιατί πριν από λίγο είχα γράψει ένα review για το νέο album των Texas Faggott όπου είχα γράψει την λέξη καμιά δεκαριά φορές.

      Πώπω κακία..

      Comment


      • Originally posted by Ormion View Post
        Για τα γραφικά, συμφωνώ εν μέρει, αλλά πιστεύω ότι το Wii δεν έχει πρόβλημα στο να απεικονίσει μια χαρά ρεαλιστικούς χαρακτήρες, αρκεί να είναι ενδιαφέρον το art direction.
        Και το Twilight Princess ωραίο art direction είχε, αλλά η αποτύπωσή του μέσα στο παιχνίδι απείχε πολύ από τα σχέδια που βλέπαμε, ενώ, όπως και να το κάνουμε, αυτή τη στιγμή τα Wind Waker και Okami, δείχνουν πιο όμορφα στο μάτι από ότι τα γερασμένα textures του Twilight. Τέλος πάντων, απλά θεωρώ ότι βάσει της κατάστασης, θα ήταν προτιμότερο να μη δούμε μια προσπάθεια απεικόνισης ala Twilight.
        There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
        Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

        Comment




        • Οριστε το δευτερο μερος του αφιερωματος.

          (Κατσε να το κανω κι ενα check, μη βγουν παλι οι assassins και ψαχνουμε το κεφαλι μας...)

          Kill me kill me kill me kill me kill me!!!!!!!!
          :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

          Comment


          • Ναι, αλλά πώς ξέρεις που θα σε βγάλουν;

            Edit:
            Πλήρεις Zelda επανορχηστρώσεις.

            Comment


            • Originally posted by DjSolid View Post
              http://www.authority.gr/index.php/ei...deogames-.html

              Οριστε το δευτερο μερος του αφιερωματος.

              (Κατσε να το κανω κι ενα check, μη βγουν παλι οι assassins και ψαχνουμε το κεφαλι μας...)

              Kill me kill me kill me kill me kill me!!!!!!!!
              Με φώναξε κανείς; lol


              Αυτήν την φορά δεν έχω κάποιες παρατηρήσεις. Μια προσθήκη μόνο. Κάτι που ξεχωρίζει ακόμη το Majora's Mask είναι πως είναι το μοναδικό παιχνίδι που από την ίδια την nintendo χαρακτηρίστηκε ως Action RPG σε αντίθεση με τα υπόλοιπα που ήταν πάντα του είδους Action Adventure.
              Sundays are made for sleeping in. Sundays are made for walking around in baggy clothes, watching movies, nursing headaches and hanging out with your friends at the café. Sundays are NOT made for going to the worst neighborhood in town to find a kid who might be able to give you the information necessary to infiltrate a powerful cult that plans to take over the known universe. That's what Mondays are for.
              ---------------------
              animEΛ_ΛΑΣ

              Comment


              • Χεχε, the bunnies are coming...


                Χαιρομαι, το ειχα ενα αγχος. Βεβαια θα ηθελα και τις εντυπωσεις για το στυλ γραφης, την ροη, γενικα περι του κειμενου. Καταλαβαινω οτι ειναι "λεπτο" και "ευαισθητο" ζητημα το Zelda για τους fan (αν και δεν καταλαβα ποτε γιατι τοση πολυ κριση και αντιδικια) και θελω την γνωμη αυτων που ξερουν το θεμα.. Η καλοπροεραιτη κριτικη μου ειναι πολυτιμη.
                :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                Comment


                • Proswpika vriskw ta arthra poly enhmerwtika kai malista mou dimhourghses kai thn epithymia na paiksw to prwto Zelda gia NES mias kai den to eixa paiksei mexri twra.
                  Perimenw to trito meros kai synexa etsi.
                  "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                  But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                  Kindred, this blade and I.
                  "

                  "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                  Greek Gaming Videos
                  Greek Final Fantasy Forum

                  Comment


                  • Originally posted by Ground_zero View Post
                    Proswpika vriskw ta arthra poly enhmerwtika kai malista mou dimhourghses kai thn epithymia na paiksw to prwto Zelda gia NES mias kai den to eixa paiksei mexri twra.
                    Perimenw to trito meros kai synexa etsi.
                    Thanks man, αυτο με την δημιουργια ορεξης μου το ειπε αρκετος κοσμος. Φανταζομαι οτι δεν πρεπει να υπαρχει μεγαλυτερη ικανοποιηση για εναν gamer που τυχαινει να γραψει ενα κειμενο απο αυτο το πραγμα...
                    :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                    Comment


                    • Επειδή ως γνήσιος assassin χτυπάω πάντα βράδυ ιδού άλλο ένα typo mistake, αλλά γενικά τα κείμενα σου απλώς κάνουν μια ιστορική αναδρομή που ως γνωστόν επαναλαμβάνεις τα χιλιοειπωμένα σχόλια συντακτών ανά τον κόσμο.

                      Έτσι το Oracle of Ages βασίζεται για μια ακόμη φορά στην εναλλαγή του χρόνου, όντας το παιχνίδι με την περισσότερη δράση, ενώ το Oracle of Ages βασίζεται πιο πολύ στα puzzles που έχουν να κάνουν με την εναλλαγή των εποχών.
                      Λοιπόν για να σε βοηθήσω το Oracle of Seasons είναι το παιχνίδι που στηρίζονταν στους γρίφους και όχι το Oracle of Ages που είχε περισσότερο action στοιχεία. Δεν γίνεται και τα δύο παιχνίδια να έχουν το ίδιο όνομα πόσο μάλλον διαφορετικά game play elements.

                      Επίσης το κειμένο σου δεν έχει προσωπικότητα μιας και η στείρα περιγραφή που κάνεις δείχνει ότι δεν μοιράζεσαι το ίδιο πάθος που έχουν οι φαν της σειράς, μάλλον σε φόβησα και εγώ με τα αστεία μου, αλλά καλό θα ήταν πριν γράψεις για αυτό το franchise να παίξεις τα παιχνίδια. Το καλύτερο μέρος για πηγές γενικά για την σειρά να επισκευτείς και 2 με 3 fanbased websites να μάθεις για το lore του τίτλου.

                      Αυτά από μένα και προσπάθησε να πατήσεις στα πόδια σου σε ότι γράφεις και να μην ταυτίζεσαι με την άποψη της μάζας για να γίνεις αρεστός σε κάποιους.

                      Comment


                      • Originally posted by TravisGr View Post
                        Επειδή ως γνήσιος assassin χτυπάω πάντα βράδυ ιδού άλλο ένα typo mistake, αλλά γενικά τα κείμενα σου απλώς κάνουν μια ιστορική αναδρομή που ως γνωστόν επαναλαμβάνεις τα χιλιοειπωμένα σχόλια συντακτών ανά τον κόσμο.

                        Λοιπόν για να σε βοηθήσω το Oracle of Seasons είναι το παιχνίδι που στηρίζονταν στους γρίφους και όχι το Oracle of Ages που είχε περισσότερο action στοιχεία. Δεν γίνεται και τα δύο παιχνίδια να έχουν το ίδιο όνομα πόσο μάλλον διαφορετικά game play elements.

                        Επίσης το κειμένο σου δεν έχει προσωπικότητα μιας και η στείρα περιγραφή που κάνεις δείχνει ότι δεν μοιράζεσαι το ίδιο πάθος που έχουν οι φαν της σειράς, μάλλον σε φόβησα και εγώ με τα αστεία μου, αλλά καλό θα ήταν πριν γράψεις για αυτό το franchise να παίξεις τα παιχνίδια. Το καλύτερο μέρος για πηγές γενικά για την σειρά να επισκευτείς και 2 με 3 fanbased websites να μάθεις για το lore του τίτλου.

                        Αυτά από μένα και προσπάθησε να πατήσεις στα πόδια σου σε ότι γράφεις και να μην ταυτίζεσαι με την άποψη της μάζας για να γίνεις αρεστός σε κάποιους.
                        1) Δεν ειχα σκοπο να γραψω ενα αρθρο - αφιερωμα το οποιο θα εγλυφε το ονομα Zelda και τους φαν της σειρας. Εγραψα ενα κειμενο - αφιερωμα για την ιστορια και την σημασια της σειρας,πραγματα πολυ πιο σημαντικα για ολους τους gamers.

                        Οι αναφορες που κανω βεβαια στην ποιοτητα τους, τα βραβεια, οι κριτικες και τα σχολια περι αριστουργηματος, υπεροχων τιτλων και εξαιρετικου χειρισμου περνουν απαρατηρητα απο σενα βεβαια. Ειδαλλως δεν θα εκανες καν την αναφορα περι στειρας περιγραφης και ελλειψης παθους. Εχω παθος για το Zelda οσο εχω παθος για ολο το gaming, και αυτο αρκει για να μπορω να μην ειμαι τυφλος μπροστα στους τιτλους, τους οποιους παρεπιπτοντως εχω πλεον παιξει ΟΛΟΥΣ.

                        2) Απορω πως εχεις την ικανοτητα ενος mentalist και βγαζεις συμπερασματα του τυπου "Ο Κωστας το εγραψε αυτο για να γινει αρεστος σε καποιους". Ειναι πραγματικα αστειο, για να μην πω γελοιο, το να κρινεις καποιον τον οποιον δεν εχει δει ποτε σου ετσι, ειδικα απο την στιγμη που αποδεδειγμενα εχεις πληρη αγνοια για ζητηματα τα οποια αφορουν εμενα και τα κειμενα μου. Τελος, η αναφορα σου περι "προηγουμενων αστειων" αποτυγχανει πληρως να καλυψει την εντελως κακοπροαίρετη κριτικη την οποια εκανες για το πρωτο μερος του αφιερωματος, βασιζομενος σε ενα typo το οποιο διορθωθηκε αμεσως και αναφερομενος γενικα περι ιεροσυλιων, εναν ορο τον οποιο ποτε δεν στηριξες και φυσικα δε θα μπορουσες να το κανεις γιατι το κειμενο δεν σε αφηνει.

                        Οπως καταλαβαινεις, ακομα και με χρυσαφι να με ντυσεις και να κανεις στροφη 180 μοιρων στην βαση της κριτικης σου, πλεον δεν με αφορα και δεν με αγγιζει. Εχεις αποδειξει περιτρανα οτι εισαι ενας προκατειλημενος οπαδος, κρινεις με βαση το τι νομιζεις οτι ξερεις και οχι το τι πραγματικα συμβαινει και αυτοματα εκτιθεσαι μπροστα στα ματια ολων. Αυτο μαλιστα το κανεις ανώνυμα, ενω ολος ο κοσμος ξερει το δικο μου ονοματεπωνυμο, το που ζω και το τι κανω.

                        Για αυτο κανε μου την χαρη και μην κουραζεσαι, δεν εχει κανεις αναγκη ανθρωπους οι οποιοι απλως κοιτουν να προβαλουν τις υποτιθεμενες γνωσεις τους στους αλλους για να ικανοποιησουν τον εγωισμο και την ημιμαθεια τους, ανθρωπους οι οποιοι καταφευγουν σε οποιοδηποτε μεσο για να επιβαλουν την αποψη και την γνωμη τους.

                        Βεβαια εαν ενα πραγμα μου διδαξαν οι εμπειριες μου με διαφορετικους ανθρωπους τοσα χρονια, ειναι οτι οι ανθρωποι αλλαζουν. Βεβαια ποτε δεν ξερεις πώς, προς το καλυτερο ή προς το χειροτερο; Αλλα αυτο ειναι κατι το οποιο απλως δεν με αφορα...

                        Καλη σας ημερα.
                        :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                        Comment


                        • Για να ελαφρύνω λίγο τη βαριά ατμόσφαιρα.
                          Originally posted by Zelda
                          Alright, Link, you go up while I wait here! It's what the princesses have always done! From what I udnerstand, Iit's kind of a family tradition.
                          Έπρεπε.
                          There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                          Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                          Comment


                          • Πρεπει να κανω ενα "Απο την πλευρα του NPC: The Legend of Zelda" επειγόντως....
                            :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                            Comment


                            • Εγώ απ'όσο είδα απο το πρώτο μέρος του άρθρου, είναι μια χαρά και ενημερωτικότατο -άσχετα με τις ανούσιες περιγραφές του travis που δεν ενδιαφέρεται να σχολιάσει επί της ουσίας απλώς θέλει να σε μειώσει- απλά θα ήταν πιο μεστό και φροντισμένο αν είχες παίξει τα παιχνίδια πρώτα, ή κάποια απο τα σημαντικότερα. Αν τα είχες ολοκληρώσει εννοώ.

                              Comment


                              • Κοιτα, το να ολοκληρωσω ολοκληρη την σειρα Zelda ειναι κομματακι δυσκολο αυτο τον καιρο. Εχω παιξει ενδελεχως (δλδ αρκετα προχωρημενο σημειο) το 90% (μονο το Twilight Princess καταφερα και επαιξα ελαχιστα στο GameCube, μου το εχει δωσει φιλος) και βαση αυτων μπορω να παραθεσω καποια πραγματα.

                                Δεν ειχα σκοπο να κανω αναλυση του lore του Zelda, θελει βιβλιο να γραψω για αυτο, οχι αρθρο. Σκοπος μου ηταν ενα αφιερωμα περιεκτικο, το οποιο να καταφερνει να δινει σαφη εντυπωση για την σειρα και το τι πρεσβευει για την βιομηχανια.

                                Εαν μαλιστα διαβασετε αναλογα αφιερωματα σε ειδικο τυπο και γνωστα sites θα δειτε οτι η συντριπτικη πλειοψηφια κινειται γυρω απο αυτη την κατευθυνση. Δεν λεω οτι αντεγραψα (που αναγκαστικα για τα ιστορικα στοιχεια το εκανα, η ιστορια καταγραφεται μια φορα και αναπαραγεται απο εκει και περα) αλλα δεν μπηκα στην διαδικασια να κρινω θεωριτικα την σειρα γιατι δεν ειναι απαραιτητο. Ειναι ενα αφιερωμα στην ιστορια της, με βασικες αναφορες για τον καθε τιτλο, καποια πραγματα τα οποια δεν τα ηξερε πολυς κοσμος (το development για τους CDi τιτλους ας πουμε) και μια γενικη εικονα της σειρας.

                                Θα πρεπει να καταλαβετε οτι μιλαμε για ενα αφιερωμα το οποιο δεν μπορει να πιανει 20 σελιδες στο word. Παρολα αυτα ειναι αρκετα μεγαλο (τρεις συνεχειες....shit) και νομιζω οτι ειναι αρκουντως περιεκτικο σε θεματα και γεγονοτα.

                                Καποιοι απο εμας μπορει να ξερουν τα Zelda μεχρι και το τελευταιο pixel. Δεν ειναι για αυτους το αρθρο (μονο). Ειναι και για κοσμο ο οποιος μπορει να μην ξερει ολη την σειρα ή και καθολου. Και οφειλω να πω οτι, παρα τα λαθη που υπηρξαν (τα οποια ευτυχως θεωρω οτι δεν ειναι λαθη ουσιας αλλα περισσοτερο συνταξης), εχω και εγω και τα παιδια απο το site αρκετα εως πολυ καλη ανταποκριση, οπως ειχα και για τα προηγουμενα αρθρα (Super Mario Special, GameBoy special, Army Gaming).

                                Βεβαια καποιους απλως δεν μπορεις να τους ικανοποιησεις με τιποτα....χαχα!

                                EDIT: εχω παντως την εντυπωση πως, εαν εγραφα αναλογο special για το Civilization ας πουμε ή το WarCraft, δεν θα εβγαινε κοσμος να πει "εισαι ιεροσυλος". Για Nintendo franchise ομως ε;;;;; Nobody touches THAT sort of a subject...
                                :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                                Comment

                                Working...
                                X